Emin, bir alıntı ekledi.
21 May 19:00 · Kitabı okuyor

-"Sana hiç yalan söyler miyim .Emir ağa?"
-"Bilmem söylermisin?"
-"Onun yerine pislik yemeyi yeğlerim,"
-"Gerçekten mi ? yapar mısïn?'
-"Neyi yapar mıyım ?"
-"İstesem pislik yer misin?"
-"isteseydin yerdim,Ama merak ettim , benden böyle birşey istermiydin,Emir ağa?"
-'Aptallaşma ,hasan. Böyle birsey yapmayacağımı bilirsin."

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 55)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 55)
ecitah, bir alıntı ekledi.
08 May 13:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

sen hiç istemedin ki dostum
İsteseydin eğer, bir kere isteseydin, ever bir kez gerçekten isteseydin olan olurdu... olacak olan olurdu... isteseydin olmaz bile olurdu...

Göz İzi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 57 - Kapı Yayınları)Göz İzi, Dücane Cündioğlu (Sayfa 57 - Kapı Yayınları)
Aleyna Hacıbektaşoğlu, Hamlet'i inceledi.
05 May 23:12 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Klasik konuları işlemesine rağmen o şiirsel anlatımıyla Shakespeare'in büyüsüne kapılıyorum her okuyuşumda.
Şimdi biraz *sürpriz bozan*lı yorumlarda bulunup karakter analizi yapmak isterim.

*heves kaçıran, sürpriz bozan*
Aşk konusunun işlenmesini bekliyordum fakat yanılmışım. Daha çok intikam, makam mevki uğruna yapılan eylemlerin sonuçları ele alınıyor.
Sevgili Hamlet'imiz babasının öldüğünü değil, öldürüldüğünü öğreniyor ve kitap Hamlet'in intikam alması isteği üzerine şekilleniyor.
Peki aldığı intikama gerçekten intikam diyebilir miyiz?
Şöyle şöyle işler yaptı şunu ayarladı bunu halletti diyemiyoruz. Daha çok intikamı anlık gerçekleşiyor gibiydi. İntikam olması için önceden hepsini ayarlayıp geriye domino taşlarının birbirini yıkmasını izlemesi gibi olanları görmesi gerekirdi. Ancak İngiltere'ye giden mektubu değiştirip Rosencrantz ve Guildenstern'in kellelerini aldırmasına intikam diyebilirim. Fakat eleştirmiyorum, güzel işlenmişti,başarılı. Şimdi de biraz karakter analizi yapalım.

Hamlet - İyisin hoşsun tatlı Hamlet'imiz. Özellikle iğneleyici lafların beni baya gülümsetti, güzel iğneledin hakedenleri. Ama bir türlü nasip olmadı çabucak intikamını almanın babanın. Bak Laertes'e babasının öldürüldüğünü duyunca koşa koşa geldi halkı arkasına alarak. Halk biraz daha ateşli olsaydı tahtta Laertes oturuyor olacaktı. Sen de rüzgar gibi savruldun plan yapmak hak getire. Anlık kararlar verdin, eylemler yaptın ama sen de dedin ne kadar plan yaparsak yapalım sonucu kader belirliyor diye. Bu plansızlığını bu inancına bağlıyorum yırttın. Ayrıca Ophelia'ya karşı olan sevgin beni çok şaşırttı be yavrum. Tamam deli rolü yapıyorsun sevmiyorum seni diyorsun üstüne laf koyuyorsun kıza, sonra cenazesinde çok seviyordum onu diyorsun. Kitap boyunca rolünü yaptığın deliliğin altında büyük bir mantık vardı ama Ophelia'ya duyguların aklımı bulandırdı. Sonuç olarak sevdim seni keşke göçüp gitmeseydin ama onurlu öldün, başarılı.

Fortinbras - Seni başlarda ergen, kanı hızlı aktığı kadar gözleri de hızlı kapanacak diye düşünmüştüm ama helal olsun sana herkes göçtü sen kaldın. Sonradan girdin zaten gözüme mantıklıymışsın, başarılı.

Horatio - Sen ne yüce bir insansın. Sen yönet ülkeyi diyeceğim de gözün yok hiç makam mevkide soytarılıkta, başarılı.

