Zeynep Aydoğan, Abum Rabum'u inceledi.
16 Şub 21:25 · Kitabı okudu · 22 günde · 9/10 puan

İskender Pala kitaplarını her zaman severek,sıkılmadan ve merak ederek okurum. Bu kitap da beni bu konuda şaşırtmadı yine aynı şevkle , istekle ve merakla okudum.
Kitap Hz. İbrahim öğretilerinden yola çıkarak bu öğretilerin İslam,Hristiyan, Yahudi dinlerinde nasıl yorumlandıkları -kutsal kitaplardan alıntılar yaparak- aynı zamanda Ortadoğu'nun emperyalist güçler tarafından nasıl kültürlerinin öldürülmeye çalışıldığını güzel bir dille aktarmış. Kitap dini,siyasi,tarihi bilgiler aktararak hem okuyucuya bilgi yüklüyor hem de olaylara farklı açılardan bakmanızı sağlıyor. Tabii tüm bu bilgiler kurgusu etkileyici bir polisiye romanla harmanlanmış bir şekilde okuyucuya sunuluyor. Severek okudum ve tavsiye ederim.

Sefeka, A. Cahit Zarifoğlu'yu inceledi.
 10 Şub 22:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu ACZ..
Sultan şiiri ile tanıdığım ve tanımamdan bu yana kopamadığım şair. Hayatı tamamen örnek alınacak, sözlerinden ders çıkarılacak bir şair.Bu kadar övgüden sonra gelelim kitaba:
Kitabın içeriğinden önce kapağından biraz bahsedeyim. En güzel tasarımlardan diyebilirim. Ön kapağında ACZ, arka kısmında ise Sultan şiiri bulunuyor. Direk dış görünüşte insanı kendisine vuruyor yani :)). İçeriğe gelirsek;
Kitabın ilk başını her zamanki gibi sunu kapmış. Burada ACZ'ı neden araştırdıklarını dile getirmişler, hemen sonrasında ACZ'dan ''ben, ACZ" başlığı altında alıntılar yapılmış ve daha sonrasında baş kahraman ACZ'ı, arkadaşları ''arkadaş Şahitliği" başlığı ile anlatmaya başlamışlar. Anlatmakla kalmayıp resimlerle desteklemişler, ailesinin, akrabasının, Maraş'ı güzelleştiren arkadaşlarının (7güzel adam) hepsinin anlamlı resimleri ile kitaba güç kazandırmışlar. 384 sayfanın hepside dolu dolu, heyecanlı ve bazı yerleri de şaşırtıcı. Belkide çocuklara en değer veren şairdi,şairlerdendi. Yazdığı şiirlerin hem çocuklara göre hemde yetişkinlere göre olduğunu söylüyor, ince bir konu gibi bu. Şairaneliğinin yanı sıra İlahi aşka olan düşkünlüğünü, vatanına, milletine olan düşkünlüğünüde kitabın ilerleyen kısımlarınıda fark etmek mümkün. Kitap baştan aşağı etkileyici fakat kitabın en son sayfası hem üzücü hemde gerçek olan bir şeyi resmetmişler. Son sayfasında ACZ'ın gömme izin belgesi ile kitabı noktalamışlar. Kitap baştan sona güzel sıralama ile bizlere sunulmuş, diyeceğim o ki koşun koşun alın. Bana kalsa kitabı baştan aşağı anlatırım ama sizlere de okunacak yer kalsın, anlatılmaz yaşanır derler ya, işte onu değiştiriyorum, ''anlatılmaz okunur" çünkü okumak, daha eğlenceli :))

Ve tüm tabiat 7 Haziran 1987 günü büyük bir kedere boğulur. Çünkü artık kırlarda çiçekler Cahitsiz açacaktır…

Esra D., Şibumi'yi inceledi.
 16 Oca 11:57

Merhabalar arkadaşlar.Çok kişinin yorum beklemesi suretiyle kitabı bir ele alayım dedim.Yoksa Şibumi anlatılması zor şeyler hissetmenize neden oluyor..Yani beni bile(hissizleşen) etkilediyse okumaya değer derim..

Bu kitapla tanışmama vesile olan arkadaşıma Tuco Herrera teşekkür etmek istiyorum. O şiddetle tavsiye etmeseydi daha sonraya erteleyebilirdim.Çünkü aldığım kitap çok eskiydi,yazıları çok küçüktü, bazı yazıları eksikti,kitap elimde dağıldı resmen.. Siz siz olun sahafa arkadaşınızla gitmeyin, kitap alırken iyice inceleyin..

