Aziz Nesin - Oturmak ve laflamak üzerine
"Hepinizin bildiği gibi,babalarımız, amcalarımız, annelerimiz ne derlerdi?
"Akşam bize buyrun oturalım"."Biz dün akşam Ahmet Beylere oturmaya gittik"

Biz hep oturmaya gideriz bir yere."Bize oturmaya buyurun." "Siz bize ne zaman oturmaya geleceksiniz?"
Aslında çok kutsadığımız geleneklerimizden kurtulmamız gerekir. Oturmya giden, oturan, oturmadan gelen kuşağın çocuklarıyız.

Bir de laflama var. Biz oturmaya gider ne yaparız? Laflarız.Konuşmayız, konuşmak ayrı bir şeydir.

Cezaevine giren kuşakların içerisinde çok bulundum. Cezaevine girerler, girerken kapıda başlarlar tartışmaya. 3 ay, 5 ay, 6 sene aynı lafları tartışarak çıkarlar. Yani laflarlar. Gelenek sürer, dedesinin, annesinin, babasının yaptığı şeyi yaparlar.

Asıl soru: Ne yapalım da laflamalardan gerçek konuşmaya geçelim?

Yine ayıp bir şey söyleyeceğim, acaba bu millet hiçbir kavram çıkaramayacak mı ortaya? Bir tek kavram, bir tek örnek... Bütün konuşmalarımız, başka yerlerde konuşulmuş olanları aktarmak üzerine.
Sosyalizm bizim değil, faşizm bizim değil, turancılık bizim değil, bizim ne?
neden bizim bir şeyimiz yok? Çünkü biz düşünmeyiz. Nasrettin hocanın hindisi gibi düşünmek düşünmek değil ki, insan gibi düşünmek.

Bizi düşünenler var. Ne yapacağımızı söyleyen var, bizim adımıza.
Bundan kurtulmadığımız sürece Türk milletinin bir kavram yaratması, teknolojik bir buluşa sahip olması bana mümkün görünmüyor.
Kaç kuşak bizi böyle etkilemiş, kaç kuşak bizi böyle eğitmiş. Biz bundan kurtulmanın yolunu aramalıyız. Bunları da yaşama yeni atılmış olan gençler bulacaklardır.
..."
Aziz Nesin 1994 ODTÜ konuşmasından.

Tertuliano Maximo, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı sadece bilim kurgu veya distopya kategorisine sokmak biraz haksızlık. Toplumsal düzen, ekonomik sistem, bireysel haklar, özgürlük gibi ucu açık birçok konuya değinmiş ve sorgulanmasına vesile olmuş bir kitap.

Yazarın öjenik görüşü kitapta şartlandırma yoluyla bireylerin topluma adapte edilmesi, lsd kullanması da soma olarak yansımıştır.

Kitaptaki karakterlerin isimlerinin gerçek kişilerin isimlerinden esinlenerek oluşturulduğu malum. Mustafa Mond karakterinin isminin Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond isimlerinden geldiği üzerine genel bir kanı var. Huxley’ in ojenik görüşü göz önünde alındığında, mk ultra deneyinde görevli olan arkadaşı Humphrey Osmond isminin de es geçilmemesi lazım.
Herkes herkes içindir, yeni iyidir, eskiyi at gibi anlayış biçimi hem sosyalizme ve liberalizme eleştiri niteliğinde.

İstikrar kavramının vurgusu kitabın yazıldığı dönemdeki siyasi ve ekonomik belirsizliğin dışavurumu gibi.
Yazarımız Amerika’ nın geleceği dünyanın geleceğidir düşüncesindedir. Kurduğu üretim bandıyla kapitalizmi ve sosyal yaşamı farklı bir yola sokan Henry Ford Cesur Yeni Dünya’ nın İsa’ sıdır. Bir bölümde Ford Hazretleri’ nin kendi adı için Freud dediği de yer almakta.

Toplumun mihenk taşı aile kitapta yok. Özellikle bizim yaşadığımız coğrafyada aile kavramı daha fazla kutsallaştırılır. Cennet anaların ayaklarının altındadır denir. Doğum yapan her kadın kadın kutsallaştırılır. Baba evin direğidir, ailenin reisidir, babaya el kalkmaz denir, baba ne yaparsa yapsın saygınlığının korunması istenir. Çünkü aile kavramının yüceltilmesi bunu gerektirir.
Aile kavramını yüceltiyoruz, çok eşlilik bizde ahlaksızlık olarak benimseniyor, çünkü bizler de şartlandırılarak büyütülüyoruz. Aile ortamında ve okulda pişirilerek. Biz de çok eşliliğin etik olduğu, aile yapısının olmadığı bir ortamda büyüyüp yetiştirilseydik cesur yeni dünya yurttaşlarından farksız olurduk. Tek eşliliği ve aile kavramını iğrenç bulurduk.

