• 184 syf.
  ·8 günde·Puan vermedi
  Yazara saygısızlık etmek istemem ama resmen ıkınarak okuyorum kitabı... nerede şizofrenlik nerede gerçeklik anlamış değilim bazı yerlerde çok sıkmışsın be üstad... herkeste aynı etki olmayacaktır muhakkak ama son 50 sayfadayım 1 haftada çıkamadın elimden eyyyy kitap!!
 • Eyyyy Voldemort siyaseti de senden öğrenecek değiliz.
 • Bir gün Atatürk'ün doktorlarından biri bana "Arkadaşınızı hiç kıskanmadınız mı? diye sordu.
  Bir süre samimiyetle düşündüm ve ona şöyle cevap verdim:
  "Belki bir zamanlar ben niye onun kadar önemli olamıyorum diye düşünmüşümdür.
  ama sonra emin olun böyle bir duyguya kapılmadım. Bu duygu şuna benziyor:
  Ağrı Dağı'nı kıskanabilir misiniz?
  Ya da gökten geçen bir bulutu?
  Ya da denizi?
  Mustafa Kemal'i kıskanmak,
  İşte o kadar akıl dışı birşey benim için."
 • CATİLİNA
  İçimdeki ses, yapmak zorundasın, mecbursun diye sıkıştırıyor; bense duraksıyorum hala! Bir adam ki, kuvvet ve cesaret timsali, dizginsiz zevk-ü sefaya kaptırıp yüreğini bir de iyi oldu diyecek neredeyse! İyi ya! Kendini sustur sen daha, unut kendini. Geçmiş ola! Artık çok geç! Amaçsız kaldın!

  Nerelerdesiniz eyyyy gençliğimin sonsuz düşleri? Yaz bulutları gibi görünüp kayboldunuz ve tek bir umut ışığının bile görünmediği derin bir yıkım bıraktınız geride!

  Aşağıla sen kendini, gururlu Catilina!
  Sen hiç de adi bir adam değilken, yine de sana sunulan her şeyin içinde, yalnızca ve hep zevk-ü sefanın peşinde koştun ya, aşağıla kendini şimdi!
 • Seksenli yıllar, Berlin Olimpiyat Stadyumu... Alman gençler doldurmuş stadı.
  Çünkü 20. Yüzyıl’ın en önemli filozof-sanatçılarından Frank Zappa konser verecek.
  Ama bir sorun var: Konser saati gelmiş olmasına rağmen Zappa yok ortada!
  Yarım saat, bir saat geçiyor, yok yok yok...
  Tam iki saat sonra teşrif ediyor nihayet ağır adımlarla sahneye...
  Çıkıyor, mikrofonun önünde durup seyirciye bakıyor.
  Sonra eliyle bir Nazi selamı çakıveriyor aniden: ‘Heil Hitler!’
  Stadyumda ölüm sessizliği... Berlinliler şaşkın...
  Yavaş yavaş bir homurtu yükselmeye başlıyor.
  Sahnedeki adamsa hiç oralı değil.
  Tekrar çakıyor Nazi selamını: ‘Heil Hitler!’
  Seyircilerin küçük bir kısmı, aynı şekilde bağırarak cevap veriyor ona.
  Ama sanatçı hâlâ memnuniyetsiz…
  Daha sert bir Nazi selamı veriyor ve bağırıyor avazı çıktığı kadar: ‘Heil Hitler!’
  Bu sefer seyirci daha hazırlıklı... Stadyumun yarıya yakını, sahnedeki adamın söylediği şeyi bir ağızdan tekrarlıyor.
  Ne var ki tatmin olmuyor Frank Zappa...
  Karşısındaki binlerce kişiye ters ters baktıktan sonra yine veriyor o selamı, yine bağırıyor: ‘Heil Hitler!’
  Kitle artık ne yapması gerektiğini anlamış durumda.
  Bir ağızdan; ‘Heil Hitler!’ diye cevap veriyorlar, bütün stadyumu inleterek...
  Bir sessizlik oluyor. Kısa ama gergin bir sessizlik.
  Frank Zappa’nın sözleri bozuyor sessizliği:
  ‘Eyyyy Almanlar, gördüğüm kadarıyla siz hâlâ akıllanmamışsınız.
  Konser yok!’’’
  Dönüyor arkasını ve çekip gidiyor sahneden.

