• #35144770

  Abdüsselam : ( 1926 - ?) Pakistanlı Fizik Bilgini İlk nobel ödülü alan müslüman bilim adamı.

  Ahmed Bin Musa : ( 10. yüzyıl ) Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.

  Akşemseddin : ( 1389 - 1459 ) Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı. İstanbulun fethinin manevi babasıdır. Fatih sultan Mehmet' in Hocasıdır.

  Ali Bin Abbas : ( ? - 994 ) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamıdır. Eski çağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı.

  Ali Bin İsa : ( 11. yüzyıl ) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser veren müslüman bilim adamı.

  Ali Bin Rıdvan : ( ? - 1067 ) Batıya tedavi metodlarını öğreten islam alimi.

  Ali Kuşçu : ( ? - 1474 ) Ünlü Bir türk astronomi ve matematik bilginidir.

  Ammar : ( 11 yüzyıl ) İlk katarak ameliyatını kendine has biçimde yapan müslüman bilim adamı.

  Battani : ( 858 - 929 ) Dünyanın en meşhur 20 astrononumdan biri trigonometrinin mucidi, sinus ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin.

  Beyruni : ( 973 - 1051 ) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnu, amerika ve japonyanın varlığından bahseden ilk bilim adamı. Beyruni amerika kıtasının varlığını kristof colomb'un Keşfinden 500 sene önce bildirmiştir. Matematik, Jeoloji, Coğrafya, Tıp, Felsefe, Fizik, Astronomi gibi dallarda eserler yazmıştır. Çağın En Büyük Alimidir.

  Cabir Bin Eflah : ( 12. yüzyıl ) Ortaçağın büyük matematik ve astronom bilginidir . Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamıdır.

  Cabir Bin Hayyan : ( 721 - 805 ) Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en Küçük parçası atomun parçalana bileciğini bundan 1200 sene önce söylemiştir.

  Cahiz : ( 776 - 869 ) Zooloji İlminin öncülerindendir. Hayvan gübresinden amonyak elde etmiştir.

  Cezeri : ( 1136 - 1206 ) İlk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak ingiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir.

  Ebu Kamil Şuca : ( ? - 951 ) Avrupaya matematiği öğreten islam bilgini.

  Ebu'l Vefa : ( 940 - 998 ) Matematik ve Astronomi bilginidir trigonometriye tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilginidir.

  Ebu Maşer : ( 785 - 886 ) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgindir.

  Evliya Çelebi : ( 1611 - 1682 ) Büyük Türk seyyahı ve meşhur seyahatnamenin yazarıdır.

  Farabi : ( 870 - 950 ) Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getiren ilk bilgindir.

  Fatih Sultan Mehmet : ( 1432 - 1481 ) İstanbulu feth eden ve Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişahtır fatihin kendi icadı olan ve adı "şahi" olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülmüş olup 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1 km ileriye atabiliyordu bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu.

  Hazerfen Ahmed Çelebi : ( 17. yüzyıl ) Havada uçan ilk Türk. Planörcülüğün öncüsü.

  Huneyn Bin İshak : ( 809 - 873 ) Göz doktorlarına öncülük yapan bilgin.

  İbni Baytar : ( 1190 - 1248 ) Ortaçağın en büyük botanikçisi ve eczacısıdır.

  İbni Cessar : ( ? - 1009 ) Cüzzam hastalığının sebeb ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan müslüman doktor.

  İbni Fazıl : ( 739 - 805 ) 12 asır önce ilk kağıt fabrikasını kuran vezir.

  İbni Firnas : ( ? - 888 ) Wright kardeşlerden önce 1000 sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştiren alim. İbni Haldun : ( 1332 - 1406 ) Tarihi ilim haline getiren sosyolojiyi kuran mütefekkir. Psikolojiyi tarihe uygulamış, ilk defa tarih felsefesi yapan büyük bir islam tarihçisidir. Sosyolog ve şehircilik uzmanı.

  İbni Hatip : ( 1313 - 1374 ) Vebanın bulaşıcı hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklayan doktor.

