Ömrümün Defteri Böyle Kapansın
Bu iletimi değerli osman yalçıner ' e ithaf ediyorum.


Bu fukara sadece edebiyat değil, sinema hastasıdır aynı zamanda. Dolayısıyla artistlerin de. Evini bilmediğim artist çok azdı bir zamanlar.

Bayramlarda evlerini ziyaret eder el öperdik. Zeki Müren’e Cağaloğlu yokuşunda rastlamıştık. Arabasının önüne attık kendimizi tabii. Kendisi arka koltukta oturuyordu. Belki 1974 belki de 75. Şevrole İmpala’ydı araba hiç unutmam. Kanatlısından. Tam seksen beş lira toka etmişti şoförü. Seksen beş lira aga. Dile kolay. Hemen ilk lokantaya daldık. O zamanlar Sirkeci’deydi ambarlar. Simsarlar bağıra çağıra yük bulurdu. Dolayısıyla çoktu seksen beş lira Sirkeci için. Birer mercimek çorbası içmiş, birer de kokoreç yemiştik. Tam yedi kişi. Lahmacun vardı da, çiküfteyi bilmezdi İstanbullu o zaman. Azdı nüfusu ya ondan.

Hümeyra TV’nin kralıydı. Ya Yaş Otuz Beş şarkısı ya da Sessiz Gemi şarkısı çalardı. Bir ara Fikret Hakan’la evlendiğini okumuştum Ses dergisinden. Galiba boşanmışlardı dediğim tarihlerde. Çok sonra, meşhurluk yılları bitip unutulduğu zamanlarda Teşvikiye’de bir pasajda rastladım kendisine. Sultanı Yegâh diye bir plakçı dükkânı işletiyordu (İsimden tam emin değilim). AVM değil, pasajlar modaydı o zaman. Garibimin gücü bu kadarına yetmiş, bodrum katından ancak tutabilmişti dükkânı. Ah ablam benim ya, ben onu görünce tanıdım ya hemen, heyecanlandım, o, benim onu tanımamdan o kadar mutlu olmuştu ki, gözleri aydınlanmıştı. Fikret Hakan’sa şarkı söylüyordu evlendiği yıllarda. Cemo’yu, Löberde’yi severdik Allah için. Teyp yoktu, 45’lik plaklara okumuştu.

Bir bayram sabahı Cüneyt Arkın’ın evinin kapısını çaldık. Yine o yıllarda. Tamam sabah, çok da erken, iyi de abim niye küfür ediyorsun ki sen bize? Kırdık camlarını biz de.

Levent metrosu var ya? Sarıyer’e giderken sağda olanı. Alın onu sağınıza, sağdan ilk caddeden sapın, sağdan ikinci ya da üçüncü villa Güzide Kasacı’nındı. Az şeftalisini yemedik kadıncağızın. Helal etsin canım benim. Keşke elini öpüp helallik alsaydım. Böyle Bir Kara Sevda Kara Toprakla Biter, diye bir parça var ya, hani Ezel dizisiyle tekrar meşhur oldu ya, ilk meşhur eden odur billahi.

Bu caddenin biraz ilerisinde Levent camisi vardır. Solda. Zengin ve ünlülerin cenazeleri kalkardı. Biz illaki olurduk. Cenazelerde yakalara takılan fotoğraflar olur ya, ilk orada karşılaşmıştık. Biz de takardık. Merhumun bir fotoğrafı bir de toplu iğne, hepi topu bu olurdu soykası. Başka soykalarını da dağıtırlardı bazen. Giysi ve ayakkabılarını çoğunlukla. İlk kez burada bir sahaf ihtiyarla tanıştım. Bu cenaze yaka fotoğraflarını topluyordu. Meğer bunların koleksiyonunu yapıyormuş. Tam öykülük değil mi yani?

Sadri Alışık ve Çolpan İlhan çifti var ya, hani Atilla İlhan’ın kız kardeşi Çolpan, Şişli camisine yakın otururlardı. Abide-i Hürriyet caddesi üstünde. Kerem Alışık, yaşıtımızdır. Kıl herife hiç hazzetmezdik. Hareket çekerdi arabalarının penceresinden.

Birkaç sokak ileride, biraz arada, sapada, Bomonti’ye doğru, Neriman Köksal otururdu. Şu Fosforlu Cevriye canım. Zar zor biriktirip almış evi. Ses dergisi öyle yazıyordu. Fosforlu Cevriye, hani şu Suat Derviş var ya, onun eseridir, ciddi ciddi aşıktım ben ona. Allah'ım ne kadar çok hayalini kurdum onun, o çocuk yaşımda. İlk Nazım Hikmet gıcıklığım onla başladı. Kıskançlık ayol.

Filiz Akın, sıkı eğitimi vardır ha. Yine Ses dergisinden. Türker İnanoğlu’yla evliydi ve Topağacı’nda otururdu. Topağacı aga, ötesi var mı? Hem de bir apartmanda. Oğlu İlker İnanoğlu’nu hiç görmedik.

Filiz Akın çok önemlidir Türk sineması için. Bir sınırı ortadan kaldırmış, bir tabuyu yıkmıştır. Niye mi? Arz edeyim. Ona kadar Türk sinemasında Türkan Şoray, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit hegemonyası vardır. Onlar filmlerin iyi kadınlarıdır. Kötü kadınlarsa hep sarışındır. O zamanlar ecnebi filmlerin pek izleyicisi yoktu. Dolayısıyla sarışın kadınlar, tüyü ve kanı bozuk, yuva yıkan vamp kadınları oynarlardı. Zavallı Neriman Köksal, Fosforlu Cevriye hariç hep vamp kadını oynamıştı. İşte bu Filiz Akın, biraz da kocası Türker İnanoğlu sayesinde yıktı bunu. Onun sayesinde sarışın kadının da iyi olabileceğini düşündük.

