DeliBilge, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Eğer hiyerarşik olmayan ve kurumsallığa karşı yaratıcılığıyla , hayırseverlik -etik kaygılarıyla falan günümüz "kapitalizminin üçüncü ruhu" nu Bill Gates' ten bile iyi örnekleyen biri varsa bu da DNA-kontrollü üretim fikrinin sahibi Craig Venter olmalıdır. Venter ' in alanı sentetik biyolojidir: Darwin ci evrim tarafından biçimlendirilmeyen, insan aklınca yaratılan bir hayat.

Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16)Kıyametin Versiyonları, Slavoj Zizek (Sayfa 16)
Gülşah Doğru, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okuyor

Gün 208
Bazen, değişmeye cesaretimiz olmadığında etrafımızdaki her şey bizi yeni bir yola sokmak için değişir.
Büyümenizi durduramazsınız - çünkü evrim bunu ister.

Günlük Öğretiler, Rhonda Byrne (Sayfa 208 - Artemis Yayınları)Günlük Öğretiler, Rhonda Byrne (Sayfa 208 - Artemis Yayınları)

Kitap ırkçılığına hayır.
Kavgam ve Nutuk da okuyun, Risale-i Nur da okuyun. Ateizm ve evrim kitapları da okuyun, fıkıh ve teizm kitapları da okuyun...
Kitap dünyası bir gökkuşağı gibidir. Nasıl ki gökkuşağından bir renk çıkardığımızda gökkuşağının anlamı kalmıyorsa edebiyat dünyası da böyledir benim için.

İnsanları ötekileştirmememizin elzem olduğu bu dünyada kitaplar da en az insanlar kadar ırkçılığa uğramaması gereken değerlerimizdir.

Şerif Görmüş, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
 22 May 22:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumun pislikleri bir diyer teori erkek egemenliğini güçle değil saldırganlık açıklar milyonlarca yıllık evrim erkekleri kadınlara göre çok daha vahşi hale getirmiştir.

Nursel, bir alıntı ekledi.
22 May 14:31 · Kitabı okudu

İlk Buda yasası şöyle der: "Öldürmeyin, sevgi dolu olun. Canlıların evrim dairesini bozmayın."

Vejetaryenliğin Yararları, Sadık HidayetVejetaryenliğin Yararları, Sadık Hidayet
Bay_X, bir alıntı ekledi.
 22 May 09:52 · Kitabı okudu

(Sizden gelen sorular)
• Madem bütün canlılar evrim geçirdi, bugün neden evrim göremiyoruz?

Evrim, eğer jeolojik kayıtların doğru olduğunu kabul ediyorsak, milyarlarca yıldır devam eden bir süreçtir. Çok yavaş ilerlemektedir ve birkaç yıllık hayatımızda gözlenebilir bir olay değildir. Canlılar bugün de çarpıcı bir hızda değişir ama "bir canlının bir başka
canlıya dönüşmesi” anlamında anlaşılan makro evrim, eğer var olduysa bile, insanlığın bugüne kadar olan toplam macerasıyla bile
izlenebilir bir süreç değildir.
Tekrarlayalım: Bir "evrim" vardır. Fakat bu evrim (gerçek yaratılış öyküsü), Darwin'in Evrim Kuramı'na tıpatıp uymak zorunda
değildir. Hâlâ nasıl olduğunu bilmiyoruz. İlk hücrenin nasıl ortaya çıktığına dair hiçbir açıklamamız yok. Dolayısıyla, bilimin bu konuda söyleyebilecek çok fazla bir sözü yok. Ama aynı şey "kütle-çekim" meselesi için de geçerlidir. Halen boşluktaki cisimlerin birbirini "neden" çektiğini bilmiyoruz. Ama böyle bir çekim var ve bunu görebiliyoruz. Nedenini, nasılını bilmememiz, onu reddetmemizi

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 147 - Tuti kitap-Nefes yayıncılık)Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, Sinan Canan (Sayfa 147 - Tuti kitap-Nefes yayıncılık)

Mavi Balina Oyununa Dikkat!
İnternet üzerinde oynanan şiddet içerikli pek çok oyun olduğunu ve sayısının gün geçtikçe arttığını biliyoruz. Çocuklar başta olmak üzere farklı yaş grubundaki bireyleri etkisi altına alan ve olumsuz manada psikolojik etkisinin giderek arttığını düşündüğüm bu oyunların en yeni ve dehşete düşüreni "Mavi Balina" isimli bilgisayar oyunu.

Dünya genelinde pek çok habere konu olan bu oyunun insan psikolojisi üzerindeki etkisi diğer oyunlardan çok daha fazla ve sonunda kişiyi "intihara" götürüyor olması.
Bu oyunla ilgili çıkan haberlerden bazıları:

İlk olarak Rusya'da ortaya çıkan ve sosyal medya üzerinden hızla yayılan Mavi Balina oyunu nedeniyle dünya genelinde 100'den fazla çocuğun intihar ettiğinin bildirilmişti. Bu dönemde sürpriz yumurtadan çıkan mavi balina bu haberlerin tekrar gündeme gelmesine neden oldu. İşte mavi balina hakkında merak edilenler ve ayrıntılı analiz...

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR?

