Muhammed Şener, Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası'ı inceledi.
01 May 01:16 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mekanı Cennet olsun yüce paşanın! Ha Pelevne kahramanı Ha çöl kaplanı, ne fark eder. Yüce Türk milletinin kahramanlıklarını bir kez daha gözler önüne sermiş bir askerin, Peygamber diyarını savunuşunun ibretlik anıları bu kitaptadır. O güne ışık tutan belge, fotoğraf ve Feridun Kandemir'in notları bize yaşanan mudafaanın nasıl olduğunu anlatan değerli bir yapıt.

Yüksel Darğın, Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası'ı inceledi.
28 Nis 23:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben yılardır bu kitabı görüpte bir türlü okumayadigima okuduktan sonra çok üzüldün. Hicaz bölgesinden cekildigimizde çektiğimiz çileleri o günü yaşayan feridun kandemirin bizzat kaleminden okuduğum zaman tüylerim diken diken oldu. Hele mehmed akifin çanakkale şehitlerine ve o günkü halimize olan üzüntülerini de bu kitapta canlı canlı okuduktan sonra bittim kahroldum. Bu kitap herkesin okuyup okumasını şidedtle tavsiye ediyorum

Bülent Karakuş, Hatıraları ve Söyleyemedikleri ile Rauf Orbay'ı inceledi.
13 Nis 20:24 · Kitabı okudu · 15 günde · 8/10 puan

Hatıraları ve Söyleyemedikleri ile Rauf Orbay-Feridun Kandemir

Kemalist kalemden Cumhuriyet tarihi ve fiyaskolar...
Rauf bey namı diğer Hamidiye Kahramanı hayatı boyunca M.Kemalin sağ kolu olmuş ve kendisi değimiyle malum şahıs ile bir kez bile ters düşmemiştir.Evet bu hakikattir lakin Malum Şahıs Lozan'dan sonra İsmetin ipini çekecek kadar sinir küplerine binse de İsmet, Rauf Orbayı da M.Kemali de aynı surette Cumhuriyetide harcamıştır bu azmi takdire şayandır.Tüm Atatürkçü-Kemalist geçinen camia Mustafa Kemalin sağ kolundan bir Cumhuriyet tarihi okusun diyorum, ben ilk nüshadan okudum va Cumhuriyetin tarih kitabının ve bize gösterilen-anlatılan tarihe kahkahalarla gülün,anlayın.Rezillik rejiminde Rauf Orbayın deyimi ile içinde Kuva-i Milliye ruhu olmayanlar M.Kemalin etrafını sarması ve bu rezilliğin pespayelliğe dönüşmesini adım adım anlatan bir kitap.Her Türk evladına tavsiyemdir.

Halil İbrahim, bir alıntı ekledi.
18 Mar 10:34 · Kitabı okudu

Vahdettin'in yurtdışına çıkarken saray hazinesinden herhangi bir eşya almadığı ilgili kaynakların hemen hemen hepsi tarafından ifade edilmiştir. Zaten yurtdışına çıkınca saraydaki eşyaların sayımı için bir komisyon teşkil edilmiştir. Bu komisyonun yazdığı raporla saraydan olağan dışı bir eşyanın çıkarılmadığını ortaya koymuştur.

Sultan Vahdettin'in Son Günleri, Feridun KandemirSultan Vahdettin'in Son Günleri, Feridun Kandemir
silaes, Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası'ı inceledi.
27 Şub 22:32 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Bu kitap benim ortadogu tarihine giriş dersimim ders kitabıydi. Malum Türklerden bağımsız Ortadoğu tarihi yazılamıyo çünkü. =/ (bana kalsa atlantikte ada ülkesi olaydik kafa rahatti.) Iste o zaman ben bu kitabi aldım ve okumadım. Çünkü, okumam gereken hiçbir şeyi okumam gerektiği zaman okumam... Bu asilik lanet olsun ki huy bende...
Velhasil elf gözlerim pek bir ağlamaklı... Yazıları bana göre çok küçük ve uzun süre okuma yaptığimda gözlerim buğulandı. Bu yüzden de kitaptan kopmalar yaşadım.

Aslında konuya şöyle bir giriş yapacağim. Kapısına sözleşmeyle bir güvenlikçi koyduğunuz sitedeki dairenizde gaspa uğrarsanız ve tüm birikiminiz çalınsa bu güvenlik elemanini üzer miydi? Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor. Yönetimi ve yöneticisi belli olan ve yönetmeliğin uygulandıği bir sitede ki bu sitede huzur ve sukunet de varsa bu güvenlik görevlisi işten kovulur ve işini kaybettiği için kendi menfaati gereği üzülür. Yok yöneticinin aidatlari tirtikladiği başibozukluğun yürüdüğü ve yan komsunuzla her gece müziğin sesinden dolayi kavga ettiğiniz bir sitede oturuyorsaniz ve alt komsunuz eve giren hırsiza çıkış yolunu gösteriyorsa siz de bu evinizi değerinin çok altinda bir fiyata ( belki de alt komsunuza) satip tasi tarağı toplayarak baba evinize dönmek zorunda kalacaksınız. O yüzden sizin evinizi sizden daha iyi kimse koruyamayacakken, lanet olasi Almanların komutasindaki kanal ve hicaz cephesinden başarı beklemek kusura bakmayin zir delilik olur. Zaten ana kademenin Alman olduğu yerlerin patir patir dökülürken Türk olan yerler direnebildiği kadar direnniştir. Düşünsenize esir olan alman komutana misira suruluceksiniz dediklerinde şeker orada ucuz mu diye soruyor ucuz dediklerinde tamam o zaman giderim diyor.