Vamp sarışın dedim de, aklıma Eva Bender geldi. Güzel kadındı Allah için. Tarkan filmlerinde oynadı hep. Kah kötü büyücü oldu kah kötü fahişe. Halit Refiğ’in eski eşidir. Halit Refiğ bir eşektir benim gözümde, Türker İnanoğlu gibi dirayetli çıkmamıştır. Bir de faşist diye beğenmez onu. Eva Bender’in erken yaşta öldüğünü okuduğumda içimde bir şeyler kopmuştu ve odur budur sevmem Halit Refiğ lavuğunu. (Affınıza sığınıyorum)

Tarkan, ne filmlerdi yarabbi. Kartal Tibet oynardı. O kadar aradık da bulamadık nerede oturduğunu. Tarkan çizgi romanını Sezgin Burak çizerdi. O çizmeden evvel tek bir Tarkan ismi yoktu bu memlekette billahi. Hatta Tan ismi de. Benim uzaktan akrabam olur. Tarkan değil, Sezgin Burak canım. Ben Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulunda okurken, 1978’de intihar etti. Oysa bana bir sözü vardı, Çerkes Ethem’in Kuvayı Seyyaresini çizecekti. Olmadı. Yetmedi ömrü. Ne zaman Eyüp Sultan Camisine gitsem, onun Maryo’nun Kuşları macerasını hatırlarım.

Yılmaz Köksal’ın Bağlarbaşı’nda bir apartmanın altında plakçı dükkânı vardı. O dükkâna çok yakın bir Lunapark vardı. Aslında bir panayırdı. Biz cümbür cemaat o parkta çalışırdık. O parkta ne günler yaşadık yarabbi, ne aşklar yaşanmıştı, nasıl unutulur ki?

“Orhan, baldız Aynur’a abayı yakmıştı. Bunu bir kendi bir de bira muhabbetlerinde açıldığı Feyzi ve ben bilirdik. Seviyor musun harbiden Aynur’u demiştik de, gözleri dolmuştu. Sen ne diyorsun moruk, adı geçince var ya, içimde panayırlar kuruluyor, binlerce çocuk koşuşturuyor. Ve o gün, bu park çocuklara bedava iyi mi, demişti”

Sezgin Burak’tan söz ettim ya, Yıldırım Gencer’den söz etmezsem kemikleri sızlar. Çünkü o, Sezgin Burak’la yakın akrabadır. Dolayısıyla benim de akrabamdır. İyi bir Apsuva’ydı. İç Levent’te, Etiler Lisesine doğru, şimdiki Ak Merkez, otururdu. Tek katlı, koca bahçeli bir evi vardı. O evi de ziyaret etmiştik. Kendisi yoktu. Küçücük bir köpek vardı bizi karşılayan. Dört nala kaçmıştık evinden.

Madem Etiler’e yaklaştık, Ayhan Işık’tan bahsetmezsek ayıp olur. Ayhan Işık rahmetli İzmirliydi aslen, ama Bebek yokuşunun ortalarında, Bebek'e inerken sağda bir köşkte yaşardı. Eğer film çevirmiyorsa illaki bahçesindeki havuzun kenarında güneşlenirdi. Zaten güneş çarpmasından öldü. Biz de çok kızdırırdık rahmetliyi. Çocukluk işte. Evinin bahçe parmaklıklarına dayanır para isterdik. Vermeyince de, Ayhan Işık, tahta kaşık, kıçı bulaşık, diye kızdırırdık.

Yanlış hatırlamıyorsam 1979 senesiydi. Rahmetli oldu o yıl. Nubar Terziyan (Ermeni'dir kendisi) gazeteye bir ilan vermiş. Demiş ki, evladımı kaybettim. Allah rahmet eylesin. Yaklaşık böyle bir şey işte. Sonra ne oldu biliyor musunuz? Ayhan Işıkı'ın ailesi, bir karşı ilan verdi. Hani Nubar Terziyan Ermeni ya. İlanda şöyle diyorlardı yaklaşık. Bizim Nubar Terziyan'la alakamız yoktur. O, (yani N.T) Ayhan Işık'ın ne babası ne de amcasıdır. Biz Türk’üz. Te Allah'ım ya, gerek var mıydı Nubar Terziyan'ı da öldürmeye? Adamın içi yanmış, insanlarla acısını paylaşmak istemiş.

Hülya Koçyiğit’in evini hiç bilemedik. Kendisi Selim Soydan’la evliydi. Hiç ayrılmadılar. Allah herkese böyle bir evlilik ihsan etsin. Susuz Yaz filminde müthiştir. E, dile kolay Berlin Film festivali Altın Ayı ödülünü almıştır. Erol Taş hayatının oyununu çıkarmıştı. Semtten Muammer Abi anlatmıştı. Meğer bu Hülya Koçyiğit’in bir yüzen arabası varmış. Hem karada hem de Boğazda yüzermiş. Biz görmedik. Bu Muaammer Abi var ya, ilkokulu bile bitirememiş, acayip kara kalem otomobil resimleri yapardı. Kökleri Girit’e dayandığından Kıbrıs harekâtına en çok o sevinmişti. Beni Kıprıs'a götürün, orada iyileşirim, diye diye ölmüştü rahmetli. Öyle güzel otomobil resimleri yapardı ki, 30 model Desoto’nun kız gibi silueti göz kamaştırırdı. Laf onundur.

Erol Taş’ın bir kahvesi vardı. Duyduk, hadi gidelim dedik. Bu çok geç zamanlarımda olmuştu. 90’lardı galiba. Cankurtalan’daydı. Nargile tellendirip kahve içmiştik. Garibim, benim gibi iplik fabrikasında işçilik yapmış. O Cankurtaran’da ben Bomonti’de. Kangren oldu. Uzuvlarını kaybetti rahmetli. Kendisiyle hiç karşılaşmadım maalesef.

Türkan Şoray, Keriman Halis Ece’den sonraki en güzel Çerkes’tir o. İç Levent’te otururdu. Rüçhan Adlı ile yaşardı. Galatasaray’ın as başkanıydı Rüçhan Adlı. Sonra Cihan Ünal çaldı kalbini. Evinin tam karşısında çocuk yuvası vardı. Galiba Rüçhan Adlı’nın eviydi o. Aklımız ermezdi çocuk yuvasının ne olduğuna. Anası varken çocuk yuvaya mı bırakılırmış, derdik. Cahillik işte. Medineli olmak ne demek daha anlamamıştık o zaman. Bayramlarda çikolatalarını çok yağmaladık. Çok imzalı fotoğrafları geçti elimizden ama bilemedik kıymetini. Elini öpmek, helalleşmek isterim.

