• Özgürlüğün gerçek olduğu bir yerde eşitlik kitlelerin tutkusudur. Eşitliğin gerçek olduğu bir yerde ise özgürlük küçük bir azınlığın tutkusudur.
 • 127 syf.
  ·7 günde
  Bir şey var ben'de!
  Hiç huzur vermiyor bana.
  Dışarıya çıkıp sonsuzluğa yürümek için köpekler gibi uluyor.
  Bazen başını okşuyorum onun şefkatle.
  Bazen katlanamıyorum: "Kes sesini diyorum. Bizi bir şişenin içine tıkmışlar."

  (Bu boktan durumu anlatmak için daha saçma bir imge bulamazdım, aferin bana.)
  Şişenin kapağı ise bir tutam sevgi, ilgi uğruna yok olmayı uçarak kabul ettiğimiz ilişkiler, kimlikler vs...
  Öyle korkuyorum ki yaşamın elime kabakları verip hadi bakalım bunu kızart demesinden!
  Yaşamın kabak tadı vermesinden...
  ÇÜNKÜ!
  Bir şey var ben'de!
  Bana bile ait olmayan bir ben!
  (...)
  Bu içsel çatışmaları yaşarken okudum bu kitabı.
  Sancılarımın yüzyıllar öncesinden duyumsanması, insan bencilliği işte, iyi geldi bana.

  "Cebimdeki onca taşla
  Bıraktım kendimi yaşamın sularına
  Bir intihar biçemi bu da
  Anla beni anla
  Sen anla"
  VIRGINIA WOOLF'a

  Aranızda yaşarken ne çok acı çekiyoruz.
  Başka yüzyıllara ait olan bu kafanın, bu yüreğin yaşadıklarını hangi tümcelerle anlatmalı?

  En iyisi susmalı.
  Bizim yerimize VIRGINIA WOOLF konuşmalı...

  Yazar bu kitabında kadının görmezden gelinen gerçek doğası ve keşfedilmeyi beklenen kurmaca edebiyatın gerçek doğası üzerinde durmuştur. Kitap salt kuramsal bir nitelik taşımamakta bireyi aynanın karşısına geçirip düşündürtmektedir.
  "Cinsiyetlerden biri neden öylesine refah içindeyken, diğeri yoksulluk çekiyordu? Yoksulluğun kurmaca edebiyat üzerinde ne gibi bir etkisi vardı?"
  Yoksulluk konusunu iki farklı bağlamda değerlendiriyorum.
  Bir yanım yazar gibi düşünüyor: "Entelektüel özgürlük maddiyata dayanır. Şiir de entelektüel özgürlüğe bağlıdır."
  Diğer yanım: "Yoksulluk başlı başına yoksunluk demek değildir.İçerisinde çatışmalar, sancılar, baskılar barındırır. Sanatın beslendiği kaynaklardan birisi budur. Belki de en güçlü olanı. Ancak dikkat! Çok tehlikeli bir sözcüktür yoksulluk! Gözlerini kapatır, kulaklarını tıkar, ellerini bağlar. Sende adım atacak hal bırakmaz. Karnını doyurmak için çalışırken zihnini doyurmayı düşünmezsin asla. Peki varsıl bir insanı düşünelim! Ruhu yağ bağlamış bir insanın sözcükleri kalbinden çıkar mı? "
  Şimdi kitaptaki alıntılar üzerinde duralım:

  "Unutmayın ki, edebiyat alanı, başkalarının fikirlerini mantık ötesi bir duyarlılıkla umursamış olan kişilerin enkazıyla doludur."

  Bu tümceyi kazımak istiyorum. Adım attığım her yere. İnsanların umudunu yok eden, bir sürü aptal var. UMUDUNUZU kimsenin karanlık kapanına teslim etmeyin diye bağırmak istiyorum evrene! UMUDUNUZU, DÜŞLERİNİZİ ONURUNUZU KORUR GİBİ KORUYUN... TESLİM OLMAYIN...
  Ne yazın dünyasında ne de yaşamın diğer alanında...

  "Dünya ona, erkeklere söylediği gibi 'Canın istiyorsa otur yaz, benim için fark etmez,' demiyordu; ona kahkahalarla gülüyor ve 'Yazmak mı? Sen yazsan ne olur, yazmasan ne olur,' diyordu." (.s.68)

  "Kadınlar bütün bu yüzyıllar boyunca erkeği olduğundan iki misli büyük göstermek gibi tılsımlı ve tadına doyum olmayan bir güce sahip olan aynalar görevi görmüşlerdir."

  "İnsanlar olgunlaştıkça 'taraflar'a Okul Müdürleri'ne ya da gösterişli kupalara inanmaktan vazgeçerler."

  "ANCAK, HAYALİNİZİN SAÇININ TEK BİR TELİNİ YA DA RENGİNİN TEK BİR TONUNU, ELİNDE GÜMÜŞ BİR KUPAYLA BEKLEYEN BİR OKUL MÜDÜRÜNE YA DA KOLUNUN ALTINDA BİR NOT DEFTERİ TUTAN BİR PROFESÖRE DUYDUĞUNUZ SAYGIDAN DOLAYI FEDA ETMEK, DÜNYANIN EN AŞAĞILIK İHANETİDİR." (S.131)

  "Bir yazarın, cinsiyetini düşünerek yazması onun için öldürücüdür." (s.128)

  "Aa edebiyatı da satın alacak değilsin ya, edebiyat herkese açıktır. Üniversitedeki bir idari görevli de olsan, beni çimenlerin üzerinde yürümekten men etmene izin vermiyorum. İstersen kütüphanelerini de kapat, ama benim zihnimin özgürlüğünün üstüne kapatabileceğin ne bir kapı var, ne bir kilit ve ne de bir sürgü var," diyebilmek için tam bir delifişek olmak gerekirdi.

