Alper, Yetim Kalacak Küçük Şeyler'i inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Oya Baydar bu kitabında, duygu yoğun anlatımıyla yaşamından kesitleri aktarmış. Çocukluğu, anne ve babasıyla ilişkisine dair hatıraları, siyasi anıları, gözaltına alınmalar, yakınlarının ölümleri, sürgün yılları, hayvan ve doğa sevgisine dair bir çok anısını okuma şansı buluyoruz.

Benim için en çok akılda kalıcı ve etkileyici sahnelerden birisi, Doğu-Batı Almanya arasındaki duvarın yıkılışını anlattığı bölüm. Duvar 30 yıl kadar sosyalist ve kapitalist sistemlerin arasındaki ayrımın simgesi olmuştu. Duvar yıkılınca, parçaları hatıralık eşya olarak satılmaya başlanır. Talep artınca, parçaların fiyatları da yükselir. Küçük parçalar 5 Mark, büyük parçalar 10 Mark'a alıcı bulmaya başlar. :) Sosyalist blok için önemli bir simge olan bu duvarın, serbest piyasada alıcı-satıcı bulan bir ticari nesneye dönüşmesi bence çarpıcı bir sahneydi.

Yazar, Suriye'li göçmen çocuklara duyarlılığını, doğuya gittiğinde oradaki halkla konuşmaları ve gözlemlerini, gençlik yıllarında enternasyonel'deki çalışmalarını da anlatıyor bu kitapta.

Bu söyleyeceğim mutlak doğrudur diyemem tabi ama kitapta anlatılanların bende bıraktığı his; yıllarca uğruna mücadele edilen ideallerin bir sonuca ulaşamaması, biraz vazgeçiş, buna bağlı biraz hüzün ve bir çeşit veda gibi hissettirdi bana. Belki de yazarın hiç böyle bir söylemi yoktur, bilemiyorum. Sadece bende bıraktığı his böyle.

Bırak Bırak
Gençlik işte onu bırak bunu bırak, serseri misin, bırak
Diye diye, bıraktıklarını dizemezsin,
Vesselam lale sümbül bağın
bırak bırak, bitmiyordu bu hayat.
Kısa kestim bu bölümdeki yılları, uzun bıraktırmıştın çünkü.(Birhan Keskin)

Gençlik, hayatın belli bir ԁönemi ԁeğilԁir. Gençlik, bir iraԁe şekli, bir hayal özelliği, cesaretin korkaklığa, macera hevesinin rehavete boyun eğԁirmesiԁir. Hiç kimse belli yılları olԁurmakla ihtiyarlamaz. İnsanlar iԁeallerini kaybeԁince ihtiyarlar. Seneler ancak cilԁi buruşturur, ama heyecanını yitirmek ruhu buruşturur.

John Lewis

Bu kitap ilk baskısını, içeriğinin de dahil olduğu üzere, 2012 yılında yapmıştır. Alarko'nun kurucu patronu İshak Alaton'un biyografisidir. 1927'de doğmuş ve Ankara'lı bir Yahudi ailesinin oğludur. Bu kitapta; Alaton'un gençlik yılları, lise yılları, varlık vergisi zamanı yaşadıkları, askerlik dönemiyle birlikte dil öğrenerek ve bireysel ilişkiler kurarak İsveç'e gidişi, Türkiye'ye döndükten sonra ünlü iş adamı-mühendis Üzeyir Garih ile birlikte havalandırma-klima üzerine Alarko şirketini kurması, iş hayatında yakaladığı ve kaçırdığı fırsatlar, evliliği, çocukları ve eşi anlatılmıştır. Bu konular anlatılırken aynı zamanda da kendisini Türkiye'ye bağlı hisseden başarılı bir Yahudi'nin ülke hakkındaki düşüncelerini görebilirsiniz. Çok rahat okunan bir biyografi olmuş. Tavsiye ederim.

Ölümsüzlüğe Sığınış
Nunez de Balboa isimli bir maceraperestin Kristof Kolombun İspanya Kralına vaat ettiği altından ırmakları olan dağ ve taştan altın çıkan yeri istemeden bulan bir liderdir.Kendisi öncelikle ispanyol kralına isyan bayrağını çekmiş altını bulduktan sonra ise resmi bir şekilde vali olmak istemiştir.Tabikide büyük okyanusu gözleriyle ilk defa gören bu arkadaşın gözleri giyotin ile kapanmıştır.