Fatma Girik Yeni Levent’e doğru otururdu. Tövbe bir kez bile rastlaşmadık. Sonra Şişli Belediye Başkanı oldu. Anasını ağlattı Şişli’nin. Ben şahsen başarılı buldum ablamı.

Ha, bir de Lido havuzu vardı. Beşiktaş, Ortaköy’de. Hani şu Reina var ya, onun yeri havuzdu işte. Taş bebek gelecekmiş, dedi kim dediyse. Koştuk gittik görmemiz lazım diye. İyi paraydı girmek. Gelmedi tabii. Taş bebek dediğim Gönül Yazar ayol.

Yıldırım Önal vardı bir de. Yarabbim ne sesi vardı. Gelmiş geçmiş en değerli tiyatrocularımızdan biridir. Tennessee Williams'ı o tanıttı bize. Aynı oyunda üç role çıkar, üçünü de başarıyla canlandırırdı. O kadar fakirdi ki, Gültepe’de sınıfsız bir otelde kalırdı. Çok tavla oynamışlığımız var rahmetliyle.

Yılmazlar oteliydi galiba. Sahipleri Bayburtluydu. Oğulları benim Yeni Levent Lisesinden arkadaşımdı. Tıpkı Mahir Günşiray gibi. Adamcağız alkolikti maalesef. Arzu Okay, komşumuzdu o zaman Mecidiyeköy’den. Anacığı Güvenevler’de otururdu. Sık sık anacığını ziyarete gelirdi. Çok güzeldi çok. Tüm abilerimiz aşıktı ona. Erkin Koray da komşumuzdu Mecidiyeköy’den. Pink Floyd’un Roger Waters’a kadar olan dönemini ondan öğrendik. Garibandı çok. Sonra ne olduysa oldu, gençler tuttu elinden ve çıkardı. Odur budur, ne varsa gençlerde var diyoruz.

Kadir Savun, o da Mecidiyeköy’e gelirdi. Galiba kızı oturuyordu. Bir de bilardo salonu açılmıştı. Turnuva yapılırdı sık sık. Fesuphanallah, İllaki Erkin Abi olurdu. Bir keresinde Kadir Savun da vardı. Hiç unutmam, 1982 senesiydi. Mevsimlerden hazandı. Televizyon da açıktı. Belki de radyoydu. Spiker, Yıldırım Önal öldü, diye anons yaptı. O anı asla unutamam. Koskoca Kadir Savun dizini döve döve ağlıyordu. Erkin Abi, Kadir Savun’u teselli ederken kendi de ağlıyordu. Aslında hepimiz ağlıyorduk. Ben hele, koyuvermiştim. Tavla yoldaşımı kaybetmiştim.

Bazı arkadaşlarım bazı öykülerimi okuyunca, bu amma da arabesk olmuş lan diyor. Ben de, benim hayatım arabesk moruk, ne bekliyordun ki, bırak şimdi dırdırı, Zeki Müren’den, Aldığım Her Nefesin Birisi Senin, parçasını çal bakem. ))) Kapanacaksa ömrümün defteri böyle kapansın, diyorum. Şaka tabii.

İklim, bir alıntı ekledi.
07 Mar 20:34 · 8/10 puan

Hayatım Şaka
“Hayata hiçbir şekilde katlanamıyordum. Özellikle de şu eski geleceğe : Herkesten daha iyi bir hayat yaşamak zorundasın.”

Notos Sayı: 68, Kolektif (Sayfa 57 - Sheila Heti)Notos Sayı: 68, Kolektif (Sayfa 57 - Sheila Heti)
Elçin, Kabil'i inceledi.
02 Mar 14:31 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Eski Ahit’teki yaradılış öykümüzün ve daha birçoğunun ufak dokunuşlarla –tamam pek de ufak sayılmaz- yeniden yazılmış hali. Bir yönüyle de insanlığa vaadedilen şeylerin öyküsü. Nüktedan bir üslupla başlayıp öyle de bitirmiş. Kitap yazıyor gibi değil, stand up yapıyor gibi adeta. Okurken siz eğlenir misiniz bilemem ama 87 yaşında olmasına rağmen Saramago yazarken çok eğlenmiş olmalı. Kışkırtıcı söylemleri olsa da, neden öyle söylediği konusunda kendini savunmayı ihmal etmemiş. Hani damarınıza basıp “Yanlış anlamıyorsun değil mi canım ya?” diyen insanlar vardır ya, öyle de ince düşünceli(!) Rengimi belli edeyim artık değil mi? Bilindik olaylara bilinmedik bakış açısıyla yaklaşan insanlara oldum olası sempati duyarım, ben beğendim. Çünkü benim için hiçbir konu tabu değildir, üzerine konuşulamaz değildir. Ama sizin net çizgileriniz varsa, uzak durmanız gereken kitaplardan biri de bu. Adını not alın =) Şaka bir yana karşıt görüşlü herhangi bir kitap okumak nasıl ki inancınızı sarsamayacaksa, bu kitaptan nefret etmek de sizi daha dini bütün bir hale getirmeyecek. Ön yargılı davranmayıp okunabilir. Hiçbir şey olmasa bile Tevrat versiyonunu merak edip, araştırıp yeni şeyler öğrenirsiniz benim az sonra yapacağım gibi =)