Polonius - Ağır dalkavuksun, en ağırından. Ayrıca Hamlet o kadar laf koydu sana nasıl bir tanesini anlayıp da cevap veremedin bunu da ben anlamıyorum. Sana ölmek müstahaktı zaten iyi oldu. Karakterin güzel, tam olması gerektiği gibi yansıtılmış ama sevmiyorum seni o yüzden, başarısız.

Leartes - Aferin sana doğrusu. Hamlet senin kadar olamadı bu kral olma yolunda adım atmalarda. Olmadın ama oluyordun. İsteseydin esetten olurdun bence. Kız kardeşine verdiğin nasihatleri de beğendim güzeldi. Ama mezarlıkta da ne diye yapışıyorsun bi anda Hamlet'in boğazına, haksızsın orada. Bir de kralla hain hain planlar yapmışsın, onur da yok sende. Hamlet gelip gönlünü almaya çalıştığında da tripleniyorsun olmaz böyle. Sen kendin başarısız olmak istemişsin bu devamlı yaptığın hatalı eylemlerle o yüzden, başarısız.

Kral - Kardeş kanı değmiş o ellerine pis insan seni. İlk başta severdin Hamlet'i ya da ben sevdiğini düşünüyorum. Sonra baktın Hamlet benim foyamı ortaya çıkaracak gerçekleri ortaya serecek, gönder İngiltere'ye alsınlar kellesini. Kardeşinin karısıyla evleniyorsun bir de. Karın senin hazırladığın zehirli içkiyi içtiğinde o anki kayıtsızlığın da beni benden aldı doğrusu. Tabi pişman oldun sonradan yaptıklarından ama son pişmanlık neye yarar ? Her şey senin başının altından çıktı bu kadar kolay ölmemeliydin. Fakat şunu da belirtmek isterim ki senden sonra tahta gerçekten Hamlet'i geçireceğine canı gönülden inanıyordum. Ne kadar onursuzluk varsa sende toplanmış. Arada kendi içini, düşündüklerini yansıttın fena değildi. Karakterinin işlenişi bakımından, başarılı.

Kraliçe - Değer miydi? Hamlet sana lafları koyduktan sonra döndün ama iş işten geçeli çok olmuştu. Hamlet'in içkisini içip onu bir anlamda kurtarmış oldun ordan bir puan veriyorum sana. Ayrıca anne olduğunu belli ettin Hamlet'e güzel davrandın ordan da sana iki puan. Sonradan döndün ama ben eskiden yapılanları unutmam o yüzden, başarısız.

Ophelia - Kızım Hamlet sana o kadar laf koydu neden karşılık vermiyorsun yav ? Geçiştirme cevap ver işte. Hem ben senin aşkına da inanmıyorum Hamlet'e karşı. Babanın kuklasıydın güzel kullandırttın kendini, yüreğini dinlemedin, onu geçtim mantığını da dinlemedin. Keşke almasaydın canını kendi iradenle o kısma üzüldüm. Kuklaydın ve zayıftın, başarısız.

Hayalet - Yeter sen de Hamlet'i sıkıştırma öcümü al öcümü al diye. Tamam bazen kendisine hatırlatılması gerekiyor Hamlet halleder o kısmı. Aldı öcünü artık ruhun huzur bulsun yeter, kararsızım.

Elif Arslan, bir alıntı ekledi.
30 Mar 20:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Isteseydin eğer, isteğinin şiddetinden, istemenin muhabbetinden yer ayrılır,gök parçalanır, ma'dum mevcuda, adem vücûd'a inkilab ederdi.isteseydin eğer, günahların yok olurdu.
İsteseydin eğer, bir kere isteseydin, evet bir kez gerçekten isteseydin olan olurdu...olacak olan olurdu...isteseydin olmaz bile olurdu...
Sen hiç istemedin ki dostum ! İstemek nedir bilmedin ki ! Hiç tutulmadın sen! Tutkuların için ölmedin ki!
Isteseydin ölürdün, ölseydin olurdun! Sen hiç olmadın ki! Evet, olmadın çünkü sen hiç ölmedin! Ölecek kadar istemedin, ölümün pahasına istemedin, ölümüne istemedin!
İsteseydin ölürdün, ölseydin olurdu, Oysa ne öldün ne oldun. Çünkü sen istemedin; isteğini, istediğini aslında dile bile getirmedin. Öyle ya, bir kere getirseydin, olurdun, bir kez adam gibi aklından geçirseydin hemen orada olmuş ve ölmüş idin.
Sen hiç istemedin ki dostum! İstemesini bilmedin, istemek nedir bilmedin! Çünkü sen ol deyince olduranı hiç tanımadın!