  İbni Heysem : ( 965 - 1051 ) Optik ilminin kurucusu büyük fizikçi. İslam dünyasının en büyük fizikçisi, batılı bilginlerin öncüsü, göz ve görme sistemlerine açıklık kazandıran alim. Galile teleskopunun arkasındaki isim.

  İbni Macit : ( 15. yüzyıl ) Ünlü bir denizci ve coğrafyacı. Vasco da Gama onun bilgilerinden ve rehberliğinden istifade ederek hindistana ulaştı.

  İbni Sina : ( 980 - 1037 ) Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor. Hastalık yayan küçük organizmalar, civa ile tedavi, pastör' e ışık tutması, ilaç bilim ustası, dış belirtilere dayanarak teşhis koyma, botanik ve zooloji ile ilgilendi, Fizikle ilgilendi, jeoloji ilminin babası.

  İbni Yunus : ( ? - 1009 ) Galile'den önce sarkacı bulan astronom.

  İbnünnefis : ( 1210 - 1288 ) Küçük kan dolaşımını bulan ünlü islam alimi.

  Kadızade Rumi : ( 1337 - 1430 ) Çağını aşan büyük bir matematikçi ve astronomi bilgini. Osmanlının ve Türklerin ilk astronomudur.

  Kambur Vesim : ( ? - 1761 ) Verem mikrobunu Robert Koch'dan 150 sene önce keşfeden ünlü doktor.

  Kemaleddin Farisi : ( ? - 1320 ) İbni Heysem ayarında büyük islam matematikçisi, fizikçi ve astronom.

  Kindi : ( 803 - 872 ) İbni Heysem'e kadar optikle ilgili eserleri kaynak olan bilgin. Fizik, felsefe ve matematik alanında yaptığı hizmetleri ile tanınmıştır.

  Kurşunoğlu Behram : ( 1922 - ? ) Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Halen Prof. Behram Kurşunoğlu Amerika da florida üniversitesinde teorik fizik merkezinde başkanlık yapmaktadır.

  Mes'ûdi : ( ? - 956 ) Kıymeti ancak 18. 19. Yüzyıllarda anlaşılan büyük tarihçi ve coğrafyacı. Mesudi günümüzden 1000 sene önce depremlerin oluş sebebini açıklamıştır. Mesûdinin eserlerinden yel değirmenlerinin de müslümanların icadı olduğu anlaşılmıştır.

  Mimar Sinan : ( 1489 - 1588 ) Seviyesine bugün dahi ulaşılamayan dahi mimar. Mimar Sinan tam manası ile bir sanat dahisidir.

  Ömer Hayyam : ( ? - 1123 ) Cebirdeki binom formülünü bulan bilgin. Newton veya binom formülünün keşfi Ömer Hayyama aittir.

  Piri Reis : ( 1465 - 1554 ) 400 sene önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizen büyük coğrafyacı. Amerika kıtasının varlığını Kristof Kolomb 'dan önce bilen ünlü denizci.

  Razi : ( 864 - 925 ) Keşifleri ile ün salan asırlar boyunca Avrupa'ya ders veren kimyager doktor ünlü klinikçi. Devrinin En büyük bilgini İbni Sina ile aynı ayarda bir bilgin.

  Sabit Bin Kurra : ( ? - 901 ) Newton' dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk islam bilgini. Matemetik ve astronomi alimi.

  Uluğ Bey : ( 1394 -1449 ) Çağının en büyük astronomu ve trigonometride yeni çığır açan ünlü bir alim ve hükümdar.

  Zehravi : ( 936 -1013 ) 1000 sene önce ilk çağdaş ameliyatı yapan böbrek taşlarının nasıl çıkarılacağını ve ilk böbrek ameliyatını gerçekleştiren bilim adamı.
 • Rüzgarlar kaybedebilir mi hayallerinizi Ağaçlar salınabilir mi ansızın gökyüzünde Bir nehir aşabilir mi engin dağları İnsan vazgeçebilir mi en sevdiğinden Zaman durabilir mi en kötü anlarımızda Olmaz, yaşanmaz denilen her şey yaşanır en çıkmazlarda..