  "Ben kendi zihnimin altının üstüne getirsem de yoldaşlık, eşitlik ve dünyayı daha yüce amaçlara yöneltme konusunda hiçbir soylu düşünceye rastlayamıyor ve kendimi kısa ve sıradan bir şekilde, insanın kendisi gibi olmasının diğer her şeyden daha önemli olduğunu söylerken buluyorum."

  Bu alıntılar beni sarstı!
  Hepsinin üzerine tonlarca sözüm var ancak sözü uzatacak kadar zamanım yok. Son olarak yazma yeteneği olan kadınlar bu kitabı mutlaka okusun diyorum. Ben de başucu kitabım yapacağım. Cesaretimi her kırdıklarında yeniden yeniden okuyacağım. Biz çok çok çok yalnızız. Ama bakın bize bir kadın başka bir yüzyıldan elini uzatıyor! Ben Shakespeare'in kız kardeşinin yeniden ete kemiğe bürünüp bir adının olmasını istiyorum! Bu adı hep birlikte koyalım. Başka yüzyıllardan birbirimize el vere vere...

  İYİ OKUMALAR...
 • 507 syf.
  ·26 günde
  “İslam’da Sosyal Adalet” kitabı, Seyyid Kutub’un temel kitaplarından biridir. İslam toplumunu ve bu toplumu oluşturmadaki esas ve amaçları ele aldığı 505 sayfalık bu eserin içeriği oldukça geniş.

  Üstat, kitabını gençliğe ithaf ederek başlamış. Ve sonrasında “Hıristiyanlık ve İslam açısından Din ve Toplum” konusunu ele almış. Bu bölümde Hıristiyanlığın dini inancının nasıl asimile edildiği; ilk etapta dünya perest Roma iken ardından tam tersi bir yaşayış ile ruhbanlığa geçilmesi; bunun sonucu olarak insanların dine düşman kesilmesi ve ardından kilisenin de hakimiyeti ele almasıyla müntesiplerini sömüren bir din anlayışı peyda oluyor. Kilise; endülijans, aforoz ve engizisyon mahkemeleri ile sonunu hazırladı. Gelişen bilimin önünde duramadı ve Rönesans’a karar verildi. Bu kısımdan sonra materyalist inanışın “Din Afyondur” sözü hayat buldu. Hıristiyanlığın o zamanki mevcut durumu ve halkı sömüren kilise ile din gerçekten bir afyondu. Ancak bu anlatılanların hepsi İslam ve onun toplumundan uzaktır. 


  İslam ve Hıristiyanlık Arasındaki Farklar:


  1-      İslam’da kâhinlik ve ruhbanlık sınıfı bulunmadığı gibi, yaratıcı ve yaratılmış arasında da herhangi bir aracı bulunmaz.

  2-      İslam’da sadece din âlimleri vardır. Diğer taraftan dini bilgilere vakıf olan bu âlimin insanlar üzerinde özel hakları yoktur.

  3-      Engizisyon mahkemelerinde görüldüğü gibi, düşüncelere ve bilim adamlarına zulüm yapıldığı İslam tarihinde görülmemiştir.

  Bu maddelerden sonuçla; onların Hıristiyanlığı bırakması ve bundan sonra gelişmesi normaldi. Çünkü din onları alıkoyuyordu. Ancak İslam tüm bunlardan uzak olmakla birlikte Müslümanların İslam’ı bıraktıktan sonra geriledikleri aşikârdır.


  Sonrasında yazarımız, “İslam’da Sosyal Adaletin Yapısı” konusunu ele almış. Bu konuda yine diğer ideolojiler ve İslam arasındaki farklara değindikten sonra; İslam ve mahlûkat arasındaki uyumu ve bu uyumun “vahdet” prensibinden ileri geldiğini anlattıktan sonra komünizm ve İslam arasındaki farklılıkları anlatmış. 


  Bölümün özetini 4 madde ile yapacak olursak:

  1-      İslam’da hükümler fıtrata göre verilir. Ferdin fıtratına aykırı bir hüküm vermek sadece ferdi değil, toplumu da ifsat eder.

  2-      İslam’da özel mülkiyete adaleti sağlamak suretiyle izin verilmiştir.

  3-      İslam yetenekli insanların önünü açmış ve topluma fayda sağlamıştır.

  4-      İslam’ın hükümleri hem maddi hem de ruhi hükümlerdir. Sadece bir tarafı alıp diğer tarafı eksik bırakmaz.


  Sonrasında “İslam’da Sosyal Adaletin Esasları” konusunu anlatmış.

  İslam’da Sosyal Adalet dediğimiz şey bireyi hem madden hem de ruhen ele almaktır. İnsan bu ikisinden oluşan bir bütündür. Bir yönü eksik bırakılırsa hedeflenen adalet ve sosyal düzen gerçekleşmez.

  İslam’ın hükümleri sadece bir çağa-nesle veya topluluğa değildir. İslam’ın hükümleri baştan bu yana tüm insanlık içindir. Bu hükümler fertleri, nesilleri ve çağları kapsar. Kuşatıcı olmayan hükümler ile gerçek adalet sağlanamaz.  İslam’da Sosyal Adaletin Esasları 3 başlık altında toplanmıştır:

  1-      Vicdan Özgürlüğü

  İslam, fertleri düzeltmek suretiyle toplumu ıslah eder. Paydadan bütüne gittiği bu eğitim metodu en sağlam olanıdır. İslam’da tüm ibadetlerin ortak maslahatı Müslüman ı disipline etmektir. Ve İslam’ın vicdan özgürlüğünden kastı Allah’a kul olmaktır. Kişi hayatında çok yardımlarda vb. bulunmuş olsa da iman etmemişse bizim gözümüzde vicdan yoksunudur.