  Bu olayı öğrendiğimden beridir endişe duyuyorum. Biri çıkıp ‘'Padişahım çok yaşa’’ diye bağıracak diye.
  Bekir Yıldiz...5.2.2019...
  .......
 • Küfürler ettiğini duymuştum -beynindeki bir şekilde onunla küfür etmesine yol açıyordu- ama bu yalnızca küfretmek öteydi. Çok daha öte.
 • 28 Aralık 2018'de vizyona giren Aquaman filmine gitmeyi çok istiyordum. Çünkü filmle ilgili duyduklarım beni vizyona girmesini beklediğim filmi izlemeyi beklerken daha da heyecanlandırdı. Olumsuz yorum yok denecek kadar az ve çoğu insan bu filmin DC'nin en iyi yapımları arasında olduğunu söylüyordu. Gerek oyuncu kadrosu gerek hikayesi (ATLANTİS) ile merakla beklediğim filmi bu gün izleme fırsatı buldum ve şimdi sizlere biraz bahsetmek istiyorum.

  Sizin ilgi alanınıza girer mi bilmem ama benim çizgi romandan uyarlanan filmlere merakım bir hayli fazla ve heyecanla gelişmeleri takip ediyorum. Özellikle son yıllarda çıkardığı filmlerle MARVEL'in, sinema sektöründe hızlı bir sıçrayış yaparak liderliğe geçmesi de göz ardı edilecek bir şey değil. Aquaman'da çizigi roman evreninden sinemaya uyarlanmış DC karakterlerinden birisi.

  Gelelim filmimize ve kahramanımızın doğuşuna. Kraliçe Atlanna rolünde oyunculuğuyla ve kariyeriyle göz dolduran, aynı anda zamana meydan okuyan Nicole Kidman(51) var(Bu kadın ya yaşlanmayı unuttu ya da gençlik iksirini buldu da kimseye söylemiyor). Kraliçemiz talihsiz bir şekilde karaya adımını atıyor ve onu kahramanımızın babası olacak kişi karşılıyor. Daha önce karaya ve böyle bir insanlığa adım atmadığı için sudan çıkmış balığa dönen kraliçemiz şaşkınlıkla karışık aşkı yaşıyor. Kendisini kurtaran kişiye her gün daha da tutkuyla bağlanıyor ve kahramanımız bu günlerin meyvesi olarak dünyaya geliyor. Sonra kraliçemizin izi bulunuyor ve ailesini kurtarmak için onları yüreğinde taşıyarak bir ömür terk etmesi gerekiyor. İşte o sahnelerden birisi.
  https://hizliresim.com/nQRWO1
  Kraliçemizin bakışlarında bile -birazdan maraz çıkıcak dağılın diyen bir ifade var. Öyle de oluyor, büyük maraz çıkıyor ve kraliçemizin doğru olanı yapıp ailesinden kopma vakti geliyor. Ve o veda sahnesinden bir kare.
  https://hizliresim.com/dvPGD4
  Bundan sonra olacaklar şu şekilde, kahramanımızın büyümesi ve kendini geliştirmesi. Bunu kendi başına yapmıyor tabii ki. Kötü rollerden alışık olduğumuz Willem Dafoe, Nuidis Vulko rolüyle kahramanımızın eğitmenliğini üstleniyor.
  https://hizliresim.com/P10rdO
  Aquaman'ın gençliğini canlandıran oyuncuyu, Heath Ledger'e (RIP) çok benzettim ve bu, filmi izlerken yüreğime oturdu.

