• Her kadın saçma sapan bir adam sevmeden olgunlaşmaz. Muhakkak en güzel duygularını , en ruhsuz adamlar öldürür.

  Frida Kahlo
 • 272 syf.
  ·Puan vermedi
  Spoiler

  * Kafam olmuş Ortadoğu diyor Mecnun. İş bu inceleme Mecnun’un kafasında olacaktır.
  * Ben Mecnun Çınar. Ve sürekli yanlış tercihler yaparım.
  * Gökdelenler şehrin mezar taşlarıdır.(Bana Masal Anlatma)
  * Anayasada yeri yok mu bunun? ( Anayasada yeri yok ama edebiyatı seviyoruz. Emrah Serbes)
  * Tarifler alındı, sevdikleri dizinin son bölümü irdelendi...( Zeynep ile Leyla’nın konuşması, Zeynep görme engelli ama dizi izliyor.

  Yapılan işin saçmalığı seyircisi ile doğru orantılıdır.(Güneşin Oğlu, Onur Ünlü)
  L&M senaryosunu yapım şirketleri Türkiye için fazla absürt bulurlar. TRT ve Onur Ünlü hariç...

  Yani L&M’yi Burak Aksak kadar TRT ve Onur Ünlü’ye borçluyuz. Kendilerine teşekkürler.
  Dizi, sinema ekip işidir. Burak zeki insandır, işini bilir. L&M için sağlam ekip kurmuş(lar). Güzel insanlarla güzel iş çıkarmışlar. Biz de izledik. (Çoh da iyi, gzel, xoş olmuş. Ohh mis gibi izledik.)
  Gelelim kitaba. Aslında kitabı Burak yazmadı(!) L&M severler yazdırdı. Hem de zorla. İyi de yaptılar. Öyle final yaparsan(ız) böyle de zorla kitap yazdırırlar(!) ::)
  Bayağı bi yalnızdık, dağılmıştık toplandığımız iyi oldu. ( çok da iyi güzel oldu taam mı?)
  Kitap iyiydi, güzeldi, aktı gitti. Bitmesin istedim ama her güzel şey gibi o da bitti. Kişiler aynı hepsini tek tek yazmayacağım ama;
  •İsmail abi hala güzel, hala yalnız. ( Ne güzel abimizdin sen İsmail abi- Fahriye abla)
  •Erdal bakkalı ben kitapta daha çok sevdim, dizide bilenmeye başlamıştım. Kötü adamlığa doğru gidiyordu.
  •Yavuz, Yavuz’a karışmayacaktın Burakkkk. Bak burda sana gerçekten kızıyorum. La bu Yavızzz sana ne etti gardaşım. (Bkz: Sırrı Süreya “la bu solcular size ne etti gardaşım.”)Aşk olsun Burak. Yavuz öyle bir insan mıydı alıp öldür(t)dün.

  Derinlik sarhoşluğu şiiri( ki Ben de Özledim dizisinde çok beğenmiştik), İsmail abinin samimiyeti, genleri(Darwin, Frida) Bıdık (küçük) Prens’le karşılaşması ayrı bi güzellik katmış. Tabi Burak olur da Ferdi Tayfur olmaz mı. Hala kafamda potpuri( TDK’ye göre doğru yazılışı bu şekilde -ben de yeni öğrendim-) Fadime’nin Düğünü, Sen Olsan Bariğğğ( Aleyna babanız), Çiçekler Açsın çalıyor.
  Gözlüklü Çocuk Kaan’ı ki kendisi mahallenin okumuş, bilmiş, aydın kişisi ve Yedek Kamil’i ( Selena gibi saçma bir yapımda oynamış olsa da) de ayrıca ailecek(!) seviyoruz.
  Yanlış ve hatalarım tez zamanda tarafıma bildirile:)
 • 332 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Ne demiş şair: "Yaşamak şakaya gelmez." Türkan Saylan gibi yaşamlar ise hiç şakaya gelmez. Elbette Türkan Saylan'ın hayatını biliyordum, adına yapılan diziyi, filmi defalarca izledim. Ama Ayşe Kulin öyle güzel öyle içten yazmış ki, Türkan Saylan biyografisini neden özellikle Ayşe Kulin'e yazdırmak istediğini daha iyi anladım. Ktabı bitirirken gözyaşlarımı tutamadım. Aşkları, evlilikleri, mücadeleleri. Hele o masum içten mektupları ne kadar özel. Adını tarihe yazdırmış her kadın kıymetli benim için. Frida Kahlo, Sabiha Gökçen, Füreya Korel gibi. Ama Türkan Saylan gerçekten çok eşsiz bir kadın. Her şeyden önce insan olmayı bilmiş, çalışmış, hep muhtaçlara el uzatmış koca bir kadın. O kadar hastalık o kadar acı o kadar üzüntü yıkmamış.Kendi göçüp gitse de ardında koca hayatlar bıraktı. İyi ki geçtin bu dünyadan sevgili Türkan Saylan. Bizlere önder olduğun, kardelenlerimize abla, hastalara doktor olduğun için sana minnettarız. Seni karalamak isteyenler öyle ahmak öyle cahiller ki onları Allah'a havale edebiliyorum sadece. Nur içinde uyu. Adını verdiğin dernek gibi "Çağdaş bir yaşam"dan yanına gelmek dileğiyle.
 • 475 syf.
  ·11 günde·Puan vermedi
  Öncelikle belirtmek istediğim kitabın kurmaca biyografi tarzında yazılmış oluşu ve bir iki olayın kendini yazarın hayal dünyasına bırakmış olması. Kitabı genel anlamda beğendim. Begenmediğim yönü Frida Kahloyu bu hayattaki tek hedefinin birinin koynuna girip ondan bir çocuk sahibi olmak istiyormuş gibi gösterilmesi .Bunun dışında kitap hakkında söyleyeceklerim şunlar Fridayi ve Fridanin psikolojisini kiz kardeşi cristiana' nin gözünden görüyor , dönemin olaylarıyla degerlendiriyorsunuz aynı zamanda okurken kız kardeşin de psikolojisi hakkında yorumlarda bulunabiliyorsunuz fridayi devrimci, aşk insanı ve sanatçı kişiliğinin dışında abla oluşuyla da ele aliyorsunuz acılarina şahit oluyorsunuz ve frida kahlo hakkında daha nicesii...