QUINN, Psikopat 2'ı inceledi.
3 dk. · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap birinci kitapta olduğu gibi beni içine sürükledi. Sanki bir film izliyorcasına her şey kafamda canlandı. Buket ve Kağan'ın sonsuz aşkı beni benden alıyor. Her ne olursa olsun aşk kazanıyor. Ama Kağan Timuçin'e silahla saldırınca polisler onu götürüyor ve Buket ona çok sinirleniyor. Ahh benim Kağan gibi olan prensim ne zaman gelecek... :) Mihri Mavi'ye selamlar.

BEROZOĞLU, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
 36 dk. · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir bilim kurgu film seyreder gibi akıcı, düşündürücü, büyük bir emekle hazırlanmış güzel bir kitap. Avcı ve toplayıcılar arasında yaşamak nedense gelecekten daha cazip geliyor.

GÜLSEREN KARTAL, bir alıntı ekledi.
 17 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Sanatla buluşmayan her fikir suça dönüşebilir. Sanat anlamın, şekilde hayat bulmasıdır.. Anlamı yasaklayıp sadece düşüncede var olmasına izin verip düşüncenin her türlü ifadesini engellersen, yani fikri yok etmeye çalışırsan, anlam senden intikam alır.
Anarşizm olarak çıkar karşına, bazen nefretle atılmış bir sloganda bazen bir kurşunda. Resim, film, kitap, müzik aracılığıyla şekil bulmuyorsa, kelimelerle çıkmıyorsa bedeninden, kanınla akar anlam.
Düşüncesi için öldürülmüş milyonlarca insanın fikrinin intikamıdır kaos. Anlamı yok edemezsin, belki şekil almasını erteleyebilirsin ama asla engelleyemezsin. Anlam var olsun diye gerekirse milletler yok olur, medeniyetler çöker... Yeterince kurban verilmiştir.
Şimdi ihtiyaç, üretime geçen anlamın askerleridir. Tek silahları sanat, kalkanlarıysa evrendir...

Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 266 - Destek Yayınları)Pi, Akilah Azra Kohen (Sayfa 266 - Destek Yayınları)
Gökhan KAPLAN, Delice'yi inceledi.
 23 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı.. Okurken sanki sinemada film izliyormuşum gibi yer yer gülümseten ama daha çok hüzünlendiren bir kitap.. Hepimiz birilerini hayatımızın odak noktası yapabiliyoruz o birileri zaman xaman şansımız ama daha çokta hatamız oluyordu. İşte Meryem de Aliçoyu hayatına alarak en büyük hatayı yapmıştı. Çok beğendim muhteşem bir kitaptı ben çok sevdim mutlaka okumalısınız

Süleyman S, Münih'e Kadar 6 Mezar'ı inceledi.
 Dün 17:20 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Her zaman ki gibi, Puzo ustalığıyla kağıda döktükleri beynimde bitmesini istemediğim bir film canlandı. Esere gelince 1 günde okunabilecek bir eser konusu ise kendisine ve eşine işkence edip eşinin ölümüne neden olan kişileri farklı şartlarda farklı mevkilerde günü geldiğinde beklenmedik şekilde, kişileri tek tek cezalandırıp intikamını almasıdır.Ama kitap daha uzun olsaydı ferahlık kaçınılmaz olurdu.

İlhan DALKIRAN, Huzursuz Hayaletler'i inceledi.
Dün 10:47 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

Glenn Meade sevdiğim bir yazar ama bu kitabı şimdiye kadar okuduklarımın içinde beni en az etkileyen kitabıydı. Kitabın belli bir yerine geldiğinizde olayı az çok tahmin ettiğiniz için sonunda yaratılan gerilim etkisini kaybediyor. Bunda bence en büyük etken kötü tarafı temsil eden karakterlerin yeterince iyi ele alınmaması. Olaylar daha önceki kitaplara göre oldukça basit gelişiyor. Amerika'nın yaptıklarıyla ilgili günah çıkardığı birçok kitap ve film var. Bu kötülüklerin bu kitapta olduğu gibi sadece belli bir zümrenin suçuymuş gibi gösterilip bunu yaratan sisteme çok az eleştiri getirilmesini, aşırı iyi niyet olarak algılıyorum. Belki bunlara takılmadan okunursa daha keyif verici olabilir.