Kitaba başlamadan önce Japonlara özgü bir tür oyun olan "Go" yu ve "Go felsefesi" ni araştırıp iyice sindirdikten sonra başlamanızı tavsiye ederim. Maksat kitap bölünmesin, araya araştırmalar girmesin diye söylüyorum..

Başlarda bu ne yaa!!! Dedim bu mu dehşet kitap.. Bu kadar tavsiye edildiğine göre vardır bir aksiyonu oku Esra dedim..

Ve yanılmadım...
Şibumi adının ne olduğunu hayranlıkla okuyacaksın..
Hatta öyle etkileneceksin ki kendinde de bu tarzı hissedeceksin..Bende böyle yaşayabilir miyim diye deli sorular geçecek aklından.
Sadece okurken farklı bir kimliğe bürüneceksin....

Sonrasında tanışacağın karakterler iyice bağlayacak senii... Nicholai Hel baş karakterdir kendileri.. Ben tanıştığıma çok memnun oldum.Sonuna kadar el ele devam ettik...Şibumi felsefesi beni benden aldı... Zaman zaman da alıntılar yaptım zaten...

Hem polisiye, hem edebi hem felsefi bir roman. Normalde kurgu pek sevmem.. Öyle güzel kurgulanmış ki kurgu olduğunu unutup okuyorsun..

Nicholai ve La Cagot dostluğu ve aralarında geçen diyaloglar hem çok etkileyici hem de okurken gülümseten nitelikte..

Polisiyeden pek anlamam ama heyecanlı bir anlatımı var bu konuda..Cümleleri okurken sonrasında ne geleceğini tahmin edemiyorsunuz..

Tadı damağınızda kalacak türden bu eseri her kitap severin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum... Umarım okuduğunda doğru zamadasındır! Aksi takdirde kitabı beğenmemen de olası...

Umarım merak edenleri tatmin edecek bir inceleme yapabilmişimdir.. Sevgiler saygılar

Zeynep Buse Küçük, Sonat'ı inceledi.
15 Oca 16:01 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Kitap baskı fikri olarak çok güzel düşünülmüş. İçerisindeki resimler, son sayfalardaki mektuplar kesinlikle çok iyiydi bence. Genel olarak basit bir hikayeye sahip olmasına rağmen yazarın okuyucuya aktarmaya çalıştığı duygular da güzeldi. Ama hikaye o kadar sıradanlaştı ki artık hiçbir türlü etkilemiyor maalesef beni.

Yine de yazarın kitap boyunca ara ara yapmış olduğu alıntılar hikayeye farklı bir boyut kazandırmış. Açıkçası ben farklı ve özgün bir konuyla yazarın çok daha iyi şeyler ortaya çıkaracağına inanıyorum.

Bir de kitabın sonunun beni daha çok etkilemesini bekliyordum. Olay olarak evet etkileyici ama yazım şekli çok da etkilemedi beni. Kısacası konu bence oldukça sıradandı ama yazarın yapmaya çalıştığı şeyler iyiydi. Ve ben daha iyi şeyler ortaya çıkaracağına da inanıyorum.

mahmut antmen, Çatıdaki Pencere'yi inceledi.
03 Oca 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çatıdaki Pencere Saramago'nun ilk kitaplarından biri.Belki de bu sebepten henüz yazarın kendine has yazım stili (büyük harf kullanımı,konuşma çizgileri..) burada yok.Zaten ölümünden sonra basılmış.
Öncelikle kitabın gerçekten çok sürükleyici olduğunu söyleyebilirim.Yalın bir dile sahip.Yazarın üslubu çok güzel.
Lizbon'da bir apartmanın dairelerinde yaşayan ortak yanları hayat koşullarının zorluğu olan ama birbirinden çok farklı iç dünyalara sahip Portekizli insanların hikayesi anlatılıyor. Sadece olay örgüsü değil hayata, hayatı yaşamaya/yaşayamamaya, ilişkilere, evliliğe; arkadaşlığa dair yaklaşımlar ve alıntılar oldukça etkileyici.Altını çizerek kitap okuyanların fazlasıyla güzel söz bulabileceği kanaatindeyim.Hayatın anlamı ile ilgili kısımlar ve yaşayamadıklarımızın suçunu başkalarına yükleme ile ilgili bölümler çok hoşuma gitti. Herkesin kendi ve çevresi ile ilgili birşeyler bulabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.

