Beyza, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Zamana hiç değer vermediği halde, her vakit herkesten önce davranmak isteyen, sırasına razı olmadığı için de birbirini itiştirip geç kalan milletimiz gene telaşla davrandı.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 124)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 124)
Beyza, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Ekmek isteyenlere, varsa ekmek verilir. Duraklanmaz. Ekmek yoksa katlanılır, istenmez!

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 31)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 31)
Emine Aydın, bir alıntı ekledi.
17 Oca 00:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Her ölen insan, yaşayanların bir parçasını da beraber öldürmüş olur...

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 211)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 211)
Yunus Bektaşoğlu, Esir Şehrin İnsanları'ı inceledi.
 14 Oca 22:30 · Kitabı okudu · 44 günde · Beğendi · 8/10 puan

Esir düşmüş İstanbul'u, daha doğrusu esir düşmüş vatanı ve dönemin insanının psikolojisi anlamak adına çok önemli bir eser. Üçlemenin diğer iki kitabını okumayı merakla bekliyorum.
Kemal Tahir zaten Türk Edebiyatı'nın en önde gelen isimlerinden. Zamansız bir yazardan zamansız bir eser. Muhakkak okunmalı.

heysem, Huzurum'u inceledi.
14 Oca 02:22 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitap, sitemiz üyesi yazarımız İlknur İnsaf Turan'ın hediyesiydi öncelikle yazarımıza teşekkür ediyorum imzalı kitabı için.
Birinci Dünya Savaşı yıllarında Van ve Erzurum'da geçiyor olaylar. Ermenilerle Türklerin içiçe geçmiş yaşantılarının, Ermenilerin kışkırtılması ve Ermeni çetelerinin Türk vatandaşlarına yönelik saldırılarıyla başlıyor kitap. Ermenilerin içindeki iyileri sevip hainlerden nefret ederek devam ediyoruz okumaya. Bu hainlikler ve saldırılar sonucu göç etmek zorunda kalan insanları,yok olan huzuru, yok olan hayatları görüyoruz. Kendi vatanında esir şehrin insanı oluveriyor vatandaşlarımız. Bu kıtlık yıllarında bu esaret altında yaşanan zorlukları, kimliğini herkesten saklayarak hayatta kalma mücadelesi veren insanları, tüm bu zor zamanlarda doğan aşkı anlatıyor kitap. Savaş, aşk, dostluk, fedakarlık, hainlik.. Her durumu ve her duyguyu içinde barındıran güzel bir kitap.. Tavsiye ederim..

K.., Esir Şehrin İnsanları'ı inceledi.
12 Oca 13:39 · Kitabı okudu · 37 günde · 10/10 puan

Kitabı okurken kendinizi mütareke döneminde buluyorsunuz. Düşünün ki; Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra başlayan işgaller ve özellikle İtilaf Devletleri gemilerinin İstanbul’u baskı altına alması Osmanlı yönetimi üzerinde karamsar bir hava meydana getirmiş. İşbaşına gelen hükumetler bir savunma ve karşı koyma hareketine geçilmesini istemiyorlar; anlaşmazlıkların müzakere yoluyla halledileceğine inanıyorlar. Osmanlı yönetimi her şeyden evvel, hilafet ve saltanatın varlığını güvenceye almanın yollarını arıyor. Osmanlı hanedanı için asıl önemli olan; Saltanatın ve hilafetin kurtarılması. Mustafa Kemal'i yeni yeni duyuyorsunuz. Ondan bir kısım insan alkolik kendini bilmez eşkıya olarak söz ediyor; bir kısım ise ona umut bağlamış, çoktan kurtuluşu onda görmüş. Osmanlı aydını halkı yalnız bırakmış, gazeteler sansürlü, Anadolu'da direnenler, onlara yardım edenler hapishanelere koyuluyor. Ülke esirken hapishanelerin dolu olması öyle güzel anlatılmış ki: DIŞARDAKİLER BÜYÜK KAFESİN İÇİNDE, İÇERDEKİLER İSE KÜÇÜK KAFESİN. Aslında herkes mahpus. Kibirli Osmanlı aydını da, İstanbul Hükümeti de. Bunların yanında mücadeleye girişen direnen kadınlar... Türk kadınının 'sen ne bilirsin ki erkeğin işine karışılmaz' tabularını yıktığı o dönemler...
Ben o dönemde olsaydım ne yapardım diye akla getiren bir kitap. O dönemin hemen hemen bütün problemleri üzerine düşündürüyor. Hakimiyetin kayıtsız şartsız millette olması ne mübarek şeymiş. Harika bir eser.

Fri, bir alıntı ekledi.
11 Oca 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Güldüm bu gülüş benden eziyet gibi geçti.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
Fri, bir alıntı ekledi.
11 Oca 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dünyada insanoğlu ne kadar rahatlayabilirdi... Çünkü aslında kendimizi acılara gene kendimiz sürüyoruz.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal TahirEsir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir
K.., bir alıntı ekledi.
11 Oca 00:38 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Yusuf Peygamberden bu zamana kadar dünyada her şey, akıl durduracak derecede değiştiği halde, bugün, Yirminci Asırda, mahpusluk yine de aynı kalmış, demek ki, gökyüzünde, denizaltında insan zekası, henüz mahpushaneden daha korkunç bir işkence bulamamıştı.

Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 405 - İthaki Yayınları)Esir Şehrin İnsanları, Kemal Tahir (Sayfa 405 - İthaki Yayınları)