İnsanların laboratuvarlarda dünyaya getirilmesi biyoteknolojinin geldiği konuma bakılarak çok da hayal değil. Kopyalanan koyun, maymun var. İnsan kopyalandığına dair söylentiler, komplo teorileri var. Bazı bilim adamları günümüzde insan kopyalanabilecek seviyede teknolojik imkanların bulunduğunu söylüyor. Tabi kitabın yazıldığı dönemde biyoteknolojinin bu kadar gelişmemiş olması yazarın takdir edilmesini sağlıyor.

Sosyal sınıf farklılıklarıyla ilgili Kıbrıs’ ta yapılan bir deneyden bahsediliyor. Bütün bireylerin alfa olduğu bir ülke. Büyük bir çoğunluğu aralarında çıkan iç savaşta ölüyor. Mustafa Mond tarafından sen ağa ben ağa inekleri kim sağa mantığıyla sınıfsal farklılıkların gerekli olduğu savunulmuş.

Somanın oluşturduğu mutluluk hissini günümüzde farklı yollardan alıyoruz. Uyuşturucu, alkol, oyun konsolları, sosyal medya vs. örnekler çoğaltılabilir.

Yaşadığımız dünyadan daha korkunç gelmiyor.

Gerçekten de Mustafa Mond ve John arasında geçen konuşmada Mustafa Mond’ a hak vermeyen var mı?

" Aslında, " dedi Mustafa Mond, " siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz. "
" Öyle olsun, " dedi Vahşi meydan okurcasına, " mutsuz olma hakkını istiyorum. "
"Eklemek gerekirse, ihtiyarlama, çirkinleşme ve iktidarsız kalma hakkını da istiyorsunuz; frengi ve kansere yakalanma haklarını, açlıktan nefesi kokma hakkını, sefil olma hakkını, sürekli yarın ne olacak korkusu içinde yaşama hakkını, tifoya yakalanma hakkını ve her türden ağza alınmaz acıyla işkence çekerek yaşama hakkını da istiyorsunuz. "

-En iyi bildiğiniz şeyleri yazın.
-Sizi yazmaya zorlayıncaya kadar bekleyin.
-Herkesin bildiği şeyleri tekrarlamayın.
-Soyut değil, somut canlı şeyler yazın.
-Bilgiçlik yapmayın, düşündürmeye çalışın.
-Yazınızda bir tek fazla cümle ve kelime olmamalı.
-Yazınızın en büyük eleştirmeni siz olmalısınız.
-Süslü, parlak ve tumturaklı şeylerden sakının.
-Açık, net, yalın ve kolay anlaşılır bir şekilde yazın.
-Zerafeti, kibarlığı ve edebi elden bırakmayın.
-Sert ve öfkeli yazıların hiçbir etkisi yoktur.
-Yazdığınız hoşunuza gitmiyorsa hepisini silin yok edin.
-Yazınızı dinlendirin. Kendi kusurlarınızı kendiniz göreceksiniz.
-Kendiniz için yazın. Kimsenin hoşuna gitmeyi düşünmeyin.
-Gördüğünüz, yaşadığınız gerçek şeyleri yazın.
-Şahıslarla uğraşmayın, fikir adamı olmaya çalışın.
-Yazınızla "işte şimdi oldu" deyinceye kadar uğraşın.
-Yazıda kendinizi aştığınızın işareti ondan derin bir haz almanızdır
-Yazmayı maddi ve dünyevi hiçbir çıkara alet etmemelisiniz.
-İyi yazmak için çok okumak, çok görmek ve çok düşünmek lazımdır.
-Yıpranmış, ayağa düşmüş kelime ve deyimleri kullanmayın.
-Hiç kimseyi taklit etmeyin. İçinizden nasıl geliyorsa öyle yazın.
Cuma Özusan

Gülce ERİŞMİŞ, bir alıntı ekledi.
 22 Mar 17:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Ben keyif aramıyorum. Tanrı'yı istiyorum, şiir istiyorum, gerçek tehlike istiyorum, özgürlük istiyorum, iyilik istiyorum. Günah istiyorum"
"Aslında," dedi Mustafa Mond, "siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz."
"Öyle olsun," dedi Vahşi meydan okurcasına, "mutsuz olma hakkını istiyorum."
"Eklemek gerekirse ihtiyarlama, çirkinleşme ve iktidarsız kalma hakkını da istiyorsunuz; frengi ve kansere yakalanma haklarını, açlıktan nefesi kokma hakkını, sefil olma hakkını, sürekli yarın ne olacak korkusu içinde yaşama hakkını, tifoya yakalanma hakkını ve her türden ağza alınmaz acıyla işkence çekerek yaşama hakkını da istiyorsunuz."
Uzun bir sessizlik oldu.
Sonunda Vahşi "Hepsini istiyorum," dedi.

