' O cennet bağlarında ben de dolandım. '

Goethe'nin <İtalya Gezisi> kitaplarının başına koyduğu bu mottoyu ben de incelememin başına koyabilirim pekâlâ. Çünkü beni aldı, gezdirdi, duygulandırdı ve düşündürttü.

Siteye bu nadide eseri eklettirmenin gururu ile birkaç kelam etmek isterim. Goethe, sayısı 13000 i aşan mektuba sahip. Bu mektupların içinden seçmece yapılarak üç cilt halinde ( gençlik, olgunluk ve yaşlılık ) basım yapılıyor. Bu kitap yaşlılık yıllarına ait dostlarına yazdığı ve aldığı mektuplardan oluşuyor.

Kitabın çevirmeni Melahât Togar gerçekten çok güzel bir iş çıkarmış. Sayfa sonlarında dipnotlar, kelime açıklamaları, kişi tanıtımları eseri daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Goethe'nin gerçekte 'Werther' olarak kendini yazdığını biliyor muydunuz? Lotte'sine duyduğu aşkı ona yazarak anlatmaktan alıkoyan şeyler olmuş ve o muazzam eser ortaya çıkmış.

Goethe kendini şöyle tanıtıyor bir mektubunda: " Ben, kişi olarak, çok yönlü yaradılışımın gereği, tek bir düşünce türüne bağlı kalamam, şair ve sanatçı yönümle politeistim ( çok tanrıya inanan ), tabiat araştırıcısı olarak ise panteist ( tanrıyı doğada bulan hayat görüşü ) ve bunların birinde ne kadar inatçı isem, ötekinde de öyle... "

Çağının büyük dehaları ile mektuplaşmalarına şahit oluyoruz. Hegel, Lord Byron, Schiller, Walter Scott, ünlü düğün marşı ile tanıdığımız Mendelssohn...

Bitmedi Schopenhauer. Ünlü filozofun atarlı mektubunu okumanızı çok isterim. Gönderdiği yazılarını okumayan , cevap da yazmayan Goethe'ye çok nazik ancak incelerle dolu bir mektup yazmış. Haha.

Vee Beethoven. Goethe'ye o kadar hayran ki, ünlü dramı 'Egmont' için 'Egmont Uvertürü' nü besteliyor.

Yaşı ilerleyen Goethe eski Türk, Arap ve Fars yazınına merak salıyor. Hatta ikiz kardeşim diyecek kadar sevdiği Hafız ( Şirazi ) ile yakın dost oluyor.

Eşini kaybettiği zaman yazdığı mektuplar ve ardından hoşlandığı kadın arkadaşına yazdıklarından Goethe'nin sevgisinden istiyorsunuz bir gıdım.

Goethe ölürken bile elleriyle bir şeyler yazarak veda etmiş bu dünyaya. Son yazdığı ' W ' harfinin uzun zaman üzerinde kafa yorduğu *Weltliteratur sözcüğü olma ihtimali üzerinden gitmişler her ne kadar ilk adı Wolfgang olma olasılığı da olsa.

* Karşılıklı anlayış içinde yaşayan insanların dünyası

Tüm mektuplarını büyük bir incelikle, özenli cümlelerle, içten, güzel dilekleriyle yazan Goethe'ye selam vererek biz de incelememize onun sözleriyle veda edelim.

"Kendinizin, yakınlarınız arasında güzel, sağlıklı ve neşeli günler geçirmenizi dilerim ve bu arada, beni de sevgi ile anmanızı..."

Elif, Kişilik'i inceledi.
10 Mar 11:34 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitapta yazarın uslubu yeteri kadar sade ve anlaşılır. Her kişinin anlayabilecegi yazılardan oluşuyor.
Kitap toplamda 5 bölüm. Bebeklik gençlik,olgunluk,Budizm,Hinduizm,İslam,Musevilik,Hıristiyanlık,ölüm,bağımlılık,tinsellik,iletişim,acı gibi kavramları akıcı bir şekilde anlatmış. Okuyucuyu bunaltmamak adına bölüm sonların da özlü sozlere yer vermiş. Başlangıç için iyi bir kitap.

