Kalbimiz ezilen bir çiçek mi bir böcek mi Yoksa yeni gök giysileri örülen yepyeni bir ipek mi
Eğer aklın varsa; uhrevî inkılabatında, berzahî etvarında ve dünyevî inkılabatının müsadematı altında ezilen, bozulan ve ebedî seferde sana arkadaşlığa muktedir olmayan işleri bırak, ehemmiyet verme, onların zevalinden kederlenme. Sen kendi mahiyetine bak ki: Senin latifelerin içinde öyle bir latife var ki, ebedden ve ebedî zâttan başkasına razı olamaz. Ondan başkasına teveccüh edemiyor, masivasına tenezzül etmez. Bütün dünyayı ona versen, o fıtrî ihtiyacı tatmin edemez. O şey ise, senin duygularının ve latifelerinin sultanıdır. Fâtır-ı Hakîm'in emrine muti' olan o sultanına itaat et, kurtul!..
Gereğince sevinip neşelenemiyoruz, gözlerimizin önünde islam aleminin her tarafındaki trajik levhalar canlanıyor. Filistin'de, Gazze'de esaretin en acı, en hor hakir kılıcı türü altında ezilen müslümanlar geliyor gözümüzün önüne.
394 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
#OkudumBitti #EZİLENLER #Dostoyevski #İşBankasıYayınları Çeviri: Nihal Yalaza Taluy / 394 sayfa Ne zaman Dostoyevski okusam derin derin düşüncelere dalar, hüzünlenir, huzursuz olurum. Karakterleri o kadar özümserim ki, onlarla üzülür, onlarla güler, zaman zaman da onlarla söz dalaşına girerim
Ezilenler
EzilenlerFyodor Dostoyevski · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202216,9bin okunma
Bu nasıl çark ulan! Buğday bizim, ezilen biziz. Un olan biz, aç kalan biziz. Kim ulan bu doymak bilmeyen soysuz?
Yaşar Kemal
Yaşar Kemal
“Kalbimin etrafında mütemadiyen sıkışıp ezilen bir şey var gibiydi…”
Sabahattin Ali
Sabahattin Ali
Tahir bu ülke halklarının vicdanıydı. Sadece Kürtlerin değil; ezilen, horlanan, ötekileştirilen tüm halkların ve kesimlerin vicdanıydı
kibir
Hak ile Merhamet arasında ezilen her kibrin Ezel'in kalbinde sonsuz üzeri sonsuz yenik bir kibir doğurduğunu hangi Cehennem ağzında unuttun söylesene ağlamayı ne zaman unuttun?
Kalbimin etrafında mütemadiyen sıkışıp ezilen bir şey var gibiydi.
Gestalt teorisi bu bakımdan sorunu sadece kişinin içinde tanımlar ve gerçek dışı bir biçimde duyguları dışavurmanın bizi toplumsal kuvvetlerin baskısından kurtardığını iddia eder. Bireysel sorumluluğu üstlenme yolundaki Gestalt emri, hızlı bir şekilde kurbanı suçlama haline dönüşebilir. Ezilen insanların özgürleşmesi sadece içeriden çalışmayla olmaz; bu insanların dış baskıları kaldırmak için de çaba göstermesi gereklidir.
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.