• 208 syf.
  ·10/10
  Rica ediyoruz, yalvarıyoruz hepinize, lütfen. Evinize gider gitmez atın televizyonunuzu pencereden. Televizyonun boşalan yerine, hemen koyuverin bir kütüphane. Sonra dolsun o güzelim kitaplar raflara, girmesin bir daha o kötü görüntü odalara.
  *
  Eğer televizyonu kaldıracak olursak, sonra nelerle oyalayacağız sevgili çocuklarımızı? Lütfen açıklayınız! “Yanıt vereceğiz size bir soruyla, eskiden ne yapıyordu insanlar çocuklarıyla? Nasıl mutlu oluyorlardı günlerce bu canavar keşfedilmeden önce?” Unuttunuz mu? Bilmiyor musunuz? Çok hızlı ve yavaş söylüyoruz: Okurlardı… Her zaman. Okurlardı… Durmadan…
  *
  Ne hayal dünyası, ne peri masalı, kesilir tepeden tırnağa kaskatı! Kafayı bir tek televizyona takar! Öyle oturur boş gözlerle bakar!
  *
  Aman derim çocukları asla şımartmayın, sakın televizyonun yanına yaklaştırmayın, ama kökten çözmek istiyorsanız sorunu, dünya yıkılsa açtırmayın o aptal kutusunu.
  *
  İnsan ne kadar okursa doyamaz o kadar kitaba! İnsan hayatının yarısı hiç düşünmeden kitap okumaya ayrılmalı!
  *
  Ve bir kez okumaya başladılar mı, seyredin yüzlerinde beliren aydınlığı!
  *
  Bu dünyada kim biliyor ki kimin nereye gittiğini! Kim nereye kürek çeker, ırmak nereye akar gider?
  *
  "...Bu kız canının her istediğini aldırırmış babasına! Babası bir dediğini iki etmezmiş! Kız, “isterim!” diye çığlığı basmayagörsün, istediği her neyse hemen alınırmış!" "Felaket, değil mi?" "Bence rezalet!"
  *
  Tek suçlu o mu koskoca dünyada?
 Çok şımarık bir kız, hem de çekilmeyecek kadar, Ama bilirsiniz, şımartamaz kimse kendini bu kadar. 
Kim şımarttı onu böylesine? Ah kim gerçekten?
 Kim var etti neyi istediyse olur olmaz yerden?
 Kim yaptı onu böyle arsız bir çocuk?
 Kim yaptı bunları? Kimlerdir sanık?
 Hiç öyle uzaklara bakmayın.
Suçluları hemen yanında arayın.
 Onlar -maalesef çok acı-
 onu çok seven anasıyla babası.

  *
  Babam, sizin eğitim görmüş dediğiniz adamlardan değildi. Hayatında yirmi kitap okuduğundan bile şüphe ederim. Ama harika bir masal anlatıcısıydı. Her gece, bana bir uyku masalı uydururdu ve en güzelleri de diziye dönüşen ve geceler boyu sürenlerdi…
  *
  Çocuklarınıza ne kadar risk alma olanağı tanırsanız, kendilerine bakmayı o kadar iyi öğrenirler.
  *
  Her şey uzadıkça incelir, biliyorsunuz.
 • 549 syf.
  ·7/10
  Murat Uyurkulak Tol adlı romanında şöyle der: “Devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi.” Devrim hevesi daha güzel özetlenemez benim gözümde. Tesadüf, ben tam da böyle düşünürken Germinal adlı roman 1800lerden kalkıp bana bu sözü ispatladı. Émile Zola’nın, maden işçilerinin greve giriş süreci ve sonrasında yaşananları anlattığı romanına siyah ve koyu kırmızı olmak üzere iki renk hakim. İlk yarısında siyahı gördüğümüz romanın ikinci yarısı ise koyu kırmızı. İnanılmaz gerçekçiliği ve sürükleyiciliği sayesinde hem klasik bir roman, hem de ondan biraz daha fazlası Germinal.

  Not: Kurgu hakkında ufak ayrıntılar içermektedir.

  Fransa’nın kömür ocakları. Siyah bir dünya. İlk yarıda bu dünyada çalışanların çektikleri sıkıntıları izliyoruz. İzliyoruz çünkü Zola bu sıkıntıları adeta resmediyor. Bu resim ara sıra fazla karmaşıklaşsa da yine de o yükseklerden aşağılara inmesini de biliyor. Günümüzdeki maden işçileri de az çok bunları çekiyorsa Allah onlara kolaylıklar versin diye dua etmek lazım. Roman bu güçlükleri anlatırken bir yandan da maden işçilerinin mahallesine ayna tutuyor. İçki ve zinanın hükmettiği bir mahalle işçi mahallesi. Ergenliğe yeni girmiş insanların, yan yana, ama normal bir şeymiş gibi birbirlerini umursamadan ilişkiye girdikleri kömür karası karanlıklar, gece mesaisi ya da gündüz mesaisinden insanlarla sürekli dolu olan meyhaneler, genç kızların bir gün düşmekten korktuğu bir genelev… Zola aslında yanında durduğu işçilerin ideal değil gerçek resmini çiziyor. Hatta eleştiriyor bile. Bu cehalet ve ahlaki çöküntü sonra olacakların temellerini atıyor. Özellikle romandaki bir noktayı aktarmak isterim: İşçiler piyango kazandıklarında ne yapacaklarını anlatırken, işçilerin parası olsa burjuva gibi yaşayacağı ve geride kalanları umursamayacağına güzel bir vurgu yapılıyor.

  Romanda sadece işçi mahallesi değil, aynı zamanda romanın ilerisinde daha sık karşılaşacağınız burjuvaların hayatı da anlatılıyor. İlk başta karikatür gibi gelen bu karakterlerin, sıkıntıları aktarılmaya başlandığında, ayağı yere basan karakterler elde etmeye başlıyoruz.

  Yazar romanı genel olarak Etienne adlı karakter üzerine kurmuş. Etienne, alışılagelmiş düzene yazarın attığı bir bomba. Etienne sosyalist düşünceleriyle herkesi etkilemeye başlıyor ve ileride grev yaparlarsa onlara gerekecek bir yardım sandığı bile kuruyor. Etienne yazarın romana fikirlerini aktarma aracı. Etienne’in nasıl bu fikirleri öğrendiği, bu fikirlerin kafasında nasıl çarpıştığı da ayrıntıda fazla kaybolunmadan aktarılmış. Kimi için şaşırtıcı olmayabilir ama işin içine Darwin bile girince afalladım açıkçası. Karakterin düşünsel arka planına sahip olunca yaptıkları da mantıklı bir çerçeveye oturuyor. Zaten bu romanda göreceğiniz temel şeylerden biri de bu. Sebep-sonuç ilişkisinin fazlaca kurulduğu bir roman Germinal. Yazarın her şeyi açıklama hevesi sayesinde romanda eksik gedik kalmıyor.
  Her ne kadar bu özellik romana kendine güvenen bir hava katsa da günümüzde sorgulanabilir bir öge.

  Roman ilk yarısında size toplumun ve fikirlerin genel çerçevesini verdikten sonra bunları çarpıştırmaya başlıyor. Ücretlendirmedeki değişiklik işçilerin aslında daha az para almasına yol açacak hin bir değişiklik. Etienne önderliğindeki grup buna karşı çıkıyor ve greve başlıyorlar. Grevin tam kış vakti başlaması, grevin tam sanayi durgunluğa gitmişken başlaması herkesin elini zora sokuyor. Grev sonuçsuz ilerlemeye devam ettikçe yazar fikirleri daha sertçe çarpıştırıyor. Sosyalizmi destekleyen çoğunluğun arasına anarşist sesler sızıyor. Öte yandan çocuğuna yemek veremeyen annelerin insancıl çığlığı grevi bitirmek için inliyor. İşçilerin cehaleti sebebiyle bu çatışmalar iyi yönetilemiyor. Etienne bile sonunda kendini kaptırıveriyor. Yakıp yıkmalar başlayınca kan kaçınılmaz oluyor. Roman koyu kırmızı tonuna buradan itibaren kavuşuyor. Olanları çıplak bir gerçeklikle anlatan Émile Zola insanın kanını donduruyor. Sadece bu isyan sahneleri değil; grev sürecindeki açlık da çok başarılı aktarılıyor.

  Son ise tüm bu sürece uygun olarak tasarlanmış: Acı kayıplar, endişeli bekleyişler, korkunç bir maden kazasında eritiliyor. Romandaki natüralizmin canı en çok yaktığı yerler de bu son kısımlar. Etienne’in eciş bücüş, fikirleri arasında kaybolan aşk hikayesi de can acıtıyor.

