Kim Hüzünlerimizi Mutlulukla Değiştirecek ?
Ben sevginin ne demek olduğunu babamdan öğrendim. Doğayı, insanı, doğadan en çok çiçekler ve kedileri, insanlardan en çok bizden olmayanı, hep bir tarafa atılanı. Bir kadını nasıl sevmek gerektiğini, nasıl güzel insan olunacağını, nasıl güzel insanlar inşa edileceğini.. Evet öyle yaptı. Zaten inşaat ustasıdır kendisi. Bir evi güzel inşa etmeyi bildiği gibi, güzel insan inşa etmeyide bilirdi. Güzel sevmeyi bilirdi. Bunun ne kadar önemli olduğunu güzel sevemeyenlerle karşılaşınca öğrendim. Hep babam gibi bir adam istedim. Mükemmel değildi. Olsun da istemezdim aslına bakarsanız. Zira ben kendim kusurlarla dolu bir insanım. İşte o, kusurlarla dolu insanlar nasıl sevilir bana onu öğretti. Bu inanın herkesin harcı değil. Söylendiği gibi kolay hiç değil.

Güzel sevmeyi bilmeyen birine denk geldiğiniz de küsersiniz. Neye ? Her şeye. Mimoza neden dargın çiçektir sanırsınız. Kimler güzel sevmedi bizi ? Kim ya da kimler küstürdü bizi bir mimoza çiçeği gibi ? Kimler dokundu da yaprağımıza ansızın, kapandık böyle kendi özümüze ?

Sonra kim bekler sabırla başımızda. Geçsin küskünlüğümüz de açalım yapraklarımızı, açalım içimizi, özümüzü diye. Kim hüzünlerimizi mutlulukla değiştirir ? Kim gösterir bize, mutluluk pek bilmediğimiz bu yüzden de üzerine pek konuşamayacağımız bir kelimeden ibaret değil. Baharın sihirli elinin dünyaya değişi gibi kimin eli değer ruhumuza ?

Her yerden insanlarız burda. Herkes bir şeyler arıyor, bir şeyler buluyor. Kimsenin keşfetmediği inci gibi dizilmiş şiir dizelerini arayan, kendi hikayesine eş hikayeler roman kahramanları arayan, mevlasını arayan, evlasını arayan, son zamanlarda ekseriyetle Leyla'sını arayanlar :) Leyla'nın da adı mübarek arkadaş :D yoksa her Leyla diyeni Mecnun sanmaya kalkmayın. (ben Burcu'yu arıyorum. Artık defterimi bulmam kadar hayati onu bulmam) Ve hiç bir şey aramayıp, her şeyden kaçanlar. Ben buraya bir zamanlar arkama baka baka kaçarken düştüm. Hemen hemen herkes bilir çok düştüğümü sakarlığımdan. (Daha geçenlerde hem sakarlığım hem inadım yüzünden attan düştüm Kars'ta. Ne kötü bir ağrıymış düşman başına.) Burası düştüğüm en güzel yerlerden biriydi. Düşmek kötü bir algı uyandırır çoğu insanda. Hayır yanılıyorsunuz. Güzel düştüğü de olur insanın.

Şimdi hepimiz bir olup bahsi geçen ya da hiç geçmemiş Leylaları arasakta nafile. Burda Leyla'dan kasıt bir misaldir. Ben Burcu'yu arardım. Arıyorum. Yani nasıl kayboldu birden bire, bana yazarlar, kitaplar, delilikler bırakarak. Onu hayatta tutanın bu delilikler olduğunu nasıl anlamadım. Ve bir gün aynı delilikle ortadan kaybolacağını.. Şimdi biz seferber olsakta bir Leyla ya da onun nezdinde bulmak istediğimiz her şey ve herkes için, ne fayda. Hayır faydası olacak diye inatlaşma.! O zaman sen Shakespeare'in "Arama boşuna bulunmak istemeyeni" dediğini duymadın daha.