  2-      İnsani Eşitlik

  İslam’ın eşitlikten bahsettiği dönem, efendi-köle ilişkisinin toplumun ayrılmaz bir parçası haline geldiği bir dönemdi. İslam böyle bir durumda insana insan olduğu için değer vermiş; kadını içinde bulunduğu meta konumundan kurtarmıştır. Anlaşıldığı üzere bugün hümanist söylemlerin sahibi olan batının iddiaları ancak safsatadan ibarettir. İslam ırklar arasındaki dengesiz düzeni kaldırarak üstünlük ölçüsünü takva olarak belirlediği gibi; peygamberlerinde birer insan olduklarını belirtmiş ve kutsallaştırılmasını yasaklamıştır. İslam’ın ölçü koyduğu Salih amel ve takva toplumu birleştiren büyük etkenlerin başında gelir. (Yazar bu bölümde kadın-erkek eşitliğini, kapitalizmde, komünizmde ve İslam da kadını çok güzel betimleyerek ele almış. Ancak uzamaması açısından yer veremiyoruz.)

  3-      Sosyal Dayanışma

  Bu konuyu 3 alt başlıkla açıklamak daha anlaşılır olacaktır;

  a)      Bireyin kendi nefsi ile dayanışması.

  b)      Aile olarak dayanışma.

  c)       Birey ve toplum, toplum ile birey arasındaki dayanışma.

  Yazar bu bölümde yine diğer ideolojiler ile İslam’ın farkını ele alarak İslam’ın mükemmel nizamını bir kez daha göstermiştir. Sosyal adaleti sağlamadaki araçları, ferdi mülkiyeti ve bu mülkiyeti kazanma ve tasarruf etme konusundaki kuralları anlatmıştır. Bu kurallardan sonra toplumun yapısını bozan stokçuluk ve faizi uzunca anlatmış ve toplum-insan üzerindeki etkilerinden bahsetmiş.

  İslam’da Sosyal Adaleti sağlayan 2 temel vardır:

  1-      Teşri (Şeriat-yasa)

  Bundan kasıt, insana farz olan zekât görevidir. Zekât toplumsal adaletin temel gereğidir ve zekât vermeyenlerle savaşılır.

  2-      Tevcih (Yönlendirme-teşvik etme)

  Bundan kasıt İslam’ın insanları sadaka ve infaka yönlendirmesidir ki bu toplumda kardeşlik, beraberlik ve iç huzur sağlar.


  Seyyid Kutub İslam’ın muhteşem nizamını gözler önüne serdikten sonra “İslam’ın Bugünü ve Yarını” konusunda insanlığın İslam’a olan ihtiyacından, yegâne zaferin İslam’ın olacağından ve insanın sisteme muhtaçlığından bahsederek Müslümanların duraklama sebeplerini, Haçlı Seferlerinin sebep ve sonuçlarını, Müslümanların Batı karşısındaki tutum ve sınırlarını anlattıktan sonra İslam’da edebiyat ve Tarih konularına değinmiş. Son bölüm olan “Yolların Ayrımında” konusunda ise; dünyanın doğu ve batı olmak üzere iki bloğa ayrıldığından bahsederek bu iki bloğun karşısında yalnız İslam’ın durabileceğinden bahsederek ve Müslümanların ümitsiz olmayıp çalışmaları gerektiğini vurgulayarak kitabı bitirmişti. Kitabın özü İslam’ın Teşri ve Tevcih yönüdür.


  505 sayfalık bu dolu dolu eserin tahlilini en yalın haliyle yaptığımı belirttikten sonra birçok meseleye burada değinemediğimi belirtmek istiyorum. Her Müslümanın öncelikle dinine hayran olması açısından okuması gereken bir eser. Seyyid Kutub’un diğer kitaplarına kıyasen çok daha yavaş okunması gereken ve kalınlığından ötürü notlar almayı gerektiren bir kitap. Kitabın tek sayfalık içindekiler bölümüne ilaveten üstadın konu içlerinde anlattığı bir yığın meseleyi sayfa sayılarıyla birlikte not etmek ve uzun bölümlerin sonlarına bölüm özeti yapmak ve mümkünse maddelemek kitabı çok daha akılda kalıcı kılmakla birlikte zihninizde somutlaştıracaktır. Rabbim onun hayatını örnek alıp okuduğunu yaşayan ve anlatan kullarından eylesin. Ana kitabı okumayı unutmadan, kitapla kalın.
 • Özgürlüğün gerçek olduğu bir yerde, eşitlik, kitlelerin en büyük talebidir.
  Eşitliğin gerçek olduğu bir yerdeyse özgürlük, küçük bir azınlığın en büyük
  talebidir.
 • 536 syf.
  ·22 günde·Beğendi·9/10
  Yakın zamanda okuduğum en etkileyici kitaptı Nigahdar. Ekimden bu yana yaşadıklarım ,babamın kaybı,çevremde dünyevi hırslar için yapılan yarışlar ,ülkemiz de olanlar bu kitapla ete kemiğe büründü sanki. Sevgili @basaksayan böyle bir kitabı bizlerle buluşturduğun için kendi adıma teşekkür ederim. Ve genç bir oyuncunun böyle bir kitap yazmış olamayacağını düşündüğüm için de özür dilerim. Dünyevi ön yargılar malum Kitabı bitirmekten korktum adeta. Öyle sardı sarmaladı. Kitabın konusu;Şirin Amerika'da yaşayan bir bilim kadını. Müthiş bir ateist ve her şeyi bilimsel olarak açıklayabileceğini düşünüyor. Bir gün babasının ölüm haberini alıyor ve şaşırıyor. Çünkü babasını kaybedeli uzun zaman olmuştur. Konsoloslukta evlâtlık verildiğini ve gerçek babasının bir cinayete kurban gittiğini öğreniyor. İstanbul'da aynı saatlerde Prof. Algan Ataman bir cinayet soruşturması için tam da konferansı sırasında alınıp götürülüyor. Sonrasında son derece aksiyon ve sırların olduğu bir süreç başlıyor. Şirin ve Algan'ın yolları yüzlerce yıl önce yaşamış bir sufi olan Allah dostu Hallacı Mansur'un kayıp risalelerini koruyan son Nigahdar Haydar Doğaner cinayeti ile kesişiyor. Dünyayı yöneten bir loca,iktidar ve yönetim hırsları , insanların açgözlülüğü, gönül gözü ,manevi mertebeler ,polisiye hepsi bu kitapta. Çok akıcı ve sürükleyici bir kitap ,kesinlikle okuyun. İnsanın içinde ki öze ulaşması ,maneviyatı ve her şeyin geçici olduğunu idrak edebilmesi için bir vesile ve basamak olabilir bence. Zira hayatta hiç bir şey tesadüf değildir.
  Müslümanlığın ilk kuralları doğruluk,iyilik, adalet, eşitlik, temizlik iken nasıl insanlar buna ters bir biçimde yaşayıp üstüne bir de Allah yolunda olduğunu iddia edebilirlerdi? (Syf.235)
 • MURAT MENTEŞ: Anlamama yardım edin: Bir insan hem zengin hem yüce ruhlu olamaz mı?