  Yine de, tüm bu gerçek resme rağmen, Germinal’i asıl başarılı kılan şey, kitabın arkasında da yazdığı üzere, romanın ideolojiye kurban edilmemesi. Germinal gidişat itibariyle pek tahmin edilemez gitmiyor; ancak bunun sebebi her şeyin durağan olması değil. İdeolojilerin, insanların, sınıfların çatışmasında kimse ak veya kara değil. Herkes günahları ve sevaplarıyla ortada.. Germinal’i özel kılan bu. Etienne’i kahraman olarak ilan edemiyorsunuz; o kadar güvenmiyor kendine. Ancak romanı roman kılan şey de zaten bu: Çatışma. Germinal bunu sonuna kadar kullanıyor. Sadece fikirleri fikirlerle değil, kendi içlerinde de çarpıştırıyor. En sonunda ortada yalnızca ve yalnızca insanın kaldığını söylüyor yazar. Acıkan, üşüyen, muhtaç insan, paraya teslim oluyor. Yine de roman mutsuz bir sonu reddediyor. Tüm bu kötü olayların bir filizlenme olduğunu söylüyor. Germinal de zaten filizlenme ayı manasına geliyor. Benim için bu illa sosyalizmin filizlenmesi değil, sadece, işçilere çile çektiren bu düzenden daha iyi bir düzenin filizlenmesi. İşçilerin de insanca yaşayabileceği bir düzenin.
 • Evet! -asabi- hep çok, çok, dehşetli asabiydim, şimdi de öyleyim, ama kim demiş deliyim diye? Bu illet duyularımı yok etmek, köreltmek şöyle dursun, daha da duyarlı kılmıştı. En çok da işitme duyumu. Yedi İklim dört bucak her şeyi işitiyordum. Cehennemden pek çok şey işitiyordum. O zaman nasıl deli olabilirim ki? Şimdi kulak verin bana! Ve görün bakalım, olan biteni baştan sona ne kadar doğru düzgün, güzel güzel anlatabiliyorum size.

  Bu fikrin aklıma ilk nereden geldiğini söylemek olanaksız; ama bir kez aklıma düştükten sonra bir daha da aklımdan çıkmadı. Hiçbir niyetim yoktu. Hiçbir garazım yoktu. İhtiyarı severdim. Bana hiçbir kötülüğü dokunmamıştı. En küçük bir küstahlığını görmemiştim. Altınları umurumda değildi. Galiba, sorun gözüydü! Evet, oydu sorun! Bir gözü akbaba gözüne benziyordu – üzerinde saydam bir tabaka olan uçuk mavi bir göz. Bana dikilmeyegörsün, tüylerim diken diken olurdu; işte o yüzden, yavaş yavaş -ağırdan ağıra- ihtiyarın canını almaya, böylece o gözden sonsuza kadar kurtulmaya karar verdim.

  Efendim, mesele şu. Siz benim deli olduğumu düşünüyorsunuz. Deli dediğin hiçbir şey bilmez. Oysa beni bir görmeliydiniz. Ne kadar akıllıca davrandığımı, işe ne kadar temkinlilikle, ne kadar öngörülü, ne kadar gizlice koyulduğumu bir görseydiniz! İhtiyara hiç onu öldürmeden önceki hafta boyunca davrandığım kadar iyi davranmamıştım. Her gece, gece yarısı gibi, kulbunu çevirip kapısını usulcacık açtım -ah, çıt çıkarmadan! Sonra da, kapıyı kafamın sığacağı kadar aralayıp, ışık vurmasın diye kapakları tümden kapatılmış bir hırsız fenerini odadan içeri uzattım, ardından da kafamı içeri soktum. Ah, kafamı kapının aralığından içeriye ne kadar büyük bir maharetle soktuğumu görseniz gülmekten kırılırdınız! İhtiyarı uyandırmayayım diye kafamı odadan içeriye yavaşça, çok, çok yavaşça uzattım. Kafamı kapı aralığından içeriye, onun yatağında yattığını görebileceğim kadar uzatmam bir saat sürdü. Hıh – bir delinin kafası bu kadar çalışır mı? Sonra da, kafam odadan içeriye iyice girince, fenerin kapanı temkinlilikle araladım -ah, hem de ne büyük bir temkinlilikle (çünkü kapağın menteşeleri gıcırdıyordu)- ancak o akbaba gözünün üstüne incecik bir ışık huzmesi düşünceye kadar araladım. Ve yedi uzun gece bunu yaptım -her gece, gece yarısından hemen sonra- ama göz her seferinde kapalıydı; o yüzden bir işe yaramadı; çünkü beni çileden çıkaran ihtiyar değil, ihtiyarın Kem Göz’üydü. Ve her sabah, gün ağardığında, cesurca odasına girdim, ona içtenlikle adıyla seslenerek ve geceyi nasıl geçirdiğini sorarak hiç korkmadan konuştum onunla. Sizin anlayacağınız, her gece saat tam on ikide uyurken ona göz attığından kuşkulanması için ihtiyarın aklımı okuyabilmesi gerekirdi.

  Sekizinci gece kapıyı aralarken her zamankinden de temkinliydim. Bir saatin yelkovanının bile benim elimden hızlı hareket ettiği söylenebilirdi. O geceye kadar kendi becerilerimin, ne kadar akıllı olduğumun hiç o kadar ayırdına varmamıştım. Zafer duygusuna kapılmaktan kendimi alamıyordum. Orada olduğumu, kapıyı usulcacık açtığımı ve onun gizlice ne yapacağımdan, aklımdan neler geçtiğinden zerre kadar haberi olmadığını düşününce hafifçe kıkırdayacak oldum; belki de duydu beni; çünkü irkilmişçesine yatağında birden kıpırdadı. Şimdi, o anda geri çekildiğim sanabilirsiniz – ama hayır. Odası kapkaranlıktı, göz gözü görmüyordu (çünkü hırsız girmesin diye kepenkler sımsıkı kapatılmıştı), o yüzden kapının aralandığını göremeyeceğini anlamıştım, kapıyı biraz daha, biraz daha açıyordum.

  Tam başımı içeri sokmuş, feneri açıyordum ki, başparmağım teneke mandaldan kayınca ihtiyar yattığı yerden sıçrayarak bağırıverdi – ”Kim var orada!”

  Kıpırdamadan, sesimi çıkarmadan öylece durdum. Bir saat boyunca put kesildim; bu arada yeniden yatağına uzandığını duymamıştım. Hâlâ yatağımda dikilmiş, kulak kesilmişti; -tıpkı benim geceler boyunca duvardaki ölüm bekçilerine kulak verirken yaptığım gibi.

  Çok geçmeden bir inilti duydum; ölüm korkusuna kapılan birinin iniltisi olduğunu anlamıştım. Canı yanan ya da kederli birinin iniltisi değildi -yok, hayır!- dehşete kapılan bir ruhun derinliklerinden yükselen bir sızlanıştı. İyi bildiğim bir sesti. Pek çok gece, tam gece yarısı, dünya âlem uykudayken, can evimden yükselerek, o ürkünç yankısıyla beni perişan eden korkuları daha da azdırmıştır. Evet, bu sesi çok iyi biliyordum. İhtiyarın neler hissettiğini anlıyor, kıs kıs gülmekle birlikte ona acıyordum. Çıkardığım o hafif sesi duyup da yatağında döndü döneli uyumadığını biliyordum. Yüreğine düşen korku o andan beri gitgide büyüyordu. Korkusunun aslı astarı olmadığını düşünmeye çalışıyorsa da başaramıyordu. Kendi kendine, ”Rüzgârın bacadaki uğultusundan başka bir şey değil – odanın içinde koşuşturan bir fare yalnızca,” ya da ”Cırcır böceği bir cırcır etti işte,” deyip duruyordu belki de. Evet, böylesi tahminlerle yüreğini ferahlatmaya çalışmış olsa gerekti, ama hepsinin nafileydi. Hepsi nafileydi; çünkü Ölüm ona yaklaşarak kapkara gölgesiyle karşısına dikilmiş, kurbanı sarıp sarmalamıştı. Ve kafamın odadan içeriye uzandığını – görmediği, işitmediği halde- hissetmesini sağlayan, ayırdına varamadığı o gölgenin dokunaklı etkisiydi aslında.

  Uzun süre büyük bir sabırla bekleyip de yatağına yeniden uzandığını duymayınca, fenerde daracık, çok, çok küçük bir yarık açmaya karar verdim. Böylece fenerin kapağını araladım -bilmezsiniz ne kadar yavaşça, çıt çıkarmadan- ta ki, sonunda, örümcek ağının iplikçiği kadar ince tek bir soluk ışın yarıktan dışarı vurup akbaba gözünün tam üstüne düşünceye kadar.

  Gözü açıktı -ardına kadar- ona bakarken cinlerim başıma üşüştü. Tam bir açık seçiklikle görebiliyordum -üstündeki o tiksinç perde yüreğimi ürperten, uçuk mavi bir göz; ama fenerin ışığını içgüdüyle olsa gerek o kör olası noktaya yönelttiğim için, ihtiyarın yüzünü de bedenini de göremiyordum.