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 238)Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley (Sayfa 238)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
22 Mar 15:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Siz, elden giden imanlar, kaybolmuş muvazeneler, ürpertici icatlar ve korkunç tecrübe nesli oldunuz. Siz, ruhları  vecd yerine takallüsün, iman yerine şüphenin, aşk yerine şehvetin, nizam yerine kargaşalığınsardığı ve nihayet imana imandan, inkarı inkara kadar topyekün bir davranışla gercek hayata yol açmak zorunda bulundurduğu büyük ihtilal neslisiniz.

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 217 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 217 - Büyük Doğu yayınları)

Roman Ya Da Hikaye
Merhaba, hikaye yazmak üzerine konuşmak istiyorum bugün.

Ben hikaye yazmayı seviyorum. Daha önce yazdın mı ya da bu ne ukalalık diyenleriniz çıkabilir. (Şimdi düşündüm de böyle bir girişe bu ne ukalalık diyen birisinin benden daha ukala olacağı kesindir.) Evet, bir kaç hikayem var, ama bunlardan bahsedecek değilim size. Sadece hikaye yazmayı neden sevdiğimi anlatmak istiyorum. Çok duymuşsunuzdur, hikayeciler roman yazamayacak kadar tembel kişilerdir diye. Belki de duymamışsınızdır, belki de şu an burada uydurdum ben bu şeyi- olgu, aksiyom, hipotez, varsayımı-artık hangi kelimenin karşına yazarsınız örnek olarak bilmiyorum. Evet, hikayeciler, ya da bazı hikayeciler ya da ben, tembeldir/tembelim bu doğru, ama en azından tembelliğimin bilincindeyim, diğer bazı ya da tüm hikayeciler gibi.

Roman yazmak çaba ister, özveri ister, planlama ister, koordinasyon ister, ister de ister, bir de fikir ister tabi. Hikaye de ne ki. Bir fikrin olsun , etrafında dön dur, sonunda bir şeyler çıkar elbet. Roman gibi iki, üç, elli ya da beş yüz on sekiz karakter yaratmanız istenmez sizden. İsterse hiç olmasın karakteriniz, yine sizi okuyacak bir deli bulunur bu dünyada.

Romanın aklı başında insanlara hitap ettiğini, hikaye okuyanların bir parça kırık olduklarını düşünenlere hak vermemek elde olmuyor bazen, bu kadar olumsuz kelimenin bir arada kullanılmasını mazur görmenin elde olmadığı gibi, haklısınız. Bir kere romanın ana karakterleri var, daha önce söylediğim gibi. Romancı bu karakterlerle istediği gibi oynayabilme özgürlüğüne sahip, evet. Ama sadece romanının bir yerinde,bu karakterlere öz geçmiş verme, karakter özelliklerini açıklama, ya da fizikteki gibi bir ilk hız belirleme özgürlüğü bu. Romanın bütünlüğü açısından bir kere verilen bir daha geri alınamıyor. Olaylar, zamanlar, yerler, tüm o 5N1K şeyleri, belli bir düzene göre oturtulmak zorunda. Yoksa aklı başında roman okuyucusu sizi kale almaz, büyük alışveriş merkezlerinin kitap sepetlerinde çürümek zorunda kalırsınız hayatınızın en verimli çağında. (Aslında büyük bir ihtimalle o sepete bile layık görülmezsiniz diyecektim ama şu güzel sabahta moralinizi bu kadar bozmak istemem.)

İşte roman okuyucusu hep bir beklenti içinde olur, o hazırlanmıştır çünkü bir emek sarf etmeye, almıştır kitabını eline. Yazar vermelidir istediğini ve o bilmektedir gerçekten ne istediğini. Bilmezse roman okuyucusu olamaz zaten. Yazar da bunun bilincinde hazırlıklarını yapar, planlarını çıkarır, o amerikan dizilerinde gördüğümüz ipli çivili olay örgüsünü, kafasında ya da defterinde ya da abartarak duvarında oluşturur. İlham gelmesini beklemez, hep vardır zaten içinde o fikir, sadece çıkartır dışarı. Ne okuyacağının bilincinde olan okur, güvenli bir şekilde eline alır kitabı ve bitirir. Mutludur elbette, istediğini, parasının /emeğinin karşılığını almıştır. O gerçek bir okuyucudur ve yazar da iyi adamdır.

