Ravza Nur Koyuncu, Babamın Bavulu'yu inceledi.
30 sn. · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Yazarın Nobel ödülünde, Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği Barış Ödülü'nde, Sonnig Ödülü 'nde yaptığı konuşmalar ve bir konferansta yaptığı konuşmayı içeriyor.
İçeride bir çok sorunun cevabı var.Ayrıca bazı siyasi konularda fikirlerini öğrenmiş oluyorsunuz.Muhtemelen bu konuşmaların canlılarına ulaşabilirsiniz fakat burdan okumak ve kütüphanenizde bulunması en güzeli.
Elli beş sayfa kadar tutuyor konuşmalar sonrasında bazı ödüllerin listesi var.
Mesela Nobel ödülünü yıllar içinde kimler aldı listesini koymuşlar.

T.aydın, Ben, Malala'yı inceledi.
1 dk. · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Erkek evladının doğumunu silahlar atılarak kutlandığı kız çocuklarının ise örtülerin ardına saklandığı, hayattaki rollerinin sadece yemek pişirme ve çocuk doğurmak olduğu topraklarda doğmuş bir kız Malala
Kadınların bir erkeğin izni olmadan Banka hesabı bile açamadığını, erkeklerin özgürce dolaşıp kadınların ise yanında erkek olmadan asla dışarı çıkamadığını düşünün.Bu erkek 5 yaşındaki bir oğlan çocuğu bile olabilir
Erkeklerin dertlerini, sorunlarını kadınlarıyla paylaşmadığını düşünün. [Bir çok Peştu erkeği bunu asla yapmazdı. Sorunları kadınlarla paylaşmak acizlik göstergesi olarak kabul edilir Karısına bile akıl danışıyor (34uncu sayfa) ]denildiğini düşünün.
Kahvaltıda erkeklere kaymak ve süt verilirken kızların bundan mahrum bırakıldığı, yumurta varsa sadece oğlanlar arasında paylaştırıldığını düşünün ve tüm bunlara başkaldıran, eğitim sistemine, barışa ve ülkesine daha iyi şeyler getirmeye çalışan bir Malala ve koca yürekli babası.
Yaşadığı topraklarda kadınların değerli ve güçlü olabilmesi için hem onların ve hem de kendisinin eğitimini savunan bir kız çocuğu
Kız çocuklarının eğitim hakkını savunmak Ataerkil ve özellikle Taliban tehdidi altında olan bir toplumda hiç de kolay olmayan cesaret gerektiren bir harekettir. Nitekim gelenek ve göreneklerine bağlı kesimler ve Taliban tarafından da gerek Ziyaüddin Beyin gerekse Malala'nın haklı mücadeleleri hoş karşılanmamış ve Malala bu durumu neredeyse canı ile ödemek zorunda bırakılmış.
Fakat bir an olsun haklı mücadelelerinden tereddüt etmeyen, vazgeçmeyen bu iki kıymetli insanın yaptıkları takdire şayandır.
"Evde barış, sokakta barış, ülkede barış... Bu benim hayalim.Dünyadaki her kız ve erkek için eğitim istiyorum" diyen ve bu uğurda mücadele eden Malala, 9 Ekim 2012 Salı günü 15 yaşındayken okul servisiyle eve dönerken yakın mesafeden açılan bir ateşle Taliban tarafından başından vurulur.!
Haksızlığa maruz kalan ve sonrada susturulan bütün kızlara adanmış realist bir kitap. Olaylar kitabın bazı sayfalarında resimlenmiş olması okuyucu daha da cezbediyor.
Mutlaka okuyup, kitaplığınızda yer vermelisiniz.
Kadınların özgürlük sembolü olan Malala Yusufzay'a selam olsun.