  Sizin yanlışlıkla delilik sandığınızın gerçekte duyuların aşırı duyarlılaşmasından başka bir şey olmadığını söylemiştim ya, -şimdi de, diyorum ki, kulağıma alçak, tekdüze, ivecen bir ses geliyordu, sanki pamuğa sarılmış bir saatin tiktakları gibi. Bu sesi de çok iyi biliyordum. İhtiyarın kalp atışlarıydı. Trampetlerin sesi askerlerin cesaretini arttırır ya, bu ses de benim öfkemi artırıyordu.

  Yine de, kendimi frenledim, hiç kımıldamadan öyle kaldım. Nefesimi tutmuştum. Feneri hiç oynatmadan tutup, ışığı gözün üstünden ayırmamaya çalıştım. Bu arada kalbin o asap bozucu atışı hızlanmıştı. Gittikçe daha hızlı, daha yüksek sesle atıyordu. İhtiyarın yüreği ağzına gelmiş olsa gerek! İnanın, her dakika daha da yüksek sesle atıyordu! -bilmem, anlatabiliyor muyum? Asabi olduğumu söylemiştim size, öyleyim işte. Şimdi herkesin üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi uyudu bu saatte, bu köhne evin ürküntü veren sessizliğine karışan bu kadar tuhaf bir ses dizginlenemez bir dehşet salıyordu yüreğime. Yine, birkaç dakika daha kendimi gemledim, hiç kımıldamadan öyle kaldım. Ama kalp atışlarının sesi durmadan yükseliyor, yükseliyordu! Kalbi yerinden sökülecek gibiydi. Şimdi de yeni bir kaygıya kapılmıştım – ses komşunun biri tarafından duyulabilirdi! İhtiyarın vadesi gelmişti! Birden cayırtı bastığım gibi fenerin kapağını ardına kadar açtım ve odadan içeri daldım. İhtiyar bir çığlık attı – tek bir çığlık. O saat onun yere sürükledim, ağır döşeği de üstüne çektim. İşi bitirmiş olmanın sevinciyle gülümsedim. Kalp birkaç dakika daha boğuk boğuk atmayı sürdürdüyse de, hiç umursamadım; duvarın öbür yanından duyulacak değildi ya. Sonunda durdu. İhtiyar ölmüştü. Döşeği üstünden kaldırıp cesedi yokladım. Evet, kesin ölmüştü. Elimi kalbin üstüne koyup birkaç dakika orada tuttum. Atmıyordu. İhtiyar kesin ölmüştü. Gözü artık huzurumu kaçıramayacaktı.

  Eğer hâlâ deli olduğumu sanıyorsanız, cesedi gizlemek için ne kadar akıllıca önlemler aldığımı anlattığımda bu sanınızdan eser kalmayacak. Gece ilerliyordu, elimi çabuk tutuyordum, ama ses çıkarmadan. Önce cesedi parçaladım; başı, kolları ve bacakları kestim.

  Sonra odanın döşemesindeki üç tahtayı söktüm ve parçaların tümünü alttaki kerestelerin arasına yerleştirdim. Sonra da, döşeme tahtalarını, hiçbir insan gözünün –onunkinin bile- bir terslik bulamayacağı kadar becerikli ve usturuplu bir biçimde yeniden yerlerine koydum. Silinip temizlenecek hiçbir şey kalmamıştı – ne bir leke ne de bir kan izi. İnce eleyip sık dokumuştum. Bir leğen yetmişti hepsine -hahha!

  Bütün bu işleri bitirdiğimde saat dört olmuştu – ortalık hâlâ zifiri karanlıktı. Çan saat başını vururken, sokak kapısının vurulduğunu duydum. Kapıyı açmak için aşağıya inerken gönlüm ferahtı – artık korkacağım bir şey yoktu ki! İçeriye giren üç adam kendilerini son derece efendice polis memuru olarak tanıttılar. Komşulardan biri gece vakti bir çığlık duymuştu; bir cinayet işlenmiş olabileceğinden kuşkulanarak karakola haber vermişti; onlar da (memurlar) evde arama yapmakla görevlendirilmişlerdi.

  Gülümsedim – korkacağım bir şey yoktu ki! Beyleri içeriye buyur ettim. Çığlığı rüyamda benim attığımı, ihtiyarın da köyüne gitmiş olduğunu söyledim. Ziyaretçilerime evi baştan aşağı gezdirdim. Evi arayıp tarayabileceklerini –altını üstüne getirebileceklerini söyledim. Sonunda, onları onun odasına götürdüm. İhtiyarın değerli eşyalarını gösterdim onlara, hiçbir şey karıştırılmıştı, hepsi de yerindeydi. Kendimden emin olmanın coşkusuyla odaya birkaç iskemle getirdim, orada oturup biraz soluklanmaları için ısrar ettim; ben de kusursuz zaferimin verdiği cüretkârlıkla, iskemlemi tam da altında kurbanın cesedinin durduğu yere yerleştirdim.

  Memurlar tatmin olmuşlardı. Halim tavrım onlara inandırıcı gelmişti. İçim çok rahattı. Oturmuşlar, ben şen şakrak yanıtlar verirken, havadan sudan çene çalıyorlardı. Ama biraz sonra benzimin sarardığını hisseder oldum, artık gitmelerini istemeye başlamıştım. Başım ağrıyor, kulaklarımda bir çınlama varmış gibi geliyordu; ama kalkmak bilmiyorlar, hâlâ gevezelik ediyorlardı. Kulaklarımdaki çınlama daha bir belirginleşti; – sürüp gidiyor ve gittikçe belirginleşiyordu: Ben de bu duygudan kurtulmak için lafı uzattıkça uzatıyordum; ama çınlama sürüyor ve gittikçe belirginlik kazanıyordu – sonunda birden anladım ki ses kulaklarımdan gelmiyordu.

  Artık betim benzimin daha da uçtuğundan kuşkum kalmamıştı; – ama çan çan konuşuyordum, üstelik daha da yüksek sesle. Ne ki, o ses yine de yükseliyordu – elimden ne gelirdi ki? Alçak, boğuk, ivecen bir sesti – pamuğa sarılı bir saatin çıkardığı sese çok benziyordu. Nefes nefese kalmıştım – ama memurlar farkında bile değildiler. Gittikçe daha hızlı – daha hararetli konuşuyordum; ama o ses de durmadan yükseliyordu. Yerimden kalktım, yüksek perdeden ve abartılı el kol hareketleriyle ipe sapa gelmez bir şeyler söyleyecek oldum, fakat o ses yine de durmadan yükseliyordu. Neden kalkıp gitmiyorlardı ki? Adamların gözlerini benden ayırmamalarına cin ifrit olmuş gibi odanın içinde sert adımlarla gidip gelmeye başladım – ama ses habire yükseliyordu. Aman Tanrım! Ne yapabilirdim ki? Küplere bindim -çılgınca bağırıp çağırdım- küfürler savurdum! Oturduğum iskemleyi tutup sarsaladım, tahta döşemeler üstünde sürükledim, ama o ses bütün seslerden baskın çıkıyor, durmadan yükseliyordu. Daha da yükseldi -daha da- daha da! Ve adamlar hâlâ hoşbeş ediyorlar ve gülümsüyorlardı. O sesi duymuyor olabilirler miydi? Yüce Tanrım! -yo, hayır! Duymuşlardı! -kuşkulanmışlardı! –anlamışlardı! -dehşete kapılmış olmamı alaya alıyorlardı! -o sırada bana öyle gelmişti, hâlâ da öyle geliyor. Ama bu azaptan daha kötü bir şey olamazdı! Bu aşağılamadan daha dayanılmaz bir şey olamazdı! Bu riyakâr sırıtışlara daha fazla katlanamazdım! Avazım çıktığı kadar bağırmazsam ölecektim sanki! – ve işte – yine! – kulak verin! ses yükseliyor! yükseliyor! yükseliyor! yükseliyor!

  ”Aşağılık herifler!” diye haykırdım, ”bırakın numara yapmayı artık! Ben yaptım, kabul ediyorum! – sökün tahtaları! – burada, burada! – onun o tiksinç yüreğinin atışı bu!”
 • 184 syf.
  ·2 günde·7/10
  Tüm alıntılar
  Sıkıntı,
  üzüntü ve vicdan azabından bütün gece
  uyuyamadım. Hâlbuki vicdan azabının ruhu
  rahatlattığını söylerler.

  Nasıl oldu bilmem ama
  gururum mutsuzluğuma karıştı.


  Bugüne dek kaderimde tanışmamız yazılı
  olan insanların en garibi, en görülmemişi ve en
  acınacak hâlde olanı hakkında bir şeyler
  söyleyeceğim şimdi. Onun hakkında şu anda
  konuşmamın sebebi, o ana kadar pek dikkatimi
  çekmemiş olmasıdır. Oysa şimdi Pokrovski’yi
  ilgilendiren her şey, birden özel ilgimi çekmeye
  başladı.


  Taşıdığı tek insanca duygu
  oğluna olan sınırsız sevgisiydi


  Acaba yazı mı yazıyordu yoksa
  düşünüyor muydu?

