Ethem Emin Nemutlu
İyi insanlar haksızlığa karşı susar ve sabreder.
Bu güçsüzlük değildir, aksine çok daha fazla güç sahibi demektir.
Çünkü bilir Allah yarına bırakır, yanına bırakmaz. Kimsenin yaptığı haksızlığı ,o iyi insanın kalp kırıklığını.

Hatirazurde, Canım Aliye, Ruhum Filiz'i inceledi.
 4 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku ..Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitaplari beraber sevecegiz... Mektubun sadece bir kısmı .. duygularımın vücut bulmuş hali işte bu mektuplar. Hepsinu yazmak , paylaşmak isteği içindeyim ancak bu dahi fazla .. sabr .. şayet o gün gelirse heybemde onun icin söyleyeceğim çok sözüm yok sadece şudur söyleyeceğim ;
'Seni kitap koklar gibi seviyorum. Buna eminim çünkü ben çok sahaflar gezdim sana kavuşmak için '..

Sevilay Öztürk, Gönülçelen'i inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Uzun zamandır elimde olan kitabımı bitirmiş bulunmaktayim. Bilmiyorum ben mi çok eskiciyim bu huyumu çok sevmiyorum ama yeniliklerden pek hoşlanmıyorum. Ben bille kitap yazsam yeni nesil yazarı diye bişey var ya hani onu pek sevmiyorum. Kitapçıda ilk aklında olanları alirsinda sonra böyle yenilerine geçersin sana göre değildir ama merak da var tabi eee kitap bi okumak lazım :) Bu kitapda o oldu. Ben sevdim arkadaşlar sürükleyici olması çok güzel :)
Kitapa gelirsek iç ses olayı fazla abartı geldi. Ve malesef biraz kliseydi, kalıp cümlelerin sık sık kullanılması biraz sıkıyor.
Aşk galiba tesadüfler üzerine kurulu ve hiç beklemediğin ummadığın anda geliyo başına kitaptaki karakterlerimizin o şekilde oldu çünkü birinden iki zıt insan sadece yaptıkları kalplerine dokunmak oldu. Hayatin için de hepimiz ön yargılayız bunu eleştiri olarak söylemiyorum ki çoğu zaman ben bille yapıyorum ama farkında olmadan huysuz dediğin çekilmez dediğin insana aşık olması bana tuhaf değil olucaktı zaten dedirtti. Bu gizemin ilk kitabiymis Bence daha güzellerini yapicak göz attim bi kaç kitabına. Güzeldi adamı değiştirmesinden ziyade adamın kadın için sevdiği kadın için değişmesi :) Eski ustalara aşkım değişmiyo yeni yazarlarımıza tekrardan bol şans diliyorum :)

Pelin levent, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Onu böylesine sarsan her şeyi,
Böyle feryat ettiren bütün elemi,
Sonsuz pişmanlıklarını, döktüğü onca teri,
Kimse bilemez benim bildiğim gibi: çünkü,
Birden fazla hayat yaşayanı
Birden fazla ölüm bekler.

Reading Hapishanesi Baladı, Oscar WildeReading Hapishanesi Baladı, Oscar Wilde
Hafif SIYRIK, Mahpus'u inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kayıp Zamanın İzinde serisinin 5’inci kitabı olan “Mahpus” hakkında ilk olarak söylenmesi gereken ve eminim ki tüm okurları oldukça fazla sevindiren husus, önceki 4 kitabında hiçbir şekilde belirtmediği anlatıcının adını bu kitapta açıklamış olmasıdır.

Proust sahip olduğu o müthiş zekasını, kitaba “Mahpus” adını vermekle bir kez daha bizlere açıkça göstermektedir. Mahpus olarak,Balbec’ten dönerken birlikte geldiği ve evinde konuk olarak ağırladığı ve böylece kıskançlığından dolayı bir çeşit tecrit altına aldığı Albertine’den bahsettiğini düşünürken; kitabın sonlarına doğru asıl “Mahpus”un, bir zamanlar davetten davete koşan ama artık Albertine’i elinde tutmak amacıyla dışarıya adım atamaz hale gelen kendisi olduğunu anlıyoruz.

