• 92 syf.
  ·Beğendi·10/10
  "Ben,minimal öykülerimde,her seyden önce 'olay'ı onemsiyorum.Ama benim olaylarim,gozumun gördüğü olaylar değil. Çünkü ben,kendini bir tanik yazar gorenlerden değilim. Olayları, gözlerimi kapadigimda daha iyi görüyorum. Yillar önce soyledigim gibi,düş ile gerçek koşut gidiyor yazdiklarimda.Peki niçin minimal,diye sorulacak olursa,yalinliga,artik hiçbir fazlalığı içinde barındırmayan yapiya ulasmak icin diyebilirim..."
  Ferit Edgü

  "Do Sesi" Ferit Edgü'nun kendi ifadesiyle minimal hikayelerinden olusan bir kitap.
  Kitap,"Ölüm Öyküleri,Yaşam Öyküleri, Saçma Öyküler, Geçişler "adli dört bölümden oluşuyor. Kitaba da adini veren "Do Sesi" adli öykü Bana bir gün, "Do sesi verdim ölümü yendim."diyen Semiha Berksoy'a şeklinde bir ithafla başlıyor.Yazarin "Do Sesi" adli öyküsünü, Semiha Berksoy'la ilgili bir anisindan yola çıkarak yazdigini anlamak pek de güç olmuyor.Eserin üç bölümündeki minimal öyküler edebi yönlerinden çok düşünsel yönleriyle ön plana çıkıyor."Gecisler" adli metinde ise yazar Fransa'da yaşadığı dönemde 1960 baharinda Cafe Select'te bulundugu zamanlarda mekana ugrayan aralarinda Fikret Mualla,Samuel Beckett,Abidin Dino,Demir Özlü gibi isimlerin bulundugu yirmi dokuz dunyaca taninmis sanatci ve dusunurle ilgili izlenimlerini bu insanlarin mekana giris siralarina göre aktariyor.Ferit Edgü "Geçişler" adli metniyle biz okurlara degisik bir okuma olanağı sunuyor.
  Ferit Edgü ;denemeleri, romanlari,öyküleriyle özgünlüğünü ispatlamış bir yazarimiz."Do Sesi" adli bu eserinde de bizleri pek çok şey hakkında dusunmeye ve sorgulamaya davet ediyor.Ozellikle minimal hikaye meraklilarına tavsiye edebilecegim bir eser.Bu eseri okumaktan pisman olmayacaginizi düşünüyorum.