Terstal Nedir?!
Testral, Sihir Dünyası'nın fantastik canavarları arasında yer alan renk olarak sadece siyah, iskeletimsi ve ejderha benzeri bir yüze sahip kanatlı atlardır.. Yalnızca bir kişinin ölümünü gören büyücü/cadı onları görebilir onun dışında ne Muggle'lar ne de Sihir Dünyasından biri onları görebilir.. Hogwarts savaşından sonra neredeyse herkes Testralleri görmeye başladı ne acı.. (Herkes birinin ölümüne şahit olmuştu..)

#Saadet#, Umutsuz'u inceledi.
 17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın ilk sayfalarından itibaren fantastik bir eser sandım oğlumuz ve kızımız o kadar gizemli ki dedim ikisinden biri vampir ve nefilim falan herhalde ama değilmis tabi :) Kitabı çok beğendim yazar o duyguları okuyucuya gecirmekte çok başarılı.Konu itibariyle yazar ters köşe yapıyor aklımın ucundan gecmeyen bir sürpriz yaşattı.Kitap beni çok sarstı ama sonunun güzel bitmesi içimi ferahlattı.

Yeni Başlayanlar İçin: Ursula Le Guin
Özellikle fantastik ve bilim kurgu türleriyle özdeşleştirilse de, farklı türlerde eser verdiğinden; eserlerinde daha çok hayali, alternatif dünyalar yaratan ve politika, ekoloji, cinsiyet ve inanç sistemlerini eleştiren Le Guin'in dünyasına girmek için öncelikle okumak istediğimiz türe karar vermemiz gerekir. Fantastik mi, bilim kurgu mu yoksa realist bir eser mi?

Fantastik: Yerdeniz Büyücüsü (Hem yetişkinler hem de çocuklar için. Seri 6 kitaptan oluşuyor)

Bilim kurgu: Karanlığın Sol Eli (En prestijli ödüllerden olan Hugo ve Nebula'yı kazandırmış.)

Distopya: Mülksüzler

Realist: Malafrena (Bilim kurgu ülkesi Orsinya'da geçer fakat karakterler ve olaylar gerçekçi bir üslupla yazılmıştır.)

Çocuklar için: Kanatlı Kediler Masalı (Seri 4 kitaptan oluşur.)

Deneme: Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

(Vapur Edebiyat Dergisi Sayı:3, sayfa 17 den tarafımca derlenmiştir.)

İlkay GÜNEL, Harry Potter ve Felsefe Taşı'ı inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eğer benim gibi öncesinde bu tarz fantastik kurgu kitaplarına karşı bir ön yargınız falan var ise bu kitap o ön yargınızı kırabilir. Ben okurken hikayenin akıcılığından ve olayların gelişim örgüsünden çok keyif alarak okudum ve bu devam eden kitapları da okumam için oldukça istek verdi bana.
Ayrıca yine benim gibi Harry Potter serisinin ne filmlerini izlemiş ne de kitaplarını okumuş birisi iseniz mutlaka önce kitapları okuyun. Kitapların anlattığı ve zihninizde canlanan dünya filme göre çok çok daha büyük ve güzel oluyor.
Ayrıca bu seriye tabiri yerinde ise "çoluk çocuk kitabı" diyenlere de lütfen aldırmayınız, okuyunuz :)

Onur Girgin, Kızıl Darı Tarlaları'ı inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mo Yan okuduğum ilk Çinli yazardı. Aradaki büyük kültür farkını kitabın her sayfasında yaşadım. Olay örgüsü olarak, Çin'in iç savaş yıllarında bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Fantastik ögeler de içermekte. Tavsiye ederim.

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Kitap gayet akıcı, gereksiz çok fazla ayrıntı yok.Fantastik-korku karışımı bir kitap. Sonu oldukça tahmin edilebilir.Ama üst düzey polisiye kitaplarına alışmışsanız bu kitap sizin için kafa dağıtmak üzere okuduğunuz çerezlik kitaplar listesine girebilecek bir kitap.Ama yine de bir şans verilebilir.

Sabah sabah bitirmem de ayrı koydu bana. Duygusal açıdan baya bi sarsıldım olayları, anlatılan hikayesi olsun, ihaneti, dostluğu sevgiyi her şeyi buldum şaheserde. Evet benim için de şaheser. Ilk kez bu tarz okudum. Benim tarzım gerilim ve fantastik olmasına rağmen denedim okumayı iyi ki okumuşum bence herkesin okuması gereken bir kitap. Zaten kitabı da okuyanlar baya övdüğü için ilgimi çekmişti. Herkes haklıymış baya iyi kitap

ZeynepS, Yerdeniz Büyücüsü'ü inceledi.
 Dün 01:36 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yerdeniz Büyücüsü okuduğum ilk Ursula K. Le Guin kitabı; ve maalesef yaklaşık 1 yılda tamamladığım bir kitap. Ara sıra sıkıntıdan elime aldığımda bende bitirme isteği bile uyandırmayan bu kitap Mülksüzler'i okuma niyetimi değiştirmese de yazarın kitaplarına başlangıç adına bir hayal kırıklığı oldu. Fantastik dünyasının karmaşıklığı, isimleri ve yapısı yeterince açıklanmamıştı, dilinin ve anlatımının hiçbir sürükleyiciliği yoktu. Kitabın özünün bir gölgenin kovalanmasından ibaret olması bence yetersiz bir olay kurgusuydu, araya sıkıştırılan tüm diğer olaylar ise zorlama duruyordu ve "Ne zaman asıl olay çözülecek artık?" sorusunun sıkıntısını geçirmiyordu. Tabi ki gölge kovalamacası kitabın son sayfalarına kadar çözülmedi... Kitabın bende herhangi bir duygu uyandırabildiği tek an ise bu çözüm oldu; Ged'in gölgeye adıyla, yani kendi adıyla seslenmesi. Başından beri gölgenin Ged'in karanlık tarafı olduğunu hissetsem de onu özümseyerek onunla bütünleşeceğini düşünmemiştim. Kitabı alma sebebim olan arka kapaktaki yazıyı o an hatırladım; Büyümek. Gölge sonunda değişken yüzlerini gösterdiğinde Ged'in nefret ettiği insanlarda(babasında, Jasper'da ve çok yüzeysel anlatıldığı için hatırlamadığım diğer karakterlerde) aslında kendinden parçalar gördüğünü anladım. Tüm bu benzerlikler, duygular Ged'in farkında bile olmak istemediği karanlık yönünü temsil ediyordu ve gölgeyle bütünleşerek bunları kabullendiğinde ortaya ne bir zafer ne de bir mağlubiyet çıktı, çünkü büyümek bir savaş değil, uzun ve zor bir yolculuktu. Çünkü büyümek kendi kendimize bile itiraf edemediklerimizle yüzleşmek ve onları kabullenerek bütün bir kimliğe sığdırabilmekti.
Böyle güzel bir mesajın çok daha güzel bir şekilde verilmesini ve daha çok açıklanarak kendi büyüme çabama dokunabilmesini çok isterdim fakat bu anlamlı son kitabın yavanlığını; heyecanla okunma şansını kaçırmış fantastik bir dünyanın kurgu ve anlatım yoksunluğunu değiştiremedi ve bu benim için serinin diğer kitaplarının da sonu oldu.