AHMETTELLİ35, bir alıntı ekledi.
04 Nis 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öğretmekten bunalmış bir öğretmen. Zamanını sormaya harcıyor. " Kentimizin sevilecek yanı var mı? Ya insanlarımızın?" Öğrenciler birbirlerine bakıp fısıldaşıyor. Hışımla ayağa kalkan mavi gözlü kız, "Ben bu dersi almak istememiştim zaten," diyor. "Ama öteki derslerde sokak köpeklerinin hadım edilmesi için imza toplanırken ben sizi yaşama hazırlıyorum," diyor öğretmen. " Ben buralarda yaşamak istemiyorum," diyor boynu bükük öğrenci. " Ben de senin yaşadığın yerlerde yaşamak istemiyorum," diyor hışım içindeki kız. " Demek ki sevilecek bir yerimiz ve insanımız yok," diyor öğretmen.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 72 - notos)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 72 - notos)
AHMETTELLİ35, bir alıntı ekledi.
02 Oca 14:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Soru
Kadınlar küçük odalarda soyunmaktan hoşlanıyor, çıplaklıklarınıysa büyücek salonlarda gösteriyor. Ağaçlar yapraklarını kışın dökmeyi seviyor. Buz ise nedense sıcağı gördüğünde eriyor. Salatalık soyan çocuğun aklından geçenler. Gözleri, karşısında pirinç ayıklayan annesinin masaya yığdığı göğüslerinde. "Kadınlar neden sütyen takar anne?" diye sorduğunda cevap yerine önüne bir tas yoğurt itiliyor. Tavanda bacaklarını kaşıyan sinek yoğurda konmak üzere uçmaya başlamışken, çocuk insanların neden iki memesi olduğunu merak ediyor ama merakını bir soruyla açık etmeye çekiniyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 50 - Notos)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 50 - Notos)
GÜL ŞEKER, Beşpeşe'yi inceledi.
 24 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 3/10 puan

Öncelikle kitaba büyük heveslerle başladım . Projenin yapılış fikri çok hoşuma gitti lakin daha en başından kitap biraz kendinden soğuttu beni Murathan Muganın oluşturduğu çatı hoşuma gitmedi eğer bi kitaba en başından alışamadıysam devamı gelmez Benin için, ama diğer dört yazarın daha oluşu hızlı hızlı okuttu kendini bana Faruk ulay ve Celil okerlu bölümleri o kadar beğenerek okudum ki .. amaaaaa gelgelelim dört yazarın ilmek ilmek işlediği işi, o güzelim güçlü karakteri bir kalemde ergen bir kıza bağlayan Pınar kür sana çok küfür ettim bilmiş ol. Bu kitabın en büyük eksisi benşm için Pınar kür ün aşırı ergence ve o öyle değildi böyleydi finali oldu . Üzüldüm

Burcu Bergen, Beşpeşe'yi inceledi.
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Daha evvel de denildiği gibi kitap beş yazarın devamını getirerek kurdukları bir hikayeden oluşuyor. Murathan Mungan'ın başlattığı gayet şahane bir kurguyu sonraki yazarlar kendi üslupları ile devam ettirmeye çalışmış olup Pınar Kür ile noktayı koymuşlar. Ben kitaptan çok sıkıldım. Sanki her yazar konuyu daha da karmaşıklaştırmış ve kafalarındaki sona göre yazmışlar ve bu okuyucuda karmaşaya yol açmış. Belki de seçilen yazarlar çok yanlıştı bilemiyorum. Hele ki Pınar Kür'den beklediğim o sürpriz son yerine basitleştirilmiş yani hiçbir şey olmayan bir son hiç beklemiyordum. Hayal kırıklığım anlatılamaz.

AHMETTELLİ35, bir alıntı ekledi.
 05 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

TV hep açık
Işıklarımız yanıyor.Kapımız aralık.Gelecekler,biliyoruz.Ama evde yokuz.Çok ucuz bir otel odasında,gelip bizi bulamadıklarının haberini bekliyoruz.Televizyon hep açık.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 34 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 34 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sınıfta çıt yoktu. Korkulu öğretmenin sorusu bekleniyor. Bir kız öğrenci fenalaşıyor. Bir başkası defterinden yırttığı sayfayı kemiriyor. Soru geliyor: "Size soru sorma şansı versem bana ne sorardınız?" Fenalaşmış kızın sıra arkadaşı,"Öğretmediğinizde ne yaptığınızı sormak isterdim ben şahsen." diyor. "Elleriniz neden hep arkanızda diye sorardım." diyor güç duyulur bir ses. "Sizden neden korkuyoruz?" diye soruyor iriyarı çocuk. "Bu kadar yeter. Şimdi sıra bende," diyor öğretmen. "Hayır," diyor öğrenciler, "Bugün sıra bizim. Biz soracağız." Fenalaşmış kız sorma şansını yakalayamıyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 61 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 61 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ölüm biçmek istenince tarlalara mayın ekiliyor. İri tohumlar. Kötülüğün oyuncakları. "Bu bacaksızlar da nereden çıktı?" diye soruyor askerlerin başında bekleyen subay. İrili ufaklı, eksik kollu ve bacaklı insanlar. Döşenmeyi bekleyen mayınların başındalar. Üstlerinde bayramlaık giysiler. İlk patlamanın yıldönümünü kutluyorlar. Büyürken gelişmeyi unutmuş sınır kasabalarında yaşıyorlar. Tepelere tünemiş olageleni izleyen poturlu gövdeler. Elektrikli bir tren geçmesini bitirene değin herkes işini bırakıp bakıyor. Elektriğin ne olduğunu askerler dahil kimse bilmiyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 62 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 62 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çırpındıkça batıyoruz. Bizimle birlikte bütün güzel kuleler, yaşlı başlı ağaçlar. Elimizin değdiği her şey. Uçmakta zorlanan kuşlara konacak bir dal bile bırakamıyoruz. Çok ama çok üzgünüz.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 43 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 43 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dertlerimiz artmakta. Dişetlerimiz kanıyor. Burnumuzda hep bir yanık kokusu. Kokuyu gizlesin diye dişlerimizi mentollü macunlarla fırçalıyoruz. Nereye gitsek ceplerimizde sert kıllı diş fırçaları.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 38 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 38 - Notos Kitap)
Özgür Şafak, bir alıntı ekledi.
19 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nostaljik anımsamalar para harcatıyor. Horozşekerlerinin de tarih olduğunu unutabilmek için çocuklarımıza timsah markalı kazaklar alıyoruz. Akıl yürütme gücümüz belleğimizle alay ediyor.

Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 37 - Notos Kitap)Üç Parça Toprak, Faruk Ulay (Sayfa 37 - Notos Kitap)