(Sinekli Bakkal Hakkında - Elif Şafak) Toplum Ve Bilim, Sayı 81, 1999
Rabia, çarpıcı bir tezat oluşturan kişiliklerin kısa süren olaylı aşkından dünyaya gelmiştir. Babası, Ramazan geceleri Karagöz oynatan, maskaralıklarıyla herkesi gülmekten kırıp geçiren ve daha on dokuz yaşında dönemin en ünlü zenneleri arasında sayılan Kız Tevfik’tir. Annesi ise, ibadete ve paraya düşkünlüğüyle nam salmış mahalle imamının kızı, hem kendini hem de etrafını mutsuz edecek kadar çatık kaşlı, asık suratlı, kasvet yumağı Emine. Rabia, değil evlenmek, biraraya gelmeleri bile mucize sayılan anne ve babasının hızla boşanmasının ardından, temelini korkudan alan bir İslam anlayışının ateşli temsilcisi olan dedesi tarafından yetiştirilir. Zevkin ve sevincin her türlüsüne karşı “dinmeyen bir kin, affetmeyen bir düşmanlık” besleyen, tekmil haz ya da keyif kaynaklarını günah addeden imamın cemaate aşılamak istediği naslar bıçak gibi keskindir. “İşte bunun için yolunun üstünde gülümsemeler dudaklarda donar, kahkahalar kısılır, çocuklar çil yavrusu gibi dağılır” (s. 15). Ancak Rabia, Sinekli Bakkal’da ikamet eden diğer çocuklar gibi imamı görünce yolunu değiştiremediğinden, daha küçük yaştan itibaren, günahlar ve yasaklarla örülü bir dünyanın ortasında buluverir kendini. Bu yüzden de, yaşıtları bayram salıncaklarının, kukla oyunlarının ve çocuk olmanın tadını çıkarırken, onun zihni cennet ve cehennem tasvirleriyle meşguldür. Ne var ki, dedesi, “Dante’yi solda sıfır bırakacak bir dehşetle” Allah’ın kahr-ı gazabının cehennem yolcularına çektireceği azabı ve gerçek bir mümine olmayı başardığı takdirde cennette nasıl mükafatlandırılacağını anlatadursun, Rabia’nın nazarında cehennem cennetten çok daha çekicidir. İmama benzeyen, kocaman sarıklı, asık suratlı erkeklerle, annesine benzeyen nursuz kadınların biraraya gelerek, makamı uyku getiren ilahiler söyledikleri cennet, pek sıkıcı bir yer olmalıdır.

Rabia’nın sesinin güzelliğinde ve zekasının parlaklığında kârlı bir kazanç kapısı keşfeden imamın onu hafız yapmaya karar vermesiyle birlikte yaşamı yepyeni bir seyir alan çocuk, daha on bir yaşında, İstanbul’un en küçük fakat en yanık sesli hafızı olarak nam salacaktır. Bundan sonra da, şimdiye değin nasıl yaşıtlarından farklı olduysa, adım adım hemcinslerinden farklılaşacaktır. Üstelik bu farklılık, kadınlardan ziyade erkeklerin gözüyle görüldüğünde değer yahut mana kazanıyor olmalıdır ki, Rabia’nın hemcinslerine zerre kadar benzemediğini roman boyunca onunla karşılaşan her erkek ayrı ayrı, uzun uzun dile getirir. Erkekler, “onun konuşmasında, bakışındaki başkalığın, yüzyılların yarattığı yüksek bir medeniyetin eseri olduğunu…” (s.100) kemiklerinde hissederler. Örneğin, Bilal’e göre Rabia, parayla alınan Beyoğlu orospularından değil, ancak nikahla alınabilen kadınlardandır.

Bununla birlikte, kendi kategorisindeki diğer kadınlara da benzemez. Keza, mahallenin külhanilerinden tulumbacıbaşı Sabit, Rabia’ya sataşmaya kalktığında öylesine “erkekçe” bir tepkiyle karşılaşır ki, bu hadiseden sonra bütün adamlarını etrafına toplayıp, Rabia’nın bildikleri kızlara hiç benzemediğini, bundan böyle kimsenin ona saygıda kusur etmeyeceğini ve bu saygının bir nişanesi olarak istisnasız herkesin ona “Rabia abla” diye hitap etmesi gerektiğini ilan eder. Bu kadarla da kalmaz; hem kendisi, hem de adamları, ne zaman Rabia’nın işlettiği bakkal dükkanının önünden geçseler, fare kadar sessiz olmaya gayret ederler. Benzer şekilde, Selim Paşa’ya göre Rabia, kendi konağında görmeye alıştığı, “durmadan cinsiyetini belli eden, cinsiyetini sömürmeye uğraşan kadınlar”dan tamamen başka, bambaşkadır. O, “kalın sesinde, dik kafasında bir erkeğin gücünü, dengesini” taşır. Hangi sınıftan ya da kesimden olursa olsun, romandaki tüm erkeklerin derhal fark ettikleri bu başkalık, bu “erkeksilik”, Rabia’nın fiziksel görünümüne de yansımış olmalıdır ki, vücudu, bir kadın vücudundan çok bir erkeğinkini andırır. Kalçaları tıpkı bir erkek çocuğunki gibi dar, göğüsleri ise göze batmayacak kadar belli belirsiz bir yuvarlaklıktadır. Kısacası, gerek kişiliği gerekse fiziksel görünümüyle Rabia, “Sinekli Bakkal’ın erkek dünyasına meydan okuyan bir bayrak” (s. 87) gibidir.

Şöhreti ve yaşı arttıkça, imamın ve annesinin kıskacından kurtulma fırsatı bulan Rabia, Selim Paşa’nın konağında, yaşamına yön verecek olan insanlarla karşılaşır. İşte tam da bu aşamada Halide Edip Adıvar, imamın korkuya dayalı dindarlığının karşısına alternatif bir İslam anlayışı çıkartmaya başlar.[2] Tamamen aşka dayalı olan ve kıyamet korkusu nedir bilmeyen bu İslam anlayışının romandaki temsilcisi bir Mevlevi dervişi olan Vehbi Dede’dir. Hayatı ilahi bir şaka gibi görüp, kainatı sevecen gözlerle değerlendiren Vehbi Dede’nin bağlı olduğu Mevlevi tekkesi ise, “şakadan anlamayan, gülmeyen ve güldürmeyen bir yaratılış”tan korkan tüm kişiler için adeta bir sığınak vazifesi görmektedir.

Kıyafetinden tavırlarına kadar her şeyiyle öteki hacılardan, hocalardan ayrılan Vehbi Dede’nin ne denli farklı bir insan olduğu, daha Rabia ile ilk karşılaşmalarında açığa çıkar. Bu karşılaşmada, küçük kız alıştığı üzere el öpmek için atıldığında, Vehbi Dede onu büyük bir insan kabul ederek Mevlevi selamı ile selamlar. Vehbi Dede’nin gerek Rabia’da, gerekse okurda bıraktığı bu ilk izlenimin ardından görülür ki, imamın İslam anlayışı nasıl korkuyu ve korkutmayı şiar ediniyorsa, kainatta Hâlik’ın yaratmadığı tek şeyin korku olduğuna inanan dervişin İslam anlayışı da gücünü aşktan almaktadır. Roman boyunca giderek belirginleşecek olan bu tema, Rabia’nın en sıkıntılı anlarında, en yakınlarından şu tavsiyeyi almasına sebep olacaktır: “Yatarken Vehbi Dede’yi düşün. O sana herkesten çok sükun verir. Onun dininde azap, cehennem yok” (s. 294).