Hikaye yazarı ise uzaktan seyreder bu ikiliyi ve hayıflanır, ben neden bu kadar başarılı olamıyorum diye. Başarılı bir insan hikaye yazamaz çünkü. Hikaye insanlarla, olaylarla, ya da genel roman elemanlarıyla yazılmaz hiç. Bir fikir gelir ve gider. Başlar hikaye yazarı yazmaya, ayrıntılı bir şey kurgulamasına ya da detaylı karakter analizi yapmasına gerek yoktur. Okuyucu bağlanmayacaktır ki karakterine, o kadar zamanı yoktur, o kadar tahammülü yoktur. Başladığı gibi biter hikaye ve bilir hikayeci, ne kadar karışık olursa o kadar okunmaz olacaktır eseri. O yüzden boğulmasına gerek yoktur detaylarda, zorlu betimlemelerde. Roman yazarı ne kadar bağlı kalmak zorundaysa konuya, hikayeci o kadar özgürdür. İstediğini yapabilir, çünkü onun ne yaptığına güvenen bir okuyucusu yoktur. Alışmıştır hikayecinin pisliklerine hafif kırık okuyucu. zaten bu kırıklığın sebebi biraz da hikayecidir. Hikaye biter, hem yazarken hem okurken biter - roman gibi yarına kalmaz. Kalması da gerekmez zaten, yazıldığında ve okunduğunda insanı mutlu olması yeterlidir o iki garip kişinin.

Ama romancı gibi kitabı bittikten sonra oturup keyfine bakamaz hikayeci. Yazmak isteyendir o çünkü. Kimse okumasa da kafasındaki şeyleri aktarmak ister sürekli. Her hikaye yeni bir fikir, yeni bir heyecan, yeni bir başlangıçtır onun için. Bu açıdan bakarsak, romancı uzun ve düzeyli ilişkilerden hoşlanırken, hikayeci başlangıçları sever hep. Başlangıçlar yeter ona, çünkü bilir her başlayan bitecektir eninde sonunda, uzun ya da kısa olması önemli değildir hiç bir şeyin. Hayata ne kadar çok tekrar başlayabilirsen, o kadar çok zirve anı yaşarsın der kendi kendine ve yeni bir hikayeye başlar. İşte bu yüzden romancının romanını bitirdiğinde yaşadığı tatmin duygusuna, hikayeci başlangıçta ulaşmıştır bile.

Romancı ne kadar mükemmeliyetçiyse, hikayeci o kadar dağınıktır. Romancı ne kadar oturaklıysa, hikayeci o kadar havadadır. Ve romancı ne kadar gerçekse, hikayeci o kadar tutarsız, o kadar saçmadır. Ve yine işte bu yüzden romancılar ölmeye yakın arkalarına baktıklarında, gördükleri onca büyük esere rağmen hala bir tatminsizlik duygusu yaşarlar, hikayeciler ise hep küçük mutluluklar görürler dümen sularında.

O kadar yazmama rağmen, hala neden sevdiğimi anlayamadığınızı görüyorum gözlerinizde hikaye yazmayı. Normaldir, özetleyeyim efendim: Tembel biriyim ben ve zora gelemiyorum, gelince kaçıyorum. Yeterli herhalde siz değerli roman okuyucuları için bu açıklama, hikaye okumayı sevenler zaten çoktan kaçmış buradan. Ben de onların yanına gideyim artık. Güzel perşembeler

Tuco Herrera, Yaban'ı inceledi.
 22 Mar 13:07 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU' NU " Y K K " FERMUARLARININ SAHİBİ SANMAK..

Uzun zaman önce yazıp kritikleyemediğim bir incelemeden daha hepinize selamlar ola .. Normalde bu incelemeyi yapmayı pek düşünmüyordum ama bazı incelemeleri ve altındaki yorumları okuyunca yazmazsam olmaz diye düşündüm .. Öyle akla mantığa sığmaz yorumlar okudum ki .. Yani bunlar, ya kasıtlı ya da bilgisizlikten böyle yazılıyor ..Düşünüp empati yapabilen insanların , hele hele inkilap tarihi okumuş kesimin bu yanlışları yapacağını düşünmüyorum .. Bu incelemeyi de Yakup Kadri ile yeni yeni tanışacak arkadaşlarımız için yapıyorum .. Kafalarında soru işareti kalmasın, bu güzide yazarımızı yanlış tanımasınlar diye yazıyorum ..

