Uğur, İlk Aşk'ı inceledi.
01 May 02:04 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

3 arkadaş ilk aşkalarını anlatacaklardır ve sıra Vladimir Petroviçe gelmiştir. Vladimir ilk aşkını arkadaşlarına yazarak sunmak ister ve kitabımızın hikayesi böylece başlamış olur. Vladimir bir çok erkek gibi Prenses Zinaida'ya aşık olur ve onun etrafında pervane misali yaşar. Aşkına karşılık bulamayan Vladimir'e bir darbe de aşık olduğu kadının babasıyla olan münasebetini öğrenmesi olur..

Başarılı buldum. Özellikle her kitapta dikkat ettiğim betimleme ve olay örgüsü dengesinin iyi kurulması hoşuma gitti ve kitabı sıkılmadan akıcı bir şekilde okumamı sağladı. Kitap akıcı bir şekilde ilerliyor olmasına karşın duygu bakımından yüzeysel bir işleyişe sahip. Bu nedenle kendi türü içerisinde etkileyicilik bakımından biraz zayıf kalıyor diyebilirim.

Ceren Acer, Cennetin Bir’İnci Günü'ü inceledi.
 28 Nis 14:17 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yaşanmışlık ve etkileyicilik kokan bir kitaptı. Bir annenin çocuğu için ne kadar mücadeleci olabileceği en ince ayrıntısına kadar anlatılmış. Yazarın olay örgüsünü ele alış biçimi çok dokunaklıydı. Bu kitabı okurken gözyaşlarımı tutamadım desem yeridir. Bir İnci hikayesini siz de mutlaka okumalısınız. Özellikle anne olan okurlar sizi daha çok etkisi altına alabilecek başucu kitabı bana göre. İnci Down Sendromlu bir bebektir. Ama inanın ki annesi sayesinde çok yol kat etti. Bu hikayenin o kadar etkisinde kalmışım ki facebook hesabımdan yazara istek bile gönderdim, güzel anneye teşekkürlerimi sunmadan içim rahat etmedi. Bu kitap bana şükür etmeyi ve Down Sendromu olan bir kişinin de normal hayatını sürdürebileceğini öğretti.

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, Angel Dayı'ı inceledi.
 23 Şub 20:44 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Panait Istrati ile olan serüvenimin, birkaç aydan sonra, devamını sağlayan bir yapıt, Angel Dayı. Istrati okumayı seviyorum. Şunu belirtmem gerekir ki; ilk defa yazarla tanışacak okuyucuların, bu esere biraz temkinli yaklaşmasını tavsiye ederim. Çünkü sizi yazara ısındıracak bir eser olmayabilir. Yani daha güzel eserleri mevcut. (Uşak - Hayat Yollarında)

Istrati okuyucularının bilebileceği gibi, karakterler konusunda aynılık mevcuttur. Bu ne demektir? Farklı eserlerinde, ana karakter ve bazı karakterler genel olarak aynı isme sahip -Adrien, Adrien'in annesi (Zoitsa Ana)-. Bunun sebebini bilmiyorum.

Yazarın, okuduğum, fikirsel yoğunluk ve fikirsel etkileyicilik açısından en büyük eseri oldu, Angel Dayı. Angel Dayı'nın hayata, yaşam şekline, ölüme ve Tanrı'ya dair yaptığı sorgulamalar enfesti. Sorgulayan, bir şeylerin ters gittiğinin farkında olan, toplum yaşamına uymayan insanların hikayesi ilgimi çekiyor ve her zaman çekecek...

Diğer bir hikaye olan Kosma'nın, Angel Dayı kadar etkileyici olmadığını belirtmek isterim. Ancak bu demek değildir ki, içerisinde yaşama dair mantıklı ve zekice çıkarımlar bulunmuyor, okunmasa da olur.

Istrati'yi, belki de Dostoyevski'ye en çok yaklaştıran eser, Angel Dayı. Hayata dair; gözlemlerini, düşüncelerini ve hislerini hikaye yoluyla anlatmayı tercih edenlerden, Panait...

