Hatciş, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gaddarlık yalnızca alçak yerlerde büyümeyen güçlü bir ağaç mı? Yoksa dikenlerden gayrı hiçbir bitkinin yeşermediği çorak bir tarla mı?

Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 78)Vadinin Perileri, Halil Cibran (Sayfa 78)
Tukama, bir alıntı ekledi.
14 Mar 21:08 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Russell'ın Lenin'i çözümlemesi :)
Lenin'in odası, son derece sade.........Değil lüksü, rahatı bile sevmediği ortada.Son derece dostane, mütevazı ve kesinlikle kibrin zerresi yok.İnsan, kim olduğunu bilmeden Lenin'le tanışsa, bırakın ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu, önemli bir kişi olduğunu tahmin etmekte bile zorlanabilir.Kibirden bu kadar arınmış bir kişiyle şimdiye kadar hiç karşılaşmadım........Konuşma sırasında bol bol gülüyor.Başlangıçta gülüşü dostane, neşeli gibi geldi ancak zaman geçtikçe bu gülüşte daha ziyade gaddarlık hissettim.Diktatörce bir tavrı var; sakin, korku nedir bilmiyor; kişisel menfaatlerden inanılmaz şekilde uzak, teorinin vücut bulmuş hali sanki Lenin...............Pek çok insanı hor gördüğü ve entelektüel bir aristokrat olduğu izlenimine kapıldım..........İngiltere'de mümkün olabilecek herhangi bir şeyin kan dökülmeden kazanılması gerektiği yönündeki fikrimi, "fantastik" olarak niteleyerek kale bile almadı.

Bolşevizmin Pratiği ve Teorisi, Bertrand Russell (Sayfa 33)Bolşevizmin Pratiği ve Teorisi, Bertrand Russell (Sayfa 33)
Gülendam Tok, bir alıntı ekledi.
08 Mar 00:22 · Kitabı okudu

"Mevsimler geçiyor, uzuyor saçların. Sen de terk etmeyi öğreniyorsun. Eskiden gaddarlık olarak gördüğün kalp ağrısını, gözünü bile kırpmadan atıveriyorsun başkasının kucağına."

Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 28 - KafkaOkur)Kafka Okur Sayı 25, Kolektif (Sayfa 28 - KafkaOkur)
Tugce E., Nietzsche'yi inceledi.
25 Şub 16:50 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kendimi inceleme yapacak kadar yeterli görmesem de birkaç cümlemi ve bu kitapta beni etkileyen bir paragrafi paylaşmak istiyorum.
"Nietzsche'nin ilk 'aşmaları' sadece çocukluk, gençlik inançlarının, öğrenilmiş, okuldan devralınmış otoriter düşüncelerin soyulup atılmasından ibarettir. Bunları kavlamış, kurumuş bir yılan derisi gibi geride bırakmak pek zor olmaz onun için. Ama psikologluğu derinleştikçe bıçağı da varlığının daha derin katmanlarına daldırmak zorunda kalır. İnançlar derinin altına ne kadar işlemişse, ne kadar sinirlerle örülmüş, kanla beslenmiş ve kendi plazması tarafından biçimlendirilmişse o kadar da şiddet, kan kaybı ve kararlılık gerekmiştir. Bu süreç giderek bir 'kendi cellatlığını yapmaya', bir Shylock eylemine, canlı eti kesme işine dönüşür. Sonunda kendi kendini soyma işi duygunun en iç topraklarına kadar varır, operasyonlar tehlikeli olmaya başlar, özellikle Wagner kompleksinin kesilip atılması en kesici, vücudun en derinine inen, kalbin en yakınına varan, neredeyse ölümcül bir müdahale, adeta bir intihar olur; aynı zamanda o aniden ortaya çıkışındaki gaddarlık ve şiddet yüzünden de bir tür zevk için öldürmek olur, çünkü sevgiyle kucaklama halindeyken, en mahrem yakınlaşma anında, içindeki hakikat dürtüsü ona en yakın, en sevgili kişiye saldırır ve onu boğar."

Kitabı okumadan önce Nietzsche'nin hayatına dair bilginiz yoksa kesinlikle kısa bir hayat öyküsünü okumanızı tavsiye ederim. Daha sonra Zweig'ın gözünden Nietzsche'nin yaşamına hangi düşünce ve hislerle baktığını bu kitapta okuyabilirsiniz.
Nietzsche kendi içinde ne savaşlar verdi, bunu tam anlamıyla bilmemize imkan yok elbette ama bir şekilde kendi hayatı için yaptığı -bana göre- büyük devrimlerde kendi hapsolmuşluğumu ve hayatımı ciddi anlamda değiştirebilecek güce sahip olup olmadığımı sorgulamama sebep olan bu kitabi okumanızı öneririm. Zaten Zweig genel anlamda kabul gören ve beğenilen bir üsluba sahip. Bu kitabı da akıcı ilerliyor. Nietzsche ile de kendini özdeşleştirdiği yönleri görebiliyorsunuz. Almanya'yı sevmeyişlerini benzettim şahsen.