mehmet emin bilmez, Toprak Ana'yı inceledi.
02 Oca 19:50 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cengiz AYTMATOV'un okuduğum ilk kitabı olmakla beraber asla son kitabı olmayacak. Kitabı okurken istemsiz bir şekilde kendinizi kitabın içinde hissedeceksiniz. O kadar doğal fakat etkileyici bir anlatımı var ki bunu nasıl tarif ederim tam olarak bilmiyorum. Olay bildiğimiz bir olay ama anlatım harika. Kesinlikle okunması gereken bir eser. Son olarak kitabı okurken Aşık Veysel'in "Benim sadık yarim kara topraktır." Dizesi aklınızın bir köşesinde hep bulunacak.
#CengizAYTMATOV
#ToprakAna
#Alıntılar
#Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir: Bazen çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelip durur.
#Söyle bana Toprak Ana, gerçeği söyle : İnsanlar savaşmadan yaşayamaz mı ?
#İyilik, yola düşen, yoldan toplanan bir şey değildir. Tesadüfen ele geçen bir şey değildir. İnsan iyiliği ancak başka bir insandan öğrenir.

Atakan Parlak, Eşref Saat'ı inceledi.
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitap hayata dair bir çok radyo sohbetinin derlenip okunmaya hazır düzene sokulmasıyla oluşturulmuş. Okurken metinlerden çıkan ana fikirlerin çoğu belki de çocukluk yaşlarından itibaren gördüğümüz hikayelerle aynı. Ancak bunları ifade ederken yapılan alıntılar ve aslında hepimizin aklımızdan geçirip de somut cümlelere dökemediğimiz bazı düşüncelerin somut şekilde ifade edilişi etkileyici. Üstelik bunlar yapılırken küçük yaş gruplarının da rahatça anlayabileceği çok sade ve akıcı bir dil kullanılmış, bundan sonra da rastgele açıp bir bölümünü okuyacağım bir kitap olacak. Tavsiye ederim.

Yeşim Gökyıldız, Aşkın Gözyaşları 4 - Hallac-ı Mansur'u inceledi.
 20 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşkın Gözyaşları serisinin dördüncü kitabıydı Hamuş.Daha önce birinci ve ikinci kitaplarını okuduğum serinin elimde kalan son kitabı da böylelikle bitti.Şunu söylemeliyim ki serinin kitapları hep bir öncekinden daha travmatik oluyor.Hamuş'da da bu yaşanıyordu.Öncelikle serinin ilk kitabı bana çok bayağı,monoton,sıkıcı ve heyecansız gelmişti.Şiirsel üslubu ve olay örgüsü beni içine çekememişti.Ama değerli matematik hocam bana bu seriyi hediye ettiği için devam etmeyi kendime görev bilmiştim.Mevlana'nın hayatına ağırlık veren ikinci kitap ilkinden daha güzeldi ama yine de beni sıkmıştı ve daraltmıştı.Bir aylık aradan sonra serinin dördüncü kitabı da bitti.Ama ne bitmek! Resmen ben de bittim.

Kitap ilk 200'lü sayfalarına kadar Şems ve Mevlana'nın öyküsüne yeniden konuk ediyor bizi.İkilinin Allah aşklarından,ibadetlerinden ve günlük yaşamlarından falan bahsediyor.Bu sefer ikisinin de bakış açısından bölümler sunuluyor.İki büyük alimin çalkantılı yaşam hikayesine yeniden adım atmak keyifliydi yani kitabın ilk bölümleri gayet güzeldi ve akıcıydı.

Şems'in hana gelmesi,han görevlilerinin onda tuhaflık sezip ondan şüphelenmesi,kuşları serbest bırakması ve Mevlana'yı aramasını sıkılmadan okudum.Sonra kitap yine ilk kitaplardaki gibi tekdüze ve bunaltıcı ilerlemeye başladı.Şems,Mevlana'sını içi acısa da ardında bırakıp başka şehre gitmesinde yaşananlardan sonra kitap hareketliliğini biraz daha artırdı.Şems'in Isfahan'daki dervişlere anlattığı kıssalar,verdiği dini bilgiler ve hayat derslerini öğretici ve açıklayıcı buldum,bende hoş duygular uyandırdı.Şems'in Konya'ya ve Mevlana'sına dönmesiyle asıl olaylar patlak veriyor ve kitabın seyri değişiyor.Nasıl mı diyorsunuz,o zaman buyrun okumaya.