Bir kitabı okuyacağım zaman ,hele hele bir yazarı ilk kez okuyacağım zaman adetim olan bazı değişmez ön hazırlık koşulları ve kıstaslarım vardır .. Nedir bunlar ? Birincisi , yazarı tanımak .. İkincisi yazıldığı dönemi araştırmak .. Sadece tek taraflı değil her yönüyle araştırmak ..Gidip o dönemleri, tek taraflı olarak Mustafa Armağan' dan veya Yavuz Bahadıroğlu' ndan falan okursanız aşşağıda bahsedeceğim yanlışları yaparsınız .. Bu da kaçınılmazdır ..Hemen salça olacaklar için gerekli uyarıyı yapayım da sonradan papaz olmayalım ..Ben bu bahsettiğim şahıslar okunmasın diyenlerden değilim .. Aksine onları da okuyun hatta mutlaka okuyun ama bunları da okuyun diyorum .. Her daim söylüyorum , Aziz Nesin de aynı şeyi söylüyor : GERÇEKLER ZAMANA GÖRE DEĞİŞMEZ ! Sanırım ne demek istediğimi anladınız .. Kısaca o dönemin şartları ile minik bir girizgah yapalım ..

Bu bilgiler 1923 ' e ait .. Ona göre kafanızda o günün Türkiye' sini ve Kurtuluş Savaşı dönemini siz kurgulayın kukumanjerolar ...
Toplam nüfusumuz "13 milyon" .. Bu sayının 11 milyonu KÖYLERDE yaşıyor ..40 bine yakın köy var ve bu köylerin 37 bininde OKUL , POSTANE ve herhangi bir DÜKKAN YOK! 30 bin köyün ise, yani her 4 köyün 3 ünde CAMİ YOK... Traktör- biçerdöver ve modern tarımcılık bir hayal ..Atadan dededen görme kara düzen ve son derece verimsiz bir tarımcılık yapılıyor .. Karasabanın premium ligte birinci sırada olduğu dönemler .. Hal böyle olunca şekerden EKMEKLİK UNA , pirinçten en basit gıda maddelerine kadar herşey İTHAL..Sağlık sektörünü hiç saymayayım diyeceğim ama bilinsin ..Tüm vatan sathında 337 doktor , 60 ' a yakın eczacı var ..Bunlardan sadece 8'i Türk ..40 BİN KÖY İÇİN SADECE 4 EVET YANLIŞ OKUMADIN YAZIYLA DÖRT HEMŞİRE VE 136 EBE VAR.. Doğumdaki bebek ölüm oranı %40 .. Anne ölüm oranı %19 .. Haaa az daha unutuyordum .. Frengi ve sıtmalıların sayısı milyonları buluyor ..Bitlenmek son derece sıradan bir durum .. Ve trahom diye bir hastalık daha var ki onu ne sen sor ne ben söyliyeyim .. Bugün yok .. O yüzden pekçoğunuz ismini dahi yeni duyuyor .. Sonra açar google a sorarsın .. Tüm bu bilgiler ışığında okuma yazma oranının hesabını falan var gel sen yap,işin içinden sen çık canım kardeşim..Köylerde okuma yazma dahi bilmeyen şıh , hacı - hoca denen din bezirganları köylünün kanını emiyor.. KISACA MİLLETİMİZİN YOKLUKTAN , EĞİTİMSİZLİKTEN KIRILDIĞI DÖNEMLER...