  BALZAC: Yüce ruhlu kişilerin kalbi eşitlik ve dostluk için atar.

  MURAT MENTEŞ: Buna karşılık...

  BALZAC: "Büyük" diye bilinen insanların ekseri, aslında birer hiçtirler. Makam, servet ve şöhret onların gerçek yüzünü maskeler. Etrafındakilerin çoğu bunun farkına varmaz.
 • ATEİST, DEİST ve BİLİME DİN GİBİ İNANANLARA SORULAR

  Ateistler, deistler ve bilimi din gibi gören çevreler sürekli sordukları sorularla dindar kesimi zorlamayı ve özellikle gençlerin kafasını karıştırmayı hedeflemektedirler. Soruların kimisi “din bir tane ise neden birden çok mezhep var?” gibi basit ama bilgisiz kimselerin aklını çelmeye yönelik, kimisi “Allah evreni yarattı peki Allah’ı kim yarattı?” gibi absürt, kimisi Tanrı’ya inanmadıkları halde Allah’ı sorgulayan, ona konum biçmeye çalışan veya dinin inanç ve ibadetlerini kafalarına göre dizayn etmeye çalışan bir ukalalıkta, kimisi aslında insanlığın tümünü ilgilendiren, dolayısıyla kendilerinin de cevap vermesi gereken sorular, kimisi ise doğal ve geleneksel olan her şeyi sorun olarak gören normal dışı bir psikolojinin yansıması… Dayandıkları iki temel argüman var: birincisi kötülük problemi, ikincisi ise evrenin zaten işlediği dolayısıyla bir Tanrı’ya ihtiyaç duymayacağı.

  Madem onlar hep bize soru soruyor ve cevap istiyorlar. Biraz da biz soralım…

  1. Bütün insanlık Tanrı’yı inkar etse, gerekçe gösterdiğiniz kötülükler ortadan kalkacak mı? Kalkmayacaksa, o takdirde sonucu olmayan, anlamsız ve absürt bir soru sormuş olmuyor musunuz? Sizin kötülüklerin ortadan kalkmasına yönelik uygulanabilir ve sonuç alıcı bir öneriniz var mı?

  2. En azından inananlar dünyadaki kötülüklerin cezalarının öte dünyada verileceğine ve mağdurların ödüllendirileceğine inanmaktadırlar. Siz, Tanrı’yla birlikte ahreti de inkar ettiğinize göre, bu dünyada kötülük yapanların zulümlerine nasıl bir ceza, mağdurlara yönelik nasıl bir telafi düşünüyorsunuz? Çünkü zalimlerin birçoğu dünyada adalete hesap vermeden ölüp gitmektedirler. Bu düşünceyle sizler, zalimlere karşı bir çaresizlik psikolojisi ürettiğinizin farkında mısınız?

  3. Evrenin büyük patlamayla (big bang) kendiliğinden var olduğunu iddia ediyorsunuz. Büyük patlamadan önce ne olduğunu açıklayabilir misiniz?

  4. Büyük patlamayı gerçekleştiren neden neydi? Büyük patlamaya konu olan evrenin maddesi nasıl meydana geldi? Kendiliğinden var olduysa, kendiliğinden var olan bir madde, nasıl oldu da patlama aşamasına geldi? Her olgu ve olayın neden-sonuç içinde gerçekleştiği evrende bu patlama için de bir neden gerekmez mi?

  5. Bilimsel teoriler, deney ve gözleme dayanmalıdır. Big bang teorisinin gerçekliğine dair gerçek boyutta bir gözlem ve deney yapılmış mıdır? Böyle gerçek ve evren boyutunda bir deney ve gözlem yapmak mümkün müdür? Yoksa iddia edilenler, küçük boyutlu temsili deneylerden yola çıkılarak geriye dönük ortaya konulmuş bir varsayım mıdır?

  6. Büyük patlama sonucu kaos haline gelen evrenin maddesi, nasıl oldu da büyük bir düzene dönüştü? Yoksa evren maddesinin içinde dönüştürücü içkin bir gücün var olduğuna mı inanıyorsunuz?