Şems'in kendisine niye Hamuş'um diye hitap ettiğini merak eden Mevlana,Şems'e bu soruyu sorar.Şems de bu kelimenin anlamını açıklamak için yine derin ve duygulu bir hayat hikayesine davet ediyor bizi.İşte kitabın 200'lü sayfalardan sonra seyrini değiştiren ve hikayede daha fazla ağırlık verilen zat:Hallac-ı Mansur.Bu ismi okuyunca kafanızda bir şeyler şekillendi mi,kalbinize burukluk hissi verdi mi bu isim? Cevabınız hayır ise bu kitaptan sonra cevabınızın değişeceğine eminim.Hallac'ın hikayesi oldukça derin,duygusal,düşündürücü etkileyici ve... ürperticiydi.Size daha açık anlatayım mı? Kabus gibiydi! Benim için net tanımı budur.

《Herkes Spoiler Yerini İncelemelerinde Yazmış Ama Şikayet Edilmesin Diye Söylüyorum Burası Spoiler İçerir》

Aslında Hallac'ın bölümlerini de merakla okumuştum.Cüneyd-i Bağdadi ve Beyazıd-ı Bestami'nin öğrencisi olan Hallac,aşk ateşiyle yoğrulmuş,Hakk kavramından başka bir şey tanımayan,alçakgönüllü ve değerli bir derviş (ya da alim diyelim.) Hikayesi gayet sıcak ve samimi ilerliyordu açıkçası.Ne zaman zındıklık ve şirk ile suçlandı işte o zaman benim için "kabus" olan bölümler başladı.Kitabı dün bitirmeme rağmen ismini şu an hatırlamadığım bir hükümdar tarafından atılıyor,zincire vuruluyor, hakarete uğruyor.Yine de onun kalbi "Allah" demekten asla vazgeçmiyor.Aksine o idamla cezalandırılmasına rağmen Allah'ın kavuşacağı için seviniyor,huzur buluyor.Nasıl güzel bir teslimiyet ve sabır örneği! Bu bölümleri okurken içim acıdı,gözlerim doldu.Hallac kurtulacak diye filizlendirdiğim bütün umutlar soldu.Sonra bir takım insan onu öldürüyor.Sadece kendi inandıklarına inanmakta inatçılardı onlar,masum bir insanı haksız yere suçlayıp öldürmüşlerdi.

"Bu mu şimdi İslam? Benim güzel dinimi böyle kirletenlere yazıklar olsun!" dedim o sahnede.Tüylerim ürperdi, sinir sistemim alt üst oldu.Herkesin korkuyorum dediği Halka,Garez,Elm Sokağında Kabus vb. filmleri izleyip bir gram gerilmeyen ben,o sahneleri diken üstünde okudum,atlamak istedim ama kendimi zorladım.Sonunda duvardan duvara vurasım geldi kendimi,o bölüm bitesiye iki sayfa kala atladım,Mevlana ve Şems'in yaşamına geri döndüm.

Şu an hale kitabın etkisindeyim.Oldukça iz bırakan güzel bir kurgusu var.Beğendim ben.Ama Hallac'ın hazin sonu bazılarınızı çok etkileyebilir.O yüzden hazırlıklı olup okuyun derim ben.

《 Spoiler Sonu 》

Diğer bölümleri gayet güzeldi ve öğreticiydi.Mevlana için de Hallac için de çok üzüldüm.Karakterleri,kapak ve duyguları sevdim,şiirsel üslup beni yine sıktı.Sinan Yağmur'u yakın zamanda okumayı düşünmüyorum ama yine de diğer kitaplarına göz atacağım.Bu arada kitabın kapağının tasarımı çok güzel.Her bölüm başında yer alan alıntılar ve anlatılan kıssalar da öyle.Herkese bol okumalı,huzurlu ve keyifli günler.

Not: Kitap bittikten sonra anlam kazanacak iki kelime: Hamuş ve Ene'l Hak.Ayrıca oturduğum yerden Müslüman'ım diyen ben,Hallac'ın çektiği çileleri okuyunca utandım diyebilirim.

Ha: Hallac
Mim: Mevlana
Şin:Şems

"Aşk; bir Elif miktarı sevilmek için gelen her çileye kimi zaman darağacında,kimi vakit kör bıçaklar arasında vav gibi hamuş olabilmektir.Hamuş,yani susmak."

Sarah Jio nun Mart Menekşeleri kitabı aşk,umut, kayıp, aile ve sırlar gibi karmaşık konular etrafında kurulmuş güzel bir hikaye. Birkaç saatliğine, etkileyici bir kitap ile uzaklara gitmeyi uman herkese tavsiye edebilirim
alıntılar:

Hayat birisine seni seviyorum demenin kararsızlığını yaşamak için çok kısa.