Meryem Gazi, bir alıntı ekledi.
7 dk. · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Her itimadın sonu gaflettir.(Selim)
3 türlü kadın vardır. avam kadın, orta halli kadın, Asri kadın.Avam kadını, aç kalmazsa kocasını sever,aldatılmazsa aldatmaz . Bunlar mazinin kadınlarıdır. Orta halli kadın sadıktır. Aç kalsa da kocasını sever, aldatılsa da aldatmaz, çok sabırlıdır, aşkı uzun sürer, fakat bir kere de kızarsa en fena şeyi derhal yapar, derhal sükut eder ve Hünersiz abdal bir fahişe olur: bunlar hâlin kadınlarıdır. Asrî kadın, zekidir.Kendi zevkini her şeye ve herkese tercih eder. Mutlaka aldatmak ister çünkü aile sistemini gülünç bulur ve bu sistemin günün birinde iflas edeceğini bilir. Bunlar istikbalin kadınlarıdır

Canan, Peyami Safa (Sayfa 166)Canan, Peyami Safa (Sayfa 166)

Site Yöneticilerine Acil Çağrı...
Buradan sitede görevli olan,editörlere,moderatörlere,kütüphanecilere,yazılımcılara bu konuda herhangi bir değişiklik yapabilecek veya bu iletiyi onlara iletebilecek herkese sesleniyorum;

Benim bu site ile ilgili ciddi bir problemim var.Problemi size kısaca izah etmek istiyorum.Şimdi bugüne kadar iyi olsun,kötü olsun kimsenin incelemesine saldırmak,gereksiz yere şikayet etmek gibi bir girişimim olmadı.Kimseyi tanımadan da engellediğim olmadı(çok sinir bozucu şeyler görmeme rağmen) çünkü engellesem dahi iletilerine takipçilerimden biri yorum yapınca sayfamda beliriyorlar.Görünce sinir buhranına kapılıyorum ve kimseyle tartışmak da istemiyorum.İşte sorunum tam da yorumlanan içeriğin yeniden paylaşılmış gibi yorum yapan kişi tarafından istemsizce paylaşılmış olması ve bizim bunlara maruz kalmamız.Ve inanın bana iki saattir baş ağrısı çekiyorum bir inceleme yüzünden buram buram nefret,buram buram pedofiliye teşvik,bilimsellikten uzak cinsiyet,cinsellik ve sosyoloji ile ilgili bilgiler..Bir sürü insanın manevi değerine alttan alttan hakaret ve bunu farketmeden alkışlayan kafanın vecdinden habersiz bir yığın bilinç(!)li okur arkadaşımız...Bunları gördükçe okuma hevesim kaçıyor,lütfen benden uzak olun..Gerekli cevabı iletinin altına yapmayı tercih ederdim fakat hem onca kalabalıkla uğraşacak vaktim yok,hem de söz konusu arkadaş sanırım tehlikeyi önceden farkedip beni engellemiş hiç yolumuz kesişmediği halde..Sağlık olsun iyi yapmış,sahte övgülerle ve hiçbir bilimselliği hiçbir psikolojik altyapısı olmadan savurduğu görüşlerle,sözde tabulara saldırdığını düşünüp aslında kendi tabularına yenik düşüp bir yığın insanın inancına saygısızca sallamasına bir kişi sessiz kalmış,arkadaşımız aldığı övgülerle mutlu bir gün geçirmiştir..Neyse uzatmak istemiyorum lütfen şu yorum işine çözüm bulun yorumlanan metni istemeden görmek istemiyorum.En azından bir seçenek koyulsun...

Sebebsiz
"Sevginin niçini olmaz ki efendim... Düşünsem belki mâkul bir sebep bulabilirim. Fakat bu hakikî sebep olmaz. Çünkü biz önce severiz. Sonra sevdiğimiz şeyin güzel taraflarını bulmaya çalışırız. Bu da hodbinliğimizden doğar efendim."