  7. Evrende bu kadar çeşit varlık nasıl planlı bir oluşum gerçekleştirdi? Galaksiler, güneş sistemleri, gezegenler, gezegenlerin uyduları ve gök taşları hepsi bir patlamanın sonucuysa, bütün bu öğelerin gök taşları gibi evrende başıboş olması gerekmez miydi? Bütün bu evren unsurlarından bazısını güneş, bazısını gezegen ve bazısını adeta başıboş göktaşı haline getiren neden nedir? Bütün bunlar, hiçbir neden olmaksızın mı meydana gelmiştir?

  8. Eğer evren kendi kendine var olduysa ve işliyorsa, neden kendi söküğünü dikemiyor. Neden türlerin yok oluşunu durduramıyor ve ozon delinmesi gibi olayları önleyemiyor veya tamir edemiyor?

  9. Yapılan onca bilimsel araştırmaya ve gelişmeye rağmen evrende Dünya dışında bir yaşam alanı henüz keşfedilememiştir. Koca evrende sadece küçücük dünyanın yaşam alanı olmasını nasıl açıklayabilirsiniz?

  10. Dünyada bu kadar çeşitlilik nasıl meydana gelmiştir? Neredeyse dokunulmaz iman konusu haline getirilen pozitivist ve ilerlemeci tarih anlayışına göre ilkelden gelişmişe doğru bir ilerleme olduğunu iddia ediyorsunuz. Bu ilerleme neden bazı varlıkların yok oluşuna sebep olurken bazılarını bıraktı? Bu seçme işi rastgele mi oldu, yoksa bir planın parçası mıydı?

  11. Koca koca dinozorları üreten evren neden onların yok olmasına göz yumdu? Evren kendi ürettiği çocuğunu yiyen büyük bir canavar mı? Bir gün gelip biz insanları da yiyecek mi? Bir gün ürettiklerinin tamamını tüketip gerisin geriye tekrar kaos ve ilk ham maddesine dönüşecek mi? Böyle olup olmayacağına dair elinizde bilimsel bir veri var mı?

  12. Bilimin geliştirdiği gemiler ve silahlarla denizlerin en büyük varlıkları olan balinalar yok olma tehlikesiyle yüz yüze geldi. Evren kendi ürettiği bu nadide varlıkların yok edilmesine neden izin veriyor? Tükenen bu varlıkların üremelerini neden hızlandırmıyor?

  13. Doğa türlerini hızla kaybediyor. Bu tükenişi bilimin ürettiği silahlarla gerçekleşiyor. Bu nasıl acımasız bir evren ki ürettiği türlerin yok olmasına göz yumuyor. Hem de ürettiği insanın ürettiği bilimle bütün bunlar gerçekleşiyor. Bütün bu türlerin yok olmasının en büyük nedeni olan insan gibi acımasız bir varlığı evren neden üretti? Evrenin, canavar insana vereceği bir ceza yok mu? Dünyadaki bu adaletsizlik ve haksızlıkların bedeli asla ödenmeyecek mi? Herkesin yaptığı yanına kar mı kalacak?

  14. Neden doğa son derece sevimli ve ot yemek dışında çevresine hiç bir zararı dokunmayan ceylanın etiyle beslenen vahşi hayvanlar üretmiştir? Neden bu doğa bütün bunları öldüren, tüketen ve nesillerini yok eden insan gibi daha vahşi bir varlığı üretmiştir? Dünyadaki her şey bu şekilde birbirini tükettiğinde sonuç ne olacaktır? Boynuzsuz koyun, boynuzludan ne zaman ve nasıl hesap soracaktır?

  15. Evren insanı değil de hayvanları akıllı üretseydi, acaba daha iyi bir dünya olur muydu? Acaba onlar da insanın türünü yok eder miydi?

  16. Uzayda yaşam alanı arayan insan, acaba oralarda da dünyada yaptığı tahribatı yapabilir mi? Uzayın uydu çöplüğüne dönüştüğü belirtiliyor? Bu çöplük genişleyerek uzaydaki doğallığa zarar verebilir mi? Neden evren tahripkar insanın uzaya çıkmasını engelleyecek bir mekanizma üretmemiş?

  17. Yüzyıl öncesinde ateistler evrenin mükemmel bir makine olduğunu asla bozulmayacağını ve durmayacağını iddia ediyorlardı. Bununla dindarların kıyamet inançlarının boşuna olduğunu söylüyorlardı. Neden şimdilerde telaş içinde yeşil politika ve slogan üretme derdine düştüler?

  18. Bilimin ürettiği nükleer enerji santrallerinden sadece bir kısmı patlasa, dünyadaki bütün canlılar yok olabilir? Bilime inanan sizlerin, bilimin insanlığı getirdiği bu büyük soruna dair gerçekçi ve uygulanabilir bir çözümünüz var mı?

  19. Bilimin ürettiği atom bombası, Japonya’da iki şehrin bütün canlılarını yok etti. Atom bombasını üreten bilim; ölen çocukları, kadınları, yaşlıları; hiçbir şeyden haberi olmayan hayvanları, dünyanın yeşil örtüsü bitkiler arasında hiç ayrım yapmadı? Oralarda hala devam eden nükleer etkileri ortadan kaldırıp hastalıklarla boğuşan onca insana daha iyi bir dünya sunabilir misiniz?