Bizans'ın Fethi
Atamız Sultan Fatihi anlatan ve İstanbul'un fethine dayanmış,keşke bunu her Türk okusa İstanbula barış türküleriyle girmediğimiz ne kadar mel'un olduğumuzu görmüş olurlardı.

George Friedrich Handelin Dirilişi
Bu aranjör arkadaşımız 50 küsür yaşlarında felç geçirip 4 sene sonra sıcak su nedeniyle iyileşen müzisyen bestekar emektar bir insan, çoğumuzun bildiği Hristiyan ilahisi Ha-Halleluja(The Messiah) bestekarı kendisi kendisinden tam ümidi keserken bir akşam eve geldiğinde bahsettiğim ilahinin sözlerini kapısının altından atılmış bir şekilde bulur ve okudukça kendisinden geçer 2 hafta odasına kapanır ve aç susuz bi harika eserini ortaya koyar. Alçak gönüllü abimiz tüm konserlerini bağışlar, taktire şayan bir isim.

Bir Gecelik Dahi
Rouget de Lisanın yazmış olduğu fransız ulusal marşı, belediye başkanı ya vatan için bir şiir yaz demesiyle 5 dakikada yazdığı 18.yy den günümüze kadar gelen ve özellikle Jakoben, devrimci, özgürlükçü kesimlerin sahiplenmesi kendisi ise bunlara karşı fikirde bir insan olması işi ilginç kılar.Bu marşın şairini hala bir çok fransızın bilmediğine eminim, çünkü hiç bir zaman bu şiirle anılmıyor ve sefalet içinde ölüyor.

Waterloo: Dünyanın Yazgısını Belirleyen An
Bonaparte ve kuvveti, neredeyse tüm Avrupa'nın Fransa karşısında cephe aldığı büyük savaş ve Napolyon'un tek başına bunlara göğüs germesi, bir çok birlikleri dağıtması lakin bunlardan sorna kendisi de bitik düşmesi tek umudu Prusya ordusunu takip etsin diye gönderdiği bir kolordu lakin onlar ne Prusyayı takip ediyorlar ne de ağır top seslerini duymasına rağmen desteğe geliyorlar, pısırık bilinçsiz beceriksiz bir komutan yüzünden Waterloo da mağlup düşüyorlar, ne imparatorluk kalıyor ne de Napolyon.
Marienbad Ağıdı
Goethe ve gençlik, taze hisler depreşti fikirler ve fiiliyatlar bize yazarımızın Marienbad'in var oluşunu tasvir etmesi, öze dönüş ve Goethe, kitabı elle tutulur yapan bu hadiseyi kitaba dönüştüren yüzyılın şairi kendisine gelmesi,af ve bağış dilemesi fakat içindeki gençlik hissini söndürememesinin bir neticesidir elbet.

Eldorado'nun Keşfi
Suter Londra'dan ailesini bırakıp Amerika'ya kaçar oğulları eşi ve akrabaları göz arkası kalmıştır onun için San Francisco'ya yerleşir Vali'den izin alır ve buranın toprak sahibi olur, işçiler altın için isyan eder ve ona ait olan tüm yerler talan olur.Oğul ve eşi yanına gelmiştir, sahibi olduğu tüm topraklara yeni şehir kurulmuştur avukat oğul dava peşinde koşmuştur lakin tüm aile katledildi bugün hala August Suter San Francisco'nun toprak sahibi olmasına rağmen elinde tapusu ile açlık ve safeletle ölmüştür.

Bir Yiğitlik Anı
Dostoyevski'nin beyninde Karamazov'ların sarı gülüşü var.

Okyanusu Aşan İlk Söz
Cyrus Field ne bir bilim adamı ne de elektrikçi sadece mühendis Gisborne'nin işini devam ettiren bir planlamacı, plan ise İngiltereden Amerikaya okyanus ötesi elektirik tel çekmektir.İyi bir propaganda ile bu işe başlar Amerikan ve İngiliz hükümetinden maddi destekler alır aynı şekilde dönemin zenginlerinden de.Plan yapılır ve ilk girişim başlar heyecanla tüm halk bu katılır lakin bir kaç gün sonra makara kayması nedeni ile son bulur, aradan uzun bir süre geçer ortalığın yatışması beklenir ve yine bir defa denenir yine aynı gemiler iki kıtadan da haraket eder ve işe koyulur lakin bu sefer beklenmedik bir fırtına tüm işi berbat eder maddi zarar bir hayli fazladır ama Field asla vazgeçmeyecektir 3.deneme yapılır başka gemi ve yeni yatırımlar tabikide etrafına çok tepki alır lakin bu sefer başarılı olunur okyanus ötesinden kablo çekilmiştir, halkın gözünde çok büyür bir kaç hafta sonra ise kablolar dayanmaz ve yine hınç girişiminde bulunurlar belki insanlar küçükte olsa bir başarıdan mutlu olamıyorlar.

