Vedia, bir alıntı ekledi.
17 saat önce

Bir evrim yasası mevcut, şu halde, ne iyi, ne kötü vardır, insan sadece kendi kişisel çıkarları için yaşamalı, gerisini de evrim yasasına bırakmalı. Bu son ifade, çağımızın ince kültürünü almış aydın kesimin kararmış bilincinin bir göstergesidir.
Aydın kesimin, hayatı üzerine kurduğu fikirleri ne pahasına olursa olsun koruma isteği öyle bir sınıra dayanmıştır ki, en ince yöntemlerle yalan söylemekte, kendilerinin yanı sıra başkalarını da kandırmaktadırlar; bütün bunlar bilinci karartmak ve boğmak için yapılmaktadır.
Bilinçlerinin göstereceği yolda yaşam tarzlarını değiştireceklerine, onun sesini susturmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
Ne var ki ışık karanlıkta parlar; gerçek de işte böyle çağımızın karanlıklarında parlıyor.

Vahşi Zevkler, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27)Vahşi Zevkler, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 27)
Samet Ö., bir alıntı ekledi.
16 Mar 22:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yaşamın evrimi!
Biyoloji hakkında bir parça bile bilgisi olanlar bilir ki, belirli bir biyotopun dışında, yani çevre ve bu çevre içinde görülen tüm türlerden oluşan bir üst birim olmaksızın, hiçbir organizma yaşayamaz. Şimdiye kadar araştırılmış tüm evrende böyledir bu. Yaşam ya devasa bir biçimsel çeşitlilik yaratır ya da hiç ortaya çıkmaz. Dolayısıyla da karadaki bitkiler, başka simetrik, omurgasız organizmalar ve saire gelişmedikçe, böcekler ortaya çıkamazdı. Size genel evrim teorisi hakkında bir sunuş yapmak istemiyorum, sanırım bunun imkânsız olduğuna dair size güvence vermem yeterli olacaktır. Burada ne zehirli sinekler, ne de derikanatlılar ya da örümcekler gibi başka eklembacaklılar yoktur. Ayrıca bunlarla akraba biçimler de yoktur.”

Yenilmez, Stanislaw LemYenilmez, Stanislaw Lem
Ebrar Şimşek, bir alıntı ekledi.
16 Mar 19:52 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bazıları, kurbağanın prense dönüşmesiyle ilgili hikâyeyi, neredeyse Evrim Teorisi’nin önceden sezinlenmesi olarak görme eğilimindedirler

Allah Felsefe ve Bilim, Caner TaslamanAllah Felsefe ve Bilim, Caner Taslaman
Li-3, bir alıntı ekledi.
16 Mar 14:34 · Beğendi

Evrim ve lahana
Evcil lahana, brokoli, karalahana, karnabahar ve brüksel lahanasının gerçekten ortak bir yaban lahanasından türediğine inanacak olsaydık, seçilimin, doğal olsun, yapay olsun fark etmez, birkaç bin yılda bundan daha iyi bir iş çıkarması gerekmez miydi? Cevap, ağzına zorla brüksel lahanası tıkıştırılmış çocukların ekşimiş yüzlerinde gizlidir. İşte Evrim’e bir darbe daha.

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 36 - 6:45)Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 36 - 6:45)
Li-3, bir alıntı ekledi.
16 Mar 13:39 · Beğendi

Evrim
Evrim herhangi bir şekilde benim hayatımı daha tatmin edici hale getirecek mi? Evrim soframa yemek koyabilir mi? Dünyayı küresel ısınmadan koruyacak mı?
Yukarıdaki tüm soruların yanıtı kocaman bir Hayır. Peki niçin? Çünkü Evrim ancak bir denizaltıdaki sineklik kadar faydalı.

Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 34 - 6:45)Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı, Bobby Henderson (Sayfa 34 - 6:45)
Black Hole, bir alıntı ekledi.
16 Mar 01:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar bilimin, ruhsal doyumu, hayret ile huşu duygusunu ve mutluluğu alıp götürdüğünü söylüyorlar. Oysa değersiz olduğunuz ve berbat bir geleceğiniz olduğu için daha mutlu hissetmelisiniz; çünkü bugün buradasınız, evrim tarafından size bilinç ve zeka bahşedildi ki bu sayede bu soruları sorabiliyorsunuz. Bunalıma girmek ve kendi varlığınızın dışında evrene anlam atfetme ihtiyacı duymak yerine kendi anlamınızı kendiniz yaratın ve güneşin altında geçirdiğiniz şu kısa andan keyif alın.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss
Black Hole, bir alıntı ekledi.
16 Mar 00:43 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vücudunuzdaki her bir atom patlamış olan yıldızlardan geldi. Ve muhtemelen sol elinizdeki atomların geldiği yıldız sağ elinizdekilerin geldiği yıldızdan farklı. Bu gerçekten fizik hakkında bildiğim en şiirsel şey: Hepiniz yıldız tozusunuz. Yıldızlar patlamasaydı burada olamazdınız çünkü - karbon, oksijen, azot, demir evrim için ve yaşam için gerekli olan her şey zamanın başlangıcında oluşmamıştı. Bunlar, yıldızların nükleer fırınlarında oluştu ve onları vücudunuza almanızın tek yolu bu yıldızların patlayacak kadar 'kibar' olmalarıydı. Yani İsa'yı unutun. Yıldızlar sizin için öldü ve siz burada olabildiniz.

Hiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. KraussHiç Yoktan Bir Evren, Lawrence M. Krauss
Black Hole, bir alıntı ekledi.
15 Mar 20:36

Neden Tanrı her şeyin bir açıklaması olarak kabul edilsin? Değildir. Bu bir açıklama noksanlığıdır, bir omuz silkmedir, bilmiyorum demenin ruhsal ve ayinsel kılık değiştirmesidir. Eğer bir insan bir şeyi Tanrıyla ilişkilendirirse genelde bunun anlamı bu kişinin elinde bir ipucu olmamasıdır. Böylelikle bu bilinmezi erişilmez, çözülmez bir gök perisine dayandırır.

Evrim Neden Gerçektir, Jerry CoyneEvrim Neden Gerçektir, Jerry Coyne
Black Hole, bir alıntı ekledi.
15 Mar 20:28

Bu savaş yalnızca evrim ve yaradılışçılık savaşı değildir. Dawkins ve Wilson gibi bilim adamlarına göre, gerçek çekişme rasyonalizm ve hurafeler arasındadır. Bilim rasyonalizmin yalnızca bir formunu teşkil ederken, din hurafenin en bilindik şeklidir. Yaradılışçılık, sadece en güçlü düşman olarak gördükleri şeyin bir belirtisidir. Din yaradılışçılık olmadan var olabilirken, yaradılışçılık din olmadan var olamaz.

Evrim Neden Gerçektir, Jerry CoyneEvrim Neden Gerçektir, Jerry Coyne