Kelimelerden bir bohça sırtımda. Burası o bohçadan kelimelerin düştüğü bir yırtıktır. Artık ne düşüyorsa bahtınıza. Bu bohçada bir kelime var. Mutlu, umutlu, tüm güzel kelimeleri kapsayan bir kelime. Ben bir gün çok etkilendiğim bir sevdayı (#12648166) okurken karşılaştım o kelimeyle. Bana dedim böyle bir kelime verilseydi. Bir kelimeyle insan ne yapar demeyin. Bu kelime bütün güzel kelimeleri kapsayan bir kelimeyse o kelimeyle her şey yapılır. Güzel şeyler yapılır. Hikayenin sonunu okuyamadan daha, sevdasında inatçı bir adam aradı. Meşgulüm dedim bir hikaye okuyorum. Al sen de oku dedim. Sendeki de aşk mı yani dercesine. Sonra tuttu o inatçı adam bu kelimeyi bana hediye etti bir orkideye iliştirip.

Kelimelerin ruhu var demişti biri bana. Ne mutlu sana demiştim ben de ona. Kelimelerin ben ruhu olanlarına değilde can acıtanlarına denk gelmiştim yıllarca. Şimdi biriken umutlu kelimeleri ne yapacağımı bilemiyorum. Bunlarla ne yapılır bilmiyorum. Bu kelimeleri bana vereni ne yapayım onu da bilmiyorum. "Aldım onu bana ayırdım." Dedim ki kendime (ben değilde Seyyidhan Kömürcü söyledi) "madem dünyanın bu kadar sabahını sen uyandın
Sen uyudun bu kadar uykusunu.. " (gelde bu dizeleri kıskanma ) uyuyup uyanabildiğin, uyanıp uyuyabildiğin vakitler hatrına (ki uyuyamamak uyanamamaktan daha kötüdür), bulamadığımız Leylalar, bir anda kaybolan Burcular hatrına al onu kendine ayır. Sen dedim evet evet sen, sana böyle güzel kelimeler verebilecek birini bulamazsın daha..

"Kendimin devamı değilim ben " diyor ya Seyyidhan Kömürcü. (Bu kelimeleri nerden bulmuş olabilir ?) Ben mesela dün acıklıydım, bu gün resmiyim. Doğru söylüyor valla. Kendimin devamı olduğumu nasıl iddia edebilirim. Hele benim gibi kendi içinde tutarsızlıkta çığır açmış bir ben nasıl kendinin devamı olabilir. Ben olsam olsam Barış Bıçakçının sayıklarcasına yazdığı bir kitabında, insanları saklayabilen bir kitabın devamı olabilirim. Belki de insan bir başkası gelip onun devamı olabilsin diye kendinin devamı olamıyordur. Bırak dedim. Sen kendine devam olamıyorsun madem, Martın ilk fesleğeniyle kapına gelmiş bu adam senin devamın olsun..

LEYLA BÖYLE ARANIR :)
https://youtu.be/x2C3sk8kNe4

Dilara, Tekinsiz Kitap'ı inceledi.
10 Mar 23:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tekinsiz Kitap bu zamana kadar okuduğum kitaplar içinde yapı itibariyle en ilginç olanlarından biriydi. Kitap içinde kitap durumuyla oldukça sık karşılaştım. Hikayelerden oluşan bu kitapta, ele alınan hikayelerin temelleri sağlam olsa da, sonları bıçakla kesilmişçesine net fakat yarım. Her hikayenin sonunda okuyucu şaşırabilir ancak son yine de oturaklı olmalıdır diye düşünüyorum. Oysa bu kitapta sonlar başarısızdı. Kitap görünüm olarak oldukça ilgi çekici ve anlamlı, fakat çevirmenin kullandığı dile oldukça takıldım. Mamafih ve benzeri eski kelimeleri günümüzde kullanarak hikayeye eskilik havası vermeye çalışmışsa eğer oldukça başarısız olmuş. Açıkçası bu tür kelimeler okurken beni rahatsız etti. Bunun dışında en çok etkilendiğim hikayelerden biri Koğuş 416 isimli hikaye oldu, gerçekten harikaydı....

Suzan Koçaklı, Aylak Köpek'i inceledi.
 09 Mar 03:01 · Beğendi · 8/10 puan

MUALLAKLAR SİLSİLESİ ;SADIK HİDAYET

Muallak tanımının lügatlardaki tüm anlamlarını karşılayan bir adam Sadık Hidayet.Anlaşılmazlıkla bir derdi var besbelli.Hayatı boyunca anlaşılamamanın intikamını alıyor okucusundan .