Sinekli Bakkal okuru, Vehbi Dede ile tanışmasının hemen ardından, Rabia’nın gönlünü kaptıracağı kafirle, bir İspanyol asilzadesi olan Peregrini ile tanışır. Babasını hiç tanımayan Peregrini’nin hayatına yön ve kişiliğine şekil veren annesi olmuştur; Papa İtalyan olduğu için İtalyan tabiiyetine geçecek kadar koyu bir Katolik olan ve “dinin haricinde hiçbir ihtirasa boyun eğmeyen” annesi. Peregrini ne zaman annesinden bahsetse, kıyaslama yapmaktan kendini alıkoyamaz. “Sen dostum, hiçbir zaman dindar bir Katolik kadının zihniyetini anlayamazsın. Sizin kadınlar daha çok dengeli, daha çok dünya ile ilgilidir” (s. 156). Katolik kadınların dindarlığını marazi bulan Peregrini’nin Müslüman kadınların dindarlığına duyduğu sempati ve saygı, Rabia’yı tanımasıyla daha da pekişecektir.

Geçmişte, annesinin üzerindeki hakimiyeti ne denli büyük olursa olsun, Peregrini’nin rahip olmaya karar vererek manastıra kapanmasında bundan başka sebepler de rol oynamıştır. Zira Peregrini yirmi dört yaşına geldiğinde, yeryüzünde tatmadığı tek bir haz bile kalmadığından emin olacak kadar nefsini doyurmuş, gönlünü eğlendirmiştir. Rahip olduğunda, artık bıkkınlık veren bu süfli hayatın izlerinden ruhunu tamamen arındırabileceğini sanmıştır. Ne var ki, aradığı içsel huzuru manastırda bulamayınca, buradaki hayatı tam manasıyla bir çileye dönüşmüştür. Nihayet, Hıristiyanlıktan soğumasından başka bir işe yaramayan manastır hayatı, zaten bir türlü uyuşamadığı Katolik dünyası tarafından afaroz edilmesiyle noktalanınca, Peregrini de, memleketini ve dinini terk ederek Doğu’ya yönelmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir. Bu tebdil-i mekanın sebebini şöyle açıklar: “Batı’nın ruh iklimi bana çok soğuk geldi, doğu ikliminde dinlenme ve şifa arıyorum” (s. 71).

Tam onbeş senedir Müslümanlar arasında, onlardan biri gibi yaşayan Peregrini aradığı şifayı İstanbul’da bulmuş olmalıdır ki, memleketine dönmeyi aklının ucundan bile geçirmez. Zaten o, İstanbul’daki diğer Avrupalı piyano hocalarına hiç mi hiç benzememektedir. “Türkçe’yi Türk gibi söyleyen, doğu felsefesini ve kültürünü İstanbul’da en iyi bilenler arasında sayılan” Peregrini, öteki Hıristiyanlardan ve Batılılardan öylesine farklı ve İslamiyete öylesine yatkındır ki, Vehbi Dede, şu yorumu yapmaktan kendini alıkoyamaz: “Ecdadının İspanyol olduğunu söylüyorsun. Belki Müslümanları İspanya’dan kovdukları zaman Hıristiyan olmuş eski bir Müslüman ailesindensin. Belki de bir gün aslına dönecek, Müslüman olacaksın!” (s.157). Anlaşılan Vehbi Dede’nin bu sözleri, Peregrini’yi uzaktan yakından tanıyan ve tanıdıkça onun gerçek kimliğinden daha çok kuşku duyan hemen herkesin hislerine tercüman olmaktadır.

Rabia’nın Vehbi Dede ile tanışmasında olduğu gibi, Peregrini ile tanışmasında da bir “el öpme krizi” yaşanır. Bu sefer, Peregrini tokalaşmak için elini uzattığında, “kız, belki her uzatılan eli öpmeye alışık olmasından, belki el sıkmak adetini bilmemesinden, belki de Peregrini’nin pürüzsüz Türkçesinden onu Müslüman sanmasından … (s.49)” uzatılan eli öpüp başına koyar. Rabia’nın bu “alaturka” hareketi, Batı yanlısı Hilmi ve arkadaşlarının yarı alaycı tepkisine yol açarken, Peregrini’nin bir hayli hoşuna gider. Zira böylelikle Peregrini, bu kızın, ders verdiği alafranga zengin kız çocuklarından tamamen farklı bir dünyası olduğunu kavramıştır. “Onların hepsi Avrupa çocuklarının saman kağıdı kopyası gibi idiler; halbuki bu kız, arkasındaki üç sıkı kumral örgüsüyle, açık yüzüyle nohudi yemenisiyle İstanbul şehrinin, medeniyetinin, kültürünün yüzyıllar süren gelişmesinin vücuda getirdiği yerli bir örnek!” (s.50).

Peregrini’nin bu “yerli” kızı beğenmesi, babasının gözünde “Kafiristandan esen bir rüzgara kafasını kaptıran bir fırıldak” olan Hilmi’yi ve onun, en az kendisi kadar Batı yanlısı arkadaşlarını büyük bir şaşkınlığa düşürür. Ne de olsa onlar, Hıristiyan alemini reddederek ve onun tarafından reddedilerek İstanbul’a yerleşen bu asilzadenin dinsizliğini kendilerine örnek almakta, din ile gericiliği bir tutmaktadırlar. “Türk diyarında her değişikliğe, her ileri atılışa dindarları engel gördükleri için kendilerini din baskısından kurtulmuş sayan” bu gençler, Peregrini’yi en çok dinsizliğinden ötürü sevmektedirler. Oysa aslında, “din bir kere insanın kanına girdiği takdirde bir daha çıkmayacağından”, Peregrini de din lakırdısı işitmeye, etrafında dindarları görmeye bayılır. Aynı Peregrini, küçük hafız Kuran okurken adeta büyülenir. Bu dakikadan itibaren de, Rabia’nın dünyasını keşfedebilmek için can atacağından, öncelikle kızın okuduğu ayetlerin manasını öğrenmek ister.