  Ben aptalın biriydim, hiçbir şeyden
  haberim yoktu. Tek kitap bile okumamıştım ama
  o bilgiliydi. O anda kitapların ağırlığıyla
  yamulmuş raϐlara kıskançlıkla baktım. Hayal
  kırıklığı, ümitsizlik ve öϐke duyuyordum. Bütün
  kitaplarını tek tek ve mümkün olduğunca çabuk
  okuma hevesine kapıldım. Bilmem, belki de onun
  bildiği her şeyi öğrenirsem, onun arkadaşlığına
  daha çok layık olurum diye düşündüm. Hemen
  ilk rafa koştum ve elime geçen ilk tozlu cildi hiç
  tereddüt etmeden alıverdim. Korku ve
  heyecandan titreyerek kıpkırmızı bir hâlde
  çalıntı kitabı odama götürdüm. Annem yattıktan
  sonra kandilin ışığında gece boyunca okumayı
  kafama koydum.

  “Bittim ben!
  Sonum geldi!”

  “Bittim ben!
  Sonum geldi!” diye düşündüm. “Hapı yuttum,
  belaya çattım! On yaşında bir çocuk gibi aptalca
  bir yaramazlık yaptım. Aptal, küçük bir kızım
  ben! Tam bir budalayım!


  “Böyle aptalca şeyler yapmaktan utanmıyor
  musunuz? Adam olmayacak mısınız?”

  “Ne zaman
  kendinizi kontrol edip değişiklik olsun diye akıllı
  uslu davranmayı öğreneceksiniz? Size bakan da
  artık bir çocuk olmadığınızı, on beş yaşında
  kocaman bir kız olduğunuzu sanır!


  Acı çekiyordum.


  Şiddetli bir acı kalbimi sıkıştırdı...
  Sandalyeden fırladım, içimdeki ezici sıkıntıyla
  çığlığı bastım. Tam o anda kapı açıldı ve
  Pokrovski içeri girdi.


  Hatırladığım tek şey, kendime geldiğim
  zaman kollarında olduğumdu. Beni sandalyeye
  oturttu, bana bir bardak su verdi ve soru
  yağmuruna tuttu. Ne yanıt verdiğimi
  hatırlayamıyorum.

  “Kendi başınıza oturmak can sıkıcı olur,”
  dedi. “Alın size bir kitap getirdim. Okursanız
  sıkılmazsınız.”


  . O anı bütün kalbimle beklediğim
  hatta bütün gün hayalini kurup sorularını ve
  yanıtlarımı hazırladığım hâlde yine de utangaç,
  sıkılgan ve kendimden rahatsız olmuştum,


  Okumak, bazı şeyler öğrenmek istediğimi, küçük
  bir kız olarak görülmenin beni rahatsız ettiğini
  anlattım...


  Garip bir ruh hâli içinde olduğumu
  tekrar söyleyeyim. Kalbim hassaslaşmıştı,
  gözlerimden yaş geldi. Ondan hiçbir şey
  saklayamadım. Her şeyi, her şeyi anlattım.
  Onunla arkadaş olmak, sevgi içinde yaşamak, onu
  avutmak istediğimi söyledim. Bana utanmış,
  hayret etmiş biçimde baktı, hiç sesini çıkarmadı.


  Pokrovski ellerimi
  tutuyor, öpüyor, göğsüne bastırıyordu.


  Kalbim
  ısındı!.. Duygularımı ondan saklamaya
  kalkışmadım.

  Hem hüzünlü hem neşeli günlerdi.
  Şimdi de hem hüzün hem de neşeyle
  hatırlıyorum. Acı tatlı anılar hep üzüntü
  kaynağıdır,

  Kalbim ağırlaştıkça, içim
  sıkıldıkça, hüzünlendiğimde, tıpkı sıcak bir
  günün ardından gelen nemli bir gecede çiy
  tanelerinin, güneşte kavrulan zavallı, solmuş
  çiçeği tazeleyip canlandırması gibi anılar da kalbi
  canlandırır ve tazeler.


  Yeni düşünceler, yeni
  izlenimler, coşkulu bir hızla kalbime aktı. Bu yeni
  duygu ne kadar heyecanlı, karmakarışık ve
  büyük bir çaba gerektiriyorsa, o kadar da
  çekiciydi; ruhumu tatlı tatlı titretiyordu. Ansızın
  kalbime hücum ettiler. Garip bir karmaşa tüm
  bedenimi rahatsız etti. Ama bu çılgın saldırı
  benim dengemi bozamadı. Kendimi hayallere
  kaptırdım, bu da benim kurtarıcım oldu.

  Onu hemen benim kitapçıma doğru çektim.
  “İşte,” dedim, “bu on bir kitap sadece otuz iki
  buçuk ruble ediyor. Benim otuz rublem var, eğer
  iki buçuk ruble de siz eklerseniz o zaman bunları
  alıp oğlunuza beraber hediye ederiz.”

  “Hepsini mi? Yani bütün kitapları mı?”
  “Evet, bütün kitapları.”
  “Kendi adıma mı?”
  “Evet, kendi adınıza.”
  “Sadece kendi adıma? Yani yalnız ben
  almışım gibi?”
  “Evet, evet, sadece kendi adınıza...”

  Çok garipti, ağlayamıyordum
  ama içim parçalanıyordu.


  Son bir kez
  aydınlığı, dünyayı ve güneşi görmek
  arzusundaydı.


  annemin kucağına
  atıldım. Onu bütün gücümle kollarımda sıktım,
  öptüm ve hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladım.
  Sanki son kalan dostumu da ölüme teslim
  etmemek için sıkı sıkı sarılıyordum. Ama ölüm,
  zavallı annemin de üzerinde dolaşıyordu...  ***
  Dünkü adalar gezimiz için size nasıl
  minnettarım Makar Alekseyeviç! Ne güzeldi, taze
  ve yemyeşil! Yeşil doğayı görmeyeli çok uzun
  zaman olmuştu. Hastayken öleceğimi, ölümümün
  çok yakın olduğunu düşünüp duruyordum. Şimdi
  dün yaşadıklarımın benim için ne demek
  olduğunu bir düşünsenize!
  Gökyüzü de soluk ve bulutsuzdu, güneş
  batıyordu.

  Kalbim parçalandı, gözyaşlarımı
  tutamadım. Ama bütün bunları size neden. yazıyorum ki?  Bunlar başkalarına kolay kolay
  anlatılabilecek şeyler değil, insan kendisi bile zor
  anlıyor. Ama belki siz beni anlarsınız. Aynı anda
  hem hüzün hem kahkaha! Siz ne kadar iyi bir
  insansınız Makar Alekseyeviç!  Dün neler
  hissettiğimi anlamak için gözlerimin içine
  baktınız ve coşkumu görüp memnun oldunuz.
  Her çalıda, ağaçta, su birikintisinde şöyle bir
  durup güzellikleri gösteriyor ve sanki bunlar
  benim diyordunuz. Bunlar da sizin çok iyi bir
  kalbiniz olduğunu gösterir Makar Alekseyeviç.
  İşte sizi bu yüzden seviyorum.
  Beni unutmayın, sık sık uğrayın.
  V. D.


  Varvara Alekseyevna!
  Benim küçük güvercinim; ben dünkü
  gezimizi şiirsel bir anlatımla sergilemenizi
  beklerken, siz tek bir sayfada geçiştiriverdiniz.
  Küçücük mektubunuzda bile her şeyi ne güzel
  anlatmışsınız.

  Bana kinsiz,
  insanları incitmeyen, Tanrı’nın doğada ortaya
  koyduğu güzelliklerin değerini bilen iyi bir adam
  olduğumu söylüyorsunuz ve bana bir sürü övgü
  yağdırıyorsunuz. Bütün bunlar doğru. Her şey
  doğru.

  Ben cahil ve aptal bir insan olabilirim ama kalbim
  herkesin kalbi gibidir.

  Kötü niyetlinin biri bana
  neler etti biliyor musunuz Varenka? Bana
  yaptıklarını anlatmak bile utanç verici. Şimdi siz,
  ‘neden yaptı?’ diye sorabilirsiniz. Uysal bir insan
  olduğum için. Sakin ve iyi niyetli olduğum için!


  Ben her şeye alışabilirim, çünkü uysal
  bir adamım, küçük bir adamım. Ama bütün
  bunların sebebi ne diye soruyorum? Kime ne
  yaptım? Kimin rütbesini çaldım? Kimseyi
  üstlerine ispiyon ettim mi? Hak etmediğim
  ikramiyeye el uzattım mı? Yalan uydurdum mu?
  Bunları yapabileceğimi düşünmek bile
  haksızlıktır. Neden böyle bir şey yapayım ki?
  Bana bir baksanıza. Kalleşliğe ve hırsa eğilimli
  biri gibi görünüyor muyum?