Albertine’i evine kapattığı sözünden, onu tamamen dışarıdan tecrit ettiği anlaşılmasın. Çünkü Albertine yine eskisi gibi özgür, hatta Marcel’in serveti sayesinde çok da lüks bir hayata sahip olarak istediği yere gidebilmektedir. Bu da tabiki, tutarsız ama tutkulu bir aşık olan Marcel’in olağandan öte bir kıskançlık hissetmesini, onun attığı her adımı, görüştüğü herkesi öğrenme güdüsüyle dolmasını sağlamaktadır.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bununla beraber şarkı söylemeye içtenlikle, bütün kalbiyle katılıyordu. Çünkü şarkılar herkes içindi. Bunda kıralın, sokaktaki basit adamdan daha fazla hakkı yoktu. Şarkı söyle, oyna, neşelen, istersen kendini kaygılara bırak ve ağla! Hayatta olduğun süre insanî olan her şey elinin altındadır: Kalbin çarparak beklediğin ve seni terkeden kadın, verdiği acılar yüzünden son şarkını dinlettikten sonra ölmek isteyişin... Henüz küçük bir çocukken annenin şefkatli okşayışı, babanın ölümü, dostların kanlı bir dövüşe girişmesi.. temiz ve içten bir anlatımla ruhunu açtığın ilâhlar.. tabiatın sırrı ve seni hiç terketmeyen ölüm ve öldükten sonra da onun seni terketmeyişi. Her şey, her şey şarkılardadır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Çohadze şu konuşmayı yaptı:
- Arkadaşlar, biz bu savaşı kaybettik. Her savaşta bir kazanan, bir de kaybeden vardır. Kavga zaten bunun için yapılır. Çok kan döktük, bizim kanımız da çok aktı. Her iki taraftan ölenler çok. Artık geri dönülemez. Ben bu savaşta ölen dostlardan da düşmanlardan da özür diliyorum. Savaşta ölen bir düşman artık hasım olmaktan çıkar. Bugün at üstünde, birliğimin başında olsaydım, artık hayatta olmayanlardan af dilemezdim. Şans aleyhimize döndü ve bu yüzden milletimizin çoğunluğu bizden desteğini çekti. Doğup büyüdüğümüz bu topraklar bile bizi daha fazla barındırmak istemiyor. Vatanımız bizi istemiyor artık. Kimse bize merhamet etmez. Eğer en kuvvetli ben olsaydım düşmanlarımı affetmezdim. Bugün bizim için tek çıkış yolu kalıyor: Hayatımızı kurtarmak için yabancı bir ülkeye kaçmak. Şu dağın hemen ötesinde Türkiye var. Şu tarafta, ayın ışıdığı tepenin ardında ise İran. Herkes yolunu seçsin. Ben seçtim. İstanbul’a gideceğim. Orada bir liman işçisi, dog işçisi olarak çalışacağım. Siz de şimdiden kararınızı veriniz. Yedi kişiyiz. Az sonra yedi ayrı yöne gideceğiz. Bu son görüşmemizdir, bir daha bir araya gelmeyeceğiz. Birbirimize, memleketimize veda edelim. Bu ekmeğe, bu tuza, bu şaraba veda edelim. Artık Gürcistan bizim dudaklarımızı ıslatmayacak. Birbirimize elveda diyelim, çünkü ebediyen ayrılacağız ve beraberimizde hiç bir şey, bir avuç Gürcistan toprağı bile götüremeyeceğiz. İnsanın vatanını birlikte götürmesi imkânsızdır. Onun sadece acı ve özlemini duyacağız. Eğer vatan bir çanta gibi taşınabilseydi, beş para etmezdi... İçelim dostlarım, son bir defa birlikte içelim ve bir ağızdan çok sevdiğimiz şarkıları söyleyelim...

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Süha Murat Kahraman, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Az değiliz. Az olduğumuza üzülmeyeceğiz. Çünkü kâinat, kuruldu kurulalı bu böyledir. Cemâdat fazla, nebatat az... Nebatat fazla, hayvanat az... Hayvanat fazla, insanlar az... Kâfirler fazla, Müslimler az... Âmiller fazla, veliler az... Asfiyalar fazla, enbiyalar az...

Bir Dava Adamından Notlar, Zübeyir Gündüzalp (Bir Dava Adamından Notlar1)Bir Dava Adamından Notlar, Zübeyir Gündüzalp (Bir Dava Adamından Notlar1)
Berdan Tabar, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...kimse beni benden daha fazla hor göremez. Kendimi perişan hissediyorum, hasta gibiyim, sakat gibiyim, çünkü herkesten çok farklıyım, gitgide daha kötü, daha değersiz, daha gereksiz olduğumu gözyaşları içinde hissediyorum, ben...

Kızıl, Stefan Zweig (Sayfa 46)Kızıl, Stefan Zweig (Sayfa 46)