  Fatih Tarihçi
 • Tarih kitabı tavsiyesi isteyen tanıdıklarıma ilk sıralarda önereceğim bir eser artık Osmanlı'ya 3 siyonist suikast...
  Kitabı okurken "işte tam olarak Ebubekir Sofuoğlu" dediğim bir kitap oldu. Ebubekir Sofuoğlu oldukça beğendiğim bir tarihçidir ve özellikle bu kitabını hepinize tavsiye ederim.

  Tarihimizi bilelim, tarih okuyalım.. Okuduğumuz bütün kitaplar romanlardan ibaret kalmasın. Evet belki tarih okumak zahmetli bir iştir ama tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkaları çizer...
  Okuduğumuz, bildiğimiz bütün tarih bilgisi okullarda öğrendiklerimizle sınırlı kalmamalı. Eğer öyle olursa Fatih Sultan Mehmet'i nikris hastalığından dolayı öldü biliriz.

  Velhasıl kitabın içeriğine gelecek olursak, 3 siyonist suikasttan birincisi Fatih Sultan Mehmet'in zehirlenerek ölmesidir. Yazarımız Ebubekir Sofuoğlu bütün delilleri sunarak Fatih Sultan Mehmet'in nikris hastalığından değil, zehirlenerek vefat ettiğini gözler önüne seriyor. Kaynak olarak ise o dönemin meşhur tarihçilerini alıyor. Nikris hastalığından dolayı vefat etmesine asla ve asla imkan tanımıyor ki bunu söyleyen insana zaten tarihçi denemez. Tamamen kolaya kaçmaktır bu. Yazarımız öncelikle Fatih Sultan Mehmet'ten öncesini, fetihle beraber fatih dönemini anlatıyor, daha iyi anlayabilmemiz için direk zehirlenme konusuna girmiyor, önce olayın evvelini anlatıyor daha sonra zehirlenme mevzuuna giriyor.

  2. siyonist suikast ise Sokullu Mehmet Paşa'ya yönelik. (Allah ona rahmet etsin) Öyle bir paşa ki 1 değil, 2 değil tam 3 tane padişaha sadrazamlık yapmış. Kanuni, 2.Selim ve 3.Murat'a... Önünü kesmeye, itibarını düşürmeye çalışanlar çok olduysa da bunu başaramamışlar ve en sonunda Paşa'nın yanına gelen bir dilenci hançer saplayarak şehit etmiş Paşa'yı. Kitapta diğer 2 suikasttan daha fazla sayfa ayrılmış bu bölüme. Oldukça detaylı bir şekilde anlatmış Sokullu'yu. Yine Fatih'te olduğu gibi; Sokullu öncesi dönemi güzelce anlatmış ki Sokullu'yu daha iyi tanıyalım, daha sonra sebep sonuç ilişkisiyle suikaste gelmiş. Açıkçası bu Sokullu'yla ilgili bölümü büyük bir merak ve arzuyla okudum. Sokullu'nun iyi bir devlet adamı olduğunu biliyordum ama bu kadar büyük bir devlet adamı olduğunu bilmiyordum. Kesinlikle sırf Sokullu için bile okunması gereken bir kitap bence.

  Ve son olarak 3.siyonist suikast Köprülüler'den olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'ya yönelik. Köprülüler (Köprülü Mehmed Paşa, Köprülü Fazıl Ahmet Paşa ve Kara Mustafa Paşa) hiç şüphesiz Osmanlı'nın en büyük devlet adamlarından. Ki Osmanlı'nın kötü dönemlerinde gelmiş, yine önleri kesilmeye çalışılmış 3 büyük devlet adamı. Bunlardan Merzofonlu Kara Mustafa Paşa siyonist yahudi entrikalar sonucu padişah 4.Mehmed tarafından idam ettirilmiştir. Yine diğer 2 suikastta olduğu gibi Köprülüler döneminin öncesinden bahsedilmiş, köprülülerden bahsedilmiş ve son Köprülü paşası olan Merzofonlu Kara Mustafa Paşa'yla, yaptıkları, hayatı ve idamıyla son bulmuş.