  Siz beni yine de
  değerli biri olarak görüyorsunuz hayatım. Siz
  onların hepsinden çok daha yüce bir insansınız.

  En büyük vatandaşlık erdemi nedir?

  Öyleyse geçimimi böyle kazanmamın nesi kötü?
  Bu iş günah mı? “Sadece evrak kopya eder,”
  diyorlar. “Şu kâğıt faresi adam kopyacılıkla para
  kazanıyor,” diyorlar. İyi de bunun utanılacak nesi
  var?

  Hoşça kalın benim
  sevgilim, küçük güvercinim, tek tesellim! Söz
  veriyorum sizi görmeye geleceğim. Sakın
  sıkılmayın, size kitap getireceğim. Şimdilik hoşça
  kalın Varenka.
  İyiliksever dostunuz,
  MAKAR DEVUŞKİN


  Sayın Makar Alekseyeviç!
  Size çok acele yazıyorum, çünkü hemen
  bitirmem gereken bir işim var. Bakın size ne
  söyleyeceğim. Çok avantajlı bir alışveriş
  yapmanız mümkün. Fedora bir erkek arkadaşının
  yenisi kadar iyi bir üniforma, çamaşır, yelek ve
  şapka sattığını söyledi, hem de çok ucuza. Neden
  siz almıyorsunuz? O kadar da parasız değilsiniz.
  Biraz paranız var, kendiniz söylemiştiniz. Artık
  cimriliği bir tarafa bırakın lütfen! Bunlar gerekli
  şeyler. Kendinize bir bakın, yırtık pırtık giysilerle
  dolaşıyorsunuz. Ayıp ediyorsunuz! Her tarafı
  yamalı. Hiç yeni bir şeyiniz yok. Olduğunu
  söyleseniz de ben olmadığından eminim. Lütfen
  söylediğimi yapın, bu giysileri alın. Bunu benim
  için yapın. Eğer beni seviyorsanız alın onları.

  Ah Makar Alekseyeviç kendinizi
  harap ediyorsunuz. Benim için harcadıklarınız
  hiç de küçümsenecek bir miktar değil. Korkunç
  bir para! Benim bunlara ihtiyacım yok. Nasıl da
  müsrifsiniz. Bunların hepsi gereksiz. Beni
  sevdiğinizi biliyorum. Buna inanıyorum. Onun
  için de bana bunu hediyelerinizle kanıtlamanıza
  gerek yok. Üstelik ne kadar pahalı olduklarını
  bildiğim için bana acı veriyor. Size son kez
  söylüyorum, vazgeçin artık, duyuyor musunuz?
  Sizden rica ediyorum, yalvarıyorum.

  Artık benden daha ne istiyorlar? Fedora bunların
  dedikodu olduğunu, beni artık rahat
  bırakacaklarını söylüyor! Umarım öyledir!
  V. D


  Benim güvercinim!

  Sizin
  varlığınız bile yetiyor. Ben hiç böyle bir şey
  yaşamamıştım. Artık iyice hayata karıştım.
  Öncelikle artık iki kat daha güçlü yaşıyorum
  çünkü siz benim çok yakınımdasınız ve beni çok
  mutlu ediyorsunuz.

  Çocukların düşünceli olmalarına hiç
  dayanamam Varenka, bunu görmek bile çok
  üzücü!

  Yerde paçavralardan yapılmış bir bebek
  duruyordu. Onunla oynamıyordu. Parmağını
  ağzına sokmuş hiç kıpırdamadan dikiliyordu
  orada. Ev sahibi ona şeker verdi, şekeri aldı ama
  yemedi. Ne hüzünlü değil mi Varenka?
  Makar DEVUŞKİN

  Sevgili Makar Alekseyeviç!
  Kitabınızı geri gönderiyorum. Hiçbir işe
  yaramaz bir şey! Boşu boşuna göz yormak! Böyle
  bir hazineyi nereden kazıp çıkardınız? Şaka bir
  yana Makar Alekseyeviç siz gerçekten böyle
  kitaplardan hoşlanıyor musunuz? Yakında bir
  yerlerden kitap gelecek. Eğer isterseniz sizinle
  paylaşırız. Şimdilik hoşça kalın. Hiç yazacak
  zamanım yok gerçekten.
  V. D.


  Ah Varenka edebiyat harika bir şey. Önceki
  gün bu insanlarla beraber olunca bunu daha iyi
  anladım. Çok esrarlı bir şey! İnsanların kalplerini
  güçlendirir, ders verir. Ellerindeki küçücük bir
  kitapta bir sürü şey var. Harika bir kitap!


  “Kontes!” diye bağırdı. “Kontes! Bu
  tutkunun ne kadar korkunç olduğunu, ne delilik
  olduğunu biliyor musunuz?


  Sizi seviyorum, sizi delice, çılgınca
  seviyorum  Önemsiz şeyler
  bitkin kalbimi tüketen cehennem ateşini
  söndüremez. Zinayida, Zinayida...”


  “Beni sevdiğini söyle Züleyha! Söyle, söyle.
  Hadi söyle!”
  “Seni seviyorum Yermak,” diye fısıldadı
  Züleyha.
  “Şükürler olsun! Çok mutluyum!..
  Gençliğimden beri zavallı ruhumun istediği her
  şeyi verdin bana. Yol gösterici yıldızım, beni
  buralara sen getirdin. Beni Kamenni Poyas’a
  [15]
  sen getirdin. Züleyha’mı bütün dünyaya
  göstereceğim. O vahşi canavarlar beni
  suçlamaya cesaret edemeyecekler!  Ah şu seven
  ruhumun gizli acılarını bir anlayabilselerdi!


  Tek
  bir damla gözyaşındaki şiiri görebilselerdi!  Bırak da gözyaşlarını öpeyim, o kutsal yaşı kurutayım...
  O bu dünyaya ait bir kadın değil!”


  “Yermak,” dedi Züleyha, “dünya çok kötü,
  insanlar çok acımasız! Bize rahat vermezler, bizi
  kınarlar sevgili Yermak! Baba yurdunda,
  Sibirya’nın karları içinde yetişmiş zavallı bir kız
  senin soğuk, buz tutmuş, acımasız, boş dünyanda
  ne yapsın? İnsanlar beni anlamazlar, canım!”

  Ama dikkat edin de ağzınızda
  eritin, sakın çiğnemeyin, dişleriniz ağrır. Belki de
  meyveli şekerleri seversiniz. Lütfen bana yazıp
  haber verin. Şimdilik hoşça kalın. Tanrı sizi
  korusun küçük güvercinim. Sonsuza dek sizin en
  sadık dostunuz olan,
  MAKAR DEVUŞKİN

  İnsanın alıştığı yerde
  yaşaması iyidir, zamanının yarısı seϐillikle geçse
  bile iyidir.


  Neden beni hiç görmeye
  gelmiyorsunuz?


  Çok yakında öleceğimi
  düşünüyorum -aslında bundan eminim-. Kimse
  bana cenaze töreni düzenler mi? Tabutumun
  arkasında duran olur mu? Kimse beni özler mi?..

  Neden beni
  şekerlerle besleyip duruyorsunuz? Nereden
  bulursunuz bu parayı bilmem!  Kalbimden
  geçenleri söyleyebildiğim zaman kendimi daha
  iyi hissediyorum. Hoşça kalın, hoşça kalın
  dostum!
  V. D.

  Artık bu perişanlık yeter! Kendinizden
  utanmalısınız! Yeter artık küçük meleğim. Nasıl
  oluyor da böyle şeyler düşünebiliyorsunuz?
  Hasta falan değilsiniz. En küçük bir hastalığınız
  bile yok. Gayet iyisiniz, biraz soluksunuz ama
  iyisiniz.


  Siz giderseniz ben ne yaparım, benim
  kimim kalır? Hayır, Varenka sevgilim, bu ϐikri
  kafanızdan çıkarın. Bizim neyimiz eksik? Sizi çok
  seviyoruz, siz de bize düşkünsünüz, öyleyse
  böyle sakin sakin yaşamaya devam edelim.  Sadık dostunuz,
  Makar DEVUŞKİN
  NOT: Kitap için teşekkür ederim. Biz de
  Puşkin okuyacağız. Bu akşam size uğrayacağıma
  söz veriyorum.

  Sizin benim
  yüzümden kendinizi nasıl mahvettiğinizi, son
  kuruşunuzu bile bana harcadığınızı görmediğimi
  mi sanıyorsunuz? Varınızı yoğunuzu satıp beni
  güç durumdan kurtaracağınızı yazıyorsunuz.
  Size inanıyorum dostum. İyi kalpliliğinize
  inanıyorum ama her şey söylendiği gibi kolay değil.

  Sizin gibi iki iyi kalpli insanın perişanlığını
  seyretmekten doğan keder, o kadar. Size küçük
  de olsa nasıl bir yararım dokunabilir? Bana ne
  diye ihtiyacınız olsun? Size ne iyilikte bulundum
  ki?  Bütün ruhumla size bağlıyım.  Sizi tüm
  kalbimle seviyorum ama acı kader! Sadece
  sevmekle kalıyorum.


  Sizi seven,
  V. D.

  Saçmalık, saçmalık bunlar Varenka! İnsan
  size bir saniye için arkasını dönse aklınıza kim
  bilir neler gelecek. Hiçbir konuda haklı değilsiniz!
  Hepsi saçmalık!  Neyimiz eksik küçüğüm, söyleyin bana. Biz
  size düşkünüz, siz de bize. Hepimiz hâlimizden
  memnunuz. İnsan başka ne ister? Yabancıların
  içinde ne yapacaksınız? Bu ne demektir, bilir
  misiniz?..  Siz olmadan ne yaparız? Benim
  gibi bir yaşlının hâli ne olur?  Bana büyük bir yararınız var Varenka. Üzerimde
  çok iyi bir etkiniz var. Sizi bir an düşünmekle bile
  neşeleniyorum... Size mektup yazıp içimden
  geçenleri anlatıyorum, sizden de ayrıntılı bir
  yanıt alıyorum. Size giyecek alıyorum, şapka
  alıyorum, bazen siz bana sipariş veriyorsunuz,
  onu yerine getiriyorum... Bana yararınız
  olmadığını nasıl söylersiniz? Bu yaşımda yalnız
  başıma kalsam hâlim ne olurdu? Belki siz bunları
  düşünemezsiniz Varenka ama düşünmelisiniz
  “Ben olmazsam hâli ne olur?” diye kendi
  kendinize sormalısınız.

  Siz
  olmasanız Neva’nın dibini boylardım! Evet,
  Varenka sonum bu olurdu. Siz gidince bana
  yapacak ne kalır? Belli ki bir arabacı beni
  arabaya yükleyip Volkovo’daki mezarlığa
  götürsün, tabutuma da elbisesi çamur içinde,
  yaşlı bir dilenci kadın eşlik etsin, mezarım
  toprakla doldurulsun ve oracıkta yapayalnız
  kalayım istiyorsunuz. Bu haksızlık küçüğüm

  Neler yapmışım ben? Hangi dağ başındaymışım?


  Örneğin beni
  düşünün. Ben aptalım, doğuştan aptalım. Çok
  önemli kitapları okuyamıyorum ama bunu
  okuduğum zaman sanki kendim yazmışım gibi
  hissettim. Sanki kalbimi elime alıp, insanlar
  içindekileri görsün diye içini dışına getirdim ve
  ayrıntısıyla tanımladım. İşte böyle! Öyle sade ki.
  Böyle bir kitabı ben de yazabilirim. Neden ben
  yazmadım? Ben de kitapta anlatılan aynı şeyleri
  hissediyorum.  Her şey olabilir. İşte böyle
  küçüğüm. Ama siz bizi terk etmek istiyorsunuz.
  Benim başıma kötü bir şey gelmesini mi
  istiyorsunuz Varenka? Hem kendinizi hem de
  beni mahvedeceksiniz. Ah sevgilim, Tanrı aşkına
  bu geçici hevesleri küçücük kafanızdan çıkarın
  da bana gereksiz bir acı yaşatmayın. Benim
  küçük kuşum, siz daha olgunlaşmadınız,
  kendinizi kötülüklerden nasıl koruyacak, nasıl
  savunacaksınız? Lütfen Varenka, artık kendinizi
  toplayın. Aptalca ϐikirlere kulak asmayın. Saçma
  öğütlere aldırmayın.

  Her şey olabilir. İşte böyle
  küçüğüm. Ama siz bizi terk etmek istiyorsunuz.
  Benim başıma kötü bir şey gelmesini mi
  istiyorsunuz Varenka? Hem kendinizi hem de
  beni mahvedeceksiniz. Ah sevgilim, Tanrı aşkına
  bu geçici hevesleri küçücük kafanızdan çıkarın
  da bana gereksiz bir acı yaşatmayın. Benim
  küçük kuşum, siz daha olgunlaşmadınız,
  kendinizi kötülüklerden nasıl koruyacak, nasıl
  savunacaksınız? Lütfen Varenka, artık kendinizi
  toplayın. Aptalca ϐikirlere kulak asmayın. Saçma
  öğütlere aldırmayın.

  V. D.
  NOT: Eğer tiyatroya gidecek olursak yeni
  şapkamı ve pelerinimi takacağım. Nasıl
  kaderindeki her şeyi Tanrı yazar. Birinin
  kaderinde general apoleti takmak varken,
  ötekinin düşük dereceli bir memur olmak
  yazgısıdır. Biri emirler yağdırırken öteki de
  verilen emirlere hiç homurdanmadan titreye
  titreye korkuyla boyun eğer. Her şey insanın
  yeteneğine göre olur. Birisinin bir şeye, ötekinin
  de başka bir şeye yeteneği vardır ama bunların
  hepsi de Tanrı vergisidir.

  Saçlarım ağaracak
  kadar uzun yaşadım, bu süre içinde büyük bir suç
  işlediğimi hatırlamıyorum.


  2
  Saçlarım ağaracak
  kadar uzun yaşadım, bu süre içinde büyük bir suç
  işlediğimi hatırlamıyorum.

  Kaldırımın kötü
  olduğu yerlerde çizmelerimi korumak için
  parmak uçlarımda yürürsem ne olur sanki?
  Param yoksa ve çay bile alamıyorsam bundan
  söz etmeye ne gerek var? Sanki herkes çay içmek
  zorundaymış gibi! Ben ne yiyorlar diye insanların
  ağzının içine bakıyor muyum?

  Şimdiye kadar
  kimi aşağılamışım?

  Şimdiye kadar
  kimi aşağılamışım? Yo hayatım, benimle
  uğraşmayan insanları neden aşağılayayım?

  Bazen içine düştüğüm durumları
  anlatamamak kaygısıyla herkesten kaçar,
  saklanırım. Bazen yüzümü göstermeye korkarım.
  Kim bilir kötü diller hakkımda neler
  konuşuyordur diye düşünürken bile titrerim.
  Çünkü insanın aleyhine sürekli bir şeyler
  uydurup dururlar


  İnsanın tüm özel ve genel
  yaşamı edebiyata konu olur, basılır, okunur,
  gülünür, dedikodusu yapılır! Bu durumda da
  artık sokağa çıkmak imkânsızlaşır. Her şey
  öylesine ayrıntılı anlatılır ki sokaktaki
  yürüyüşümden bile hemen tanınırım.


  Peki, siz neden bana
  böyle bir kitap gönderdiniz? Bu kötü bir kitap
  Varenka. Gerçek hayat bu değil. Çünkü böyle bir
  memur olmaz. Böyle bir kitap okuduktan sonra
  insan kederleniyor.
  Sadık köleniz,
  Makar Devuşkin


  Nasıl olur? Nasıl olur da
  cesaretinizi kaybedersiniz Makar Alekseyeviç?
  İnsanlar sizin için ne düşünür?

  ? Benim ve herkesin saygı
  duyduğu sevecenliğiniz, alçak gönüllülüğünüz ve
  bilgeliğiniz ne oldu?  Ah
  dostum! Mutsuzluk bulaşıcı bir hastalıktır  Zavallı ve mutsuz insanlar daha kötü olmamak
  için birbirlerinden uzak durmalıdırlar.


  Size
  yazmam için beni zorlayan şey onurum
  konusundaki bencilliğim değil, kalbimden hiçbir
  zaman silemediğim sevgi ve dostluk. Hoşça kalın.
  Mektubunuzu sabırsızlıkla bekliyorum.  Ah Varenka, ah! İşte bu kez suçlu olan
  sizsiniz! Mektubunuzla beni hayal kırıklığına
  uğrattınız ve şaşırttınız. Ancak şimdi sakin
  hâldeyken kalbimin derinliklerini inceleyince
  haklı olduğumu fark ettim. Ben sarhoş olmamdan
  söz etmiyorum. -Onu boş verin hayatım- Ben size
  duyduğum sevgiden söz ediyorum. Bu sevgi hiç
  de mantıksız bir sevgi değil. Siz bu konuda bir şey
  bilmiyorsunuz.


  Sizi sevmekten başka yapılacak bir
  şeyim olmadığını bilseydiniz böyle şeyler
  söylemezdiniz. Siz sadece düşündüklerinizi
  söylüyorsunuz, eminim ki kalbiniz başka şeyler
  söylüyordur.


  Benim
  meleğimi hiç kimse aşağılayamaz.

  kaderimde varmış, hiç
  kuşkusuz kaderimmiş. İnsan kaderinden
  kaçamaz, biliyorsunuz.  Duygularım ölmüş gibi.

  Tanrı aşkına gelip
  beni görün, hemen bugün gelin.


  Aslında her
  gün gelseniz ne güzel olur.


  Melek
  kalbinizin iyiliğine inanıyorum Varenka. S


  Kalbimin
  derinliklerinde acıdan başka bir şey yok.

  Neler hissettiğini
  mi merak ediyorlar?

  Nasıl biri olduğunu mu
  düşünüyorlar?


  Şu yazar
  bozuntuları ne yazarlarsa yazsınlar zavallı
  insancıklar hiç değişmez.


  Paralarını bağış için verdiklerini düşünüyorlar
  ama hiç de öyle değil. Onlar zavallı insancıkları
  sergilemek için böyle yapıyorlar. Bağışın bile
  günümüzde bir amacı var...

  Peki, nasıl oluyor da
  zavallıcıklar bütün bunları biliyorlar ve böyle
  düşünebiliyorlar? Çünkü tecrübeleri var!


  Kabalığımı affedin, siz kimsenin içinde
  soyunmazsınız, değil mi? Aynı şekilde onlar da,
  insanların onların gizli köşelerine dalıp özel
  hayatını öğrenmelerini istemezler. O hâlde
  dürüst bir insanın onuruna, şereϐine saldırmaya
  kalkışan düşmanlarla birlik olup beni
  aşağılamanın bir gereği yok.

  Sizi mutlaka görmek
  istiyorum.
  V. D.

  Meleğim Varvara Alekseyevna!


  Sonuç olarak bütün
  cesaretimi toplayıp, utancımı delik deşik cebime
  sakladım ve Pyotr Petroviç’in yanına gittim.
  Umut doluydum ama aynı zamanda da
  heyecandan ölecektim

  Görüyorsunuz Varenka, belki
  değerli insanlar olabilirler ama hepsinin de burnu
  büyük. Neden onlara muhtacız sanki?


  Yarın onu görmeye gideyim mi? Ne diyorsunuz
  meleğim? Eğer borç para bulamazsam başım
  derde girer. Ev sahibim beni evden çıkarmak
  üzere, artık yemek de vermeyecek. Çizmelerim
  de berbat durumda. Ceketimde düğme kalmamış.
  Ya amirlerimden biri bu durumu fark edecek
  olursa? İşte o zaman çok kötü olur Varenka!
  Makar Devuşkin


  Size yardım edememektense ölürüm daha iyi!
  Yapamayacak olursam ölürüm Varenka, ölürüm!

  Neden dikiş dikmek zorunda kalasınız?
  Neden çalışmak zorundasınız? Neden güzel
  başınızı ağrıtıyorsunuz, güzelim gözlerinizi
  yıpratıyor, sağlığınızı bozuyorsunuz? Ah Varenka
  ah!

  Yani sizce ilk görüşte böyle
  bir güven bırakabilir miyim? Daha ilk bakışta
  benim hakkımda iyi bir izlenim edinirler mi?
  Görünüşümü gözünüzün önüne getirin, sizce
  güven verebilir miyim? Ne dersiniz?

  Bütün
  mektuplarınızı dikkatle okuyorum ve her bir
  mektubunuzda kendiniz için olmadığı kadar
  benim için endişelendiğinizi görüyorum.
  Kuşkusuz insanlar iyi bir kalbiniz olduğunu
  söylerler ama bence bu çok fazla.

  Eğer insan başka
  birisinin dertlerini bu denli ciddiye alıp ilgilenirse
  sonu mutsuzluk olur!


  Göreceksiniz, her şey yoluna girecek. Her şey
  düzelecek. Aksi hâlde böyle yaşamanız, hep
  insanların acılarına üzülmeniz, perişan olmanız
  çok kötü sonuçlar doğuracak. Hoşça kalın
  dostum. Size yalvarıyorum benim için
  endişelenmeyin V.D  Varenka, küçük güvercinim!


  Evet meleğim, ben de kendi
  kendime yüreksiz olmamam gerektiğini
  söylüyorum.

  işe giderken giyeceğim
  ayakkabılarımın hâlini siz de biliyorsunuz. Sorun
  bu Varenka. Bilirsiniz böyle sorunlar insanı yer
  bitirir. Ama aslına bakarsanız ben sadece kendim
  için üzülmüyorum, sadece kendim için sıkıntı
  çekmiyorum. Ben ayazda bile dışarı paltosuz ya
  da ayakkabısız çıkmaya aldırmam. Buna
  dayanabilirim, her şeye katlanırım. Sıradan, basit
  bir insanım ben. Ama insanlar ne derler? Paltosuz
  dolaşırsam sivri dilli düşmanlarım neler
  konuşurlar? Bilirsiniz, insan başkaları için giyinir.
  Ayakkabılar insanın onurunu ve adını korumak
  içindir. Delik ayakkabılarla insan hem onurunu
  hem de namını kaybeder. Buna inanın,
  deneyimlerime güvenin küçüğüm. O çalakalem
  yazan yazar müsveddelerini değil, dünyayı ve
  insanları iyi tanıyan bu ihtiyarı dinleyin.


  Bilirsiniz, insan başkaları için giyinir.

  Ah Varenka, o anda keşke yer yarılsaydı da
  içine girseydim. Donakaldım. Ayaklarım kaskatı
  oldu. Buz gibi bir şey sırtımdan aşağı indi. Ona
  baktım, o da bana baktı.

  İşte herkes bana böyle davranıyor. Bu
  insanlar için ayakkabılarını sildikleri bez kadar
  değerim yok.

  İşte herkes bana böyle davranıyor. Bu
  insanlar için ayakkabılarını sildikleri bez kadar
  değerim yok.

  “Seni aptal seni,”
  “Sensin,

  Böyle yaşamak utanç verici.


  Sanki yersiz yurtsuz
  bir serseriyim.

  Bu büyük bir felaket! Bu benim
  sonum! Bir daha iϐlah olmaz bir şekilde
  mahvoldum.
  M. D.

  Bugün bizi ziyarete gelirseniz biraz teselli
  bulacağım.
  V. D.


  Aklımı
  kaçıracağım. Hiç utanmıyor musunuz? Kendi
  kendinizi mahvedeceksiniz. Adınızı bir düşünün!


  Onurlu bir beyefendi ve kendisine saygısı olan
  bir insansınız. Herkes duyarsa neler olur?
  Utancınızdan ölürsünüz! Hiç Tanrı korkunuz yok
  mu?

  Size
  bizi görmeye gelmenizi söylemiştim ama
  gelmediniz. Demek ki benim gözyaşlarımın ve
  yalvarmalarımın sizin için bir anlamı yokmuş
  Makar Alekseyeviç

  Lütfen bize gelin, göreceksiniz size iyi gelecek.
  Beraber okuruz, geçmişi anarız.  Ben yalnız sizin için
  yaşıyor, sizin hatırınız için burada kalıyorum.

  fakirliğin günah
  olmadığını unutmayın. Aslına bakarsanız
  ümitsizliğe kapılacak ne var? Hepsi geçici!

  Tanrı’ya
  güvenin, o her şeyi düzeltecektir.
  V. D.


  Utanç duyuyorum Varvara Alekseyevna,
  canım, utanç duyuyorum.

  Ayakkabımın tabanı düşüyor ve ben buna hiç
  aldırmıyorum. Taban dediğiniz nedir ki? Sıradan,
  çamurlu, pis bir şey! Zaten ayakkabılar
  saçmalıktır! Yunanlılar ayakkabısız dolaştılar da
  bizim gibi insanlar neden acaba böyle önemsiz
  şeyleri konu ederek zaman kaybediyorlar ki? O
  zaman neden beni küçümseyip aşağılıyorsunuz?

  Ben de çok
  üzülüyorum ve ağlıyorum. Size mutluluk ve
  sağlık diliyorum. Bana gelince mutluyum,
  sağlığım yerinde meleğim.
  Dostunuz,
  Makar Devuşkin

  Suçlu olduğumu bilerek cesaretimi
  kaybettim.
  Ben kötü bir insan değilim, zalim değilim

  İnsanın sizi incitebilmesi için kana susamış bir
  kaplan olması gerekir güvercinim. Oysaki benim
  kuzu gibi bir kalbim var

  Çok duygulu ve iyi bir
  insan. Ben de çok duyguluyum, bütün bunlar bu
  yüzden başıma geliyor zaten

  Benim aptal olduğumu
  söylüyorlardı, ben de onlara inanıyordum. Ama
  siz gelince, karanlık dünyam aydınlandı. Kalbim
  ve ruhum aydınlandı. İçime huzur doldu. Başka
  insanlardan daha kötü olmadığıma inanmaya
  başladım


  Siz
  her şeyi bildiğinize göre gözümde yaşlarla size
  yalvarıyorum, lütfen artık beni sorgulamayın.
  Kalbim kırılıyor, bu bana çok acı geliyor.
  Saygılarımı sunuyorum.
  Sadık dostunuz,
  M.D  3

  lütfen artık beni sorgulamayın.
  Kalbim kırılıyor, bu bana çok acı geliyor.
  Saygılarımı sunuyorum.
  Sadık dostunuz,
  M.D


  Köydeyken sonbaharı nasıl da severdim! O
  zamanlar çocuktum ama ne duygular yaşardım.
  Sonbahar akşamlarını, sabahlarından daha çok
  severdim. Evimizin birkaç yüz metre ilerisinde
  bir tepenin altında bir göl olduğunu hatırlıyorum.
  Hâlâ görür gibiyim. Bu göl kocaman, aydınlık ve
  kristal kadar pürüzsüzdü. Bazen eğer durgun bir
  akşamsa göl de sakin olurdu. Su ayna gibiydi.

