1000Kitap Logosu

Geriye kalan?

Zeynep
bir alıntı ekledi.
Filmde, beklenen yağmur en sonunda yağar ama savaştan geriye kalan her şeyi yağan yağmurun temizlemesi mümkün müdür acaba? Savaşlarda onca yaşananlar insanoğlunun en karanlık ve en vahşi taraflarına ait öykülerse, makineli tüfekler ve top mermileri art arda patlayıp etrafa ölüm saçıyorsa, tecavüz mağduru zavallı kadınlar nefret çocukları’nı dünyaya getiriyorsa… Ne yazık ki savaştan geriye kalan bu pislikleri temizlemeye göğü yararak bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun dahi gücü yetmez…
20
Eross
bir alıntı ekledi.
Bazıları hiçbir şeye inanmıyorlar ve bununla gurur duyuyorlar. Diğerleri, kendi menfaatlerine olan ve kitlelere iman görüntüsü altında inanmaya ikna ettikleri şeylere inanır görünüyorlar. Geriye kalan büyük çoğunluk ise kendilerine uygulanan hipnotizmayı iman olarak kabul ediyorlar ve inançsız yöneticiler ve ikna edicilerin kendilerinden istediği her şeye köle gibi itaat ediyorlar.
7
72 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Merhabalar bugün sizlere Stefan Zweig'in yazmış olduğu Kızıl kitabıyla geldim. Kitabın ana karakteri Berger yıllardır hayalini kurduğu üniversite hayatı başlamıştır. Viyana'daki ilk günü özlemle çektiği o hayalle asla örtüşmez ve ilk gün nasılsa geriye kalan günler onu takip eder. Yoksunluğunu çektiği hayatı bir türlü yaşayamaz. Aynı evde oda arkadaşı olduğu kişiyle hayata atılmaya çalışır ama yine olmaz. Kısacası Zweig bu kitabının bir kişinin kimlik bulma çabasına şahit oluyoruz ve bu süreçteki hisseleri, ruh hallerini yine her zaman olduğu gibi başaralı. Bugüne kadar çok fazla Zweig kitabı okudum ve okuamaya da devam edeceğim fakat şu eleştirimi yapmaktan da geri kalmayacağım. Kitap içerisinde yer alan Berger'in 13 yaşındaki bir kızı öptüğü yerden rahatsızlık duydum açıkçası. O dönemlerde kızların evlenme yaşları ya da yazarın kitap içerisinde bir nokta olarak gördüğü yerdir fakat yine de rahatsız oldum. Onun haricinde Zweig kalemi hep olduğu gibi başarılı.
Kızıl
7.6/10
· 15,8bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1
Gulshan21
bir alıntı ekledi.
Bir savaş sadece birkaç bin ya da birkaç yüz bin genç adamı öldürmez. Bir halkın içinde bir daha asla geri getirilemeyecek bir şeyi öldürür. Ayrıca eğer bir halk yeterince savaş görürse, çok geçmeden geriye kalan tek şey bizim-sizin ve benim ve bizim gibilerin-balçıktan büyüttüğümüz o canavar, o yaratık olacaktır.
1