Giriş Yap
Sonunda bir damla gözyaşı düştü. önündeki taşta yazılı olan isme bakıyordu ve ölülerin özelmi içinde yalnız yaşarken, zaman zaman çok acılı bir biçimde ezilen yüreği o daralma duygularından birine katlanıyordu.
Reklam
438 syf.
Her zulüm isyancısını yaratır ve zulmün hesabı elbet sorulur, öç alınır. İnce Memed tam da bu mesajı veriyor bize. Ağaların zulmüyle ezilen Çukurova toplumu İnce Memed gibi bir kahramanı ortaya çıkarıyor. Yaşar Kemal muhteşem betimlemeleriyle okuyucuyu adeta o dönemde yaşatıyor. Şahsen keyifle okudum. Serinin devamını da en yakın zamanda okurum umarım. Toplum olarak bizim de İnce Memedlere ihtiyacımız var diyerek incelemeyi bitireyim. Kitapla kalın.
İnce Memed 1
9.3/10 · 43bin okunma
256 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Jack London tarafından kaleme alınmış olan #demirökçe şu ana kadar okuduğum distopik eserler içerisinde en önemli kitaplarından biri.. Okurken tek bir sayfasında dahi sıkılmadığım, konusuna, akıcılığına, karakterlerin gerçekçiliğine ve tabiki yazarın ileri görüşlülüğüne hayran kaldığım bir kitap oldu.kitabın konusu baskıcı bir rejime karşı devrim mücadelesini baz alıyor.. Ezilen ve sömürülen işçi sınıfı, satın alınan sendikalar, bunları vaazlarla perçileyen din adamları, paralı askerler ve oligarşik zulümler.. Ve bu kadar hengamenin içinde yeşeren gerçek bir aşk.. Ernest ve Avis'in aşkı..kesinlikle okunması gereken bir kitap..
Demir Ökçe
8.5/10 · 10,9bin okunma
Kendi Gençliğimiz En arslanı bizimkilerdir gibi gelir bana· Kuzguna yavrusu şahin. Onlar bizim, ezilen halkımızın altın saçlı çocuklarıdır, bugün korkmadan koşuyorlar, bütün filoları, üsleri, tesisleri ve ikili anlaşmaları, uzmanları, barış gönüllüleri ve casuslarıyla suçlu Amerika'nın arlaşıp gitmesi için aramızdan. Koşuyorlar Ankara'daki Amerikan karargahının camını çerçevesini indirmeğe. Koşuyorlar ülkemizi ve halkımızı yoksul ve cahil bıra- kan koşulların üstüne. Kaç oldu daha on sekiz yirmisinde ölenlerin sayısı? Kaçı tutuklu her bahar, her sinema vakti ve pa- patyalar en güzel fallar için hazır beklerken? Ve dudakları tuzlanmış, karşılıklı öpüşmeye hazırken temmuzlarda? Şimdi binlercesinin peşinde polis, ikide bir yurtları basılmakta, fakülteleri kapatılmaktadır. Kitapları dergileri alınmakta, birlikleri dağıtılmakta, pasoları kaldırılmakta, tostla, kuru fasulye ve bulgur pilavıyla, doğru dürüst doyamadan, doğru dürüst yıkanamadan, yaralandıkları zaman ilaç bulamadan, tutukevlerinde tütünsii.z, cezaevlerinde mektupsuz, koşuyorlar habire. Çift aylı mektuplar gelip gidiyor içişleri bakanından üniversite rektörlerine, fakülte dekanlarına. Çok sağlam önlemler alınıyor onlar için. Kışkırtıcı ajanlar sokuyorlar aralarına, satılık tipler.
Reklam
Yırtsın en sağlam yerini içi geçmiş bürokratlar ve bey soyları, durduramazlar bu gür akımı. Berlin'de, Londra'da, Roma'da, İstanbul'da, Amsterdam'da, Brüksel'de, Mecsico City' de, Ankara'da, Madrid'te, Trabzon'da, İzmir'de, Tokyo'da, Birleşik Amerika'nın pek çok kentinde sıkılmış. yumruklarıyla boykotta ve işgaldedir şimdi onlar. Genç işçilerle, işsizlerle, topraksız ve ilaçsız köylülerle elele, kız erkek kolkola, polisin coplarından, gaz bombalarından, varsılların zindanlarından, cezaevlerinden yılmıyorlar. Dikine dikine yürüyorlar; insanlığı alçaltan bütün sömürücü, paracı uygulamalara ve bütün ilişkileri temelinden bozuk dünya düzenine karşı akıllı akıllı yürüyorlar. Onların daha ucudur bu görünen. Başı, gövdesi köylerde, kulübelerde, uyandırılmamıştır. Gençler namus yanımızdır bizim. Gençler en görür, en duyar yanımızdır horlanan, ezilen hepimizin.
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.48