Tanrı'ya Sığınış
Lev Tolstoy ve son yılları, evine davet ettiği iki üniversiteli komünist militan ve soruları, neden bu davanın temellerini atmasına rağmen dava da kendisi yoktur?Tolstoy'un cevabı açıktır vahşet, zorbalık ve güç içerisinde herhangi bir dayatma olmamalıdır.Gençlerin Tolstoy'un evinden ayrılırken onu eleştirmeleri Tolstoy'un aklını başına getirir 83 yaşlarında olan bu adam tüm aile sıkıntısı için eşi ile konuşur ve yine onun hainliğine uğrar böylelikle 13 yıl evvel evden kaçış planını bugün uygular ve kaçar ülkede hemen yayılır Tolstoy kendi karakterleri gibi basit bir ölüme kavuşmak istemektedir yolculuk için bir trene binler ve istasyon şefi rahatsızlandığı için ona kendi odasını verir üzülerek.Bir yatak ve bir battaniye vardır tüm ülkede aranan Tolstoy bir bilinmeyen trende sessizce basitçe ve üryan bir şekilde hayata elveda der.

Güney Kutbu İçin Savaşım
Kaptan Scott ve adamları Güney Kutbu için İngiltere adına keşfe çıkarlar bu yolculukta 2-3 boyunca samimi olduğu hayvanları öldürüp yemek zorunda kalırlar 87.enleme geldiklerinde ise sadece 5 kişinin oraya varması gerektiğini diğerlerinin geri dönmesini söyler böylede olur o soğutan o zamanın en şartsız vaktinde 90. Dereceye varmayı başarılar lakin kendilerinden önce bir Norveç bayrağı görürler, o üzüntülü bakışlarla geri dönerler ilk başlarda bir arkadaşı pes eder sonra birisi daha ve 3 kişi kalılar artık ölme isteği daha ağırdır omuzlarında hayatlar fazla gelir ve Kaptan Scott dünyaya adını geçiren o mektubunu yazar(bkz.KaptanScottMektubu)bu mektuba kral bile dizlerini vurur tüm ingiltere saygıyla selamlar ölümünden 6-7 ay sonra bulunurlar birbirlerine sarılı halde ve ortalarında o mektup ile...

Mühürlü Tren
Dünyayı altüst eden mükemmel ama fiiliyatta boş olan komünizmin kurtarıcı Lenin ile bir tren yolculuğu, devrim hareketleri başlar İsviçre de olan Lenin derhal Rusya'ya dönmelidir lakin bunu yapamaz tüm yollar düşman ülkeleri ile kapalıdır en sonunda ise savaşta farklı tarafta olan Almaya ile anlaşır ve kendisi her yazısında Almanya'yı eleştirmesine rağmen şerefsizce bir hareket eder, tüm dünya düzeni değişir 20.yy başında olan bu olay tüm dünyaya seyir verecek ve Komünist düzenin başlangıcını bize gösterecektir.

Cicero
Zeki bilgin bir insan ve Sezar'ın tüm zalimliğine rağmen onun affından yararlandı lakin Sezar ölesiye kadar peşine düşenler ve onun hümanist fikirlerini engelleyenler aynı şekilde kendi halkının özgürlük değil çıkar peşinde oluşu aklı başına gelişi ve öldürülüşü, kitabın esrarengiz bölümlerinden

Wilson'un Başarısızlığı
Avrupada Birinci Cihan Harbiden sonra barış ve yeni dünya düzeni üzerine çalışan Amerikan başkanımızın başarısız oluşu, pek bir şey yazmayacağım kendisi bile hatasının farkındadır.