“Rab, meleklere, biz dünyaya hakim olacak birini (adem) göndereceğiz, dediği zaman onlar, biz senin kudsiyetini ilâ, hamdüsena ile meşgulken, sen oraya fitne ika edecek, kan dökecek bir kimse mi gönderiyorsun, dediler.”

Ayetin mealini dikkatle dinleyen Peregrini, adeta bir itirafta bulunurcasına, “beni Allah’ımdan, ruhbaniyetten ve manastırdan ayıran işte meleklerin bu mantığı, bu itirazı olmuştur” (s. 51)

Tuco Herrera, Yurt Gezileri'ni inceledi.
 27 Şub 12:43 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

"UZAK ÇOOOOK UZAK BİR GALAKSİDE..." (NE SANDIN YAA?!?!? TABİİ Kİ STAR WARS !!!! )

Bir İŞSİZ incelemeden daha hepinize selamlar ola ey işsizler.. Lafı uzatmaksızın incelemeye yavaştan giriş yapalım.. Bilenler bilir, iflah olmaz bir Aziz Nesin hayranıyımdır ..Övünmek için söylemiyorum ama bu böyle hakkaten.. Küçüklüğümde bana sorgulamanın elzem olduğunu öğreten , kitapları vasıtası ile kendisidir .. Sorgusuz sualsiz itaatin yanlış olduğunu ben ilk kendisinden duydum , okudum ..Okumayı böylesi seviyorsam yine onun sayesinde.. Anılarının hepsini okuduğum için de biliyorum ki bu adamdaki arşivcilik ve kolleksiyonerlik başka hiçbir yazarda yoktur sanırım .. Günlük notlarından , gazetelere ,dergilere gönderdiği köşe yazılarına , aklına gelen roman senaryolarından tutun da gördüğü rüyalar için tuttuğu notlara , sinema - uçak - tren biletlerine kadar herşeyi klasörleyip saklamış bir isim .. İşin güzel yanı , bu işleri eski asker olduğu için inanılmaz bir disiplin ve nizamla yapmış .. İşte bu sebepten dolayı ölümünden sonra dahi eski klasörleri ve dosyaları aranje edip çeşitli derlemeler basabiliyor Nesin Vakfı .. Öldükten sonra bu kadar kitabı çıkmış başka bir isim daha var mıdır bilmem .. "BABA" yokluğunda dahi üzmez bizi anlıyacağın..
Fazla reklama gerek yok ..Çünkü BABA' nın reklama ihtiyacı yok .. O yüzden bu kısımları kendisini yeni okuyacaklar için yazdığımı belirtip asıl konuya geçiyorum..

Efenim başlıktan da anlıyacağınız üzere şu anki zaman ve mekanla alakası olmayan bir evrende geçiyor az sonra anlatacaklarım ..Leblebileri ile meşhur bir gezegende.. Buranın halkı rebellardan , yani asilerden yana.. İşsizlik falan filan derken çanlarına ot tıkanmış bunların..Secimler geliyor bunlar, "Yeter!" diyorlar, "artık düzen değişsin .." Karşı partiye oy verip senatonun yanına geçiyorlar.. Senato da , madem siz bize oy verdiniz, biz de size hizmet getireceğiz diyerek galaksinin "çimentocular konsülü", çaycılar birliği ve mimarlar odasını görevlendirip bunların olduğu yere muazzam bir "çimento fabrikası" inşa ettiriyor.. İşbu fabrika Cumhuriyetten bu yana LEBLEBİSTAN 'a kurulan ilk fabrika.. Açılış töreninde bütün Leblebistanlılar en ücra federasyonlardan tutuncaya kadar akıyorlar, geliyorlar fabrikanın olduğu yere .. Hemen kozmik koyunlar ,efenime söyliyeyim plazmatik koçlar bulunup getiriliyor mekana kan akıtılıyor kurbanlar kesilip ...İşletmeden nemalanmak isteyenler de birbirini boğazlıyor falan bu arada ..Herşey tamam yani sizin anlayacağınız .. Sevinç tarif edilir gibi değil , mutluluktan ölmek üzere Leblebistanlılar .. Diyorlar ki,
"Hemen üretime geçelim !!"

Öyle ya!! Babayın hayrına yapılmadıya bu çimento fabrikası..Şalterler dönüyor PALDIR KÜLDÜR , kumlar akıtılıyor HALDIR HULDUR ..Su akacak GÜLDÜR GÜLDÜR gel de yar beni GÜLDÜR diye .. Bir bakıyorlar , bir ses : TISSSSSS!!! Su yok !! Şaka falan değil .. Cidden su yok !! Fabrika kurulurken alacakları oyların aksine , fizibilite ve ar-ge yapılmadığı için koskoca fabrikanın gereksinmesi olacak su kaynağı akıllarına gelmiyor..Fabrika kalıyor mu ortada dımdızlak?!?

"Napalım , napalım ?" diyorlar..

Tamam teknoloji ileri falan ama koca fabrika bu! Temele kazık çakılmış .. Masanın üzerinde duran bir tepsi KOL böreği değil ki bu ala da götüreler KOMPOSTO misali bir su kaynağının yanına ?!?! Aralarında tartışma baş gösteriyor..

"Aman!" diyorlar , "birbirimizi yemeyelim!"
"Ne de olsa kol kırılır yen içinde kalır!"
"E napalım yahu !?!?! "

Aralarından bir uyanık , "Ben" diyor "hemen Boğa takımyıldızı civarında 65 ışık yılı uzaklıkta Aldebaran Yıldızına bir gidem gelem , orda işin ehli sondajcı storm trooperlar var..Pazarlık sünnettir ..İşi ucuza halleder gelirim .."

Senin gemi kaç basıyor ? Aman benim iticiler kaç katrilyar beygir ? O yıldızın altından kaç gel! Haydi de Saturn' ün halkasında bir kavurma yiyelim de üstüne bir çay molası verelim diye diye varıyor bizimki Aldebaran' a..

"Ulan" , diyor "utanmıyor musunuz boş boş oturmaya sidikliler!!! Kalkın gidiyoruz !"

Tutuyor bunları kulaklarından getiriyor Leblebistan'a .. Bu arada , aradan tam bir sene geçiyor tabii.. Leblebistanlılar işsizliğin ve suya olan hasretlerinden ötürü yüzyıllar önce gömdükleri Sibel Can - Sen Gelmez OLdun 45 liklerini çıkarıyorlar sandıklardan..Sibel Can yüzyıllar sonra ilk kez Leblebistan' da tekrar bir numaraya oturuyor ..

