Bir yazar bütün yaşadıklarını yazsa bile ölümünü yazamaz. Oysa ölüm yaşamın en önemli olayıdır.
Biliyorum olanaksızlığını ama yine de dünyaya borçlu ölmek istemiyorum.
Reklam
Şimdi gidiyorum, gece düşer birazdan. İki kedi ayışığında mırıldanır, Evin kapısını korur köpek Küçük eşek de yıldızları örtünecek, sabah çimene düşer ışık, tekrar Ben onlarla bakışmak istiyorum.
Borun pazarı geçmiş! Eşek Niğde'ye gidemiyor(!)
Hayvanlar enerjimizi hisseder..
Az önce balkonda kahve içiyordum.. birden bir eşek arısı geldi balkona.. camda yolu bulamadı.. dedim ki ona: "haydi bakalım çık dışarıya.. yolculuğun burda imiş senin de.. haydi çık dışarıya.. bana arı gördüğümde onu uzaklastırmam gerektiği öğretildi.. bu da benim yolculuğum.. "
Hayatımı Değiştiren Her Şey
Hayatımı Değiştiren Her Şey
kitabı yanimdaydi kitap ile onu pencereye doğru ittirerek balkondan dışarıya çıkmasına yardım ettim.. dedim ki ona: "senin biraz güvene ihtiyacın vardı"..
Reklam
Dostlar yüzüme gülüp beni eşek yerine koyuyorlar. Oysa düşmanlar eşekliğimi yüzüme vurup beni hizaya getiriyorlar.
Sayfa 100 - İş Bankası kültür yayınlarıKitabı okudu
Eşeğe eşek olduğunu anlatamazsın nasılsa.
147 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
15 günde okudu
fakir baykurt'un ölümünden kısa bir süre önce, hasta yatağında tamamladığı bu eser gerçek bir hikayeden alınmıştır. anadolu'nun ücra köylerine eşek sırtında kitap taşıyan kütüphaneci mustafa güzelgöz'ün hikayesidir bu. süregelen bilinçsizliğe, bunun yarattığı miskinliğe karşı meşalesini tutuşturup ileri atılmış; genç, yaşlı, çocuk demeden ulaşabildiği herkesi taşıdığı kitaplarla aydınlatmış, ancak yolun tam da en zifiri yerinde durdurulmuştur.
Eşekli Kütüphaneci
Eşekli KütüphaneciFakir Baykurt · Literatür Yayınları · 20109,4bin okunma
Osmanlı daima, Türk’e eşek Türk derdi. Türk köylerine resmî bir şahıs geldiği zaman, Osmanlı geliyor diye herkes kaçardı. Türkler arasında kızılbaşlığın zuhuru bile bu ayrılıkla izah olunabilir.
Reklam
ah canım aristophanes, barışı ve eşek arılarını hiç unutmuyorum ölümü de bir giz gibi tutuyorum içimde ölümü tanrıya saklıyorum
Çocukken "Arkadaşım eşek" şarkısında ağladığım zaman anlamalıydım ters giden bişeyler olduğunu.
Dükkanda kaldığım bir gün sabah namazını camide kılıp dükkâna dönerken yolda beyaz bir eşek gördüm. Daha önce yaramaz çocuklardan biri eşeği yakma teşebbüsünde bulunmuştu. Eşeği kuyruğundan ateşe verdikten sonra etraſtakiler ateşi söndürmüşler. Fakat eşek kuyruğundan olmuş. "Aksa İntifadası" başladıktan sonra çocuklardan birisi eşeğin her iki tarafına "Şaron" yazmıştı. O gün bu gündür eşeğin ismi Şaron olarak kaldı. Eşeği gördükten sonra aklımda bir fikir belirdi. Hemen eşek Şaron'la dükkâna döndüm Günlerce uğraşıp ürettiğim patlayıcı telefonlardan birisini aldıktan sonra badem ve zeytin ağaçlarıyla dolu, köyümüzün eteklerinde kalan ve babamın tarlalarından birine eşek Şaron'un sırtında gittim. Telefonu eşeğin kafasına iyice sabitleyip uzaklaşıktan sonra başka bir telefondan eşeğin kalasında sabitlediğim telefonu aradım. Telefon otomatik olarak açıldı. Eşeğin nefeslerini telefondan duyduktan sonra bendeki telefondan patlama emri verdim. Böylece telefonla beraber eşeğin kafası da patladı.
147 syf.
·
Puan vermedi
Yazarımızla heralde üniversite zamanlarımda tanışmıştım ama o zamanlar sanırım bu bilinçte olmadığımdan hafızamda iyi yer edinmemiş. Şu yaşımda yeniden okuduğum için ayrıca mutluyum Yazarımız köy enstitülerinden mezun. O açıdan bakınca böyle bir kitap yazması da beklenmedik bir şey değil aslında. Kitap okumayı seven, öğrenmeye aç, okudukça kendini geliştirmenin yanı sıra ülkenin de ileriye gideceği bilincinde olan bir insan. Konunun gerçek bir hikaye olması da ayrıca düşündürücü. İmkansızlıklar içinde sırf herkes okusun diye eşek sırtında köy köy kitap taşıyan bir insan Mustafa Güzelgöz. Tamamen kendi çabasıyla hem de. Kimseden maddi-manevi bir beklentisi olmadan. Okuyan kişi sayısı arttıkça da çok güzel şeyler de olmuş. Peki tüm bunlar takdir görmüş mü? Yoksa her zamanki gibi çomak sokanlar olmuş mudur tabiri caizse? Tahmin etmeniz zor olmamıştır İçime işleyen bir kitap oldu. Şimdi herkese şiddetle okutma zamanı. Gönülden tavsiyedir
Eşekli Kütüphaneci
Eşekli KütüphaneciFakir Baykurt · Literatür Yayınları · 20109,4bin okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.