Yağmur Koçak, Deli Çocuğun Güncesi'ni inceledi.
 21 Şub 16:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Duygularını dibine kadar yaşayanların pek beğeneceği, çocukluk yıllarımızın depresif şarkıları ve melankoliklikten kurtulamayan ergen yılları ile hepimizin en az bir defa düşünden geçirdiği, yaşadığı buhranları cümlelere dökmüş yazarımız. Edebi niteliği pek olmamakla birlikte, basit yaşanmışlıkları güzel anlatmış. Mükemmel diyemeyeceğim ama; sonuçta yazarın gençlik yıllarında kendi için tuttuğu notlar, eksiklik bulmaya pek de gerek yok.

"...Yüzeylerde dolaşacağımız günleri beklerken derinlik dolu günlerde boğulduk. ... Gökte ararken yerde bulduklarımızla yerin en dibinde zar atardık. ..."

Mehmed, Tipi'yi inceledi.
02 Şub 17:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tolstoy'un gençlik yılları dönemi olduğu okuma sırasında hemen anlaşılıyor. Tolstoy'un olgunluk dönemlerinde yazdığı eserleri okuyanlar bu eseri okuyunca hayal kırıklığına uğrayabilir.Sıkı Tolstoy hayranlarının başyapıt eserlerini okumadan önce gençlik dönemlerinde yazdığı Tipi,Aile Saadeti,İki Süvari Subayı
Efendi Ve hizmetçi,Polikuşka,Üç Ölüm, Korney Vasilyev ve Çilekleri eserlerini okuduktan sonra diğer eserlerine geçmeleri Tolstoy'u anlamaları açısından faydalı olacaktır.
~İyi Okumalar~

Ebru Ince, Kraliçe Loana'ın Gizemli Alevi'yi inceledi.
 23 Oca 22:36 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

#Spoiler #
#Tolstoy dedem, Eco babam :)"

Ne okudum ben yahu ! ...sanırım alt başlıkta sevgili Umberto Eco lise yıllarında bir gölge aşk yaşamış , o aşkı ölümsüz'leştirmek için bu kitabı yazmış ....Cirano gibi aşkına uzaktan seslenmiş hic bir zaman cisimlendirmemiş..ya da tüm bu algıyı ben uyduruyorum :)

Klasik Eco tarzının dışında bir roman fakat değişmeyen bol detay ve araştırma (not al google'bak geri dön tekrar oku, tekrar araştırmalar yap ) sistemi baki kalmak suretiyle romanı bitirmiş bulunmaktayız

..baş karakterimiz hafızasını kaybetmiştir onun günlük hayatını yeni yeni öğrenmeye başlarken, geçmişe dönme çabasını detay detay örmeye de başlarız .üstelik as adamımız pahalı kitaplar toplayıp satan bir sahaftır ,kitap kolleksiyoncusu ve üstat 'tır.
Yani burnumuza eskimiş sayfa kokuları, dolmaya başlar ..
( 1600,1700,1800 lü yıllardan kalma Shakespeare ler diyorum ) yanlış anlaşılmasın :))
insanın en olmak istediği yere yani çocukluğunu hatırlatacak ip uçlarının bulunduğu bir eve bırakılır ...tavan araları yıllardır açılmamış sandıklar ,ilk okunan kitaplar,anılar bir bir hatırlatma objesi olarak ortaya dökülür ..yabancı bir kültürün anıları olsada masanın üzerinde bulunan tozlu bir "Mandrake" 'ye belki hepimizi çocukken büyülemiş sevgili "Jules Verne"ye ait ilk baskılara gülümseriz:)

Sisle sarılı zihnini toprlamaya çalışırken savaş zamanları da girer hikayeye ,gençlik yılları "Kara gömlekli "lâkaplı Alman'lar hatta hatta "Kazak Askerleri " çıkartır karşımıza Eco ..anılar modern bir hastahanede koma durumuna geçtiğinde yerlerine oturur ..fakat geri dönülecek bir hayat artık yoktur ..sadece yüzünü görmek için delirdigi "Lila"vardır ..çünkü Lila ölmüştür. ..son satırda özetlenir hikaye ..

"Bir soğuk dalgası hissediyorum,gözlerimi kaldırıyorum ..
Güneş neden kararıyor? "
....nokta

Dip not :
Valla kafanız çok dolu iken okumayın :)
Böylede kitap sonu mu olur canım :)

Lise Yılları, Yarım Simit, Yarım Kalan Namaz...
Sabah ofise gelince çalışan arkadaşlarımızın birisinin masasındaki yarım simidi görünce aklıma geldi lise anıları. Yarım simitle lise anısı mı olurmuş demeyin ha, nele neler. Anlatayım efendim.