Büyük aşklar zamana, kalp ağrısına ve mesafelere meydan okur.

Yeşim Gökyıldız, Aşkın Gözyaşları 2 - Hz. Mevlana'yı inceledi.
 06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Nihayet,Sinan Yağmur'un kaleminden üflenen Aşkın Gözyaşları serisinin ikinci kitabını bitirdim.Aşkın Gözyaşları 1 hakkında düşüncem pek olumlu değildi,sade,sıkan ve monoton anlatım ve tekrarlanan olay örgüsüyle beğenimi kazanamadı. Lakin ikinci kitap,birincisinden kat kat etkileyiciydi.Beni çok etkilemeyen Aşkın Gözyaşları'nı Tebrizli Şems'in bakış açısından tasavvufi anlatımla okumuştuk. Aşkın Gözyaşları 2'de ise bu kez Hz.Mevlana'nın bakışından yine tasavvufi bir şekilde anlatılıyor.İki ana karakterin anlatımından da kitap yazması,yazarın okuyuculara yaptığı hoş bir jest olmuş.Ama çok beklentiye girmeyin kitap hakkında.Birinci kitaptan beri çok değişen bir şey yok aslında.Aynı olay örgüsü,aynı karakterler,aynı üslup,aynı mekanlar.Bu "aynılıklar" dolayısıyla kitabı bitirmem pek kısa sürmedi.Aşkın Gözyaşları'nı zorlayıp üç günde bitirdim ama Aşkın Gözyaşları 2,altı gün yani tam iki katı zamanımı aldı.Hatta kitapla beraber iki kitap daha okudum.

İkinci kitabımız öncelikle Mevlana'nın gençlik ve çocukluğuna değiniyor.O zamanlar Mevlana değil,büyük bir ermiş olan Bahaeddin Veled'in küçük oğlu Celaleddin'dir.Celaleddin,Karaman'da doğup büyümüştür ve daha küçükken dini konulara ve tasavvufa merak salmıştır.Bu alanda kendini geliştirirken keder dolu iki olay yaşar: Annesi ve ağabeyi ölmüşlerdir.Kalbinde derin bir yara açılmasına rağmen yoluna devam eder.Evlilik ise henüz düşünmediği bir şeydir.Hayatına giren ilk kadın ise Gevher Hatun'dur.Babası,bir misafirlikte gördüğü Gevher Hatun ile oğlunu evlendirir.Çok geçmeden biricik babası Bahaeddin,hayata gözlerini yumar.O da babası gibi bir alim olmak için çaba gösteren,orta halli biridir.Evlilik hayatında Gevher Hatun'un adı Mevlana için Gül Hatun'dur.Gül Hatun'dan Sultan Veled ve Alaeddin adında iki çocuğu olur.Zaten hüzün yağmurlarıyla ıslanan kalbi,bir acıyı daha yaşar.İki çocuğunun annesi olan Gül Hatun yaşamını yitirir.İkinci evliliğini dul ve iki çocuklu olan Kerra Hatun ile yapar ve bu evlilikten de iki çocuğu olur.Dergahta vaazlara devam eder ama hala hamdı,pişmesi gerekiyordu.Ne zaman Tebrizli Şems ile tanıştı,o zaman hayatının dönüm noktası oldu.Konusu çok güzel ve her bölüm başında bulunan alıntılar okumayı biraz daha keyifli kıldı.

Üslup bakımından bir gelişme olmadı kitapta,hala sıkıcı bir olay örgüsü vardı ama bu kitapta beni can evimden vuran sahneler vardı.Şems ve Mevlana'nın mektuplaştığı ayrılık sahneleri,Sinan Yağmur'u bu konuda birinci kitapta da tebrik ettiğim etkileyici sonu ve kitabın en üzücü olayı olan Mevlana'nın can yoldaşı,güneşi,dostu Şems'in kanlar içindeki feracesi.Kederlerle dolu,zor bir hayat mücadelesi geçiren Mevlana'nın gözünden alim olmanın kolay olmadığını bir kez daha anlıyoruz.Roman sizi Allah aşkı için gayret etmeniz düşüncesine itiyor.Ama dediğim gibi aynılıklar,şiirsel dil ve işleyiş yüzünden okuması sizi zorluyor.Elimde olan son Sinan Yağmur kitabını okuduktan sonra yazara devam etmeyi pek düşünmüyorum açıkçası.