• 264 syf.
  ·9 günde·9/10
  Öncelikle lütfen bu yazıyı aşağıdaki müziklerden birinin(ya da hepsinin) eşliğinde okuyunuz.
  https://www.youtube.com/watch?v=_iF7lkXKHlA
  https://www.youtube.com/watch?v=QdIYVXCfrQM
  https://www.youtube.com/...index=21&t=1113s

  Bu inceleme için oturup ciddi ciddi makale yazacaktım(ki üzerine tez bile yazılır) sırf burada bir bilgilendirme olsun diye(ne okuduğundan habersiz o kadar çok kişi inceleme yapmış ki sinirlerime hakim olmakta zorlandım ama geçti). Fakat sonra vazgeçtim ve bir inceleme yazısı değil, bir uyarı yazısı yazmaya karar verdim.
  İlk olarak lütfen, rica ediyorum felsefenin "F”sinden anlamayıp/bilmeyip bu kitabı "aa yatak odasında felsefeeee hmmm ne güzel yatarak kolay yoldan felsefe öğreneceğimm hemen almalıyımmmm" diyerek alıp OKUMAYIN! Eğer birazcık, azıcık felsefe biliyorsanız yine OKUMAYIN(felsefe bilginizi ilerletip öyle OKUYABİLİRSİNİZ)! Fakat felsefe bilginiz yeterliyse, mesela Seneca, Kant, Nietzsche gibi düşünürleri bilip anlıyorsanız ancak o zaman okuduğunuzdan keyif alabilirsiniz. Zaten felsefe bilgisi yeterli olan kişilerin “araştırma yetisine sahip kişiler” olacağını varsayarak okuyacağı kitap ve yazar hakkında araştırma yapmış olabileceklerini düşünüyorum( bu kişiler için aşağıya iki adet kaynak bırakacağım -maksat işlerine yarasın - o kaynakları okuduktan sonra bu kitabı okurlarsa daha verimli olacaktır).
  İkinci olarak sanki dünyada hiç kötülük yokmuş da her şey pembe güneş gözlüklerinizle gördüğünüz gibiymiş gibi davranmayınız. Şunun uyarısını yapmak isterim evet kitapta bolca erotizm var fakat aşağıya bırakacağım makaleyi okursanız bu erotizmin nedenini az çok görebilirsiniz.
  Sade, insanların da doğanın bir parçası olduğundan, kısacası hayvanlardan çok farklı olmadığımızdan ve bu yüzden de "erdem" gibi saçma ve aptalca kısıtlamalar getiren yasalara uymaksızın zevk ve mutluluk içinde bu hayatı yaşamamız gerektiğinden bahsetmektedir. Tabi burada zevk ve mutluluk anlayışı bence kişisel olmakla beraber sevgili Sade'ımız da pek sınır tanımamakta(zaten doğanın sınırı da yok). Ayrıca sadizmin isim babası olduğunu da göz önünde bulundurunuz.
  Ben, kitabın (özellikle Sade'ın) yeraltı edebiyatına sağladığı katkılardan dolayı kesinlikle okunması gerektiğini düşünmekteyim.
  Son olarak aslında Sade'ın iç dünyasını yansıttığını düşündüğüm, kitabından bir alıntıyı paylaşarak bu sitemkar yazımı sonlandırmak isterim:
  "Beni tehlikeli yenilikçi olarak yaftalamayın. Belki bu yazıların yol açabileceği gibi, suçluların ruhundaki vicdan azabını yatıştırmanın sakıncalarından bahsetmeyiniz. Bu kötü niyetli kişilerin suça yatkınlıklarını, benim hassas ahlakımla artırmanın büyük bir hata olduğunu söylemeyiniz: Burada bu sapkınlıkların hiçbirine yakın olmadığımı resmen açıklıyorum. Düşünmeye başladığım dönemden beri benimle bütünleşmiş ve yüzyıllardır zorba tiranların karşı çıktığı fikirlerimi açıyorum yalnızca. Bu fikirlerin ahlakını bozacağından korkana yazık! Felsefi fikirler arasında sadece kokuşmaya başlayanları çekip alan, her şeyi bozmaya eğilimli bu kişilere yazık! ... Hitap ettiğim kişiler onlar değil: Beni dinlemeye kadir olanlara ve hiçbir tehlike olmaksızın beni okuyanlara hitap ediyorum yalnızca." s.173


  KAYNAK(ön araştırma için):
  (makale)

  https://acikerisim.isikun.edu.tr/...ce=1&isAllowed=y
  (kitap)

  Sade'ı Yakmalı mı?