Semih, Doktor Jivago'yu inceledi.
 34 dk. · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Öncelikle kitabı Yapı Kredi Yayınları'nın 4. baskısından okudum. Çeviren kişi Hülya Arslan isminde bir çevirmen. Şimdi en ilginç bilgiyi veriyorum: Hülya Arslan, kitabın Rusça metninden Türkçe metnine çevrilmesi için tam 5 yılını harcamış. Bir çeviri için oldukça uzun bir süre ve ciddi bir emek ortaya koyduğu kitabı okurken hissediliyor. Bu sebeple çevirmen Hülya Arslan'ın hakkını teslim etmek gerekiyor en başta.

Kitap, 1957 yılında ilk olarak italya'da yayınlanmış. Hatta bir süre İtalyanca çevirisi üzerinden diğer dillere çevrilmek zorunda kalmış. Çünkü kitaptaki Ekim Devrimi ile ilgili görüşler SSCB tarafından beğenilmediği için yayınlanması engellenmiş. Romanın metni gizlice yurtdışına kaçırılmış ve İtalya'da yayınlanmış.

Doktor Jivago, 640 sayfadan oluşan kalın bir kitap. İlk başta, "Nasıl bitecek bu kitap?" şeklinde kara kara düşünsem de konunun içerisine tam olarak girmeye başladıktan sonra hızlı bir şekilde sürüklenmeye başladım. Özellikle son iki günde ciddi bir şekilde okudum ve kitabı elimden bırakamadım. Gözünüz 640 sayfadan korkmasın yani.

Alışılanın aksine, kitabın iki ana konusu var. Birinci konu olarak Rus Devrimi'nin hikayesini anlatıyor yazar. Bu konu içerisinde ayrıntılarıyla Rus iç savaşını öğreniyorsunuz. Ve yazar bu bilgileri verirken asla bir taraf tutma yoluna gitmiyor. Tamamen objektif. Tabii bana göre... İkinci konu olarak ise, bir adamın iki kadını sevmesinin çaresizliği karşımıza çıkıyor. Bu konu içerisinde Doktor Jivago, Lara ve Tonya aşk üçgeninde yaşananları tüm çıplaklığıyla hissediyorsunuz... Hatta bir başka deyişle, kitabın iki ruhu olduğunu söyleyebiliriz. Siz hangi ruhtan yararlanmak istiyorsanız, o kısımları daha bir dikkatle okuyabilirsiniz. Konu hakkında bu kadar bilgi vermek yeterli diye düşünüyorum.

Yazar Boris Pasternak, bir Rus yazar olduğu için klasik Rus yazarlarında olduğu gibi ilk bölümlerde birçok karakter önümüze çıkıyor. Kim kimin neyi, bu adam kimdi falan anlayamıyorsunuz ama sayfalar ilerledikçe kişiler kafanızda oturmaya başlıyor. Dediğim gibi, klasik Rus yazarlarında olduğu gibi ilk bölümlerde bütün karakterlerden bahsediliyor ve okurun kafası çorbaya dönüyor. Bu kısımları elbette beğenmedim.

Bir başka beğenmediğim ve inandırıcılıktan uzak bulduğum kısım ise, kitaptaki karakterlerin inanılmaz bir şekilde sürekli tesadüflerle karşılaşması oldu. Neden diye sorguladım birçok yerde. Böyle bir tesadüf kurgusuna gerek var mıydı? Bence yoktu. Birazcık kitabın inandırıcılığının önüne geçmiş gibi hissettim.

Kitabın kapağından da biraz bahsetmek istiyorum. Benim gibi birçok kişinin beğendiği bir kapak tasarımı olmuş. Biraz araştırdım ve kitabın kapağındaki meyvenin, üvez ağacı meyvesi olduğunu öğrendim. Üvez ağacının ne olduğunu bilmiyordum tabii. Şimdi öğrendiğim üzere, kış aylarında meyve veren ve faydalı bir ağaçmış... Rus Devrimi'nin anlatıldığı bir kitabın kapağında donmuş üvez ağacı meyvesini kullanmak son derece güzel bir seçim olmuş bana göre.

