Jules verneyle tanışıp okumaya başlayacak olursanız eğer kesinlikle bu kitapla giriş yapmamanızı tavsiye ederim. Oldukça sıkıcı bir giriş konusu var ve devamı için de fazla ümidim bulunmadığından 30 lü sayfalarda bırakma kararı aldım. Denizcilik veya gemicilik mesleğiyle uğraşanları belki ilgilendirebilir...

Derûnî Dâvâm, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 23:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tekkelerde yapılan toplu ibadetlerden tutunuz, ailece yapılan zikirlere, oradan selâtin camilerinde kılınan teravihlere, Ramazanlarda fener alaylarının Kur'an ve ilâhi eşliğinde yaptıkları geçişlere, Cuma namazları sonrasında gerçekleştiren görüşme seremonilere kadar, hayat özü ibadet ve taat olan bir eğlenceye dönüştürülmüştü.

Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)Biz Osmanlıyız, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 38)

Dahil edilen en güzel sözcük "Cem-i Cümlemiz"... Bir nevi en güzel temennimiz. Bizim için arzulanan güzel temennilere bir başkalarını hatta "cümlesini" , cem etmek; en erdemli temenni olsa gerek. Kendisi için istediğini başkaları için de temenni edebilme olgunluğuna erişmiş insan ubidiyetinde inci misali ışıldayan karanlığı delen bir fener hükmündedir. Hem ihtiyaç duyulan hem de güven veren bir fener hükmünde.

Özge, Fener Bekçisinin Rüyaları'ı inceledi.
13 Mar 00:11 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Âh Ali Ural, üslubun o kadar kendine öz ki, bir o kadar güzel ve bir o kadar dahi sorgulatıcı..
Her eserinden ayrı tat aldığım ve biraz okumasam özlediğim Ali Ural’ın okuduğum 6. kitabıydı. Her eserini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim ancak üslubuna alışmanız açısından Posta Kutusundaki Mızıka ile başlamanızı öneririm.
Bu ise yayımlanan 2 öykü kitabından birisi, denemelerinden sonra bu öyküleri okumanız ikinci kez hayran kalmanızı sağlayacaktır diye düşünüyorum.
Sevgiyle, kitaplarla kalın.

Heyyy konyalılar fener alayı haftaya çarşamba çıkıyormusunuz? Gençler..

Sevda, bir alıntı ekledi.
12 Mar 20:36 · Kitabı okudu

Kim bilir kaç baharı birlikte uğurladık seninle... Kim bilir kaç yazı karşıladık kan ter içinde... İlhamısın ergenlik şiirlerimin o ilk Haziran'dan beri... Yaş günlerimin fener alayı, ilkyaz günahlarımın tanığısın...

Yârim Haziran, Can Dündar (Sayfa 11 - İmge Kitabevi Yayınları)Yârim Haziran, Can Dündar (Sayfa 11 - İmge Kitabevi Yayınları)
**Kitap Kahve**, bir alıntı ekledi.
12 Mar 03:39 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Aşksız yaşamak neye yarar.Wilhelm!Sihirli fener ışıksız olurmu?

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 35)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 35)