  Padişahlar hakkında yazılan oldukça fazla kitap var ama Sokullu gibi, Köprülüler gibi sadrazamlara bu kadar fazla sayfa ayıran, (ki bir kitap dolusu olacak kadar) çok az kitap var. Belki de ben bilmiyorum, denk gelmedim. Ama özellikle bu 2 devlet adamını bu kadar yakından tanıdığıma çok çok mutlu oldum. Bence sizler de okumalısınız bu kitabı. Kitap için çok üstünkörü bir inceleme oldu benimki ama çok detayına da girmek istemedim, ya da üşendim :))
  Siyonist yahudilerin Osmanlı'da ne kadar etkin rol oynadıkları kitap çok güzel bir şekilde izah edilmiş. Onun dışında Saray Kadınlarına yönelik ayrı bir bölüm açılmış ve asıl entrikalar zaten buralarda geçiyor.
  Kitap aslında bir ders kitabı gibi yazılmış, ama hiç sıkıcılığı olmayan, sürekli arka sayfalara merak uyandıran bir kitap. İçeriği bilgi dolu bir kitap. Bana çok fazla bilgi kattı şahsen. Ebubekir Sofuoğlu anlatmak istediği şeyi çok net ifade eden bir yazar. Süslü kelimeleri kullanmaktan ziyade daha iyi anlaşılır kelimeler kullanan bir yazar ve anlattığı şeyleri birkaç sayfa belki onlarca sayfa ilerlerde tekrar hatırlatarak zihnimize daha iyi yerleştiren bir yazar. Kitaba karşı olumsuz hiçbir eleştirim yok sanırım. Okuyun, okutturun derim. Selametle kalın 🤗
 • Sekiz önemli tarihçi ile yapılmış olan röportajlardan oluşan çok iyi bir kitap. Kadim Türk tarihinden Cumhuriyet dönemine yani alt başlıkta dediği gibi Mete'den Attila'ya; Fatih'ten Atatürk'e kadar uzanan süreçteki Türk tarihinden bazı kesitleri işleyen, iyi soruların olduğu, doyurucu cevapları barındıran güzel bir tarih yolculuğu var kitapta.
 • Kronolojik sıralama, tarihi olayların zamanlarını belirleyip, oluş sırasına göre düzenler. Ve ben de Tarih kitaplarını okumayı bu düzene göre ayarlıyorum. Ahmet Rasim'in 1.700 sayfalık -2 cilt- "Osmanlı Tarihi" adlı paha biçilemez eserinde olayların bağlantılı olması söz konusudur tamamıyla. Meselâ II. Mahmud dönemindeki olayların bazılarını es geçiyorsanız, ondan sonrakileri anlamakta biraz zorlanıyorsunuz. İşte ben bunu seviyorum.
  Ama Bahadıroğlu kitaplarına istenildiği gibi başlansın ne fark eder ki.
  -*Fatih'i anlatıyorsun; Yavuz'dan, Kanunî'den kıssalar veriyorsun.- kitap tekniğini yok sayan bir durum, her ne kadar biyografi kitabı olsa da- " Fetih'ten daha önemli olan, Fatih'in ruh portresini çizmektir diyorsun, Her cümlede nutuk gibi söylevler var; takdir, karar ve övgü biraz okuyucuya bırakılsaydı, daha "umumi" olurdu ve kitabı bir iki basamak öne çıkarırdı.
  -*Dönemin yaşayan şahidi, Bizanslı tarihçi Kritovulos'un "İstanbul'un Fethi" eserinin sayfalarını çevirmeye başladım bile. Bakalım Bahadıroğlu'nun dile getirdiği "Ruh dünyası"nı bulabilecek miyim...