Ne dediği anlaşılmayan kıllı , maymun gibin bir yiğido da bu arada storm trooperlarla beraber geliyor gezegene .. Sondajcıların başı bu yağız eleman.. İsmi Chewbacca!! Vuruyor sondajı 300 metreye .. Ses yok !! Başka yere atalım diyorlar , bu sefer 420 metreye iniyorlar..Yine ses yok !! Chewbacca diyor ki ,


"ÜÜÜÖÖÖÜÜÜWÜWÜÜÜÖÖÖÖ ... ÖÖÜÜÜÜWW ÜÜEÜÜÜÖÖWW.. WÜÜÖÖÖÖÖ ?"

Meali :
"Bu son çare.. Gelin bir de fabrikanın içine sallayalım .. bakalım ne olacak ?"

Ve mutlu son!! Ulaşıyorlar suya !! Suyun adını da Hüdaverdi koyuyorlar son anda kaçan neşeyi refresh ettiği için !!

Şimdi diyeceksin ki , yahu arkadaş bunların Aziz Nesin ile ne alakası var? İşte Aziz Nesin de bundan yüzyıllar sonra Alacahöyük kalıntıları ve harabelerini görmek , halkın nabzını tutmak için Çorum 'a gidince duyuyor bu TRAJİKOMİK hikayeyi .. Bizlere aktaran da kendisi .. Alıp okursan bu kitap bunun gibi pek çok hikayeyi barındırıyor sevgili işsiz kardeşim .. Jack London kritiklicektim bak nerelere geldim !!

Kim ola bu Chewbacca diyenler :

https://i.hizliresim.com/qGAOoW.png

Hakan Sırlan, bir alıntı ekledi.
07 Şub 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

#Meursault
Ot şilteyle kerevetin arasında kumaşa hemen hemen yapışmış, sararıp şeffaf hale gelmiş bir eski gazete parçası bulmuştum. Gazetede, başı olmayan bir üçüncü sayfa vakası anlatılmaktaydı, olay Çekoslovakya'da geçmiş olmalıydı. Bir adam, para kazanmak için bir Çek köyünden kalkıp yola çıkmıştı. Yirmi beş yıl sonra zengin olmuş, karısı ve bir çocuğuyla beraber memlekete dönmüştü. Doğduğu köyde annesi, kız kardeşiyle beraber bir otel işletmekteydi. Adam onlara sürpriz olsun diye karısıyla çocuğunu başka bir otele bırakıp annesinin işlettiği otele gitmiş, fakat içeriye girdiğinde annesi onu tanımamıştı. Adam şaka olsun diye bir oda tutmuş. Sonra da cebindeki parayı göstermiş. Geceleyin, annesiyle kız kardeşi kafasına çekiçle vura vura adamcağızı öldürüp parasını çalmış, ölüsünü ırmağa atmışlar. Sabah karısı çıkagelmiş, işin içyüzünü bilmeden, yolcunun kim olduğunu onlara anlatmış. Bunun üzerine anne kendini aşmış, kız kardeş bir kuyuda intihar etmişti. Bu hikayeyi belki binlerce defa okudum. Bir yanıyla inanılmaz bir şeydi bu. Öbür yanıyla da doğaldı. Yolcunun bunu biraz hakettiğini düşündüm, insan hiçbir zaman böyle şakalar yapmamalı.

Yabancı, Albert Camus (Sayfa 74 - Can yayınları)Yabancı, Albert Camus (Sayfa 74 - Can yayınları)