Bozuksaatimdekises, Tutunamayanlar'ı inceledi.
 18 Şub 22:01 · Kitabı okudu · 14 günde · 3/10 puan

...
Evet , kitaba büyük bir azim ve merakla başladım fakat ben umduğumu bulamadım . Kitab'ın sonuna kadar şahit olduğum veya yaşadığım olaylar anlatılmış . Anlatımı beğenmedim . Ben kim Oğuz Atay' ı eleştirmek kim fakat dediğim gibi kitap beni sarmadı . Altını yaptığım cümlelerden başka kitabta etkileyicilik bulamadım . Yazar' ın hayal ettikleri bana çok normal geldi . Tabi ki her kitab' ın insana kattığı bir şeyler mutlaka vardır ama ben bu kitabta farklı şeyler bekliyordum . Okunması çok zor bir kitap . Olayda akıcı olmayınca insan tıkanıyor . Yine de okuduğum için mutluyum . Kitab'ın dördüncü bölümünde ise kendimi Dostoyevski'nin Suç ve Ceza kitabında zannettim . Selim'in ölmeden önce neler yaşadığı ve intihar etmesinde haklı olduğunu bize kabul ettirmek istiyormuşçasına bir anlatım vardı . Ben en çok son bölümü beğendim diğer üç bölümden daha akıcıydı . Kitabı okumak isteyenler kitabı kendinizi tam hazırladıktan sonra okuyun yoksa bırakma ihtimaliniz çok yüksek . Benim kitapları yarıda bırakamamak gibi bir takıntım olduğu için kitabı yarıda bırakmadım ama bunun kendisi için bir sorun olmayanlar büyük bir istekle kitaba başlamazlarla bırakma ihtimalleri çok yüksek ...

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, Yaşama Tutkusu'yu inceledi.
17 Oca 16:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Vasili Şukşin ismiyle beni tanıştıran bir eser oldu, Yaşama Tutkusu. İçerisinde on dört hikaye barındıran ve içlerinden bir tanesinin kitaba ismini verdiği, akıcı, okunması kolay bir eser. Makaroviç Şukşin'in, doğduğu yer olan Sibirya'yı öykülerinde kullanması, doğduğu yer ile ilgili gözlem gücünün yüksek olduğunu okuyucuya hissettiriyor.

Hikayelerinin bazı kısımlarında sağlam güldüğümü itiraf etmeliyim. Başta da bahsettiğim gibi okunması kolay, akıcı bir eser ancak bu beni memnun etmeye yetmedi. Neden diye soracak olursanız; hikayelerinin genelinde görülen, kadınlar hakkındaki genellemeler, kadına olan kötü bakış açısı, okuyucuyu yanlış düşüncelere sevk edebilir. Zaten kadınlar hakkında olumsuz önyargılara sahip olan erkek okuyucuyu düşüncesinin haklılığı konusunda ikna edebilir. Daha önceden de yazmış olduğum yorumlarda, yılmaz bir aşk hikayesi arayıcısı olduğumu söylemiştim. Aradığım aşkı on dört hikayeden hiçbirinde bulamadım.

Değişik bir yazar tanımak isteyenler için tavsiye edebileceğim, aşk veya etkileyicilik arayanlar için tavsiye edemeyeceğim bir eser, Yaşama Tutkusu.

ahmet, Kinyas ve Kayra'yı inceledi.
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hakan Günday'ın ilk kitabında bile bu kadar iyi cümleler kurması kurgunun çok iyi olmaması gibi bir eksiyi biraz göz ardı etmemi sağladı.Yazarın tek malafa kitabı kaldı okumadığım.O değilse en iyi kitabı bu sanırım benim için.Her zaman ki etkileyici üslubunu konuşturmuş.Türkçeyi en iyi kullanan Türk yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum ilk kitabında bile ustaca kurduğu cümleler hayranlığımı arttırdı.Konuya gelirsek kendini hiçbir şeye ait istemeyen aynı kafadan iki insanın hikayesi ve daha sonra ayrılan yolları ile beraber üç kitap şeklinde parçalanmış olan hayatlarını okuyoruz.Kayra'nın bölümü çok iyi olmasına karşın Kinyas'ın kısmını pek sevemedim maalesef orası biraz etkileyicilik kısmında sınıfta kaldı benim gözümde.