1990’lı yılların ilk yarısına denk gelir benim lisede okuduğum yıllar. ( O zaman doğan çocuklar şimdi otuzuna gidiyor ya, amanın! ) Ordu’da Teknik Lisedeyiz, 1500 civarı öğrenci var okulda. O yılları yaşayanlar bilirler ekonomik olarak yokluğun zamanlarıydı, tasarruf yapmanın zamanları. Neyse uzatmayalım biz lise yıllarını yurtlarda ve bekar odalarında okuduk. Aileler köydeydi. Bekar odası gerçekten sadece bir oda! Bu tek göz odada iki kişi kalırdık. Han gibi düşünülebilir, tuvalet banyo müşterek kullanılan yerler. Çok zor ama bir o kadar da eğlenceli günlerdi. Sabah uykudan uyanmanın zulüm olduğu, uykuya doyulamayan günler, ne çok özlerim o derin uykuları. Aslında odamız iki kişilik, iki divan bir masa bir odun sobası ve mutfak yerine de başlıklı ufak tüp ve muşamba süslü üç terekten müteşekkil saray yavrusu. Yazları ara işlerde çalışarak ödediğimiz yıllık kirasıyla iki kişi kalacağız da hiç iki kişi kalamadık galiba. Efendim ailesiyle kavga eden bizde, köyünden kaçan bizde, kaldığı yurttan kovulan evinden atılan karısına küsen anasına darılan babasından şamar yiyen hooop bizde. Fakiri garibanı tamam da zengini paralısı da muhabbetten kopamadığından bizde.

Üzerinde yumurta pişirdiğimiz ufak tüp bu misafirleri ağırlamaya yetmeyince ikinci elden üç göz set üstü aygaz bulduk da biraz rahatladık. Beyaz emayesi yer yer dökülmüş aygaz ocak tamam da ocağı koymaya masa yok. Pazardan portakal kasasını akıl ettik ona da. Şimdi görüntü gözümde canlandı da, lükse bak ya hu... Yatak işi sıkıntı ama. İki tek kişilik divanı yan yana getirip enlemesine altı kişinin yatabileceğini keşfettik bu arada. Biraz kıpırtısız ve ayaklar dışarıda olsa da konforlu sayılır bu yatış. Bir de eski döşek bulup yer yatağı da yaptık mı on kişiye otel konforu veriyoruz o odada. Başımızda büyük olmayınca yaşanan muhabbetin sınırı yok. Saz bulduk çalıp söylüyoruz, eskiciden çift kasetli hemi de auto-reverse kaset çalar bulmuşuz,kırmızı, hem söyleyip hem kayıt yapıyoruz... Hem mahalle hem kaldığımız handa kalanlar illallah ettiler galiba bizden ama pek de seslerini çıkaramıyorlar garibanlar. Bizde biraz serserilik var bir de it kopuk çevremiz geniş, alayına gider yapıyoruz yeri gelince... Dedik ya aile köyde, babalar da çiftçilik ve ara işlerle meşgul ne kadar para kazanırsa artık ailenin rıskı üstünde. Biz delikanlıyız ya para istemezük dedik. Onlar da ısrarcı olmadılar hani. Delikanlılık iyi de karnımızı doyurmamız lazım. Nerede ara iş var biz oradayız. Hamallık, pazarcılık kahvehanede çayhanede çaycılık, artık ne denk gelirse Allah bin bereket versin. Sonraları güç kuvvet yerine gelince düzenli her hafta sonu inşaatta çalışmaya başladık da rahat ettik! Düzenli para geliyor artık.

