esm., bir alıntı ekledi.
 29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Herkes bunun üzerine uzlaşmış bulunmaktadır zaten: Bir çocuğun anne babasının kucağında yetiştirilmesi iyi değildir. Doğal sevgi anne babayı yumuşatır, en aklı başında olanları bile gevşetir; çocuğun hatalarını dahi cezalandıracak durum kalmaz; onun gerektiği gibi tavizsiz bir biçimde ve riskleri göze alarak yetiştirilmesini görmeye katlanamaz artık. Onun toz, duman ve ter içinde kaldığını görmeyi, eşkin bir at üzerinde ya da elde eskrim kılıcıyla acemi bir okçuya karşı dururken ya da ilk arkebüzünü (ilkel tüfek) kullanırken seyretmeyi içleri kaldırmayacaktır. Çocuktan; gerektiği şekilde bir insan yaratılmak isteniyorsa, bunun başka bir yolu yoktur yine de; onu gençliği süresince esirgememek ve sıkça tıbbın kurallarına karşı çıkmak gerekir.

Vitamque sub dio et trepidis agat In rebus.

''Bırakın, açık havada ve tehlike içinde olsunlar.''
(Horatius, Odlar, III)

*denemeler 1

Bütün Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 201 - Say Yayınları)Bütün Denemeler, Michel De Montaigne (Sayfa 201 - Say Yayınları)
berfin srts, bir alıntı ekledi.
04 Haz 2016

Hiç tanımadığınız birine selam vermek, insanlardan bir merhabayı esirgememek bence dünyanın güzel ve yaşanabilir bir yer olması için yeter de artar bile.

Benim De Söyleyeceklerim Var! (İki), Umut SarıkayaBenim De Söyleyeceklerim Var! (İki), Umut Sarıkaya