Oyunun orijinal adı Siniy Kit. Bu ismin Rus rock grubu Lumen'in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

Oyunun adıyla ilgili ortaya atılan bir başka iddia da zaman zaman balinaların açıklanamaz şekilde karaya vurup intihar eden hayvanlar olması.

Oyunun hızla yayılmış olmasında sosyal medya önemli rol oynuyor. Özellikle 10-14 yaş arasındaki gençler hedef alınıyor. Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna dahil etmeye çalışıyor.

Bu oyun, Rusya'da ilk kez araştırmacı bir gazetecinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharının ardından yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkarıldı. Rusya'da 2016 yılında Nisan ve Kasım ayları arasında 130'dan fazla çocuk intihar etti.

Mavi Balina kurucusu kimdir?
2016 yılının Kasım ayında tutuklanan 21 yaşındaki Rusya vatandaşı Philipp Budeikin, Rusya’Nın St Petersburg kentinde yer alan bir cezaevinde kalıyor.

Birçok genç çocuğu öldürmekle suçlanan Budeikin, çıkarıldığı son duruşmada, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımladı.

“Oyun Yöneticisi” adı verilen kişi yada kişiler tarafından yönetilen oyunda 8 tane ölüm grubu olduğundan şüpheleniliyor.
Gazeteci, Mayıs 2016'da ergenler arasında bu tarz oyunların oldukça popüler olduğunu ve bu gençlerin internette kendi aralarında iletişim kurabildikleri çok sayıda “ölüm grubunun” bulunduğunu tespit etti.

Çocukları intihara sürükleyen bu oyun, genellikle Rus sosyal medya sitesi Vkontakte ve Instagram üzerinden yayılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde bu oyunla ilgili alınan önlemleri derledik:

Sosyal medya siteleri, özellikle Mavi Balina oyunuyla bağlantılı olduğu söylenen intihar vakalarının artmasının ardından çeşitli önlemler aldılar.

Tumblr, özellikle Mayıs 2016'da site içerisinde Mavi Balina bağlantılı aramaların çok ciddi miktarda arttığını tespit etti. Bunun üzerine site, arama sonuçlarını göstermeden önce kullanıcıya bir uyarı mesajı vermeye başladı. Bu mesajda, kullanıcının bulunduğu ülkede psikolojik destek için arayabileceği ücretsiz telefon numaraları gösteriliyor.

YouTube da aynı şekilde “Mavi Balina” kelimeleriyle arama yapıldığında benzer bir pencere açılıyor. Instagram'da da Mavi Balina ile bağlantılı etiketlerle ilgili arama yapıldığında kullanıcıya üç seçenek sunan bir pencere açılıyor. “Yardımcı olabilir miyiz?” başlıklı pencerede Yardım Alma, Sonuçların Görüntülenmesi ve İptal olmak üzere üç seçenek yer alıyor. Ancak bu uyarıların İngilizce terimlerle, yani #BlueWhale olarak arandığında görüldüğü, Türkçe Mavi Balina kelimeleriyle arama yapıldığında ise çıkmadığı anlaşıldı.

Mavi Balina oyunu, Türkiye'de son dönemde 14 yaşındaki Furkan Şen'in intiharıyla birlikte gündeme geldi.

Daha sonra Ağustos ayında da 24 yaşındaki Evrim Mertin intihar etti. Mertin'in ailesi, oyunla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Hükümet kanadında ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve İçişleri Bakanlığı'nın ortak bir çalışma yaptığı açıklandı.Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Zararlı içerikli yayınları BTK olarak durdurabiliyoruz ama böyle özel linklerle çalışan oyunlara bir şey yapamıyoruz. Üzerinde çalışıyoruz. BTK ve emniyet uzmanları çalışma yapıyor” dedi.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/...tili-analiz-2196793/
Kaynak: https://shiftdelete.net/...i-balina-oyunu-nedir

Tuğba, bir alıntı ekledi.
 20 May 12:18 · Kitabı okuyor

Herhangi bir şey tasarlamaya yeter karmaşıklıktaki bir yaratıcı akıl, yalnızca ve yalnızca uzun kademeli bir evrim sürecinin son ürünü olarak ortaya çıkabilir. Yaratıcı akıllar evrim geçirerek ortaya çıktıkları için, ister istemez evrene sonradan katılırlar ve bu sebepten ötürü, onun tasarımından sorumlu olamazlar. Tanrı bu tanıma göre bir yanılgıdır ve sonraki bölümlerin göstereceği gibi, zararlı bir yanılgıdır.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Yeliz, bir alıntı ekledi.
19 May 17:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İran'da 'devrim' yoluyla yapılanın, sözünü ettiğim ülkede 'evrim' yoluyla yapılmaya çalışılmasının bir uzantısı mıdır?

Misakçılar & Bu Memleket Kimin?, Aycan Alp (Sayfa 165 - Fark Yayınları)Misakçılar & Bu Memleket Kimin?, Aycan Alp (Sayfa 165 - Fark Yayınları)
Ali Can, Türlerin Kökeni'yi inceledi.
19 May 12:35 · Kitabı yarım bıraktı · 1/10 puan

yazım ve imla hatalarına 100 sayfa kadar dayanabildim. charles darwin ve onun kuramı olan darwinizmle evrim teorisi hakkında bilgi almak isteyen merak eden kişilere önerim bu kitaba hiç bulaşmayın. kitaptaki yazım yanlışları insanda okuma şevki bırakmıyor.