Sabahları okula zamanında gittiğimiz sayılıdır. Her gün koşturarak, üst baş darmadağın gözler çapaklı giriyoruz başlayan dersin yarısında sınıfa. Bereket derslerimiz çok iyi ve hocalar da biliyor durumumuzu da pek ses etmiyorlar. Arkadaş sabah ders saati gelmiş bir koşuşturmaca odada, millet okula yetişme derdinde ya kimin gömleğini kim giymiş, kimin gravatını kim takmış, çorapları söylemeye bile gerek yok biri kahverengi biri siyah ne buldunsa artık giyinmiş ( yok, giyinmeye çalışmış daha doğru) koşturuyoruz. Gömleğin düğmeleri iliklenmemiş, akşamdan çözülmeyen gravat ( zaten bir dönemde bir kere bağlanır ve açılmazdı) kafadan geçirilmiş koşuyoruz okula. Mahallede bir yorgancı vardı da her sabah dalga geçerdi bizimle keyifli keyifli. “Ulan kerhanacılar ne bu halınız, sizden de talebe mi olur be şunlara hele, kopuk sürüsü ” gibi bir ton laf arkamızdan. Herifcioğlu yorgancı ama bileğine sağlam, eski kulağı kesiklerden, içerde çok yatmış dayılıktan ya ona ses çıkaramıyoruz. Okul müdüründen çekiniyoruz bir de. Derslerimiz iyi diye çok seviyor bizi ama gevşemeyelim diye arada sopasını da eksik etmiyor sağolasıca. Lafın yeri geldi diye söylüyorum şimdiki ergenlere gençlere bırakın sopayı söz bile söylenmiyor. O zaman kim biliyor ergen bunalımını, genç psikolojisini, sopanın gözünü seveyim her derdin dermanı haydar ( haydarı bilen bilir)! Bu başka konu tabi konuyu dağıtmayalım, sahi yarım simit vardı di mi, uzayan sözü de becerebilirsek buraya bağlayalım.
Sabahları okulda ilk dersi asmışsak veya ilk teneffüste kantinden kahvaltı yapacağız. Taze çıtır çıtır simit ve gazoz kahvaltı tabi. Simidi kantinciden aldımmı eline bir saldırı ki Allah etmeye, millet kıtlıktan çıktı sanırsın, parmağının arasında ağızına bir atımlık simit kalmışsa öp başına koy. Gazozdan da herkes birer fırt çekip bitmiş, ilk aldığında bir yudum içtinse yanına kar kalmış. Bu durum gelenek oldu bir de, herkes birbirini kolluyor kantine gidecek mi diye. Baktım olmuyor kantinciden ilk gazozu alıp içine tükürüyorum, simidi de alınca şöyle göstere göstere bir güzel yalıyorum herbiryerini, saldırmıyor kimse karnımı bir güzel doyuruyorum. Bir Ümit vardı, bitirim fırlamanın teki, lakabı Düve. Bu Düve Ümit gene de yerdi benim yaladığım simidi, midesiz ya huuu.

Yarım simidi görüp çok uzattık lafı ama şunu da anlatayım. Bu da yarım kalan namaz!

Efenim o dönemler bir kısmımız biraz da dindardık. Genelde Cuma namazlarını kaçırmazdık. Gene Cuma günü namaza geç kalmamak için hızlıca abdestimizi alıp sokaktaki cemaatin en arkasına dizilip, Allahu Ekberi çekip eli bağlamışız. Bu Düve Ümit biraz da mıymıntı her yere geç kalır, namazla felan işi yok da bize özenip gelmiş de namaza da geç kalmış. Abdestini yeni aldığından elinden yüzünden sular damlayarak fıs fıs da söylenerek en arkaya girmeye çalışıyor. Tam benim yanımda Ordu şivesiyle “ la olum aa şurda bi götlük yer verin laa a.. goyim” dediğini duyunca ben kendimi tutamayıp kahkahayı koyuverdim, benimle birlikte bizim grup komple koptuk tabi. Giden namaza mı yanarsın, kaçmasak yiyeceğimiz sopaya mı yanarsın elimizde ayakkabılar her birimizin bir tarafa dağıldığına mı yanarsın? Rezil olduk ya huuu. Allah günah yazmasın gençlik işte...

İki ay oluyor bir hafta sonu gittim Ordu’ya. Bizim Düve Ümit olmuş Mütahit Ümit. Oturduk bir yerde eskileri yad ediyoruz. Dedi ki “ Sizin o bekar evinde yediğimiz yemeklerin tadı hiç bir yerde yok, daha da bulamayız her halde.” Ne denir, doğru her halde...

Uğur, bir alıntı ekledi.
17 Oca 20:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hani o delicesine sevdiklerin
Hani o dostlar, sevgililer nerde
Nerde o çocukluk yılları, gençlik hayalleri
Gel de çekinmeden bak aynalara
Boşa giden ömrüne yanma gel de"

Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 496)Şiir Denizi 1, Ümit Yaşar Oğuzcan (Sayfa 496)