Darri, Subliminal İşgal'ı inceledi.
Dün 02:03 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Medyanın şeytani yanını ustalıkla ortaya koyan bir eser. Özellikle reklam ve film sektörünün teknolojinin de yardımıyla kullandığı subliminal mesajların insanların karar verme yetilerini önemli ölçüde etkilediği görülüyor. Günümüzde yaşanan tüketim çılgınlıklarını, yoz kültürü ve insanların kararlarında bilinçaltının önemine ilişkin araştırmalar göze alındığında bu mesajların medya organlarının elinde ne denli büyük bir güç oluşturduğu ortaya çıkıyor. Kitap bu işi yapanları, kullandıkları teknikleri, insanların hangi özelliklerini kullanarak bu işi başardıklarını ustalıkla ele alıyor.

Kağan Kalava, Einstein'ın Düşleri'ni inceledi.
21 Mar 22:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Herkese merhaba ! Uzun zamandır bu sitede işimin yoğunluğundan dolayı inceleme yazısı yazamamıştım ne yazık ki !

Bir kaçamak yaptım ve değerli bir kitap için bir inceleme yazısı yazmaya gayret edeceğim:

-Zaman nedir ? Einstein'in söylediği gibi 4.bir boyut mu ?

-Sürekli mi yoksa durağan mı ? Bir duyumsama mı bir olgu mu ? Gerçek mi hayali mi ?...bir dünya soru zaman hakkında.İşte bu kitap da zaman şöyle olsa idi böyle olsa idi sorularına fantastik bir şekilde cevap veriyor olay örgüsü ve betimlemelerle tarih tarih not ederek.

Kitap da tarihler ve tarihlere bahşedilen zaman şöyle ise bu sorulara verilen cevaplar var.Dikkatimi çeken tarihler daha doğrusu zaman şudur sorusuna cevap veren durumları inceleyeceğim kitapta bazı tarihlere gönderme yaparak.


14 Nisan 1905
-Zamanın bir çemberden ibaret olduğu her yaşanan günün tekrar tekrar yaşandığı örnekleyen kuram ''Groundhog Day(Bugün Aslında Dündü) (1993) filmine esin kaynağı olmuş.

http://www.imdb.com/title/tt0107048/


16 Nisan 1905
Zaman içinde geçmişe dönük yolculuğun gelecekte kırılmalara yol açacağı fikri;''Kelebek Etkisi'' filmine esin kaynağı oluşturmuş.

http://www.imdb.com/...289879/?ref_=nv_sr_1


19 Nisan 1905
Uzay üç boyutludur,eni,boyu ve yükseliği.Yazar zamanın da uzay gibi üç boyutlu olduğunu ve zaman içinde sonsuz dünyalar olduğunu belirtiyor bu bölümde .


24 Nisan 1905
Dünyada iki zaman vardır diyor yazar biri mekanik saat diğeri bedensel saat.
Mekanik saate göre yaşayanlar saatlerin esiri olmuştur.Saat 8.00 iş başı 12.00-13.00 öğle tatili,17.00 iş sonu...

Bedensel saate göre ise yaşayanlar canı istediği zaman yer,içer,canı istediği zaman çalışır...Kısaca saatlere ve toplumsal bir düzene bağlı değil,özgür bir yaşam içinde !

''Kapitalizm, çalışanların bedenlerini olduğu kadar zamanlarını da satın almıştır.'' Paul Lafargue(Tembellik Hakkı)

Tembellik Hakkı />

24 Nisan 1905
Zaman dünya merkezinden uzaklaştıkça yavaşlar kütle çekiminin etkisi ile''.İkizler paradoksu''.

Hızlı yaşamak mı daha iyi sizce yavaş yaşamak mı ?