  20. Dünyanın en kanlı ve en tahrip edici savaşı II. Dünya savaşıydı. O savaşın tarafları arasında hiçbir din devleti, devletlerin başında da dindar kimlikli kişiler yoktu. Savaşan devletlerin liderleri Hitler, Stalin ve Mussolini gibi dinî duyarlılığı olmayan, profan, ateist ve pozitivist anlayışlı insanlardı. Bu savaşta en az 60 milyon civarında insan öldüğü tahmin edilmektedir. Bu vahşet bütün zamanların rekoruydu. Dünya tarihi boyunca bütün savaşlarda verilen toplam kaybın daha üstünde bir insan kaybı söz konusuydu. Savaş esnasında yok olan hayvanların miktarını ve tahrip edilen doğanın boyutlarını tahmin etmek ise imkânsız. Bütün bunların hesabını kime ya da kimlere soracağız? Bütün bu vahşeti yaşatanlar hiç hesap vermeyecek ve sadece ölmekle kurtulmuş mu olacaklar?

  21. Hitlerin gaz odalarında boğdurduğu Yahudilerin arta kalanlarının birçoğu “Holokosttan sonra kim Tanrı’ya inanır ki?” diyerek ateist oldu. Çünkü onlar kendilerini “Tanrı’nın çocukları” biliyorlardı. Holokost onların bu inançlarını kökten sarstı. Tanrı’nın çocuklarına sırt döndüğünü ve gaz odalarında zehirlenmelerine seyirci kaldığını düşündüler. Onlar da Tanrı’ya sırtlarını döndüler akıllarınca. Bu, bir kaçış mıydı? Kendileriyle ve tarihleriyle yüzleşme korkusu muydu? Günümüzde Filistinlilere uygulanan Hitler benzeri vahşeti görmezden gelme veya bu vahşi yükten kurtulma ve kaytarma çabası mıydı? Buna göre ateizm bu gibi gerçeklerden kaçış ve sorumluluktan kaytarma sığınağı mıdır?

  22. İktidarlarını din üzerinden kotarmaya çalışan birkaç krallık ile ırkçılığı ideoloji haline getirmiş olan İsrail dâhil bu gün dünyada tamamıyla din kurallarıyla idare edilen devlet yok gibidir. Bu gün insanlar dünden daha mı mutludurlar?

  23. Siyonizm ideolojisinin önderlerinin dinden uzak ve hatta ateist oldukları bilinmektedir. Acaba ateizm ve deizm, ırkçılığın ve faşizmin merdiveni veya payandası mıdır?

  24. Bugünün dünyasının kan gölüne dönmesine o muhteşem bilim, neden hala ürettiği teknolojilerle katkı sağlamaya devam etmektedir?

  25. Profan yöneticilerin hâkim olduğu bugünün dünyasında neden ölümcül hastalıklarla baş etmek için harcanan para, silah teknolojisi geliştirmek için harcanan paradan çok daha az?

  26. Neden ölümcül hastalıkların ilaçları bu kadar pahalı? Acaba bilim ve bilim adamları insanların çaresizliklerini istismar mı ediyor? Bilim yuvaları olan tıp fakültelerinde ve araştırma hastanelerinde tedaviler neden bu kadar pahalı? Yoksa bilim sadece belli kesimin yani seçkin tabakanın konforunu sürdürme aracı mıdır?

  27. İnsan kaçakçılığı ve organ mafyası organizasyonlarını dindarlar mı yoksa dinden uzak olanlar mı kurup yönetiyor? Organ mafyasının iş gücünü üstlenen doktorları, neden yaptıkları profan yemin ve bilim engelleyemiyor?

  28. Komünist ve sosyalist devletlerde olduğu gibi ateist anlayışta olanların kurdukları yönetimler neden hep baskıcı, dayatmacı ve mağdur edici oldu? Demirperde yıkıldığında komünizm ideolojisinin hâkim olduğu ülkelerde ahlaksızlık, rüşvet, sefalet, gerilik ve ciddi anlamda gelir dağılımı eşitsizliği görüldü. Eşitlik sloganı ile iktidara gelen bu ateist ideoloji neden insanı refaha ve mutluluğa götüremedi?

  29. Hümanizm adı altında insanı öne çıkaran ateistler neden insanlığın uğradığı krizleri görmezden geliyorlar? Afrika, Asya ve Güney Amerika sömürgeleştirilerek yoksullaştırılırken neden bu ateistler o bölgeleri geliştirecek ve refaha eriştirecek bir formül üretemediler? Anılan bölgelerde kurulan ateist komünist yönetimler, neden o bölgelerin mağduriyetini artırmanın ötesinde bir katkıları olmadı?

  30. Ateist komünist Çin’de işçi ücretleri ne kadardır? Neden batılı büyük teknoloji firmaları bütün ürünlerini orada üretiyor? Acaba ateizm ve komünizm, sömürücü kapitalizmin hizmetine gariban insanları ucuz işçi olarak sunma araçları mıdır?

  31. Neden gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerin ateistlerinin kıblesi, kapitalist Avrupa ve Amerika’dır. Acaba ateistler insanlığı ezen, horlayan ve sefalete sürükleyen komünizmde aradığını bulamayıp dümeni sömürgeci kapitalizme mi çevirdiler?

  32. İnsanlar uyandı, sömürülen mallarının ve çalınan değerlerinin peşine düştü. Asya ve Afrika’daki insanların yöneldiği yer Avrupa; Güney Amerika insanlarının yöneldiği yer ise, ABD ve Kanada… Ortaya çıkan bu kavimler göçünün sebebi nedir? Sebep, bilim araç kılınarak insanların sömürülmesi olabilir mi? Bu ülkelerde kurulan ateist komünist yönetimlerin insanları hayal kırıklığına uğratması olabilir mi?