Çakmak Cebi
Yitirilmemesi gerekenler arasında olduğuna eminim, şimdi bulamıyorum. Başka bir yere gitmiş olamaz. Bakıyorum; aklım, duygularım ve anılarım! İşte, hepsi burada ama umutlarım yok! Pantolonlarımın birinin çakmak cebinde mi unuttum acaba? Sigara kullanmamanın kötü yanlarından biri işte, çakmak ceplerine çakmak dışında bir sürü gereksiz şey koyuyorsun ve zamanla bunları unutup kaybediyorsun. Umutlarımı bulduktan sonra ilk işim pantolonlarımdaki çakmak ceplerini sökmek olacak. Onları mağazaya geri götürürsem belki üstüne para bile alabilirim. İyi fikir, ama önce umutlarımı bulmalıyım. Onları yitirilmiş olanların arasına kaldırmış olabilir miyim? Bilmiyorum. Belki de yanlışlıkla oraya kaldırmış olabilirim. Kesin oraya kaldırdım. Ah, bu aptal kafam, son günlerde her şeyin yerini karıştırıyorum zaten. Pembe yalanlarımı bile kesin doğruların arasında bulmadım mı sanki? Ya büyük günahlarım? Küçük sevaplarımın arasından çıkmıştı onlar da. Evet, evet kesinlikle umutlarımı da yitirilmiş olanların arasına kaldırdım. Peki, ya yitirilmiş olanlar nerede? Tavan arasında mı? Paspasın altına mı bakmalı yoksa? Şu evde en zor da yitirilmiş olanları buluyorum. Hah, buradaymış işte! Bakalım umutlarımızı da buraya mı koymuşuz? Güzel geçirilmiş zaman kırıntıları, birkaç kırık dökük eski dostluk eskileri, biraz da çocukluk günleri ve daha bir sürü ıvır zıvır. Burayı bu kadar doldurmamalıyım, ileride yaşamımın tamamını buraya koymam gerekecek. Umutlarım? Umutlarım yok işte. Burada da yok. Çıldıracağım. Yanımda umutlarım olmadan evden çıkamam ki. Dur bir dakika, şu Nebahat karısının yeni torunu olmamış mıydı? Adını da Umut koydukları bir oğlan çocuğu hani. Tabii ya, kesin Nebahat denen kaltak çaldı umutlarımı. Sonra da götürüp bir ezanla kulağına sokuverdi torununun. Yoksa onda ne gezer umut, hem umudun ne olduğunu bile bilmez zilli. Şimdi gidip kapısını çalsam… “Kim o?” der, “Ben,” derim. Sesimden tanır herhalde, kaç yıllık kapı komşum? İnsan, umutlarını çaldığı birini kolay kolay unutmaz sanırım. “Sen kimsin?” Vay alçak, tanımazlıktan geliyor şimdi. “Kapı komşun.” Adımı söylemeyeceğim, bakalım çıkarabilecek mi? “Çıkaramadım.” Pis yalancı sen de; çıkaramamış, bal gibi çıkardın işte. Benden çaldıklarını geri almamdan korktuğun için böyle yapıyorsun. “Hani şu adını deliye çıkardığınız var ya, kırk altı numarada oturan hani, pembe panjurlu evde… Şaka şaka, evim pembe panjurlu değil ama diğer söylediklerimin hepsi doğru.” Pembe yalanlarımı yanıma aldığım iyi olmuş; yoksa pembe panjurlu ev aklıma gelmezdi. “Hadi oradan be deli, sen de… Seninle uğraşamam şimdi.” Deliymiş. Tanrı aşkına benim nerem deli? Umutlarımın peşine düştüm diye mi deli oluyorum yani? “Kadın, kadın kendine gel! Sen kime deli diyorsun bakalım, hem deliysem de kendime deliyim canım, kime ne!” derim, o zaman hiçbir şey diyemez bana. Ya derse, korkmaya başladım şimdi. “Ben bilmem umut falan, bekçisi miyim canım senin umutlarının, nereye koyduysan oraya bak!” dedi işte. Alçak karı. “Sen… Sen madem umut falan bilmezsin, torunun olacak o velede nereden buldun da koydun bu ismi?” Hadi cevap ver, veremezsin değil mi? Ben adamı böyle mors ederim. “Canım, torunun adına Umut koyduk diye, senin umutlarını mı çalmış oluyoruz yani? Dünyada başka umut mu yok senin umutlarından başka?” Kaltağa bak, zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyor bir de. “Yok tabii, Tanrı aşkına bir bak etrafına kimin umudu var bu mahallede, şehirde, ülkede, dünyada? Kimin ha? Hepiniz umutlarınızı el birliğiyle yitirdiniz, sıra benim umutlarıma geldi değil mi? Ama yok, ben umutlarımı kolay kolay kaptırmam öyle!”
Montumu bile almadan aceleyle çıkıyorum kapıdan. Dışarısı soğuk, tıpkı insanlar gibi. Nebahat’la yüzleşmeden içim soğumayacak. Yakasına yapışıp benim olanı almalıyım. Kapısının önüne gittiğimde eşikte anlamsız bir ayakkabı kalabalığı karşılıyor beni. Eve giriyorum. Herkesin yüzünde garip bir hüzün ifadesi var. Hemen ayaklarımın ucuna düşen koyu ve eğri büğrü bir insan gölgesiyle irkiliyorum. Suzan Hanım, “Evladım sen de taziyeye geldin galiba?” Nebahat karısı öldü sanırım. “Yok, benim haberim olmadı. Nebahat Hanım’dan bir alacağım vardı, onun için gelmiştim.” Hanım mı? Nebahat kaltağı demeliydim. “Ayıp evladım, böyle bir günde alacak istenir mi?” “Ölen kim?” İnşallah Nebahat’tır. “Aaa, duymadın mı? Nebahat Hanım’ın torunu, annesini emerken boğulup öldü ya.” “Ne? Umut mu öldü yani?” “Evet, adı Umut gibi bir şeydi galiba bebeğin. Çok da sevimliydi yavrucak. Allah rahmet eylesin.” Allah hepinizi kahretsin, önce umutlarımı benden çalıp sonra da o bebekle birlikte öldürdünüz. Onlar bu dünyadaki son umutlardı. Bundan hepiniz sorumlusunuz. “Evladım iyi misin? Yüzün bembeyaz oldu.” “İyiyim…” Yalan. Nasıl iyi olabilirim ki bu halde? Umutlarını yitiren biri nasıl iyi olabilir? Eve gidip pantolonlarımın çakmak ceplerine dikkatlice yeniden bakmalıyım, belki biraz umut kırıntısı bulabilirim. Dünya için…
İsmail YILMAZ

Gözde Özdemir, bir alıntı ekledi.
23 Oca 17:55 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Anadan babadan gelen mektuplar, giderek uzaklaştığınız bir kara parçasından iletilen mesajlardır; daha kötüsü, bu tür mektuplar aralıksız olarak, size yolunuzdan şaştığınızı yinelerler. Size, o kadar dürüstçe, o kadar emek verilerek bir araya getirilen koşullarda yola çıkmaya hazırlandığınız, demir aldığınız o limanı anımsatırlar; evet, der size öyle bir mektup, o liman hala durduğu yerde, eski dekoru içinde, emin ve güzel, ama ya gemi nerede? Gemi yitik!

Şaka, Milan Kundera (Sayfa 67 - Can Yayınları)Şaka, Milan Kundera (Sayfa 67 - Can Yayınları)
Mithril / Wade Watts, Batman - Öldüren Şaka'yı inceledi.
13 Oca 00:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap, DC Dunyasi icin oldukca onemli bir kitapmis. Cunku kitap Heath Ledger'in oynadigi efsane Joker'e ilham olmus bir kitapmis.
Dogrusu cizgi roman dunyasina yeni yeni giris yapiyorum ve eski Joker versiyonlari ile bu kitapta aktarilmis Joker arasindaki farki betimleyecek bilgim yok. Ancak farkli kaynaklarda gordugum kadariyla onceki versiyonlardan farkli olarak daha akilli ve bilincli bir Joker yaratilmis.
Kitap bence bir Batman kitabindan ziyade bir Joker kitabi. Kitabin ana karakteri Joker ve onun nasil Joker oldugunu anlatiyor. Dolayisiyla kitap iki zaman cizgisinde ilerliyor, biri Joker'in Joker olmadan evvelki zamani ve bir de simdiki zamani. Iki zaman arasindaki gecisler inanilmaz basarili ve yaratici olmus. Ayrica kitabin nispeten yeni olmasi sebebiyle cizim kalitesi harikaydi.
Ancak gunumuzde gecen hikaye yaklasin 2 farkli sahnede biten cok hizli bir olay orgusuydu. Yani, Batman kitabi okumak isteyen birini kesinlikle tatmin etmezdi ancak Joker'in hikayesi acisindan guzel.