Burada arap ihaneti- hiyaneti hakkinda pek bir seye girmek istemiyorum. Ama Türkler çekildikten iki ay sonra neden Türklerden doktor ve mühendis bla bla dileniyosun ki...
İste ne olduysa oldu biz din kardeyiz, mehmet akif bizim de sairimiz falan. Valla sinirlendim bi sey demiycem. İhanet ettikten sonra bile menfaatleri için kene gibi yapismislar hala da bi ensemizden inmediler. Kendi derdimiz yetmiyo bide onlarin derdi. Ya öf neyse. Abdullah bin zayed diyo ya fahreddin paşa kutsal emanetleri çaldi hirsiz filan diye işte o emanetlerin tam listesi bu kitapta var. Hani tarih dersinden hatirlarsiniz yavuz halifelikle birlikte kutsal emanetleri de istanbula getirdi diye. Hah iste aslinsa bin zayedin karnini agritan bu emanetler ve yavuz döneminden beri İstanbuldalar ki biz bu emanetleri de memlüklulerden aldik. Ama zayed bir bedevi oldugu için onun bunu bilmemesi gayet normal çünkü o bir bedevi.=) akabinde fahreddin pasanin getirdigi emanetlerin içinde evet önem teşkil edenleri de var lakin büyük bir çogunluğu halifenin yani osmanli padisağinin emirlere gönderdiği yukte hafif pahada ağir şeyler. Yani bizim malimizi biz aldik. Bu abdullah bin zayed evini boşaltirken esyalarini yeni ev sahibine birakiyo heralde canimm yaaa=)))
Bedeviyi urbani bi yana birakalim.

Kitaptan çikarabileceğimiz yegane şey aslinda bizim arap bileğine değil ingiliz aklina yenildiğimiz. Adamlar bildiğin araplardan bedenen yahudilerden de beynen casusluk faliyetlerinden yararlanmış ya la. Tabi işin acikli kismida arap kaniyla işleri bittiğinde yahudileri filistine yerlestiri verdilerde araplarda zivanadan çikti ya vallahi asrin trolluğü...

Kitapta ermeni meselesi, filistinlilerin topraklarini yahudilere satip satip yahudi nufusu arttiginda biz bunlari burda istemezükkk( 2 liralik topraği 5 liraya yahudiye sattim diye sevirken iyiydi) diye çildirmalari ve toptan saldiri altinda kalmalari sonucunda da baslarini tasa vurmalari falan var
Filistin- yahudi meselesi olmak üzere çok geniş yönlü bir kitap. Ve kitap tamamiyle o dönemin canli tanigi feridun kandemir in gözlemiyle belgeler ışığında yazılmış bir sürü osmanlica belge var ve bunlar transkript edilip sadelestirilerek de okuyucuya sunulmuş son 8o sayfasi belgeler kaynaklar ve resimlerden ibaret.

En son çok güldüğumde hainlerin ingilizlerden tekme yiyince biz osmanliya ihanet etmedik biz ittihat ve terakiye isyan ettik. Çunku onlar bizden 3 kişiyi asti fazladan doktorunuz varsa bize versenize demeleri =). Bu isyan kabagi ittihat ve terrakiye patladi ya yahuuuu =) burdan yak...

Kitap çok güzel okuyunuz efendim

silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 19:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Şerif Hüseyin ve oğulları, isyan hazırlığını iyi düşünerek yapmışlar ve ancak Çanakkale Seferinden çekilen İngiliz Kuvvetleri Mısır'da toplandıktan ve taaruza geçebilecek duruma girdikten sonra isyan etmişlerdir.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 395)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 395)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 11:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hemen her yerde, kadınların ve çocukların ağzında bile: "Türkleri kovacağız, keseceğiz. Arap hükümeti teşkil edeceğiz." Gibi sözler dolaşmaya başlamıştı.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 372 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 372 - Yağmur)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 01:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Hey gidi gafiller heyy!" Demişti, biz ölmedik yahu!... Ölmeğe de niyetimiz yok... Hele şunlara bakın, adama bir karış vatan toprağı verecek Türk mü var sanıyorlar..."

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 350 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 350 - Yağmur)
silaes, bir alıntı ekledi.
 27 Şub 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fahreddin Paşa işte böyle yurt toprağına kavuştuktan sonra, doğruca Ankara'ya gitti. Orada buluştuğu Gazi Mustafa Kemal Paşa, kendisini etrafına" sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdıran kahraman!" Diye tanıtarak, bir müddet misafir ettikten sonra, büyükelçi olarak Afganistan'a gönderdi.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 325 - Yağmur ( Türkiye Cumhuriyeti Devletini resmi olarak tanıyan ilk müslüman devlet Afganistandır. Ve iki devlet arasında dostluk antlaşması imzalanmıştır. Bunun altini çizmekte fayda var.)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 325 - Yağmur ( Türkiye Cumhuriyeti Devletini resmi olarak tanıyan ilk müslüman devlet Afganistandır. Ve iki devlet arasında dostluk antlaşması imzalanmıştır. Bunun altini çizmekte fayda var.)
silaes, bir alıntı ekledi.
27 Şub 00:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İkinci Meşrutiyet günlerinde, hürriyetin ilanı üzerine sokaklarda herkes: "Yaşasın Enver, yaşasın Niyazi! Filan diye bağırırlardı. Yahudiler yalnız; "Yaşasın!" derlermiş, kim yaşasın diyenlere de ne olur ne olmaz, belki bir değişiklik olur ihtimalini düşünerek:"daha belli değil." Derlermiş.

Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 323 - Yağmur)Fahreddin Paşa'nın Medine Müdafaası, Feridun Kandemir (Sayfa 323 - Yağmur)