1000Kitap Logosu
gregor samsa
TAKİP ET
gregor samsa
@flu_hayat
Lisans
89 okur puanı
10 Mar 2018 tarihinde katıldı.
227
Kitap
31
İnceleme
93
Alıntı
31
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Arayislar
Kimseyi aramiyorsundur sadece bir seyin arayisi icerisindesindir. O duyguyu ararken denk geldigin kisi arayisinin bir parcasi olur. Ya onu da heybene alir arayisina devam edersin ya da arayisi sonlandirip arayislarini o kisi etrafinda sekillendirirsin. Karar vermek zordur. Genelde duygusal kabarmalar bu ikilemi yaratir. Bu nedenle arayis icerisinde oldugumuz zaman kisiyi aramakla duyguyu aramak konusunu birbirine karistirir olabiliyoruz.
1
288 syf.
Ortak benlik denince akla ortaklaşmış bir toplum gelmektedir. Kitaba göre, kısmen doğru bir tanım olmakla beraber tam olarak doğru değildir. Yazara göre ortak benlik, ilk insanlara hatta bunun ötesinde ilk canlılara kadar dayanıyor. Bu benlik genetik olarak dna ile günümüze kadar aktarılmıştır. Bebek doğmadan önce bile bu benliğe sahip olarak doğmakta ve doğduktan sonra ortak benlik hazır olarak bebeğin genlerinde bulunmaktadır. Bebeğin görmediği şeylere karşı bile göstermiş olduğu refleksler bunu bize göstermektedir Yazara göre. Yazar sonrasında nesnel benliğe geçiş yapmaktadır. Nesnel benlik ise kişinin dış dünyayla karşılaştığı andan itibaren bu nesneleri ögrenerek ortak benliği dışlaştırmasıdir. Ortak benlik uçlaşır ve uçlaşmalar da nesneyle temas eden kısmı temsil eder. Uçlarla nesne bütünleşir. ilk nesne olarak anne gösterilir. Anne bebeğin ilk nesnesidir. Bebekle anne arasındaki alışverişte oluşan sorunlar sonraki hayatta çocuk için tramvalara neden olmaktadır. Peki ortak benlik bütün canlılarda varken nesnel benlik neden sadece insanlarda vardır. Tabi burada nasıl insan olduğumuza dair beyinsel bilgiler veriliyor. Yazar burada ön beynimizin ve beyin kabuğumuzun fazla gelişmesini neden göstermektedir. Ortak benlik alt beyinde gelişme gösterir ve sonrasında ise sırasıyla üst ve ön beyinde bilince varır. Burada Freud’un id ego ve süper egosu ile eşleştirme yapılır. İd bizim ortak benliğimizi temsil ediyorken ego nesnel benliğimizi süper ego ise tam olarak kendimizi nesnelleştirerek dışarıdan gözlemlemeyi temsil eder. Freud ile çatıştığı bir nokta vardır. Freud ortak benliği cinsel dürtüler üzerinden sınırlamaktadır yazara göre fakat ortak benlik binlerce yılın günümüze yansımasıdir Ayrıca yazar ortak benliğin dışlaşmaması sonucu oluşan tramva ve nevrozlara da değinmiştir satır aralarında. Kısacası kitap adı üstünde nörofelsefik bir temel üzerine oturtulmuş. Okuması bana göre zor bir kitap. Okumak için biraz ön bilgi gerektiriyor ve anlaşılabilirliği de soyut anlatımın çok olması nedeniyle zorlaşıyor. Kitap hakkında yazılacak çok şey var ancak bunu becerebileceğimi sanmıyorum iyi okumalar.
Ortak Benlik
Okuyacaklarıma Ekle
1
— Ne arıyordun dostum? diyor. Tramvayları mı? Asansörleri mi? Sinemayı mı? Elektrik sandalyesini işleten yüksek gerilimli akımıyla elektrik ışığını mı? Ya da Pigalle alanındaki havuzda yıkanmak mı istiyordun? Delirmişsin sen, diye devam ediyordu Paris'li. Birbirinden esaslı iki karı arasında yaşıyorsun, sevimli bir çıplaklar topluluğunun içinde ve doğanın göbeğinde çırılçıplaksın. Kayıntı bol, içiyor, avlanıyorsun. Deniz var güneş var, sıcak kum var, bedavadan sunulan gerçek inciler var, bundan iyisini nereden bulacaksın? Söylesene, nereden bulacaksın? Otomobillerin altında kalmamak için koşarak karşıdan karşıya geçmek, kira, terzi borcu, elektrik ve telefon faturası, canın çektiğinde bir otomobil parası ödemek, açlıktan gebermeyecek kadar para kazanabilmek üzere memur ya da hamal olarak sabahtan akşama dek çalışmak için mi kaçtın oradan? Seni anlamıyorum ağa!
2
DAHA FAZLA GÖSTER