YABAN çok değil, bu dönemden 2 - 3 sene öncesini anlatır ..O dönemin Türkiyesi' ne daha doğrusu , unutulmuş ve kaderine terk edilmiş Anadolu' ya , köylerimize , köylülerimize ayna tutar .. Okul yüzü görmemiş , okuma yazma bilmeyen insanlarımızı , onları kandıranları , işgal ordusu denen yunanı , onlarla işbirliği yapan kansızları anlatır ..Esas olayı budur ama Yakup Kadri olayın içine bir aşk hikayesi de empoze edip olayları önümüze bu şekilde servis etmiştir.. Çanakkale Savaşı' nda gazi olan bir Türk subayının Kurtuluş Savaşı sürerken Anadolu' ya gelişi ve çevresinde gelişen olaylardır özünde anlatılan.. Kurgu denebilir , hatta denmelidir ama romanda geçen olaylar birebir yaşandığı için yaşanmışlıkların romanı dersek de yanlış olmaz diye düşünüyorum .. Yaşanmışlıklar diyorum çünkü biz "Kurtuluş" için savaş verirken bu olaylardan çok daha fazlası yaşanmıştır .. Kitapta Yunanlılar geçtikleri köylerin üzerine uçaklardan Mustafa Kemal' in hilafet düşmanı olduğunu , padişah düşmanı olduğunu ,kendilerinin islamı kurtarmak için geldiklerini , mukavemet görmedikleri müddetçe halka zarar vermeyeceklerini , bu gelen ordunun Avrupa adlı bir kraliçenin emrinde olduğunu , islama hizmet ettiklerini anlatan bildiriler atmışlardır .. Bu anlattığım olayın aynını zaten yaşadık .. Dönemin şeyhülislamının verdiği fetvalar halen ortada duruyor.. Hatta yıllar sonra bile bu oyunu yaptılar ..Yunanlıları biliyorsunuz ki ingizliler giydirdi..Aynı ingilizler bir dönem prens charlesın sünnet olduğu haberini piyasaya servis ettiler.. Buna mütakipte prensin devasa boyutta bir Kuran önünde çekilmiş fotografları pompalandı tüm dünyaya .. Gülmeyin !! Bunlar gerçek ..Neyse devam edelim ..

1912 ve 1918 arası Türk edebiyatında millileşmenin zirveye oturduğu yıllar.Yakup Kadri ' de bundan nasibini sonuna kadar almış bir yazarımız ..Roman okunduğunda yazar kimi zaman köylüyü acımasızca eleştiriyor.. İlk kez okuduğum da ben de başlarında yahu neler oluyor diyip bir afallamadım dersem yalan olur .. Ki Yakup Kadri ' nin romanlarını okumazdan önce , tarih (özellikle inkilap tarihimiz ve siyasi yakın tarihimiz ) okuduğum dönemlerden dolayı kendisi hakkında yeterince bilgiye sahip biriyim.. Denmiş ki Türkiye aydınları genel olarak halkı aşşağılıyor ..Yakup Kadri ' de bunlardan biri ..Yaban' da bunun en bariz örneği.. Yahu arkadaşım siz şaka falan mısınız ?!?!? Nerenizle okuyorsunuz kitabı ? Hangi uzvunuzla ? Hangi organınızla ?!? Biri de çıkmış :

- "İşte efenim ben lisede okumuştum da .."
- "Eeee? "
- "Sonrasında gördüm ki bu halk o halk değil .."

YAPMA YAA!!!!

Hayırdır bilader zaman makinasına atladın da ,1920 lerde Anadolu köylerine mi gittin geldin ? Ölümsüzlüğü mü keşfettin ? O günden bugüne dek yaşadın da ona istinaden mi yazdın bunları ?

BAKIN ROMANDA NE DİYOR YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU :

"bunun sebebi türk münevveri (AYDINI!!), gene sensin! bu viran ülke ve yoksul insan kütlesi için ne yaptın? yıllarca, yüzyıllarca onun kanını emdikten ve onu bir posa halinde kara toprağın üstüne attıktan sonra, şimdi de gelip ondan tiksinmek hakkını kendinde buluyorsun.

anadolu halkının bir ruhu vardı, nüfuz edemedin. bir kafası vardı, aydınlatamadın. bir vücudu vardı, besleyemedin. üstünde yaşadığı bir toprak vardı, işletemedin. onu behimiyetin, cehlin ve yoksulluğun ve kıtlığın elinde bıraktın. o, kara toprakla kuru göğün arasında bir yabani ot gibi bitti. şimdi, elinde orak, buraya hasada gelmişsin. ne ektin ki ne biçeceksin? bu ısırganları, bu kuru dikenleri mi? tabii ayaklarına batacak. işte her yanın şerha şerha kanıyor ve sen acıdan yüzünü buruşturuyorsun. öfkeden yumruklarını sıkıyorsun. sana ıstırap veren bu şey, senin kendi eserindir, senin kendi eserindir."

Romanın YABAN ismi ile yayınlanması tüm şu yukarda bahsettiğimiz muhabbet göz önüne alındığında gayet manidardır.. Yaban , söz konusu insanların arasına sonradan gelip yerleşen Türk subayının köylülerce kendisine verilen adıdır .. Yakup Kadri ' de ilkin karakterin kendi bakış açısı ile kimin yaban olduğunu sorgular .. Sonrasında iç hesaplaşmasını yapar .. Haklıyı haksızı birbirinden ayırır .. Şu alıntıyı romanda okumasına rağmen gelip zırıl zırıl ağlamak - açıkça söylüyorum- AKILSIZLIKTIR! İZANSIZLIKTIR! TUTARSIZLIKTIR!

