Mesut Altınok, bir alıntı ekledi.
Dün 12:35 · Kitabı okuyor

Hasan Sabbah
"Hayır, şaka yapmıyorum, eski dostum," dedi Hasan neşeyle. "Sadece kinaye yapıyorum. Ama insanlara gözlerine bile inanamayacakları bir sürpriz hazırlıyorum. Bunu bil yeter. Dünyaya, iman gücünün nelere kadir olduğunu göstereceğim."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 149 - Koridor Yayıncılık)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 149 - Koridor Yayıncılık)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
Dün 11:39

" Kızlar nasıl?" Diye sordu Hasan.
" Çok konuşuyor, çok çalışıyor, çok gülüyor ,çokta ağlıyorlar. Ama pek fazla düşünmüyorlar."
" En iyisi. Aksi takdirde hapishanede olduklarının farkına varırlardı."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
Dün 11:36

"Dünya renk, ışık ve ısıdan oluşur. Diye karşılık verdi Hasan. Algılarımızın besinleridir bunlar. Bir tek ışık hüzmesi bize herşeyi bambaşka gösterir. Algılarımız duygularımızı, duygularımız da ruh halimizi etkiler. Hayatın kendi kendini yenileme mucizesi de bu değil mi zaten?"

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 497 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
Dün 10:39

Çünkü tüm büyük şeyler , bütün insanlık onlara karşı çıksa da , büyüklüklerinden bir şey yitirmezler

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 472 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 472 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
Dün 09:49

Dünyayı tanı
"git buradan evlat! Oku, dünyayı tanı. hiçbir şeyden korkma. Her türlü önyargı dan uzak dur. hiç birşeyi aşırı yüceltme gözünde. Hor da görme. Her şeyi araştır. Cesur ol.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 447 - Koridor)
Muhammed doğan, bir alıntı ekledi.
Dün 09:39

Onları uyandırıp gözlerini açmaya çalıştım bir süre. Sence halkın ezici çoğunluğu hakikatin ne olduğuna aldırıyor mu? Umutların da bile değil ! Sadece rahat bırakılmak ve hayal güçlerini besleyecek masallarla kandırılmak istiyorlar. Peki ya adalet ? Şahsi ihtiyaçları karşılandığı müddetçe onlar için bu kavramında zerre ehemmiyeti yok.

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 444 - Koridor)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 444 - Koridor)
Papatya Rayihasi, Fedailerin Kalesi Alamut'u inceledi.
 14 May 16:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Sence halkın ezici çoğunluğu hakikatin ne olduğuna aldırıyor mu? Umurlarında bile değil! Sadece rahat bırakılmak ve hayal güçlerini besleyecek masallarla kandırılmak istiyorlar. Peki ya adalet? Şahsi ihtiyaçları karşılandığı müddetçe onlar için bu kavramın da zerre kadar ehemmiyeti yok."
.
‼️Kamu Spotu: Fazlaca yanlış yönde kullanılmış zeka içeriyor.

Selamunaleykum.
Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve Cennet bahçelerinin hikayesi.
Hasan Sabbah, Nizamülmülk ve Ömer Hayyam'ın eski bir arkadaşı. Ama bu üçlü zamanla birbirinden uzaklaşıyor ve Nizamülmülk ile Hasan Sabbah ezeli iki düşman oluyor. Nizamülmülk Selçuklu veziri, Hasan Sabbah ise ele geçirdiği Alamut'ta bazı planlar peşinde. Bundan sonra okuyacağınız her şey bir zekanın eseri. Alamut 11. yüzyıl İran topraklarında Kartal yuvası anlamına gelen yüksek ve ele geçirilmesi oldukça zor bir kale. Hasan Sabbah'ın oluşturduğu bir düzen var Alamut'ta. Bir tarafta çok zor eğitimlerden geçip ölmek için yetiştirilen fedailer diğer tarafta Sabbah'ın yarattığı (!) cennet. Tek kişinin bildiği trajikomik şey ise iki grubunda birbirinden habersizce Alamut'ta yaşamaları . Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? İnsanlar nasıl ölüme bu denli istekle koşuyor? Haşhaşiler, Selçuklu'nun yıkılışı, Nizamülmülk, İsmaili tarikatı ... İçeriği hakkında bol bol konuşabileceğim bir kitap olsa da daha fazla ayrıntı vermek istemiyorum. Okuyun, gelin beraber konuşalım, Dm kutum her zaman kitap muhabbetlerine açık . Kitap ne kadar tarihi olgulardan oluşsa da kurmaca olaylar da fazlaca var. Kitap hakkında çok farklı görüşler de var . Hatta bir dönem okunması yasaklanmış . Mesela bu kitabın sadece Hasan Sabbah'ın adını kirletmek için yazılmış olduğu gibi. İçinde yazan her şeye kesinlikle katılıyorum , yaşanmış ve doğru demiyorum. Ama insanların dini duygularının nasıl kullanılabileceği o kadar güzel, akıcı ve sürükleyici işlenmiş ki kendimi tavsiye etmekten de alıkoyamıyorum. Bol kitaplı günler!
Selametle