Orkun Aykut Öztürk, bir alıntı ekledi.
 24 Şub 16:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlarda hayranlık duyduğumuz şeyler, kibarlık ve cömertlik, açık kalplilik, dürüstlük, anlayış ve duygudaşlık gibi nitelikler, aynı zamanda sistemimizdeki arızanın da ayrılmaz parçaları. Nefret ettiğimiz özellikler, kurnazlık, hırs, açgözlülük, gaddarlık, bencillik ve menfaatçilik ise başarının anahtarları. İnsanoğlu ilkinin kalitesine hayranlık duyarken, ikincinin meyvelerine bayılıyor.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 141 - Sel Yayıncılık)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 141 - Sel Yayıncılık)
Deniz Haliloğlu, bir alıntı ekledi.
22 Şub 22:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Bana oldum olası garip gelmiştir,“ dedi Doc. “İnsanlardan hayranlık şeyler,
kibarlık ve cömertlik, açık kalplilik, dürüstlük, anlayış ve duygudaşlık gibi nitelikler, aynı zamanda sistemimizdeki arızanın da ayrılmaz parçaları. Nefret ettiğimiz özellikler, kurnazlık, hırs, açgözlülük, gaddarlık, bencillik ve menfaatçilik ise başarının anahtarları. İnsanoğlu ilkinin kalitesine hayranlık duyarken, ikincinin meyvelerine bayılıyor.

Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 141 - Doc ‘un söylemi)Sardalye Sokağı, John Steinbeck (Sayfa 141 - Doc ‘un söylemi)
Emine Koç, bir alıntı ekledi.
21 Şub 01:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kötü zamanlarda umutlu olmak aptalca bir romantiklikten ibaret değildir. Şu gerçeğe dayanır: İnsanlık tarihi sadece gaddarlık tarihi değil, aynı zamanda şefkat, özveri, cesaret, iyilikseverlik tarihidir.

Bu karmaşık tarihte neyi vurgulamaya karar verirsek hayatlarımızı o tayin eder. Sadece en kötüsünü görürsek, bu bir şeyler yapma gücümüzü yok eder. İnsanların muhteşem bir biçimde davrandıkları yer ve zamanları hatırlarsak, bu bize harekete geçme enerjisi ve en azından bunu dünyanın tepesinden değişik yönlere fırlatma olanağı verir.

Ve harekete geçersek, hareketimiz ne kadar küçük olursa olsun, muazzam bir ütopik gelecek beklemek zorunda kalmayız.

Hareket Halindeki Bir Trende Tarafsız Olamazsınız (Ciltli), Howard Zinn (Sayfa 221 - Everest)Hareket Halindeki Bir Trende Tarafsız Olamazsınız (Ciltli), Howard Zinn (Sayfa 221 - Everest)
Alperen Tekin, bir alıntı ekledi.
20 Şub 14:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

10: 2 Tanrı'ya: Beni suçlama diyeceğim, ama söyle, niçin benimle çekişiyorsun?
10: 3 Hoşuna mı gidiyor gaddarlık etmek? Kendi ellerinin emeğini reddedip kötülerin tasarılarını onaylamak?
10: 4 Sende insan gözü mü var? İnsanın gördüğü gibi mi görüyorsun?
10: 5 Günlerin ölümlü birinin günleri gibi, yılların insanın yılları gibi mi ki,
10: 6 Suçumu arıyor, günahımı araştırıyorsun?

(Eyüp-The Book of Job)

Tevrat, Anonim (Ketuvimdedir.)Tevrat, Anonim (Ketuvimdedir.)
Sefer Fındık, bir alıntı ekledi.
19 Şub 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bana oldum olası garip gelmiştir. İnsanlarda hayranlık duyduğumuz şeyler, kibarlık ve cömertlik, açık kalplilik, dürüstlük, anlayış ve duygudaşlık gibi nitelikler, aynı zamanda sistemimizdeki arızanın da ayrılmaz parçaları. Nefret ettiğimiz özellikler, kurnazlık, hırs, açgözlülük, gaddarlık, bencillik ve menfaatçilik ise başarının anahtarları. İnsanoğlu ilkinin kalitesine hayranlık duyarken, ikincinin meyvelerine bayılıyor."

Sardalye Sokağı, John SteinbeckSardalye Sokağı, John Steinbeck
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
17 Şub 11:03 · İnceledi

“ Yaşam, böyle davranmakla gaddarlık ediyor bana. Bu oyunda kağıtları daha iyi dağıtmalıydı. Payıma kötü bir el düştü. Bedenimde kara bir tarot var. “

Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 2 - Everest Yayınları)Frida Kahlo, Rauda Jamis (Sayfa 2 - Everest Yayınları)