Şimdi ben soruyorum ;

İşbu romanı doğru düzgün okumadan aydınımız milleti aşşağılıyor diyenler mi , yoksa romanda cahil bırakılmış toplumun arasına sonradan giren , halk arasında ötekileşen karakterimiz mi YABAN ?

Birkez daha söylüyorum ..Ne okuduğunuzun bir önemi yok ..İSTEDİĞİNİZİ OKUYUN CANIM KARDEŞİM! Yeter ki romanı GÖ"Z"ÜNÜZLE okuyup , BEYNİNİZİ çalıştırarak yorumlayın .. YOKSA YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU' nu , BAŞ HARFLERİ KISALTILINCA ORTAYA ÇIKAN "YKK" HAFRLERİNDEN MÜTEVELLİT BU FERMUAR MARKASININ KURUCUSU VEYA SAHİBİ SANMANIZ İÇTEN BİLE DEĞİL ..

"ROKET" aromalı bir incelememizin de böylece sonuna geldik .. Esen ve İŞSİZ kalınız sevgili kikirikler !!

Elzem linkler ..

YKK fermuarları : https://onedio.com/...de-ykk-yazar--509597

bonus parca : https://www.youtube.com/watch?v=bJNiMNUSrw8

Bazen kendini öylesine yalnız ve savunmasız hissedersin ki, her şeyin bir anda anlamsız olduğu ve yaşadığın hayatın ne kadar da acı verdiğini hissedersin. Elini nereye uzatsan ve hangi kapıya gitsen bir hüsranla dönersin. Elini tutan olmaz, gözlerinden akan yaşlara bakan olmaz.. Yüreğin kan ağlar ama hiç kimse görmez bunu. Sadece cılız bir ses çıkar ağzından; "Allah'ım".. Hiç kimsenin sana el uzatmadığı, belki de senden kaçtığı anlarda, seni yok bile saydıkları, değersiz olduğun ve sözünün ve isminin hiçbir anlamı olmadığı anlarda.. İşte o anlarda " Allah'ım " dersin. İşte Allah, o anlarda hep yanındadır. Seni herkesin yok saydığı, derdine derman bulamadığın, yalnız hissettiğin ve herkesin bir anda etrafında yok olduğu anlarda Allah yanındadır. O hep yanındaydı aslında. Ama zor duruma düşmeden, hastalanmadan, bir şeye ihtiyacın olmadığı anlarda hatırlamadığın Allah yanındadır. O doğmadan önce daha berzah alemindeyken bile yanındaydı. O daha anne karnına düşmeden önce bile yanındaydı. O anne karnına düştükten sonra da yanındaydı, O dünyaya geldiğin vakit de yanındaydı. O büyüdüğün her saniye de yanındaydı. O sen hastalandığın vakit de yanındaydı. O sen zor duruma düştüğün zamanlarda da yanındaydı. O sen evlenirken de yanındaydı. O sen su içerken, yemek yerken, nefes alırken, tv izlerken, radyo dinlerken, kitap okurken, yürürken, uyurken.. Her an yanındadır. Yalnız geldin dostum bu dünyaya ve yalnız da gideceksin. İşte bu gerçeklik noktasında seninle var olan ve daima yanında olan Allahtır. Dermansız oldugunu düşündüğün anlarda elini açtığın ve duana icabet edip seni bu sıkıntıdan kurtaran da yine Allahtır. O Allah ki kuluna daima merhamet eden ve edecek olandır. Herkesin seni bir çırpıda silip attığı ve acımadığı bir dünyada " Ey kulum benden dile, dua et, duana icabet edeyim " diyendir. Herkesin senden kaçtığı dünyada, en yakınlarının bile yeri geldiği vakit senin için fedakarlık edemediği anlarda, daima sana kucak açan ve ne olursan ol tevbe et ve ben bütün günahları bağışlayan ve merhamet edenim diyendir. Bazen O'nu hatırlamamız için sıkıntılar çekmemiz gerekir. Şu bir gerçek ki; rahat yaşadığımız zamanlarda Allahı unutuyoruz. Aklımıza gelmiyor. Ne zaman ki zor duruma düşüyoruz işte o an Allah'ı hatırlıyoruz. Ve Allaha şükür ki böyle durumlarda Rabbimize el açıyoruz. Rabbim! Biz her ne olursa olsun senin kullarınız. Senden başka hiçbir yere de gitmiyoruz. Kendine de başkasına da yararı ve zararı olmayan putlara da el açmıyoruz. Sana asi olabiliriz. Zira biz insanız ve hata yaparız. Zira Sen " Eğer siz günah işlemeseydiniz, sizin yerinize günah da işleyen insanlar yaratırdım " diyensin. Ya Rabbi! Hatalarımızı, günahlarımızı itiraf ediyoruz. Sen bağışlayansın, merhamet edensin. Gaffursun, Rahimsin. Bizlere bu mubarek cuma gününü hürmetine, Merhametinin ve Şanının hürmetine merhamet et! Başımızı ıslak seccadelerden ayırma ya Rabb! Biliyoruz ki Sen her daim yanımızdasın. Ve hep yanımızda olacaksın. Bizi; kendini unutmuş, dolayısı ile seni de unutan gafil ve bedbaht kullardan eyleme. Bizi daima seni hatırlayan kullardan eyle. Amin. Hayırlı Kandiller.

