Dünya, bir alıntı ekledi.
20 Nis 16:00 · Kitabı okudu

Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi, "Nerde şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde, acaba, şimdi ne düşünüyor?"

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa
Şeyma Öztürk, bir alıntı ekledi.
09 Nis 19:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kader.. :)
"Bu yaşıma kadar evlenmeği daima tereddütle karşıladığım halde, günün birinde mutlaka evleneceğimi bana haber veren kuvvetli bir his taşıdığım için, zevcem olacak meçhul insan etrafında, senelerden beri türlü hayaller kurmuş ve tahminler yapmıştım. Kim bu kadın? derdim; elbette, şimdi, o da benim gibi yeryüzündedir, hatta fazla bir ihtimal ile Türkiye'dedir ve daha fazla bir ihtimal ile İstanbul'dadır. O da benimle bahtını ve hayatını birleştireceğini bilmeden, kendi kendine müstakbel zevcinin kim olabileceğini sorup duruyor. Nasıl bir tesadüf, nasıl bir hâdise veya mecburiyet, hangi yollarda, nerde ve ne zaman bu iki insanı karşılaştıracak, tanıştıracak ve birbirine yaklaştıracak? Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi, 'Nerde şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde, acaba, şimdi ne düşünüyor?"

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat, 30.basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat, 30.basım)
Ali şenkal, bir alıntı ekledi.
16 Mar 18:00 · Kitabı yarım bıraktı

Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi
Nerede şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde, acaba, şimdi ne düşünüyor?

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39)
Yeşim, bir alıntı ekledi.
04 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nasıl bir tesadüf, nasıl bir hâdise veya mecburiyet, hangi yoklarda, nerde ve ne zaman bu iki insanı karşılaştıracak, tanıştıracak ve biribirine yaklaştıracak? Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi, '' Nerede şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde, acaba, şimdi ne düşünüyor?''

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39)
Gülsüm Demir, bir alıntı ekledi.
 31 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Bu yaşıma kadar evlenmeyi daima tereddütle karşıladığım halde , günün birinde mutlaka evleneceğimi bana haber veren kuvvetli bir his taşıdığım için , zevcem olacak mechul insan etrafında , senelerden beri türlü hayaller kurmuş ve tahminler yapmıştım." Kim bu kadın? derdim;elbette , şimdi,o da benim gibi yeryüzündedir , hatta fazla bir ihtimal ise Türkiye'dedir ve daha fazla bir ihtimal ile İstanbul'dadır.O da benimle bahtını ve hayatını birleştireceğini bilmeden, kendi kendine müstakbel zevcenin kim olabileceğini sorup duruyor.Nasıl bir tesadüf, nasıl bir hadise veya mecburiyet, hangi yollarda, nerde ve ne zaman bu iki insanı karşılaştıracak, tanıştıracak ve birbirine yaklaştıracak? Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi , "Nerde şimdi o? Sarı saçlı mıdır ,esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde , acaba ,şimdi ne düşünüyor?"

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami SafaBir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
19 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gazali'nin meçhul sevgilisi için kendi kendine sorduğu gibi, "Nerde şimdi o? Sarı saçlı mıdır, esmer midir ve gecenin büyülü şiiri içinde, acaba, şimdi ne düşünüyor?"

Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)Bir Tereddüdün Romanı, Peyami Safa (Sayfa 39 - Ötüken Neşriyat - 29. Basım)