Göz İzi, Dücane CündioğluGöz İzi, Dücane Cündioğlu
Sedanur, bir alıntı ekledi.
30 Mar 19:17 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir kere isteseydin, evet bir kere gerçekten isteseydin, olan olurdu, olacak olan olurdu; isteseydin olmaz bile olurdu."

Motto, Dücane Cündioğlu (Sayfa 121)Motto, Dücane Cündioğlu (Sayfa 121)
Hakan Can, bir alıntı ekledi.
14 Mar 00:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir kere isteseydin, evet bir kere gerçekten isteseydin, olan olurdu, olacak olan olurdu; isteseydin olmaz bile olurdu.

Motto, Dücane Cündioğlu (Sayfa 121)Motto, Dücane Cündioğlu (Sayfa 121)

Ben artık oluruna bıraktım bazı şeyleri.
Çünkü bazen ne yaparsan yap istediğin gibi yürümüyor her şey.
Her sabah aynı duyguyla uyanıp gün boyu aynı boşlukta savrulmak istemiyorum artık.
Belki yeterince savaşmadın diyecek bazıları ya da gerçekten isteseydin pes etmezdin diyecekler.
Ama kimsenin benim içimdeki yorgunluktan, kırgınlıktan haberi olmayacak.

Ankebut Evler
Çok istiyorum ama olmuyor” dedi delikanlı. “Ne yapsam olmuyor. İnanınız, elimden geleni yaptığım hâlde olmuyor.”
“Sen istemek nedir hiç bilmiyorsun ki!” diye cevap verdi yaşlı adam, hafifçe sesini kısarak. “Gerçekten isteseydin olurdu. Evet, hiç boşuna yorma kendini! İsteseydin, eğer gerçekten isteseydin, olmak istediğin, olmasını istediğin olurdu. Olmadığına göre sen henüz istememişsin demektir.”

Cebir, bir alıntı ekledi.
19 Şub 12:57 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kere isteseydin, evet bir kere gerçekten isteseydin, olan olurdu, olacak olan olurdu; isteseydin olmaz bile olurdu.

Motto, Dücane CündioğluMotto, Dücane Cündioğlu
Zynp Arı, Göz İzi'yi inceledi.
 30 Oca 17:21 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dücane Cündioğlu ile kıymetli bir hocam sayesinde tanıştım kitabını da hediye etti . Bugün okuma fırsatım oldu bir kaç saatte bitirilebilecek harika bir deneme kitabıydı ; lakin bir kez daha okunmak suretiyle ...

Kitabı okurken kendime çok kızdım bunca zamandır neden bu yazarı keşfetmemiş ve kitaplarından istifade edememişim diye . İlerledikçe olsun , ya hiç tanımamış olsaydın diye düşünmekten de alıkoyamadım kendimi vesile olana teşekkürler...

Gözümüzü kapattığımız , dilimizi lal ettiğimiz , gerçeklik arayışındaki gerçeklere , kendi gerçeklerimiz gözüyle bakıp bizden istenen asıl hakikat gerçeğinden nasılda uzaklaştığımızı gördüm . Okuduklarım gördüklerimin , hissettiklerimin de ötesinde. Kitabında ana teması şaşakalmanın şaşkınlığı içerisindeyim !

isteseydin eğer, bir kere isteseydin , evet bir kez gerçekten isteseydin olan olurdu ...

Sen hiç istemedin ki dostum ! İstemek nedir bilmedin ki ! Hiç tutulmadın sen ! Tutkuların için ölmedin ki ! İsteseydin ölürdün , ölseydin olurdun ! Sen hiç olmadın ki ! Evet , olmadın , çünkü sen hiç ölmedin! Ölecek kadar istemedin , ölümün pahasına istemedin , ölümüne istemedin...

Sen hiç istemedin ki dostum ! İstemesini bilemedin , istemek nedir bilemedin ! Çünkü sen ol deyince olduranı hiç tanımadın ! “


Deneme türünde; edebiyat-felsefe alanında çalışmaları seviyorsanız Dücane hocadan istifade edeniz derim .

Keyifli okumalar ...