İlk Okuduğum Kör Baykuş kitabından sonra;uyandığımda acaba ben bu kitabı okudum mu gerçekten,kim kimdi,olay nerde geçti,zaman var mıydı diye diye çeliştim kendimle.
İlk okumayla anlaşılacak bir yazar değildi elbette ;peki ne yapmalıydı?
Hani çivi çiviyi söker diye bir deyim vardır ya ;işte Sâdık Hidayet bu deyimin ağa babası bana göre.Nasıl mı ?Kör Baykuş ‘ta yaşadığım o eksikliği,yarım kalmışlığı telafi etmenin bir tek yolu vardı;bir başka Sâdık Hidayet eseri okumak .Ne de olsa Sadık Hidayet’in panzehiri yine Sâdık Hidayet’in kendisidir diye düşündüm .

Aylak Köpek okuduğum ikinci Sadık hidayet kitabı oldu.Beklediğimin çok ötesinde bir kitaptı;Sadık Hidayet’ten öte bir kitap .Kör Baykuş’un o buhranlı,melankolik ve anlaşılmazlığı bu kitabın yakınından bile geçmiyor .Acaba okuduğum gerçekten Sâdık Hidayet kitabı mı diye şüphe etmeden duramadım .Kendini tekrarlamayan bir yazar Sadık Hidayet vesselam.

Aylak Köpek yazarın üçüncü öykü kitabı .Her biri birbirinden farklı yedi öykü derlemesinden oluşuyor ki ;bana göre her bir öykü ayrı bir eser niteliğinde .Teknik açıdan incelendiğinde çıkarılması gereken birçok ders var bu öykülerde.Toplumsal sınıfın irdelendiği ,yansıtıldı bir Sâdık Hidayet kitabıdır ve bana göre dönemin toplumsal yapısının açık birer kanıtıdır.Zira bu yapıyı hâlen gözlemlemek mümkün .Öykülere yabancılık duymamanız da bu yüzdendir.Öykülerdeki karakterleri kabullenmek zor gelmeyecektir ki ;bu kişileri çok uzakta değil biraz ötenizde gözlemlemeniz eserin ne kadar kıymetli oldugunun ispatıdır.
Savaş,kadın,hurafeler ,toplumun ahlak anlayışı,gelenek ve kültür izlerinden minnet duygusuna kadar her konuyu işlemiş yazar .Kitabın ilk öyküsü Aylak köpek ;aynı zamanda kitabın ismini aldığı öyküdür ki benim hem konu butunluğu olarak hem de teknik acıdan zayıf bulduğum bir öykü .Ardından Kerec Don Juan’ı adlı öykü tekerrür ediyor .Üçüncü öykümüz; Çıkmaz;kendisi benim en beğendiğim ve etkilendiğim öykü oldu .Ve ardımdan Katya,Taht-ı Ebû Nasr ,Tecelli, ve son olarak Karanlık Oda ile son buluyor kitap .

Akıcı bir anlatımı var kitabın ve her öykü ucu açık bir şekilde sonlanıyor .(Her zaman bu tarz bitişler beni merakta bırakmıştır.)
Zaman- mekan netliklerine rastlayacağınız bu kitap kesinlikle Sadık Hidayet çelişkisi gibi .
Mekan ve ruh tasvirleri muazzam .
Her yaş grubuna hitap edebilecek bir kitap bana göre ve gerçekten bir panzehir niteliğinde .

Kim ne derse desin Sâdık Hidayet tik yaratır insanda.Keyifle okunacak bir yazar olmasa da ,Aylak köpek keyifle okunacak kitaplar arasında sayılabilir..

Fatma Altunkeser Tüfekçi, Uçurtma Avcısı'ı inceledi.
23 Şub 20:48 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum her satırında etkilendiğim ağladığım kitap..
Kesinlikle tavsiye ediyorum..
Kütüphane de bulunması gereken kitaplar arasında..
Uçurtma avcısı...

• Bir dünya düşünün; düşünen, sorgulayan insan yok. Öyle bir dünya ki, kitap okuyanlar cezalandırılıyor ve kitaplar da yakılıyor...
Korktuğumu söyleyebilirim. Kitaplarınızın yandığını düşünsenize tam anlamıyla vahşet...
Yevgeni İvanoviç Zamyatin'in Biz adlı kitabından sonra etkilendiğim bir kitap.
Okumanızı tavsiye ederim, iyi okumalar...
:)

Yadigar Soydan, Biz'i inceledi.
 28 Oca 11:32 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun zamandır inceleme yazmıyorum okuduğum hiç bir kitaba; genelde arkadaşlarla kitap üzerine sohbet etmeyi yeğliyorum, bu durumun nedenini ise tam olarak bildiğim söylenemez hani.