  Film üç kelime ile aksiyon, aksiyon, aksiyon. Şimdiye kadar izlediğim hiçbir DC filmine benzemiyor. Başta durgunluk yok ve film su gibi akıyor. Birbirine çok iyi kenetlenmiş sahneler eşliğinde bazı şakalarla birlikte çok güzel ve çoğu zaman güldüğümüz bir film oldu. Senarist bizi çoğu zaman ters köşe yaptı diyebilirim. Şakalarını ustaca hazırlamış ve hiç ummadığınız yerde ummadığınız şeylerle sonuçlanıyor sahneler. Her sahneyi soluk soluğa izleyeceğiniz, konusu olarak, görsel şov olarak dolu dolu bir film hazırlamışlar ve izleyecek kişileri tatmin edeceğinden eminim. Bunun en büyük sebebi belki de ''Jason Momoa oyunculuğu'' diye bir şey olması. Jestlerin ve mimiklerin, aksiyon sahneleriyle birleşimi ancak bu kadar etkili olabilirdi diyorum.
  https://hizliresim.com/bVrG3G
  Bu bakışı gördüyseniz hemen ordan uzaklaşın çünkü Aquaman yargı dağıtmak üzere demektir. Ve bu bakışı biz çokça gördük filmde. Çöllere de gittik İtalya'ya da. En sevdiğim bölüm de bu oldu diyebilirim. Sicilya'da çekilen bölüm görsel şölenin zirve yaptığı yerdi benim için. Çatılardan da atladık, denizin dibinde alev topuyla da oynadık. Kimsenin olmaz dediğini oldurup gidilmez denen yerlere yelken açtık ve yolumuz Trench Krallığına düştü. Düşmez olaydı. Siz siz olun oraya giderken dikkat edin ve benim gibi boş bulunmayın. Çünkü ordaki canavarlar sizin gibi uysal değil. Örnek:
  https://hizliresim.com/oXj6Po
  Bu yakışıklı arkadaşları kızdırmayı kimse istemez değil mi? Ama varlığınız bile onların kızma sebebi ve duyarlı olup korktukları tek şey ışık. Ahh şu parlak fikirlerimiz olmasa... Trench krallığında filmin en önemli sahnelerini görüyoruz. Ummadığım kadar yakışıklı başka bir yaratık daha var. Filmi izlerken siz tahmin edin ne olduğunu ve güzel birde süpriz. Ordan dönüşümüzse muhteşem oluyor. Başladığımız işin sonunu getiriyoruz ama kahramanımız biraz fikir yardımı alarak yapıyor bunu. Biraz da sevgi gösterisi serpiştiriliyor tabiiki. Filmin posterlerini paylaşmak istiyorum. Ordaki güzellik Atlantis'in kraliçesi Mera rolündeki yıldız Amber Heard..
  https://hizliresim.com/QLap43
  https://hizliresim.com/y6EzAy
  Siz bu delikanlıyı karşınıza almaya cesaret edebilir misiniz? Ben koşarak uzaklaştım film bitince, bana sataşmaması için :)
  Filmde en en sevdiğim oyunculardan birisi daha var ve belirtmeden edemiycem. Atlantisli kabile Xebel'in lideri Nereus rolünde Dolph Lundgren. Kendisi delikanlı abimizdir. Saygıda kusur etmeyiz. Her filmini izleriz.
  https://hizliresim.com/MV0aWg

  Şimdi eleştiri zamanı. Eyyyy DC sen madem böyle harika bir film yapacaktın da neden MARVEL'in pastasından pay kapma çabasına girip, Avengers filmlerine kıyasla Justice League'yi yaptın. Çıkartsana patır patır Flash, Aquaman, Cyborg, Wonder Women 2 yi, milletin ayağını alıştır ondan sonra patlat Justice League'yi. Oyuncuları da filme giderken öğrendi millet. Bu yüzden Batman vs Superman'den sonra 2. hayal kırıklığı oldu. Marvel'in yapıpta senin yapmadığın şey bu ve başarısızlığının en büyük sebeplerinden birisi. Diğer başarısızlık sebebiyse filmlerinde yönetmen koltuğuna oturttuğun kişi'ler ve oyuncu seçimi. Bu filmle biraz da olsa önyargım kırıldı ve DC'nin diğer filmlerini daha keyifle beklemeye koyuldum. Bunun sebebi bu filmin şimdiye kadar izlediğim en iyi DC filmi olması (Batman Kara Şovalye'den sonra. Efsanedir kendisi).

  Bu film olmuş arkadaşlar. Keyifle izleyiniz..