Arslan Türkmen, Her Şey Seninle Başlar'ı inceledi.
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10 günde · 7/10 puan

Kitapta çarpıcı ifadeler yer alıyordu. İnsanı silkip kendine getiren ifadeler.. Düşündüren ifadeler. Kelimelerle adeta oynamış Mümin Bey.. Bu da ayrı bi etkileyicilik katmış..

Ben kitabı çok begendim.. Tavsiye ederim..

Kader Demirtaş, Sol Ayağım'ı inceledi.
 22 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sanırım insanın yaşamak istediklerini bulduğu kitaplar daha bir etkileyicilik kazandırıyor. Nerede bulsam kendimden bir parça oraya ait oluyor ve bir süre onunla yaşıyorum. Sanki benim için yaratılmışlar gibi. Ve bu kitaptan şu satırları eklemek istiyorum yaşamak istediklerim doğrultusunda: "Zaman geçtikçe ben, burayı yemek yediğim, okuduğum,
yazdığım ve uyuduğum, yani hem yaşadığım hem de çalıştığım bir yer haline
getirdim. Yavaş yavaş dolan kitap rafları da yaptırdım. Böylece, sonunda
aileden ve evin gürültü dolu hayatından koptum. Şimdi, kulağımda çınlayan
sesler olmadan, yalnızlığımla rahat bir şekilde yaşayabilir, sınırsız özgürlük
içinde istediğim kadar resim yapıp, yazı yazabilirdim. Yazın, açık camın önünde
oturup sadece dışarıdaki ağaçlardan gelen kuş sesleriyle okuyabilirdim. Kış
geldiğinde ise daha keyifli olacaktı; çünkü o zaman karanlık odada ateşin önüne
oturup, kırmızı alevin duvarlarda dansetmesini ve raflardaki kitapların üzerine
vurarak süslü yazılarını aydınlatmasını izleyebilecektim."

Monaroza, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · 8/10 puan

Kitabın isminden de anlaşılabileceği gibi idamla cezalandırılmış bir mahkumdan bahsediyor. Hissettiklerini, gördüklerini kendi ağzıyla anlatması inandırıcılık ve etkileyicilik kazandırıyor. Bitirdikten sonra sorduğum tek soru neden idama mahkum ediliş sebebini öğrenemediğimiz oldu. Suçlu olduğunu söylemişti ama suçun ne olduğunu söylememişti. Belki de öğrensek ona karşı duyduğumuz merhamet ve acıma hissi kaybolacak ve kitap aynı etkiyi uyandıramayacaktı. Victor Hugo’nun anlatım tarzını, yorumlayışını beğendim ama sonu daha farklı bitseydi demekten kendimi alamıyorum.

Esra Kirik, Her Şey Seninle Başlar'ı inceledi.
31 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 10/10 puan

Bu Mümin Sekman'ın okuduğum ilk kitabıydı.. Fakat son olmayacağı artık su götürmez bi gerçek.. Belki de zamanlama mükemmel oldu ama okuduğum ben ile okumadan önceki ben bir değil... Yaptıklarım ve yapacaklarım düşündüklerim ve uyguladıklarım beni hedefime bi adım daha yaklaştıracak.. Pek klasik gibi görünüyor.. Kişisel gelişim kitabı okudum diye kendimi dünyayı kurtaracak bi superman gibi görmüyorum elbette.. Fakat maymun gözünü açtı hesabı bazı şeyleri görmeme yardımcı oldu.. Derdimin dermanı yalnızlığımın ortağı oldu.. Hayatımı bi daha gözden geçirdim.. Geniş çaplı bi gözden geçirmeydi doğrusu..
Kitapta çarpıcı ifadeler yer alıyordu. İnsanı silkip kendine getiren ifadeler.. Düşündüren ifadeler. Kelimelerle adeta oynamış Mümin Bey.. Bu da ayrı bi etkileyicilik katmış..

Ben kitabı çok begendim.. Tavsiye ederim..