Zamyatin'in "Biz" kitabına inceleme yazma isteği duydum kitap bitince; bunun belli başlı bir kaç nedeni var, biraz sonra değineceğim onlara sırayla.

Öncelikle, uzun yıllardır okumayı istediğim ama bir türlü fırsat olmayan ya da bir türlü sıra gelmeyen bir kitaptı "Biz" benim için. Belki yılların vermiş olduğu büyük bir beklenti ya da her defasında gözünde büyütüp bir türlü okuyamaya cesaret edemediğim bir durum. Kitapla ilk tanışmam, George Orwell hayranlığım ile olmuştu. Gerçek anlamda bir George Orwell hayranı olduğum doğrudur ve bu durum bende; o kadar sevdiğin, eserlerini beğendiğin bir yazarın; etkilenmiş olduğu bir yazarın kalemi nasıl olur acaba sorusunu gündeme getirdi. Bu durum kitabı okuma isteğimi daha çok kamçıladı. Sonra yaptığım araştırmalarda gördüm ki; bu durum sadece George Orwell için geçerli değil; "Cesur Yeni Dünya" kitabının yazarı( ki Cesur Yeni Dünya da çok beğendiğim, etkilendiğim kitaplar arasında yer alır) Aldous Huxley, Ray Bradbury, Kurt Vonnegut gibi yazarlar Zamyatin olmasaydı bir çok eserimiz olmazdı gibilerinden söylemlerde bulunmuşlar açıkça.

Kitap hakkında derinlemesine bir inceleme yazmayacağım, sitedeki incelemelere baktığımda bir çok incelemenin gerçek anlamda açıklayıcı olduğunu gördüm. Ben distopyayı seven, bir çok kitabını severek okuduğu yazarların etkilendiği bir yazarın kitabı nasıldı benim açımdan, bununla ilgili bir kaç cümle kuracağım sadece.

Kitap 40 kayıttan oluşuyor ve sonunda Zamyatin'in "Edebiyat, Devrim, Entropi ve Diğer Şeyler Üzerine" sonsözü ile bitiyor. Yazarın dili aslında akıcı gibi duruyor ama okumaya başladıktan bir süre sonra durumun böyle olmadığını görüyorsunuz; cümlelerin altındaki anlamlara inmek gerekiyor, işin içine matematik, felsefe giriyor. Tamamlanmamış cümleler çok fazla, kayıtlar arasında kopukluklar var. Neden kitabın adı "Biz" diye merak ediyordum kitabı okumadan önce. Okurken anladım ki, bireyselcilik kavramı yok, sadece hepimiz, biz söz konusu. Olayın kurgusu bir çok yerde okurken bana Cesur Yeni Dünya'yı anımsattı. Bilmiyorum dönem itibari ile mi ilgilidir ki bu yaptığım ne kadar doğru bir çıkarımdır ama Cesur Yeni Dünya kitabını okurken daha çok keyif aldığımı, kitabın daha akıcı ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum.

Distopya seven okurların mutlaka okuması gerektiği bir kitap olduğunu da belirtmek isterim.

kübra, Heba'yı inceledi.
27 Oca 23:47 · Kitabı okudu · 8 günde

*Kitapla ilgili detay bilgi(karakter adı, bölüm detayı vs) içerir.
 
Bazı yazarların kitaplarına başlamadan önce kendimce ruhsal hazırlık yapıyorum, tam olarak odaklanamayacaksam başka bir kitap seçiyorum. Hasan Ali Toptaş öyle bir yazar benim için, okumaya hazırlık yaptığım. Türkçe'ye ve edebiyata olan hakimiyetiyle okunması ne kadar kolaysa, sindirilmesi o kadar zor kitaplar yazıyor. Ruhum hem dinleniyor hem yoruluyor.