Son olarak, kitabın çok etkili bölümleri de vardı, olmasa olurdu dediğim upuzun bölümleri de vardı. Yukarıda bahsettiğim iki konudan en az biri ilginizi çektiyse okumanızı öneririm. Aşk konusundan ziyade Ekim Devrimi benim daha çok ilgimi çekti açıkçası ve o kısımlara yoğunlaştım. Fakat kitabın ana konusu elbette, aşk. Bu sebeple kitabın 568. sayfasında yer alan ve kitaptaki aşk konusunu özetleyen şu paragrafı sizinle paylaşarak yazımı sonlandırıyorum:

"Ne kadar büyük bir aşktı yaşadıkları! Özgür, eşi benzeri olmayan bir aşktı. Başkalarının ancak şarkılarda söylediklerini onlar yüreklerinde hissetmişlerdi. Birbirlerine olan sevgilerinin nedeni, uyduruk tanımlarda betimledikleri gibi, "yakıcı tutku" ya da karşı konulamayan tutkular değildi. Evrendeki her şey; ayaklarının altındaki toprak, başlarının üstündeki gökyüzü, bulutlar, ağaçlar birbirlerini sevmelerini istedikleri için bağlanmışlardı birbirlerine. Birbirlerine olan aşkları, kendilerinden çok çevrelerini, sokakta karşılaştıkları tanımadıkları insanları, uzun yürüyüşlerinde gördüklerini, yaşayıp buluştukları odaları, mutlu etmişti belki de."

feyza, Gönül Çerağını Uyandırmak'ı inceledi.
36 dk. · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Yaklaşık bir ay evvel Hakk'a yürümüş olan Tosun Bekir Bayraktaroğlu' nu yani nam-ı diğer Tosun Baba'yı, bir kaç ay evvel bir Instagram canlı yayınında tanımıştım. Hali, tavrı ve sohbetiyle tesir etmişti gönlüme. Kitabını okumak, O dünyadan geçtikten sonra nasip oldu. Rabbim mekanını cennet eylesin.
Kitaba gelecek olursak, kitapta nefs terbiyesi ve tasavvuftaki bazı meseleler herkesin anlayabileceği sadelikle anlatılmış. Daha evvel okuduğum kitaplarda da bahsedilen fakat çok daha karmaşık gibi görünen, nefsin kamil insan olma yolunda kat etmesi gereken mertebeler, bu kitapta oldukça sade bir dille anlatılmış ve hayattan verilen örneklerle daha anlaşılır hâle getirilmiş. Sayfa sayısı olarak az olsada bana olan katkısının oldukça fazla olduğunu düşündüğüm bu eser sayesinde, yazarın diğer kitaplarını okuma isteği oluştu.Tasavvufa ilgisi olanların listesinde olması gereken bir kitap bence.

Gönlümüz alabildiğine geniş efendim;
fakat, kalbimiz dar.
Kalbimizde yer yok, yâr var. ..

(Alıntı)

GamzeKöse, bir alıntı ekledi.
43 dk. · Kitabı okuyor

Yalnızca yoksul insanlara kibirlilik taslarlar,onları terslerlerdi;fakat şık giysiler içinde görmüş geçirmiş bir beyefendi gibi giderse başka türlü davranırlardı.

Mecburiyet, Stefan ZweigMecburiyet, Stefan Zweig
Karen, bir alıntı ekledi.
43 dk.

"Hani bazı anlar olur ya, insana kendi bile fazla gelir. Kimseyi görmek, konuşmak istemez. Kimseye tahammül edemez. Oysaki tüm canlıları, insanlar da dahil seviyordur. Fakat hayat öyle şeyler yaşatır, öyle boşluklarda bırakır ki insanı, an gelir o çok sevdiğimiz insanlara bile tahammül edemez oluruz."

Tutunamayanlar, Oğuz AtayTutunamayanlar, Oğuz Atay