8 Mayıs 1905
Eğer dünyanın yok olacağı tarihi,gün-saat-dakika-saniye...olarak bilseydiniz ve tek günlük ömrünüz kalsaydı siz ne yapardınız ? Dünya nasıl bir yer olurdu '

Yazar bu soruyu şu şekilde cevaplamış:

''Tek günlük dünyada herkes eşit.''(Sayfa 39)


29 Mayıs 1905
Hareket arttıkça zaman yavaşlar.Kitapta anlatılmayan bir örnek gerekirse;bir kişinin karadeliğin içine girdiğini düşünelim(Kütlesel çekimin gücüne karşı koyduğunu,gemisinin parçalanmadığını varsayalım ).O kişi ışığın bile kaçamayacağı ufuk çizgisinden sonra kütlesel çekimin en yoğun olduğu karadeliğin merkezine geldiği anda zaman durma noktasına gelir ve zaman durur.Sonrası mı sonusuz tekillik,fizik kurallarının çöktüğü uzay alanı.Açıkcası bu noktadan sonrasını bilim adamları dahi bilmiyor.Birbirinden farklı kuramlar mevcut bu noktada !


2 Haziran 1905
Zamanın tersten aktığını,yaşlı iken bebekliğe doğru giden zamansal dalgalanma da şu filme örnek oldu;yaşlı iken sürekli gençleşen ve en son bebekliğe dönen film'':Benjamin Button'in tuhaf hikayesi ''

http://www.imdb.com/...421715/?ref_=nv_sr_1


5 Haziran 1905
Zamanın bir duyumsamadan ibaret olduğu görüşü...Bir olay yaşandığında x kişisi,y kişisi ve z kişisi ve o olayı gören,duyan,hisseden...kişilerin her biri olayı farklı yorumlar.Bu görüşü anlatan bir film:'' Vantage Point ''

http://www.imdb.com/...443274/?ref_=nv_sr_1


Sonuç:Zaman şöyle olsaydı böyle olsaydı sorularına günlük hayattan eğlenceli öyküler yazarak anlatan bir kitap.Dili ve okunması basit,anlatmak istedikleri ise ağır hem toplumsal hem bilimsel yönde !


Ayrıca zaman nedir? sorusuna kısmen cevap veren değerli filmleri(Yukarıda verdiğim örnekler dışında) de izlemenizi öneririm:


1.Donnie Darko
http://www.imdb.com/...246578/?ref_=nv_sr_1


2.La Jatee(Dalgakıran)
http://www.imdb.com/...119/?ref_=fn_al_tt_1


3.Yaşam Şifresi
http://www.imdb.com/...945513/?ref_=nv_sr_1

enesbayram, Korkusuz Savaşçı Battal Gazi'yi inceledi.
21 Mar 15:44 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta Battal Gazinin hayatı anlatılıyordu. Sizinde bildiğiniz gibi Battal Gazinin hayatını film haline getirmişlerdi ama kitaptaki bir çok şey filme uymuyor, filmdekiler de kitaba uymuyordu. Tabi kitapta biraz kısaltılmış olduğu için olabilir. Şaşırdığım yer ise Konstantiniyye' yi Fatih Sultan Mehmet' ten önce Battal Gazinin fethetmeye çalışmasıydı. Ben sadece Fatih Sultan Mehmet' in fethettiğini biliyordum. Ne yazık ki bir gece herkes uyurken İslam ordusunun içindeki casuslar İmparatorlarından aldığı vazifeyle Battal Gaziyi uyurken şehit ettiler. İslam ordusu bu olaydan sonra Malatya' ya geri döndü. Bu haberi Battal Gazinin annesine ve eşine götürdüler. Tabi ki Battal gazi Allah yolunda Şehit olduğu için annesi ve eşi buna üzülmediler. Bundan sonraki gün Malatya emiri gelip rüyasını anlattı. Rüyasında Battal Gaziyi Cennet-i ala' daymış. HZ. Muhammed (sav) onu alnından öpüyormuş. Yani bu kitap tamda Battal Gazinin hayatını öğrenmek isteyenler için bende okumanızı tavsiye ederim.