Yusuf, Bozkırkurdu'yu inceledi.
 22 Mar 02:07 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Herman Hesse'nin bu romanında insan benliği denen çok parçalı yapının hayat denen tiyatro oyununda girdiği binlerce rolle şekillenişi anlatılıyor. Yüzlerce farklı sahneye açılan odalardan oluşmuş sihirli bir tiyatro binası olan bu dünyada bir komedi oyununda oynayan bir oyuncunun kayıtsızlığıyla oyunun absürtlügüne ve mantıksızlığına takılmadan rolümüzü oynamalıyız. Ceşitli rolleri oynarken kendi rolümüzün ötesine geçebilirsek oyuna metninin yazarının gözleriyle bakabilir ve tüm rolleri aslında kendimizin oynadığını fark edebiliriz. Bunun da ötesinde kendimiz dediğimiz tekilligin aslında yüzlerce farklı benden oluştuğunun farkına varırız. Bu farkına varış aslında şizofrenik bir durum ortaya çıkarır. Bu romanda da işte böyle bir bakış açısına sahip olan ve şizofrenik bir kişilik gösteren Harry'nin öyküsü anlatılıyor.

Harry bir türlü içinde yaşadığı topluma adapte olamamış, insanlarla ilişkilerinde sorunlar yaşayan bir kişidir. Bir gazetecidir. Savaş karşıtı makaleler yazar. Bu yüzden birçok düşmanı vardır. Harry içten içe diğer insanlardan farklı olduğunu düşünür. Sanki içinde ikinci bir kişilik, bir kurt varmış gibi hisseder. Üstüne üstlük içindeki kurt ve insan sürekli bir mücadele halindedir ve birbirlerini kıyasıya eleştirirler. Bu durum da Harry'nin ruhunda parçalanmalara yol açar. İnsanlar samimiyetsiz, iki yüzlü gelir ona. Ne zaman onların arasına girse, onlarla dostluk kurmaya çalışsa içindeki kurt yüzünden onlara küçümseyerek bakar, onların riyakarlıkları, gösteriş merakları, sığlıkları sinirlerine dokunur. Hayatı bir zindan kendisini bir mahkum gibi hisseder. Çoğu zaman intiharı düşünür. Ama yine de ölümden korkar ve intihara cesaret edemez. Bir gün karşısına neşeli, zeki ve kendine son derece özgüvenli Hermine çıkar. Sanki onun ruhunu okur bu genç ve güzel kız. Zihnindeki tüm gizleri ortaya serer. Harry ondan çok etkilenir. O ne derse yapacaktır artık. Hayattaki tek gayesi Hermine'in kölesi olmaktır. Hermine de bunu kabul eder. Onu kendisine aşık edecektir. Ama Harry'den bir isteği vardır. Bir gün geldiğinde Harry onu öldürmelidir ve olaylar trajik sona doğru ilerler.

Romanda gercek ile hayal çoğu zaman iç içe giriyor. Harry'nin şizofrenik denebilecek zihin yapısı ilk başlarda olay örgüsünü az çok bir mantık akışı içinde takip edebilmemize izin verirken bir yerden sonra bu mantık akışı tamamen ortadan kalkıp hikaye tamamen fantastik bir yönde gelişiyor. Neyin neden oldugunu ve olayların nasıl gelistigini kavramakta zorlanıyorsunuz. Hikayeye tam bir karmaşa hakim oluyor ve siz de bu karmaşadan bir anlam çıkarmaya çalışıyorsunuz ve en sonunda hikayenin kendisi bile gerçekligini kaybediyor. Bu da kitabı okumayı yorucu kılıyor. Yine de okumanızı tavsiye ederim.