Alyoşa, bir alıntı ekledi.
Dün 13:50 · Kitabı okuyor

Titanic'te "Birinci Sınıf" yolcuların çoğu kurtarılırken, göçmenlerin cankurtaran sandallarına ulaşmaması için kapıların kapatıldığı bilinir. Kapitalizmin kuralı olan insan ayrımının ezilen sınıf için ne anlama geldiği bir geminin batış anında su üstüne çıkar.

Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 46 - Çınar Yayınları - 8. Basım)Önce Çocuklar ve Kadınlar, Sunay Akın (Sayfa 46 - Çınar Yayınları - 8. Basım)

"ezilenler ebediyen ezilen olarak kalamaz. günün birinde içlerinde özgürlük arzusu yeşerir."
king

Furkan ÇANKIR, İnce Memed 1'i inceledi.
Dün 00:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanlarımızı ezilen insanlarımızı, tarlalarda patronlar tarafından al kanları içilen işçilerimizi kısacası kula kul olunan bu bozuk sistemi eleştiren mükemmel bir seri, bir destan...

Nisan Başar, Tersine Dünya'yı inceledi.
17 Mar 23:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Orhan Kemal gibi toplumcu gerçekçi değerli bir yazarımız benim yıllardır sevdiğim yazarımızın kitabının ilk satırlarını okurken sıkıldım desem umarım kızmazsınız bana :)
Daha sonra mı ?
Bakış açısı çok çok iyi işlenmiştir. Ezilen kadınların her yaptığı batıp kötü her işi yapan erkeklerin normal görüldüğünü eleştirel bir şekilde işlemiştir. Teşekkürler Orhan Kemal 1950'lerde bile KADIN konusunun üzerine egildigin için

serdar şahin, Devlet'i inceledi.
17 Mar 20:00 · Kitabı okudu · 42 günde · Puan vermedi

Evet gelelim Platon'a ve Devlet'e. 15li yaşlardan sonra sürekli bir yerlerde duyduğumuz, sağda solda karşımıza çıkan Platon hakkında çok bir şey bilmiyordum. Lisedeyken şöyle bir duymuş, mağara kelimesi aklımda kalmıştı aklımda. Üniversitedeykense 5 yıl boyunca (1 yıl kalmadım, ingilizce hazırlık :)) hiç aklıma gelmedi, merak etmedim, okumadım. Sonra iş, güç, askerlik, evlilik, çoluk çocuk derken aklımda bir Platon ve onun gibi bazı ilk çağ zatlarının eserlerini latinceden Arapça'ya çeviren İslam aydınları ve İslamiyet'in altın çağı, İbni Sinalar. Neyse konuyu fazla uzattık. Şimdi İstanbul Üniversitesinde Hukuk okuyorum ikinci üniversite olarak. Geçen sene ilk sınıfta ayrıntılı gördük ve Platon gerçekten neden binlerce yıl sonra bile hala hatırlandığı, felsefenin piri olduğunu anladım. Sonra derste de biraz bahsedilen Devlet kitabı elime geçince başladım okumaya.

Kitap öncelikle bize düşünmeyi ve düşünmenin önemini öğretiyor. Genel geçer kabul ettiğimiz şeylerin de aslında neden bu şekilde kabul ediyoruz, aslı nedir, öyle mi olması gerekir diye sorgulamamız gerektiğini telkin ediyor. Evet, kilit kelime sorgulamak. Dibine kadar araştırmak. Kitap size araştırma ufku veriyor. Ortaçağdaki skolastik düşünce altında ezilen Avrupa'nın neden Antik Yunan eserleri ile tanıştığında Rönesans'a, reformlara ve coğrafi keşiflere doğru yol açan gelişmeleri kaydettiğini anlıyorsunuz.

Kitapta Platon Sokrates'ın ağzından ideal bir devlet nasıl olmalıyı karşılıklı konuşma şeklinde aktarıyor. Demokrasi, oligarşi, zorbalık, aristokrasi gibi yönetim şekillerinden tutun, vatandaşlara biçilen role, sosyal yaşantının nasıl olması gerektiğine kadar birçok şey tartışılıyor. Günümüzden baktığımızda bazı önerilerini barbarca bulabilirsiniz. Ama o dönemi kendi zamanıyla değerlendirmek gerekiyor. En azından bir sistematiği var, kendi içinde tutarlı bir çözüm paketi var ve çoğu tespitleri bütün zamanlardaki insanlığa reçete sunabiliyor. Ama biz, özellikle Türkiye olarak, bizden 2000den fazla yıl önce yaşamış birinin tespitlerinin üzerine bir şey koyup da daha iyiye gitmek yerine daha bu kitabı ve kitap gibi medeniyete yön vermiş kitapları insanımızla buluşturamıyoruz. Devlet kitabından tutun, İbni Haldun'un Mukaddimesine, Rousseau'nun Toplum Sözleşmesine mihenk taşı kitaplrı okullarda ders niyetine okutabilsek keşke. İnsanlığın bugüne nasıl geldiğini, hangi aşamalardan geçtiğini, bizim olsun tüm insanlığın olsun geçmişte yaptığımız hataları anlayabilmek, kendimizle tarihimizle yüzleşmek daha adil ve huzurlu bir medeniyet için çok gerekli. Bu yüzden Platon mu bırak şu felsefeciyi demeden okuyalım, okutturalım.

Tevfik Fikret
İşte müjdelerin en güzeli,
işte en gerçek özgürlük
düşümüzdeki gelecek çağlarda:
Ne savaş, ne savaşan, ne salgın,
ne saltanat, ne yoksulluk, ne ezen, ne ezilen,
ne yakınma, ne de zulmün kahrı,
ne tapılan, ne tapan,
ben benim, sen de sen!

Elif Çelik, bir alıntı ekledi.
16 Mar 11:20 · Kitabı okuyor

Şikâyet ettiğimi sanma sakın / sevgilinin ayakları altında ezilen üzüm gibi / lal renkli şaraba dönüştüm ben / bu yüzden razıyım ezilmeye.

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 63)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 63)
Ayşenur Kuşan, bir alıntı ekledi.
 16 Mar 10:36

Fakat bütün gayretime rağmen gündüzki nikbenliğim geri gelmiyordu.Kalbimin etrafında mütemadiyen sıkışıp ezilen bir şey var gibiydi.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 67)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 67)
mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir gözünle içine bir gözünle dışına bakacaksın ki yüzün başkası için bir ayna olsun o oyna iç içe görüntüler oluşturduğunda sende içindeki benlerle tanışacaksın. içindeki her "ben" seni kendinden başkasına bakmaya götürecek. sonra bir de bakmışsın ki sen kendinde alemi görüyorsun. Kendinde ben diye bir şey kalmamış. hükmeden ile ezilen, acı çeken ile acı veren bir olmuş. acı çekenin acısı niye beni de acıtıyor dediğin an hükmetmeyi bırakacaksın.!

Ölü Serçe Dönemeci, Ayşegül Genç (Sayfa 81 - Okurkitaplığı)Ölü Serçe Dönemeci, Ayşegül Genç (Sayfa 81 - Okurkitaplığı)