  33. Bilimin bu kadar geliştiği ve profan ve pozitivist anlayışın güçlü olduğu Avrupa ve Amerika da intihar olayları neden bu kadar yüksek? Neden bu ülkelerde psikiyatristlere başvuru oranı yükselen bir seyir izliyor? Neden bilim ve profan hayat, insanı rahatlatamıyor, aksine strese sokuyor?

  34. Sefaletin doğuda, refahın batıda olduğu tezi yıllarca işlendi. Hatta dinlerin gelişmeye ve refaha engel olduğu iddia edildi. Gelişmiş ülkelerin girdiği kriz ve insan trajedileri nasıl izah edilebilir? Yapay refahı sürdürmek için mafyavari yöntemlerle zengin petrol ülkelerinin nasıl haraca bağladığının açıkça görüldüğü günlerde yaşıyoruz. Demek ki, zenginlik ve refah biraz da sömürü, şantaj ve dayatma işiymiş. Siz ateistler bu gerçeklerle ne zaman yüzleşeceksiniz?

  35. Ateistler ve deistler, dinlerle ilgili yalan-yanlış beyanlardan ne zaman vazgeçecekler? Bu günlerde deist olduğunu iddia eden bir kişi, “dinler bu dünyada refahı gerçekleştiremez, çünkü onlar refahın ahirette olduğuna inanırlar” diye bir yalan ve yanlışa imza attı. Başkalarının ahlaksızlığını sürekli diline dolayan ateistler ve deistler ne zaman kendi ahlaksızlıklarını görmeyi düşünüyorlar?

  36. Devletler, toplumlar ve insanlar olarak hayatın akışı bütünüyle internet ağına bağlanmış durumdadır. İnternetin çökmesinin ya da büyük ölçekli bozulmasının getireceği boşluğu veya psikolojik yıkımı giderecek bir alternatif çözümü var mıdır bilimin?

  37. Bin yıllar öncesinin mermer ve taşlara yazılmış yazıları günümüze kadar ulaşmıştır. Acaba bilim ürettiği çiplerdeki bilgiler bin yıl sonrasına garantili bir şekilde iletilebilecek mi? Bilim neden gittikçe ömrü kısa ürünler üretiyor? Neden sürekli aldığımız teknolojinin değiştirilmesi yönünde baskı görüyoruz? Bilimle hayatımız rahatlıyor ve kolaylaşıyor mu, yoksa bir labirentin içinde sürekli koşmaya mı zorlanıyoruz?

  38. Bilim bizim sömürülmemiz için bir araç olarak mı kullanılıyor? Neden aldığımız bir makine garanti süreci geçtikten sonra sürekli arıza vermeye başlıyor? Neden sürekli yeni makine veya araç almanın psikolojik baskısı altındayız?

  39. Bilim, ürettiği her şeyin tahrip edici zıddını da birlikte üretiyor. Program üretiyor, satıyor sonra virüs üretiyor sattığı programı geçersiz hale getiriyor. Ardından antivirüs programları üretiliyor. Sürekli bunları bizim almamız zorunlu hale getiriliyor. İnandığınız ve verilerine güvendiğiniz bilim insanın en iyi ve sofistike sömürü aracı mı oldu?

  40. Dinleri bir tarafa bırakarak ortaya konulan “İnsan Hakları Beyannamesi”nin yayınlandığı günden bugüne dünyada insan hakları alanında ne kadar iyileşme oldu? Kadınlar, erkekler, çocuklar ve yaşlıların mutluluğu o günden bu güne daha mı arttı?

  41. Bilimin verileriyle nüfus planlamasının iyi bir şey olduğu yıllarca söylendi ve bazı pozitivist ve profan anlayışlı ülkeler bunu, katı ve baskıcı politikalarla uyguladılar. Hatta kürtajı serbest bırakarak ve teşvik ederek ana rahmindeki bebeklerin hunharca katledilmesine sebep oldular. Şimdi adlarına medeni denilen pozitivist ve profan zihniyetli ülkeler, nüfuslarının artması için teşvikler veriyorlar. Bu yaman çelişki nasıl izah edilebilir?

  42. Nüfus planlaması, dünyada üretilen yiyeceklerin yetmeyeceği hesaplanarak düşünülmüştü. Bilim, ürünlerin doğallığını bozarak adeta dünyada bir üretim patlaması meydana getirdi. Artık ürün çok, ama doğallık kayboldu. Ürünün biteceğini düşünerek yıllarca anne karnında cinayet işleyenler, neden bu üretim bolluğunu göremediler? Ayrıca üretim bolluğu insanlığın yararına mı yoksa zararına mı oldu? Doğallığın her geçen gün biraz daha yok olduğu bir dünyada insanların daha sağlıklı ve mutlu olduğu söylenebilir mi? Her geçen gün çözümsüz ve ölümcül hastalıkların ortaya çıkması, acaba bu doğallığa aşırı müdahalenin bir sonucu mudur? Bu gidişi, nasıl bir son beklemektedir?

  43. Çözümsüz hastalıklara profan dünyanın ürettiği çözüm, ötenazi yani yaşlı ve çaresiz hastalığa yakalanmış olan insanları, gönüllü ölmeyi isteme psikolojisine sokma. Önce nüfus planlaması yoluyla anne karnına müdahale edildi ve küçücük bebecikler kürtaj yoluyla anne karnında katledildiler. Şimdi ise yaşlıların yükünden ve çaresiz hastalardan kurtulmanın çözüm adresi olarak ötenazi gösterilmekte. Acaba profan dünyanın insanı yaşatmak gibi bir derdi ve düşüncesi yok mudur? Sağlıklı olanlar yaşasın, çaresiz hastalığa yakalandığı iddia edilenler ölmeyi istesin, öyle mi? Bu ölümü isteme, acaba profan zihniyetin mahalle baskısının bir sonucu mudur?