  Su ayna gibiydi.
  Taptaze ve soğuk!

  Çok
  mutlu olurdum! Daha küçücük bir çocuktum...


  Çok
  mutlu olurdum! Daha küçücük bir çocuktum...

  Biz çocuklar,
  dudaklarımızda gülümsemeyle birbirimize
  sokulurduk.

  Çocukluğum
  hayatımın altın çağıydı!..

  Onları hatırladıkça çocuk gibi ağlıyorum.
  Her şey öylesine canlı gözlerimin önüne geliyor
  ki, bütün geçmişim aydınlık bir şekilde önümde
  duruyor ama bugünüm karanlık ve kasvetli! Nasıl
  bir sonum olacak acaba, nasıl? Biliyorsunuz, bu
  sonbahar öleceğime inanıyorum. Çok hastayım.
  Hep ölümü düşünüyorum. Ama böyle ölmek ve
  buraya gömülmek istemiyorum.
 • 950 yılı civarında İskoçya, İskandinavya'dan gelen atlı birlikler tarafından istila edilmişti. Gece yarısı sinsice toprakta sürünerek
  ilerleyen süvariler İskoç kampına kadar gelmişlerdi ki içlerinden biri devedikenine basınca çığlığı kopardı. İşte bu sayede İskoç askerler uyanarak kamplarını korudular ve düşmanı yendiler. Bundan dolayı devedikeni İskoçya'nın ulusal sembolü ilan edildi.
 • AKŞAM OLUNCA bakışın açılıyor
  gece yarısından da öte görmeye başlıyor-
  karşında senin çiftim-
  kuruyan taçyapraklarından yükselen yeşil tomurcuk,
  biz ayrı dünyaların ait olduğu odada.
  Sen ölüleri de
  buradakileri de aşıyorsun.
  Bilgin dahilinde kabuklarını gizden bağlamış
  dünyadan gelen o çiçeklenenler.

  Ana karnında nasılsa doğmamış olan
  eskil ışıkla başının üzerinde
  hudutsuz gören
  bir yıldızdan diğerine-
  böyle akar son başlangıca doğru
  bir kuğu çığlığı gibi.
  Hasta odasındayız.
  Ancak gece meleklerin!
 • 1062 syf.
  ·317 günde·Puan vermedi
  ANNA ..
  1878 de yazıldı 2019 hâlâ okunmakta ve sonsuza kadar okunacak .

  #Dehşetli SPOILER vardır! !!! kitabın sonunu bilmeyen tarafta_iseniz bu incelemeyi okumayın!!!

  Anna ile bir gece yarısı karlı bir istasyonda tanıştım.Dokuz yaşından küçüktüm çünkü hâlâ Yeşilköy de yaşıyordum ..
  Muhtemelen pazar gecesiydi ..
  çünkü banyo yapmıştım ..
  ..ve kıştı ki pamuklu pembe sabahlığımı giydirmişti annem ..
  Babamın eve gelmediği gecelerden biri olmalıydı ki,büyük yatakta yatma keyfine nail olmuştum ..
  ..anneyle koyun koyuna geceler ..
  ben mutluydum ..
  ama ..
  acaba annem ne hissediyordu ???
  sobanın önünde mandalina yediğini hatırlıyorum,odada soba üstü meyve kabuğu kokusu vardı ..
  zaten tek ampullü ışığı kapatmıştı Anna Karenina izliyordu ..
  ben yatakta yatiyordum..
  nizami,örtüyü bile karıştırmadan ..
  elimde bir ciltli kitap vardı rengi koyu yeşil ..
  ama neydi acaba ..???
  Siyah beyaz televizyon ışığında okumaya uğraşıyordum ..
  İnatla ..
  Başımı tiz bir tren çığlığı ile kaldırdığımda, kar..
  İstasyon
  ve bir kadın yüzü gördüm
  belki kadın ağlıyordu ..
  ..belki annem ağlıyordu ayırt edemedim ömrümce.
  ..sonrası
  istiklal Marsi_kapanış
  Bakın bu sahne o kadar etkileyicidir ki aklınıza kazılır ..
  Mesele vals dediğinizde de bir Anna Karenina görüntüsü sinyal vermeye başlar :)
  https://youtu.be/WTZSQv9cA-0

  BIR Tolstoy muamması Anna Karenina

  Neden Tolstoy Anna öldüğünde yaslara girdi ..
  neden yemeden içmeden kesildi ..
  baygın bir halde bulunana kadar neden odasından çıkmadı..
  Neden gözyaşları içinde "Anna Karanina öldü " dedi. .

  Ben bu sorunun cevabını şöyle buldum
  "Tolstoy kendi yarattığı bir karakter olan Anna Karanina ya aşık mı oldu ..hayır
  Tolstoy Anna Karenina ismimini kullanarak bu kitaba dikkat çekti
  .. özellikle de yasak aşk kelimelerinin cazibesine okuyucuyu çekip bize Levin'i dikte etti .
  "sayfalarında ruhumdan kabuklar bıraktım "
  demesi bir kadını ortaya atıp aslında onu ne kadar iyi bir aldatmaca olarak kullandım ve sizi kandırdım ifadesidir
  Ve sergilediği bu aşırı davranışları belkide Annayı "kurban etmesinden" kaynaklı idi ..
  ..............

  Zamañın eleştirmenlerine göre kitabın ismi "Pava" (Levinin ineginin ismi)

  Anna Karenına'nın dönemde çok ilgi çeken Fransız edebiyatına ..
  özellikle de'Kamelyali Kadın' bir karşı duruş olarak yazılmış olma durumu var bu bir tez tabii .. tartışılır.
  Fakat Tolstoyun her zamanki Rus milliyetçiğı ,ülkesindeki değişimler,kültür farkları ve toprak sevgisi romanın sadece bir aşk hikayesi olarak ilerlemesine müsaade etmemiş ..
  ilk taslaklarda Levin karakteri öyküye dahil değilmiş ..
  dolayısıyla kendi ruhuna fazla uzak bir eser olduğunu görmüş. .
  Tolstoy bu kadar soyut bir aşk romanı yazmış olmaktan o kadar rahatız olmuş ki. .
  Levin olarak romana girmiş ve fikrinde ne varsa toprak ve gelişim adına ortaya dökmüş .. eğer böyle yapmasaydı. .
  .. bence hiç bir zaman bir Anna Karanina romanı basılmayacaktı ..

  Anna Karanina bir "aldatmaca"roman ismidir..
  çünkü ikiye ayrılmış olan romanın sadece bir bölümünü temsil eder ki onda bile asıl karakterler erkektir onların hareket ve duyuları Annadan çok daha fazla ifade edilir ..

  ANNA ve Vronsky aşkı hem yanlış taraftır hem de okuyucu Annayı her şeye rağmen asil ve güzel bulur ..
  Annaya hem kızar hem bir yandan üzülür ..
  kitapta Levinin bir kaç kez Annayı hem güzel akıllı ve büyüleyici hem "acımak" ile biten cümlelerden oluşan söylemlerini görürüz ..

  Kitty doğru kadındır ve gerçek hayatta da Tolstoyun eşini ifade ettiği söylenir.
  Ama Anna "eşsizdir"
  Öyle diyorlar:)

  Dip not:

  Bu kitapta beni rahatsız eden en büyük unsurlardan biridir "Kitty" ve "Dolly" isimleri ..zaten bir isim takıntım vardır bir çoğunuz bilir ..hele de bir Rus Klasiğini bu isimlerle okumak çok amerikanvari geldi bana .. fakat yine bir değişim _ dönüşüm zamanında oluşan gelişmelerde rus toplumunun fransız kültüründen sonra (ki fransızca konuşuyorlar) bir ıngilizce öğrenme merakına girdiğini görürüz .. yani bu dışa açılım yeni kültürlerin gelip kendi toprağının dilini bile değiştirmesine sebep olacaktır ...

  "Puskin okurken dikkat ettigim söylem gibi "şiirlerimi rusça yazmak istemiyorum" demiş mesela ' ..
  Hem bu kadar devrimci_milliyetçi olup hemde dil konusundaki bu fikirler beni şaşırtıyor . Konuyu enine boyuna bir araştırmak gerekiyor

  Konuyu çok dağıttık topluyorum :))
  Anna Karenina okunmalı mı _elbette
  Çünkü okumamak bir kayıp olacaktır
  Ama
  Okuyup beğenmedim diyebilir misiniz _elbette bu tamamen kendi insiyatifinize bağlıdır ..

  Şimdiden iyi okumalar ..
  Sevgiler ..