Nuri Torun, bir alıntı ekledi.
02 Mar 18:08 · Kitabı okuyor

Gençlik bazı malzemeler toplar ve gelecek için planlar yapar. Olgunluk devresi, yani yılların getirdiği o sözde akıl ve hikmet, gençliğin dehasını öldürmediği oranda genç nesiller bu malzeme ve planlardan faydalanırlar.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 30)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 30)
cnmuhammedkc, bir alıntı ekledi.
02 Mar 11:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olgunluk bir ihtiras disiplinidir.

Eğitim - Gençlik - Üniversite, Peyami Safa (Sayfa 67 - Ötüken Neşriyat)Eğitim - Gençlik - Üniversite, Peyami Safa (Sayfa 67 - Ötüken Neşriyat)
ÇAĞRI BEY, bir alıntı ekledi.
23 Şub 22:14

İnsanoğlu her kalıba girebilir. Şimdi ateşli bir gence, tutup yaşlılığının resmini gösterecek olsak korkuyla sıçrar yerinden. Tatlı gençlik yıllarından sert, katı olgunluk çağına geçerken insancıl duggularınızı da birlikte götürün, yolda bırakmayın. Sonra o duyguları bir daha bulamazsınız! Önünüzdeki yaşlılık daha korkunçtur. Bir daha geri çevirmez insanı! Mezar bile ondan iyi yüreklidir. Mezarın üstünde: "Burada bir insan gömülüdür." diye yazar hiç olmazsa. Oysa insanlıkla ilişkisi kalmamış olan yaşlılığın soğuk, duygusuz çizgilerinde böyle bir yazı bile okunmaz.

Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 143 - Elips Kitap)Ölü Canlar, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 143 - Elips Kitap)
burcu çınar, bir alıntı ekledi.
16 Şub 12:44 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Yazının Hayata Borcu
"Sizin hikâyenizden başkalarının da kendisini bulacağı bir hikâye çıkarmak ya gençlik cesareti ya da olgunluk sükûneti ister"

Yerli Yersiz Cümleler, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 38 - Timaş Yayınları)Yerli Yersiz Cümleler, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 38 - Timaş Yayınları)
Mustafa Kalkan, bir alıntı ekledi.
09 Şub 18:45

Gençlik, kendi bedenine sahip olmamaktır."Olgunluk, kendine yeten yalnızlıktır."

Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 152)Yaşama Uğraşı, Cesare Pavese (Sayfa 152)
Mehmed, Tipi'yi inceledi.
02 Şub 17:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoy'un gençlik yılları dönemi olduğu okuma sırasında hemen anlaşılıyor. Tolstoy'un olgunluk dönemlerinde yazdığı eserleri okuyanlar bu eseri okuyunca hayal kırıklığına uğrayabilir.Sıkı Tolstoy hayranlarının başyapıt eserlerini okumadan önce gençlik dönemlerinde yazdığı Tipi,Aile Saadeti,İki Süvari Subayı
Efendi Ve hizmetçi,Polikuşka,Üç Ölüm, Korney Vasilyev ve Çilekleri eserlerini okuduktan sonra diğer eserlerine geçmeleri Tolstoy'u anlamaları açısından faydalı olacaktır.
~İyi Okumalar~

visam can, Fırtınalar'ı inceledi.
02 Şub 16:25 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Arap edebiyatında yeni ufuklara işaret ederek varolan , sancılı bir yazarın denemelerini , öykülerini içermektedir.
Zaman zaman basbayağı şiir olan bu metinler , cıbran’ın gençlik dönemlerine ait Gözyaşı ve Gülümseyiş ile olgunluk dönemi eserlerinden Fırtınalar adlı kitabından seçilerek biraraya gelmiştir.

Şeref Köşnek, bir alıntı ekledi.
18 Oca 23:51 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gençlik ve olgunluk çağlarında yaşamlarını palavra üzerine kuran bu insanlar şimdi yaşlılıklarında kendi başlarının çaresine baksın, diledikleri köşelerinde kendi başlarına ölsünler.

Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 31 - YKY, 19. Baskı)Kalanlar, Tezer Özlü (Sayfa 31 - YKY, 19. Baskı)