Heba'ya derin bir nefes alıp başladım. Kitap 7 bölümden oluşuyor. Gayet akıcı bir şekilde okuyup giderken, kitabın  Sınır adlı bölümünde takıldım. Bu bölümde baş karakter Ziya'nın askerde yaşadıklarından ve şahit olduklarından bahsediliyor. Elime alıp bıraktım tekrar tekrar, okuyamadım. Her seferinde azar azar okuyup bıraktım çünkü çok dokundu yazdıkları insanın göğüs kafesini düğüm düğüm etmeyi iyi bilen yazarımızın. Askerler, şehitler, vatan sağolsunlar, çatışmalar ne kadar kolay düşüveriyor ağzımızdan diye düşündüm.. Düşündüm de düşündüm.. Bir de insanın eline hükmetme kuvveti geçince illa acımasızlık mı baş gösterecek bu memlekette, bu dünyada diye düşündüm. Bazı şeylerden nefret edip, kendimi bağzı şeyler kahrolsun klişesinde sol yumruğumu sıkarken buldum.

Kitabın son bölümünde "Kalkıp açtım" diye bir cümle var, tüylerimi ürperten. Belki de bu iki kelimelik cümleyi yirmi kere okumuşumdur.

Bazen zorlandığım, şimdi gerçek mi oluyor bu yoksa rüya mı görüyor diye anlamaya çalıştığım yerlerde Ziya da kuşkuya düşüyor rüya mı gerçek mi diye, debelenip duruyoruz ikimiz de sayfalar arasında. Rüyalı gerçeklikmiş, büyülü gerçeklikmiş, gözü yaşlı gerçeklikmiş bu kitaplar...

Kendime göre ufaktan bir şeyler yazmak istedim bu kadar etkilendiğim bir kitap hakkında. Kitabı bitirdikten hemen sonra balkonda bir sigara yakıp neden bilmem bu şarkıyı dinleme ihtiyacı duydum. Paylaşmak isterim.
Bonus mu diyorlar ne diyorlar. Ben bu kitabı okudum al sen bunu dinle asıl bunun ardına derseniz de bir şarkınızı alırım.

 https://youtu.be/yo0cx_-ZNk8

-İçimde bir dağ taşırım, kaybolduğumda ordayım.-

Hani insanın hayatında devamlı okuyacağı ama asla sıkılmayacağı kitapları olur ya bir kaç tane... İşte Bu kitap da benim için öyle bir kitap olacak sanırım. Yemen'in Türk yurdu olduğunu, en güzel şekliyle anlatan Yemen Ah Yemen kitabı, tamamen tarihi gerçeklere uyularak yazılmıştır. Hiçbir abartı da yoktur anlatımında. Yazar kitapta, geçmişte, ne yaşandıysa olduğu gibi anlatmış ve hikayeleştirme süsü vererek akıcılığını sağlamıştır. Her Türk evladının okuması gereken kitapları arasındadır. Benim okuyup da en çok etkilendiğim kitaplar arasına girmiştir. Tavsiye ediyorum kesinlikle. Yemen'de hangi fedakarlıkları yaptığımızı, en zor şartlara rağmen neleri başardığımızı, binlerce şehit verdiğimizi, ölesiye mücadele ettiğimizi unutan gençliğe bir hatırlatıştır bu kitap. eminim ki birşeyler katacaktır sizlere . Ve de İddia ediyorum ki bazı sayfalar gözyaşlarınıza boğulmanıza sebep verecektir. Saygılarımla

Fatma bayraktar, Körlük'ü inceledi.
14 Oca 11:55 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu tarz kitaplar çok okumam fakat etkileyici olduğu gerçeği kaçınılmaz.ilk olarak etkilendiğim nokta kitapta hiçbir kahramanın isminin olmaması. Sadece sıfatlar var.yazar simgesel olarak o kadar güzel bir biçimde işlemiş ki insanoğlunun doğasını..hırs, bencillik,iyilik, sevgi...ilk fırsatta devam kitabını okuyacağım.

Nafia, Don Kişot'u inceledi.
11 Oca 13:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayallerde yaşamak guzel bir şeydir aslında.İnsan bunaliyor sahteliklerden ikiyüzlülukten.Kitaplar bu yüzden gerçekten sadık ve tek dosttur.Ancak Don Kisot fazla yaşamış kitaptakileri.Etkilendigim bir kitap,keşke hersey kitaptakiler gibi olsa Don Kişot.Saf ve tertemiz.