  44. Kadın haklarını savunanlar, çocuk yapmayı ve anne olmayı geri plana itme konusunda başarılı oldular. Öte yandan erkeklerde de kadına benzeme duygusunu güçlendirdiler. Artık çocuk istemeyen ve baba olma sorumluluğunu alamayan bir erkek tipi üretildi. Bu gelişme insanlığa katkı mı sağladı, yoksa yıkım mı getirdi?

  45. Özellikle kadınların ön plana çıkartılarak güzelliklerinin sergilendiği ve bu sergilemenin paraya dönüştürülmeye çalışıldığı bir istismar borsası kuruldu. Bilimin ürettiği iletişim kanallarıyla da bu borsa son derece yaygınlaştı ve güçlendi. Güzelliğini sergileyen kadınların yanında erkeklerde boy göstermeye başladı. Erkeğin kadınlaştığı kadının erkekleştiği bir ortam cazip hale getirildi. İnsan, diğer türlerden sonra kendi türünü yok etmenin de yolunu buldu. Bu dehlize sokulmuş olan insan kendi türünü yok olmaktan kurtulabilecek mi?

  46. Profan zihniyetin ürünü Feminizm, kadınları daha mutlu edebildi mi? Evinde çocuklarına ve eşine yemek hazırlayan bir kadın mı daha mutlu, yoksa kafelerde erkeklerle poker oynayan bir kadın mı? Kapitalist piyasada çocuk yapmayı, anne olmayı unutmuş, kadınlığını yitirmiş bir kadın mı daha mutlu yoksa çocuklarıyla ve eşiyle sıcak bir ev ortamında yaşayan bir kadın mı? “Çocuk da yaparım, kariyerde yaparım” diyen bir kadının çocuğu mu, yoksa evde her an sığınacağı bir anne kucağı bulan bir çocuk mu daha mutludur?

  47. İnsanlığın kanlı Fransız devrimiyle adını sıkça duymaya başladığı ateizm ve deizm; profan, pozitivist, sosyalist ve kapitalist bir dünyanın kurulmasında başat rol oynadı. Bu anlayışlar, milyonların öldüğü ve yine milyonların mağdur olduğu bir dünya bıraktılar. Hala da silahların işlediği ve ölümlerin had safhaya ulaştığı bir dünyada yaşıyoruz. İnsanların ölüm pahasına denizleri aşarak kurtulmaya çalıştıkları Afrika ve Güney Amerika gibi mağdur bölgeler oluşturdular. Şimdi onların gelişini önlemek için dipçik, top ve dikenli tellerden başka bir çözüm üretemiyorlar. Gelinen bu noktadan acaba ateistler memnun mu?

  48. Tanrı’yı hayatın dışına atan deistlerin elinde, Tanrı’nın evrene müdahale etmeyeceğine dair kanıtları var mı? Bu iddialarını, inandıkları Tanrı’dan aldıkları bilgiye mi dayandırmaktadırlar yoksa bir öngörü olarak mı bize sunmaktadırlar? Eğer birincisi ise, o takdirde Tanrı’dan bilgi alınacağını kabul ediyorlar demektir. Eğer ikincisi ise öngörü ile bilim ve inanç inşa edilemez. Bilimden yola çıkarak bunu iddia ediliyorsa bu takdirde gözlem veya deneye dayalı bir kanıt ileri sürmeleri gerekir. Bunu yapamıyorsa, ortaya koydukları şey salt bir zan ve tahminde öte değildir. Eğer inanacaksak Tanrı’dan bilgi aldığını söyleyen ve sağlam bir belge getiren Peygambere inanmak daha mantıklı ve akıllıca değil mi?

  49. Evrenin Tanrı’nın müdahalesi olmadan işlediğine dair inancınız, otomobil kullanan bir kişinin “gördüğünüz gibi araba yolda gitmektedir ve asla bozulması söz konusu değildir, dolayısıyla benim ne üretici firmaya ne de tamirciye ihtiyacım vardır” şeklindeki iddiasına benzemektedir. Çünkü evrenin Tanrı’ya ihtiyaç duymayacağına dair elinizde hiçbir somut veri yoktur. Kaldı ki, evrende ve doğada birçok bozulmalar meydana gelmekte ve bunlar tamir edilememektedir. Güneşin belli bir süre sonra söneceği varsayılmakta ve bunun önüne geçileceğine dair bir önlem şu an itibariyle yok görünmektedir. Demek ki evren, kıyamet denilen bir sona doğru gidiyor. Bu sonu durdurmaya yönelik Tanrı dışında bir nedeniniz veya önleminiz var mı?

  50. Tanrı’yı hayatın dışına atan deistler, bilim adamlarının ortaya koyduğu verilere göre Dünya’daki kaynaklar tükendiğinde, iklim değişimi ile bütün karalar sularla kaplandığında veya Güneş’in enerjisinin bitmesiyle söndüğünde Tanrı’nın nasıl bir son ve sonuç tasarladığına dair bir fikirleri var mı?

  51. Yapay zekâ çalışmaları ilerleyip insan zekâsına denk robotlar üretildiğinde ve bu robotlar, kendilerini üreten insana artık ihtiyaç duymayıp onları yok saydığında; dünya, var edicisini yok sayan robotlara mı kalacak? Bize sorarsanız: İnancımıza göre iyilikler ve iyilik yapanlar bütünüyle dünyadan gittikten sonra kıyamet, zekâdan başka olumlu hiçbir özelliği olmayan duygu yoksunu zalim ve nankör şerlilerin üzerine kopacaktır. Hep birlikte göreceğiz…

  Prof. Dr. Cağfer KARADAŞ
  Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı