Değerli dostlar, slm , mrb, naber? versiyonu - Türkçe katili- hiç bir mesajı cevaplamıyorum. Zahmet etmesin hiç kimse. Kitap dışında herhangi bir konuyu da bu platformda paylaşmak niyetinde değilim. Uzun süredir kayıtsız kalarak, sessize alarak ya da taşkın mesajlar için engelleme yoluna giderek kendimce çözüm buluyorum ama işin ucunu kaçıran, kitaptan ve kitap okumaktan ne anladıkları tartışılan bir güruh -ki aynı fabrika mahsulü olduklarını düşünmeye başladım- tadımı kaçırmakta.

Son olarak da affınıza sığınarak herhangi bir kitap önerisinde bulunacak yeti ve donanımda değilim. Ancak okuduğum ve beğendiğim kitaplar hakkında herkesin sayfasında olduğu gibi benim sayfamda da bir bölüm var. Ben merak ettiğim okurların sayfasından bakıyorum. Şahsi fikrimin bizzat öğrenme zahmetine girilmesine de gerek yok diye düşünüyorum.

Anlayışlı insanlarla kesişsin yollarınız, kitaplarla kalınız dostlar...

Elveda Tüyap
Bu sabah bir inceleme okudum ve sizlere Tüyap Kitap Fuarı'ndan uzaklaştığım günün hikayesini anlatmak istedim. Biraz sitem ve çokça tespit içerecek bu ileti. Şimdiden gereksiz yazılar okumayan okurların bu yazıyı okumamasını tavsiye ediyorum.

Bildiğiniz üzere, Tüyap Kitap Fuarı her sene kasım ayının ilk haftasında Beylikdüzü'nde açılıyor ve birçok yazar binlerce seveni ile buluşuyor. Bu fuar hem yazarlar için hem de okurlar için bulunmaz bir nimet kuşkusuz. Gerçekten ben de böyle düşünenlerdendim... Evet, hiçbir zaman bir yazarın imza kuyruğunda saatlerce beklemedim; ama bekleyeni de eleştirmem. Çünkü benim en sevdiğim yazarlar genellikle çoktan bu dünyadan göçüp gitmiş yazarlardır. Yaşayan yazarlara nedense hayranlıktan öte bir duygu besleyemiyorum.

Tüyap Kitap Fuarı ile 2009 senesinde tanıştım ve her sene fuara giderek okuyamayacağım kadar kitaplar alıp geri döndüm. Kasım ayının ilk haftasını doğum günümmüşçesine iple çektim. Öğrenciyken kitap almanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Birkaç ay öncesinden paramı biriktirip fuarda son kuruşuna kadar harcıyordum. Asla da pişman olmadım.

O zamanlar her geçen sene fuarın kalabalıklaştığını görüp mutlu oluyordum içten içe. İnsanların kitap okumaya sevgisinin arttığını düşünüyordum. Bir yandan da bu kadar çok insanın aynı anda fuara alınmasının yanlış olduğunu düşünmeye başlamıştım. Çünkü inanılmaz derecede kalabalıklaşıyordu içerisi. Nefes almak güçleşiyordu her geçen sene. Sıcaklıktan bahsetmiyorum bile...

2 yıl önce ise, yine her zamanki gibi fuara gitmek için evden çıkıp 1 buçuk saatlik yolculuğumu tamamlamıştım. Bilen bilir, fuara girebilmek için Beylikdüzü'ndeki üst geçitten geçmek gerekir. Başka yol yoktur. Ancak üst geçit insan kalabalığı sebebiyle dolu olduğundan insanların E 5'ten, arabaların son sürat geçtiği bir yerden, karşıya geçmeye başladığını gördüm. Bu manzarayı görünce şok oldum. İnsanlar canlarını tehlikeye atarak yaklaşık 100 km hızla geçen arabaların arasından karşıdan karşıya geçiyorlardı. Gözlerime inanamadım. İnsanlar arabadan hızlı olduklarını düşünüyor olamazdı.

Yaklaşık yarım saat süren bir mücadeleden sonra Tüyap'ın önüne gelmeyi başardım. (Tabii üst geçidi kullandım.) İçeriye girerken insanların turnikelerin üzerinden atlayarak giriş yaptıklarını, bazı görevlilerin ise buna müsaade ettiklerini gördüm. 10 TL giriş ücretini vermemek için insanlar görevlinin diğer tarafa bakmasını bekliyordu. Görevli diğer tarafa bakınca da hurra herkes içeri dalıyordu. Bu manzara da beni bir hayli şaşırtmıştı.

İçeriye girdiğimde ise, adeta içeride mahşer yeri kalabalığı hakimdi. Çocuklar sağdan sola koşturuyor ve insanlar fotoğraf çektirmek için türlü türlü şaklabanlıkların içerisine giriyordu. Gerçek şu ki, kimsenin kitaplarla ilgilendiği yoktu. İçi boş bir kitap okuyan nesli yaratılmıştı. İnanılmaz derecede üzüldüm. Çünkü insanlar kitapları alıp okumak yerine onlarla fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmak amaçlı Tüyap Kitap Fuarı'na geliyordu artık. Bense tek bir kitaba bile dokunamadan, 10 TL vermiş olduğum fuardan eli boş çıktım.

Geri dönüş yolunda ise, yukarıda bahsettiğim üst geçidi tekrar kullandım. Bu kez inanılmaz bir şey oldu. Üst geçit tıkandı. Abartmıyorum, orada yüzlerce kişiyle beraber ölebilirdik. Tarih bu tarz izdihamlarda ölen insanlarla dolu... Üst geçit neden tıkandı peki? Çünkü karşıdan gelen ve Tüyap'a gitmek isteyen insanlara bizim taraftakilerden hiç kimse yol açmıyordu. Onlar da metrobüs çıkışında bizim geçmemize izin vermiyordu. İki taraf da birbirine yol vermediği için insan trafiği sıkışmıştı ve artık tek bir adım atamayacak kadar yapışmıştık insanların sırtına. Arkadan ise sürekli yeni insanlar gelip kalabalığı artırıyordu. En sonunda trafik polisi gelip yolu açmak zorunda kaldı. Şaka yapmıyorum, trafik polisi geldi.

Peki soruyorum şimdi, biz miydik kitap okuyan insanlar? Hangi kitaptan öğrenmiştik bunları? Usulsüzlüğü, sahtekarlığı, hoşgörüsüzlüğü hangi kitap övüyordu?

O gün Tüyap'a gittiğim son gündü. 1 buçuk saat daha yolculuk yaparak eve döndüm ve bir daha kapısına dahi uğramadım. Demem o ki, popüler kültür çok tehlikeli. Bunun önüne geçmezsek, bir gün kendi gerçek distopyamızı yaşamak zorunda kalabiliriz.

Saygılarımla.

Emek Erez
Into The Wild:“Her Şeyi Gerçek Adıyla Söylemek İçin”

Yönetmenliğini Sean Penn’in yaptığı, 2007 yapımı Into The Wild (Özgürlük Yolu/Yabana Doğru) filmi, dünya sinemasının önemli eserlerinden birisi olmayı sürdürüyor. İnsan, doğa, hayvan ilişkisi, mülkiyet, insanın kendi gerçeğiyle yüzleşmesi, doğa içinde insan varlığının anlamı gibi pek çok açıdan değinilebilecek film bir bakıma bahsettiğimiz bu durumlara eleştirel bir yaklaşım sunarken, içinde bulunduğumuz yaşamların, bize dayatılan anlamların ne kadar varlığımıza uygun olduğu konusunda düşünmeye sevk ediyor.


Mülkiyet, tüketim, “şeyleştirilen” doğa varlığı ve farklı bir insan Christopher McCandless

Filmin kahramanı başarılı bir öğrenci olan, Christopher McCandless kitaplarla kurduğu dünyanın ve aile içi problemlerinin de etkisiyle Alaska’ya doğru bir yolculuğa çıkmaya karar verir. Filmde Christopher’in yol boyunca yaşadıkları anlatılırken, yaşamının onu sürüklediği bu yolculuğun nedenlerine de değinilir. Cristopher yaşadığı toplumsal durumun dışında bir bireydir. Onun dünya anlamı yaşadığı çevreye uyumlu değildir. Mezuniyetinde ona yeni bir araç almak isteyen ailesine “neden yeni bir araba isteyeyim ki, arabam var ve bana yetiyor” şeklindeki çıkışı onun bu durumunun göstergesi gibidir aslında. Baudrillard’a göre, tüketim toplumunda güçlü bir homojenlik sağlanmakta ve bu çerçeve içerisinde toplumun yeniden üretimi gerçekleşmektedir. Tüketici haline dönüşen kişi, bolluk işaretlerine sahip olmanın ve onu teşhir etmenin, kendisine hem mutluluk hem de prestij sağlayacağına inanmaktadır (akt. Şaylan, 1999: 299). Bu anlamda Cristopher içinde bulunduğu ortamdan farklılaşır, insanın ihtiyacının ötesinde tüketmeye koşullandığı günümüz toplumu için bu radikal bir tavır gibi algılanır ki onun ailesine karşı kurduğu şu cümle durumun özetidir: “Farklı olduğum için endişeleniyor musunuz?”

Farklı olmak günümüz yaşamında “öteki” olarak kurulmak anlamına gelir. Yaşadığımız dünyanın kriterleri, bize biçilen yaşamı belirlemiştir. Onun dışında bir yaşam kurma çabanız Cristopher’ın yaşadığı gibi sıkıntılı, ait olamamış, yadsınan bir yaşamsal pratiğe karşılık gelir. Bu aslında akılcılık felsefesinin de getirdiği bir durumdur. Akılcılık her şeyi aklî olan ve olmayan olarak ayırırken kendi sınırları dışında kalanı farklı öznelikler olarak üretir. Böylece “normal” olan; “anormal”, “tuhaf”, “farklı” olarak yeniden üretilir. Ve bunun sonucu olarak yaşam içerisinde herkes gibi davranmayan, tek tip olarak var olamayan dışlanır.

Into The Wild filminde değinilmesi gereken noktalardan birisi de mülkiyet ve mülksüzleşme konusudur. Mülkiyet nedir? Sorusuna en keskin cevabı ünlü düşünür Prodhon: “mükiyet hırsızlıktır” diyerek vermiştir. Mülkiyet hırsızlıktır çünkü topraklar doğal zenginlik miraslarıdır, insan ürünü değildir ve doğanın insanlara karşılıksız bağışıdır. Fakat topraklar hava, su gibi ele avuca sığmaz olmadığından, bazı insanlar doğanın herkese verdiğini sahiplenip onu bir zenginlik hâline getirmişlerdir (Proudhon, 1840: 91).

Proudhon’un yıllar öncesinden yaptığı bu tespit insanın doğa ile değişen ilişkisiyle de ilgilidir. Neolitik dönem ile başlayan toprağın ve hayvanın evcilleşmesi süreci insanın doğa üzerinde bir hȃkimiyet kurmasına sebep olduğu gibi, doğayı öteki bir konuma taşımıştır. İnsan için doğa giderek daha fazla tüketeceği bir nesne haline gelmiş ve bu durum insanın doğayı artık sadece “şey” olarak görmesine sebep olmuştur. Arendt’in “şeyleştirme” (1994: 152) adını verdiği bu durum şeylerle çevrelenmiş bir yaşam pratiğini de beraberinde getirmiştir. İnsan yapımı dünya, insanı bir dünyasallık düzeyine esir hâle getirmiştir. Böyle bir dünya içerisinde Cristopher mülkiyetinde olan “şeylerden” kurtularak aslında bir bakıma gerçek özgürlüğe doğru yolculuğa çıkmıştır. Yol boyunca önce arabasını, daha sonra üzerindeki parayı ve en son plakayı da bırakan Cristopher gittikçe doğaya daha da yaklaşarak, kendi deyimiyle “artık kaçtığı medeniyet tarafından zehirlenmeyecek ve içindeki günahları öldürüp, ruhani bir yolculuğa çıkacaktır.”Metalaşan doğa, verili yaşamsal durumumuz ve gözetim

İnsan doğayı artık bir tüketim nesnesi hâline getirmiştir; havası, suyu, toprağı kapitalist dünya için sadece maddî anlamda değer taşır. Denizinde yüzmek için, dağında tırmanmak için, nehrinin kenarında oturmak için hep ödemeler yapmak zorundasınızdır. Birileri doğanın herkese eşit sunduğu varlığını mülk edinmiş ve sizi onun için bedel ödemeye mahkȗm etmiştir. Filmde Cristopher’dan nehirden geçebilmesi için istenen kimlik, para ve izin bu durumun göstergesi olarak karşımıza çıkar. Doğada bulunan herhangi varlık için birilerinden izin almak zorundasınızdır. Ayrıca Weatherford’un değindiği gibi günümüz insanı çevrelerindeki bölgelerin kaynaklarına ihtiyaç duymadıkları zaman bile, eğlence ve dinlenme adına çevrelerindeki dünyayı yok etmek için yeni yollar bulurlar (2008: 232). Plajların çevresini oteller sarar, doğanın herhangi bir yeri tellerle çevrilerek parklar, bahçeler kurulur ve bütün bunlar yapılırken doğanın varlığına kast edilir ve doğanın varlığı metasal bir karşılıkla yeniden üretilir.

Var olan dünya durumu bireyleri verili bir yaşama mahkȗm etmiştir. Verili bir yaşam bizim için her şeyin sınırının başkaları tarafından belirlenmiş olması demektir. Mutlu olmak için size belli şeyler sunulmuştur. Para, kariyer, tüketim, bütün bunlar sizin özgürlüğünüzün denetimli hâle gelmesine sebep olur. İnsan, yaşamını verili olan bu hırslar üzerine anlamlandırmaya çalıştıkça daha da mutsuz olur. Devlet aygıtı size verdiği kimlikle sizin yaşamınızın tapusuna da sahip olur siz artık kendi kimliğinizle değil devletin mülkündeki bir bireysel durumla karşı karşıyasınızdır. Diliniz, dininiz, kimliğiniz, uyruğunuz her şeyiniz daha doğduğunuz an birileri tarafından belirlenmiştir. Kredi kartları, pasaportlar, ehliyetler sizin her yerde gözetlenmenize, gittiğiniz her yerde devletin herhangi bir bürokrasi kurumuna kaydınıza yarar. İnsan artık her anlamda bir gözetim nesnesidir. Bu nedenle günümüz dünyasında özgürlükler hiçbir zaman tam anlamıyla bir özgürlüğün ifadesi değildir. İşte bu nedenle filmde Cristopher yolculuğa çıkmadan önce, bütün bu gözetlemenin dışında var olabilmek için kredi kartını, pasaportunu ve kimliğini yok eder o artık Cristopher değil, Alexander Supertramp’dır. Onun için artık verili bir kimlik yoktur, o “adlandırılmış” değil, kendi istediği bir isimle, gözetimin dışında doğaya doğru yol almaktadır. Ve bu yol ona ailesinin sürdürdüğü birbirine bağlanmış “kȃğıt erkek” ve “kȃğıt kadınlar” gibi olmamak için, dayatılmamış bir mutluluğun peşinde, sonsuz bir özgürlük için bir kapı olacaktır.

Ve yüzleşme

Illich’in deyişiyle: İnsan artık el emeğinden, zahmetten ve toprakla temas etmekten uzaklaşmış, doğanın sadece güzellikleriyle ve estetik hazzıyla değil, zorlukları ve tehlikeleriyle olan doğrudan bağını yitirmiştir (1978: 12). Bu değerlendirmeye uygun olarak filmin kahramanı Cristopher doğanın zorluk ve tehlikeleriyle yüzleşmeye, kendi deyimiyle kendisini “insanlığın en eski duyguları arasında bulunmaya” adamıştır. Ancak doğa her ne kadar insan tarafından denetim altına alınmış gibi görünse de, doğal yaşam içerisinde kendi kurallarını uygulamaya devam eder. Critopher’ın avladığı geyiğin bozulması ve zehirlenmesine sebep olacak yanlış bitkiyi yemesi bütün bunların göstergesidir. Bu durum doğa ve insan arasındaki güç savaşında, insanın hȃlȃ onun karşısında güçsüz olduğuna işaret eder. İnsan doğanın dağlarını delip yollar açmış, bombalar üretmiş, fabrikalar kurmuş, doğayı olabildiğince yağmalamış, tüketmiş ve talan etmiş, her şeyini kendince “adlandırmış” olabilir ancak insan hȃlȃ gerçek doğa şartlarında güçsüz bir varlık durumuyla karşı karşıyadır. Çünkü doğa çeşitliliği birbirine çok benzeyen insan tarafından adlandırılmamış pek çok zenginliği içinde barındırır. Ve yanlışlıkla tükettiğiniz bir bitki Cristopher’ın zehirlenip ölmesine neden olduğu gibi insan varlığının güçsüzlüğünün göstergesi de olabilir. Yani insanın adlandırıp kurduğunu düşündüğü doğa dışı yaşam, ona kendisini ne kadar güçlü hissettirse de, insan ve doğa arasındaki güç savaşı hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Kısaca, ne kadar farkında olmasak da gücümüz sadece kendi kurduğumuz ya da birilerinin bize sunduğu bu yaşam şartlarında geçerli, doğa şartlarında değil.

Into The Wild filmi pek çok konuda çok soru sorduran, çok derin felsefî alt yapı barındıran bir film, filmin gerçek bir öyküden yola çıkılarak çekilmesi filmi ayrıca anlamlı kılıyor. Her izlendiğinde yaşamsal varlığımıza dair yeni sorgulamalar bulabileceğimiz bu film, bize verili olan yaşamın dışında başka bir yaşam yolunun mümkün olabileceğini ve en önemlisi her şeyi “gerçek adıyla söylemeyi” öneriyor. Bunun anlamı birilerinin bizim için kurguladığı, anlamlandırdığı, adlandırdığı dünyanın dışında bir dünyanın, hakikatinin de farkında olmak demek belki de, kurulmuş özneler olarak değil, gerçek varlığımızla var olabilmek.


Kaynaklar

Arendt, H. (1994), İnsanlık Durumu, (Çev. Bahadır Sina Şenel), İstanbul: İletişim.

Illich, I. (1978), İşsizlik Hakkı, (Çev. Deniz Keskin), İstanbul: Yeni İnsan Yayınevi.

Proudhon, P.J. (1840), Mülkiyet Nedir?, (Çev. Devrim Çetinkasap), İstanbul: Türkiye İş Bankası Yayınları.

Şaylan, G. (1999), Postmodernizm, Ankara: İmge Kitap Evi.

Weatherford, J. (1994), Vahşiler, Barbarlar ve Uygarlık, İstanbul: Versus.

ŞEYHMUS DİKEN'DEN Erebê Şemo'nun Dili!
Maksim Gorki diyor ki; "Kürt halkı, kendi yazarı Erebê Şamilov'un diliyle konuşuyor." Bakın bu bir yazara, yine büyük bir yazarın verdiği koca bir değerdir. Gorki, Erebê Şemo Kürt Halkının diliyle konuşuyor ya da yazıyor demiyor. Kürt halkı Şemo'nun diliyle konuşuyor, diyor.

Lis Yayınları'nın "Şivanê Kurmanca"* ismiyle yakın zamanda yayınlanan ve Erebê Şemo tarafından 1935 yılında yazılıp basılan kitabını elime aldığımda itiraf edeyim ki ben de "Milli" bir gurur duydum.

Kitaplarını Kürt okuruna buluşturmanın önemi

Neden mi? Birincisi teknik olarak çok kaliteli bir baskı olmuş Şivanê Kurmanca. İkincisi 1935 yılında Erivan'da basılan kitabın tıpkıbasımı da birlikte yayınlanmış ve ilk defa eserin tamamı orijinal metniyle birlikte Kürtçe'nin okurunun karşısına çıkmış.

Ve bir başka önemli nokta da şu ki; kitabı yayına hazırlayan Mustafa Aydoğan en az kitap kadar kıymetli 50 sayfalık bir Erebê Şemo ve Şivanê Kurmanca araştırması ile kitabı okurla buluşturmuş.

Anlaşılan o ki; benim gibi kimi başka Kürtler de, az da olsa böylesine çok önemli ve prestij kitabı diyebileceğimiz Kürtçe kitaplarla Kürt okurunun buluşmasını önemsiyor.

"Moral verebilir" diye kitaba yasak

Başkaları da bunun farkında! Farkındalar ki, yasaklıyor, engelliyorlar. Diyarbakır D tipi cezaevinin yetkilileri "Moral verebilir" diye kitabın cezaevine sokulmasına izin vermemiş.

İzin verseydiler şaşardım! Bunca "çözüm" tantanasından sonra hâla aynı kafa yapısına sahip kimi insanlar işin başında durarak politik belirleyiciliklerini sürdürüyorlarsa, işimiz hayli zor.

Her defasında tekrar ve tekrar yineliyorum. Kürt Sorunu çözülecekse gündelik hayatın tutunduğu noktalardan kendini ele verir. Başçavuşun, karakol polisinin, belediye zabıtasının, trafik memurunun, vergi dairesindeki veznedarın ya da nüfus kâğıdınızı elinize tutuşturan memurun kafası hâla eski telden çalıyorsa, Ankara istediği kadar hikâye anlatsın lafı güzaf.

2009'da 20 Kürt yazarı Kürtçe yazdı

Bakın Kürtler inadına yazıyor bilmem haberiniz var mı? Hadi ben sizleri haberdar edeyim de içimde ukde kalmasın. Son sekiz ay içinde yani 2009 başından bu yana en az 20 Kürt yazarı ve sadece bölgeden olmak kaydıyla, Kürtçe kitaplarını yazıp yayınlatmışlar.

Azad Zal (Teşî), Omer Dilsoz (Neynika Dilî), Arjen Arî (Çil Çarîn), Fevzi Bilge ( Bi Şev Merdîn Sterike), Dîlaver Zeraq (Çilken Pênûsê), Şener Özmen ( Rojniviska Spinoza), Çîya Mazî (Mijarên Mîqro), Adil Zozanî (Mişextî), İrfan Amida (Zeremya), Jan Dêran (Şev û Deng), Welat Dilken ( Sî Bi Rojê Xweşik e), Rênas Jîyan (Qerten Zimên), Gulîzer (Bûka Baranê), Lal Laleş (Deqên Qesas), İrfan Babaoğlu ( Pahnîya Aşîl), Kawa Nemir (Salname), Receb Dildar (Şikefta Xwekuştunê), Emin Yalçınkaya (Mala Dînan-Mala Extîyaran), Aram Gernas (Baxçê Zaroqan)...

Bunlar benim bilgim dâhilinde olanlar. Atladıklarım affetsin. Elbette bölge dışında ve de diasporada yaşayıp Kürtçe kitapları bu zaman dilimi içinde yayınlananlar da ayrıca var.

İtiraf edeyim, Kürtlerin morale ihtiyacı var

Şimdi işin tam da burasında yaşadığı dönemde anadili Kürtçe'nin yanında; Ruşça, Türkçe, Yunanca, Ermenice de bilen bir Kürt yazarının ve Modern Kürt romanının atası olarak kabul edilen ilk Kürtçe romanı yazan Erebê Şemo'nun romanının neden "Moral verebilir" diye engele takıldığını bugünün okumalarından bilmem anlayabiliyor musunuz?

Evet, yasaklayan zihniyetle tersten bir yakınlığım olduğunu size itiraf edeyim. Kürtlerin bir iç ses manasında şiddetle morale ihtiyacı var. İstedikleri kadar dar yerlere sıkışmış olanlara Kürtçe kitapların ulaşmasına engel olsunlar. Bu moral gücün önünü kesemeyecekler benden söylemesi.

Öyle inanıyorum ki; bu türden kitapların yayınıyla, bu moral güç takviyesi Kürtçenin en çok konuşulan lehçesi Kurmanci üzerinden bir yazılı ve sözel mutabakatın oluşmasına da ortam hazırlayacak. Bunu da bugünden söylemek öyle çok anlamlı bir öngörü olmasa da söyleyeyim de içim rahat etsin.

Kürtlerin dostuğa da ihtiyaçları var

Belki kimilerine göre "yeri değil" denebilir. Ama kanımca tam da bu metin içinde vurgulanması gereken bir durum. Yani ez cümle var olmanın dille, ortak bir dille mümkün olabileceğinin vurgusu! Kürtler, kendi iradeleri dışında bölünmüş ve parçalanmış bir halk.

Irak ve Suriye'dekiler Araplarla, İran'dakiler Fars'larla, Türkiye'dekiler de Türk Halkıyla birlikte yaşamaya çalışıyor. Bu manada bakarsak Kürtlerin kendi iç sesleri anlamında kardeşliğe, diğer birlikte yaşadığı halklarla da dostluğa ihtiyaçları var.

Ama gelin görün ki, kimi siyasal müdahaleler Kürtlerin entelektüel bilinçlerinin giderek gelişmesine ortam oluşturacak ortak bir dil mevzuunun ciddi manada önüne bariyer koyuyor.

Örneğin, Irak Kürdistan'ında yaşayan Kürtlerin mücadele tarihleri boyunca Araplarla siyasal manada ilişkilerini koparmış olmalarına rağmen hâla Arap alfabesinde ısrar etmeleri manidar.

İstedikleri kadar kuzey-güney diyalogunun önünü kesmek, mutabakatını kırmak manasında, güney Kürtlerinin hâla Arap alfabesinde ısrar ile Soraniceyi resmi olarak dayatmasını sağlasınlar, hatta maniple etsinler. İktidarların dilin lehçelerine eşit mesafede durma doğruluğuna da inanarak, doğruların bulunulacağına da inanıyorum. Kürtler ortak bir lehçede karar da kılacaklar. Mesela Latin alfabesi ve Kürtçenin Kurmanci lehçesi. Buna yürekten inanıyorum...

Şemo'nun 74 sene önceki diline ihtiyaç var

Erebê Şemo'nun Kars'ın Susuz beldesinden başlayan serüveni bugünlere evirildi. Erebê Şemo romanını dönemin Komünist gençlik örgütü olan Kürt Konsomollarına ithaf etmiş. Ve Ermenistan Komünist Partisi'nde çalışmış. Stalin'in malum sürgünlük yıllarından da epeyce bir zaman dilimi içinde nasibini almış.

Şivanê Kurmanca ile içinde otobiyografik öğeler de taşıyan Kafkas Kürtlerinin ve 1900'lü yılların Ermenistan'ının ve tabii ki Oktobr devriminin yarattığı iktidarın Kürt hayatını didikleyen romanı bugün Kürtçe'de ısrar eden yazarlara ışık saçıp rehber oluyor. Moral güç veriyor. Heyecan katıyor.

Evet, Kürtlerin Latini ve Kurmanci Erebê Şemo'nun 74 sene önce yazdığı ve kullandığı diline ihtiyacı var. Kürtlerin sadece siyasette değil edebiyatta da morale, şiddetle ihtiyaçları var... Hem de çok...

"Letîf u naze / Şêrîn u xweş e / Çi xweş awaze / Zimanê Kurdî" diyen ozanın diline doladığı gibi. (ŞD/EÖ)

*Erebê Şemo. Şivanê Kurmanca. Weşanxaneyê Lîs. Diyarbakır.2009

fulden ufacık, Fahrenheit 451'i inceledi.
18 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
"Fahrenheit 451: Kitap kağıtlarının yanıp tutuştuğu sıcaklık derecesidir."
Bu dünyada kitap okumak yasak. Evinde kitap bulunması yasak. Evinde kitap varsa ve kitap okuyorsan sen delisindir. Devlete karşı gelirsin ve tutuklanırsın. Kitaplar kötüdür ve kitaplar yakılmalıdır.
"Yakmak bir zevkti. Bazı şeylerin yitmesini, kararmasını ve değişmesini görmek özel bir zevk veriyordu. Avuçlarında, dev piton yılanını andıran bakır çinko alaşımı hortumla dünyaya zehirli gazyağı püstürtürken, kanının beyninde zonkladığını hissediyordu... Elleri, tarihin paçavralarını ve kömürleşmiş kalıntılarını yok etmek için ateş ve alevin tüm senfonilerini olağanüstü bir şekilde yöneten bir orkestra şefinin elleriydi. Duygusuz kafasında 451 numaralı sembolik başlığı, gözleriyle bundan sonra neler olacak düşüncesiyle turuncu alevler vardı. Elindeki tutuşturucuya vurdu. Ev onu oburca onu yutan alevlerin içerisinde kaybolup giderken adeta gökyüzünü kızıl, sarı ve kapkara renklerle yakıyordu. Hızla bir ateşböceği sürüsünün arasından geçti. Güvercin kanatları gibi uçuşan kitap yaprakları verandada ve çimenlerin üzerinde savrulurken, her şeyden önce, eski bir nüktedeki gibi, şekerlemeleri sopaya dizip şömine ateşine tutmayı arzuladı. Kitaplar kıvılcım saçan burgaçlarla yükselip rüzgarda uçarken yanarak karardılar."
Guy Montag itfaiyecidir. Fakat bu itfaiyecilerin görevi kitapları yakmaktır. Artık evler yanmaz şekilde inşa edildiği için itfaiyecilere bu görev verilmiştir. Montag'ın her şeyi vardır fakat mutsuzdur. Bunun nedenini bilmiyordur. Bir gün eve dönerken Clarisse McClellan diye bir genç kızla karşılaşır. Clarisse'in "Mutlu musun?" sorusundan sonra Montag mutlu olmadığını fark eder. Sonra düşünmeye başlar ve Clarisse ile konuşurken kendini mutlu hisseder. Bir gün Clarisse görünmemiştir. Karısı onun öldüğünü söyleyince ilk defa birisi için üzüldüğünü anlayınca şaşırır. Çünkü karıs ölse üzülmezdi. Clarisse yaşıtlarından çok farklı biri olduğu için dikkat çekmiştir. Psikologa giden düşünen biri yaşıtları gibi davranmayan biri tabiki dikkat çeker. İnsanlar birbiriyle konuşmazlar. Konuşsalar bile gülüp geçerler. Düşünmezler.
Bir gün Montag ve ekibi yine kitapları yakmaya gittiklerinde ev sahibi kitaplarla birlikte kendini yakınca Montag şoka girmişti.
"Kitaplarda bir şey olmalıydı,hayal edemeyeceğimiz şeyler, kadının yanan bir evde kalmasını sağlayacak bir şeyler; orada bir şeyler olmalı. Bir hiç için kalmazsın."
"İlk kez anladım ki bütün kitapların arkasında bir insan vardı. Her birini bir insan düşünüp yaratmıştı. Bir insan onları kağıda dökmek için günlerini veriyordu. Ben bunları düşünmeyi bile daha önce asla düşünmemiştim."
Montag kendisine yardım etmesi için Faber adında yaşlı bir adamın evine gider. O ise buna karşı çıkarak kendisini korktuğunu söyler. Montag'ın sözleriyle ona yardım etmeyi kabul eder. Ve ona kendisini dinleyebilmesi için cip verir. Fakat Montag karısının ve arkadaşlarının konuşmlarını duyunca sinirlenir ve onlara kitap okur. Kadınlar şoka girerek evden kaçarlar. En sonunda Montag'ın evinin ihbar edilmesiyle birlikte Montag'ın evi yakılır. Tam Montag tutuklanacakken Yüzbaşını ve iki itfaiyeciyi öldürür. Ve mekanik tazıyı yakarak oradan kaçar. Bütün şehir artık Montag'ı arar ve bu aramayı özel mekanik bir tazıyla gerçekleştirirler. Bu olayı televizyona verdikleri için her yerde Montag'ın arandığı bilinmektedir. Montag, Faber'in yanına giderek onunla vedalaşır. Ve Faber'in tavsiyesi ile nehire doğru kaçar. Polislerden kurtulmuştur. Ve nehrin ilerisinde ormanın arasında ateşin etrafında bir grup insan görür.
"Ateş tıpkı kıpraşan bir göz gibi, kayboldu, yeniden gözüktü. Sanki ateşi bir nefesiyle söndürmekten korkarak durdu. Fakat ateş oradaydı;ona uzaktan dikkatle yaklaştı. Ona gerçekten yaklaşmak aşağı yukarı on beş dakikasını aldı.; sonra gizlendiği yerden onu inceledi. Küçük bir kımıltı, beyaz ve kırmızi renk... Garip bir ateşti bu, çünkü onun için başka bir şeyi ifade ediyordu. Yakmıyordu; ısıtıyordu!"
Oradakiler Montag'ı yanlarına çağırınca Montag ilk afalladı sonra yanlarına gitti. Onlarla tanıştığında onların beyinleri içinde kitapları sakladıklarını ve dünya düzelirse tekrardan basacaklarını öğrendi. Artık Montag onlardan biriydi ve onlarla birlikte savaş olmuş şehirden, nehrin ters yönüne doğru yürümeye başladı.

Nurettin Amca Neden İntihar Etti? - Bölüm-2 :)
Her sabah olduğu gibi, saat beşte uyandı. Oturur vaziyette, derin düşüncelere daldı. Bu düşünce eylemini severdi, ama düşüncelerinin arasında kaybolur, sonra da ne düşündüğünü bir türlü hatırlayamazdı. Yataktan kalktı, abdestini almak için banyoya gitti. Banyoları hiç sevmezdi. Sarımsı renkteki fayansların, insanın içini buz gibi yapan etkisine bir türlü alışamamıştı. Mevsim ne olursa olsun, banyoya her girdiğinde üşürdü. Abdestini aldıktan sonra, odasına döndü, üzerini giyindi. Yatağının kenarında, yatmadan önce ütüleyip astığı bir gömlek bulunurdu. Bu alışkanlığı yıllar önce edinmişti, daha doğrusu kendisi için bu işi yapacak kimse kalmayınca, buna mecbur kalmıştı. Bir anda kızı aklına geldi. Yıllar önce gittiği İngiltere’den, bir daha da dönmemişti ve kendisini, yılda sadece bir defa arardı. Onda da çok kısa ve soğuk konuşurdu. Nurettin amcanın zihninde şimdi, kızıyla yaptığı en son konuşma yankılanıyordu. Kızının, eşinin seslenmesi sonucu, hoşça kal bile demeden kapattığı telefonun ahizesinden çıkan o ses, kendisi için yeni çınlama sesine dönüşmüştü. Kulakları sürekli çınlıyordu artık ama biliyordu ki kimse kendisini anmıyordu.

Oturduğu evin sadece bir odasını kullanıyordu. Aslında daha küçük bir evde oturmak istiyordu. Bunu yapamayışının iki sebebi vardı; birincisi, evin her tarafına eşinin ve kızının hatıraları sinmişti; ikincisi, civardaki bütün evler, ailelere uygun inşa edilmişti; kimse yaşlı ve yalnız ihtiyarlara göre ev yapmıyordu. Odanın her tarafı kitaplarla doluydu. Kitap okuma alışkanlığını, yirmili yaşlarında kazanmış ve şimdiye kadar hiç ara vermeden sürdürmüştü. Yaklaşık beş bin kitaba sahipti. Önceleri, kitaplarının tozunu alır, onları çocuklarıymış gibi okşardı ama uzun zaman önce bu huyundan vazgeçmişti. Yıllardır temizlenmeyen kitaplar, odaya ağır bir hava katıyor, insanı canlandıran kokuyu artık barındırmıyordu. Yıpranmış olan, el yapımı masasının üstünde, dün sabahtan eline aldığı, bütün geçmişini anımsatan kitap duruyordu. Kitaba hüzünlü bir bakış attı ve bu hüznü bir daha yaşamamak için kitabı, eski, tozlu raflardan birine kaldırdı. Perdeleri çok az açardı. Dışarısı da içerisi kadar karanlık ne de olsa diye düşünürdü. Güneşin bu şehre neden bu kadar küskün olduğunu anlayabiliyordu. Bastonunu her zamanki yerinden aldı. Bir gün bastonu farklı bir yere kaldırırsam, onu bulana kadar taşımaz bu bacaklar beni, diye düşündü. Günlük, sabah işlerini yaptığına göre artık camiye gidebilirdi.

Dışarıda, soğuk bir sonbahar sabahı vardı. Sokağa her zaman hazırlıksız çıktığından dolayı, bedenini ince bir titreme kapladı. Paltosunu almadığına - her zaman olduğu gibi - pişman oldu. Bu ihtiyatsız davranışına rağmen, nadir hasta olurdu. Bunun sebebini de, fazla düşünmesine bağlardı. Düşünmek, insanı sarıp sarmalayan bir zırh görevi görür, bedensel hastalıklardan korunmanın en güzel yolu düşünmekten geçer, derdi.

Az ileride Nizam amcayla karşılaştı. Nizam amca kısa boylu ve çok zayıf bir insandı. Bu zayıflık, onda sırıtmıyor; aksine ona oldukça dinç bir hava katıyordu. Yıllardan beri, köyle olan irtibatını koparmayıp, bağ bahçe işlerinde koşturduğu için, çevik ve sağlıklı bir insan olarak kalmıştı.

Günaydın Nizam, nasılsın? diye sordu.

Nizam amca:
Aa! Nurettin. Nasıl olayım, her zamanki gibi uykusuzum.

Bunu, neşeli ve muzır bir ifadeyle söylemişti. Nizam amca, erkenden kalkmayı hiç sevmez ama namaz kılmak için, bunu kendine ödev bellerdi.

Nizam amca:
Akşam toplantıya geliyorsun değil mi? Efendi seni özellikle istiyor toplantılarda. Hakkında olumlu düşünüyor.

Nurettin amca:
Geleceğim, ben de seviyorum efendiyi. Sohbetleri içimi aydınlatıyor. Her sözü ikna edici ve hatırda kalıcı.

Nurettin amca, eskiden inançsız bir insandı. Okuduğu kitaplardan böyle olması gerektiğini çıkarmıştı. İnançsızlığın, var olan tek gerçek, inancın ise büyük bir kandırmacadan ibaret olduğunu düşünürdü. Şimdi inançlıydı ve eski düşüncelerini aklına bile getirmiyordu. Bu değişim, eşi sayesinde gerçekleşmişti. Karısı bir gün onu yanına çağırmış ve başına gelecekleri tahmin etmiş gibi, derin ve duygulu bir bakışla, ondan kendisine, bir konuda, söz vermesini istemişti. Nurettin amca da, karısının duygulu haline bir anlam verememiş, neye söz vereceğini sormadan, söz veriyorum demişti. Karısı, arkasında sakladığı Kuran’ı ortaya çıkarırken, yüzündeki duygulu hal yerini, yılların insana kattığı, ciddiyete bırakmıştı. Nurettin amcanın gözlerinin içine bakarak, bunu ömrünün sonuna kadar saklamanı ve okumanı istiyorum, demişti. Nurettin amca da, karısının davranışı karşısında şaşırmış, biraz da bu isteği gereksiz bulmuştu. Yine de onu üzmemek için ve ona olan saygısından dolayı, kendisinden istenilen şeyi yapacağı konusunda karısına söz vermiş ve Kuran’ı, kitaplığının en üst rafına kaldırmıştı. Karısı, bu olaydan sadece bir ay sonra, küçük bir rahatsızlığı nedeniyle gittiği hastanede, vurulduğu yanlış iğne sonucu hayatını kaybetmişti. Nurettin amca, yıllarca mahkemelerde, devlete karşı savaşmış ama herhangi bir neticeye ulaşamamıştı. Karısının yası, bu olay üzerine eğilmesini engellemiş, sonrasında da olayın peşini tamamen bırakmıştı.

Kendini, küçücük bir odaya hapsetmiş, evdeki eşyaların büyük bir çoğunluğunu eskiciye satmıştı. Teselli amacıyla gelen, bütün eş dosta da ters davranmış, tamiri imkansız kalp kırıklıklarına sebep olmuştu. Yaşadığı olaylardan sonra, hayatın acımasız ve insanların, bütün kötülüklerin en büyük sebebi olduğunda karar kılmıştı. İnançla alakalı düşünceleri daha da sertleşmiş, kırılması zor bir kabuğa bürünmüştü. Bunca karamsarlık, bedenini de yıpratmış, beli bükülmüş, saçları dökülüp ağarmış, eski halinden eser kalmamıştı. Artık, yüzünde hiç düşmeyen bir hüzün asılıydı.

Ruhen ve bedenen bir insanın yaşayabileceği en ağır acıları yaşıyorken, bir sabah, karısına verdiği söz aklına gelmiş ve yaklaşık dört yıldır kitaplığında duran Kuran’ı eline almıştı. İlk sayfasını açıp, yıllardan beri kendinde görev olarak gördüğü eylemi okuyunca şaşırmış, sayfaları çevirdikçe bu şaşkınlığı daha da artmıştı. İnandığı düşüncelerden farklı düşüncelere kapalı olan zihni, bir anda, inat etmeyi bırakmış; daha önceki düşüncelerinin yanlış olabileceğini duyumsamıştı. Sabaha kadar, kendisine artık çok farklı gözüken bu kitabı hem okumuş, hem de her bir sayfasında huzurla dolmuştu. Karısına olan özlemi ve sevgisi, ruhani bir hüviyete bürünmüş, Kuran’ın içine dolmuştu sanki. Okumaya tenezzül bile etmediği kitabı artık yürekten seviyor, içinde bulunduğu karanlığın, giderek kaybolduğunu hissediyordu. Bu bağlılığın sebebinin ihtiyaç olduğunu; önceleri inanmıyor oluşunun sebebinin, bu ihtiyaç eksikliği olduğunu anlamıştı. Eskiden olsa, bu sayfalarda, onlarca tezatlık bulabilecekken, şimdi okuduğu cümleler, erişilemezmiş gibi gözüküyordu gözüne. Her bir cümle derin bir sır içeriyor; bu derin sırrı bulursam, hayatın anlamını da bulabilirim diye düşünmeye başlamıştı. Bu sır, yaradanla kendisi arasında, iletişimi erişilmez kılan bir perdeye sahipti sanki. Artık tek bir amaç barındırıyordu içinde; bu perdeyi şeffaflaştırmak hatta ortadan kaldırmak. İnanç konusunda sahip olduğu sert kabuk, büyük bir darbe sonucu parçalanmış, ortaya yumuşak ve erişkin bir tohum çıkmıştı. Bu huzurla yatağına gitmeden önce, yıllardır yapmadığı şeyi yapıp, pencereyi açmıştı. Nadiren kendisini gösteren güneş, içinde parlayan bu aydınlığı fark etmiş ve yaradandan kendisine bir selam getirmişçesine, yüzüne vururken, aklından şu cümleler geçiyordu; eğer bizi teselli edecek bir dinimiz bulunmasaydı, yaşantımız ne kadar hüzünlü olurdu.

Kuran’ı okuduktan sonra, beş vakit namaz kılmaya başlayan Nurettin amca, camide tanıştığı ve çok sevdiği Nizam amca sayesinde, bir tarikata girmişti. Bu tarikata girmesindeki en büyük neden, ülke insanının ağzına sakız olmuş, siyaset konusunun hiç konuşulmuyor oluşu ve el öpme gibi basiretsiz davranışların olmayışıydı. Bütün sohbetler, edep içerisinde gerçekleşiyordu. Tarikat içerisindeki hiyerarşi ve hoşgörü fazlasıyla memnun etmişti kendisini. En önemlisi, tarikata girmesi o kadar naif karşılanmıştı ki, bu samimiyete fazla boyun eğememişti. Efendi dedikleri kişinin konuşmasından, fazlasıyla feyzalmıştı. Bugün de o toplantılardan birine gidecekti.

Bakkal Kazım’ın yanından geçerlerken, her zaman yaptığı şeyi yapmak için durdu. Muhabbeti kesip, aceleyle;

Bekle, Kazım’dan bir parça ekmekle, sucuk alayım dedi, hayvanlar aç kalmasın, yazıktır.

Bakkal Kazım, Nurettin amcayı, her zamanki yerinde, insanı sarıp sarmalayan gülüşüyle, bir poşete sucuk ve ekmek koyduğu için, görevini tamamlamış olmanın verdiği huzurla karşılamıştı. Bakkal, haşlanmış yumurta ve çökelek kokuyordu. Radyoda, Ali Rıza Temelli, “Trabzon’dan Çıktım Başım Selamet”i söylüyordu. Kemençenin çınladığı anlarda, bakkal Kazım’ın suratı biraz daha aydınlanıyor, Trabzon’lu olduğunu gösterircesine, göğsü şişiyordu. Bakkal Kazım, Nurettin amcanın pek konuşkan bir insan olmadığını bildiğinden dolayı, poşeti uzatırken ona herhangi bir şey demedi ama mimikleriyle şunu demek istedi; “ Al Nurettin amca poşeti, toplamda yedi yüz elli bin lira tutuyor. Hesaba yazıyorum ama hesap kabardı haberin olsun.” Nurettin amca bu bakıştan anlaması gerekeni anlamış, “ Vereceğiz be adam, kaçmadık ya. Hele şu aylık bir yatsın da...” demek istercesine baktıktan sonra bakkaldan çıktı.

İki ihtiyar, camiye varana kadar birbirleriyle hiç konuşmadı. Nurettin amca, namazını kıldıktan sonra, her sabah yaptığı işi yapmak için caminin bahçesine çıktı. Kendisini görünce, kuyruklarını olanca kuvvetiyle sallamaya başlayan köpekler, şimdi karşısında, ona taparcasına bakınıyor, arada salyalanmış ağızlarını temizlemek için yalanıyorlardı. Hep birlikte, kıçlarını yavaştan sürükleyerek, Nurettin amcaya biraz daha yaklaşıyorlardı. Nurettin amca, bunca kargaşa içerisinde, ender mutlu olduğu anlardan birini yaşıyordu. Bu halini görenler, onu dünyanın en mutlu insanı sanırdı. Köpekleri, elleriyle, tek tek doyurduktan sonra, kafasını kaldırdı. Karşıki bankta, kendisini izleyen adamı gördü. Bu adam her akşam, karşı sitedeki, kızı ve eşiyle beraber yemek yiyip, rakı içen adamdı. Gözünde bir an, bu ailenin mutlu görüntüsü belirdi. Kadının bir telaşla, kızına yemek hazırlayışı, kızının yemeği yemek istemeyişi ve balkonda koşturmaya başlaması, adamın bu tatlı tartışmayı, rakısını yudumlayarak, izlemesi… Bütün bunlar, artık kendisine oldukça yabancı gelen şeylerdi. Fakat bu mutlu aile içerisinde yer alan adamda, farklı bir hava sezinliyordu. Sabahları, boşlukta sallanan bir kütle gibi gezinmesine; akşamları ise, mutlu aile babası tablosu çizmesine bir türlü anlam veremiyor, iki farklı yüzü olan bu adamdan hangisi gerçek olanı, diye düşünüyordu. Gözünü tekrar banka doğru çevirdiğinde, adamın yerinde olmadığını gördü. Bu duyguyu her sabah yaşardı ama yine de adamın bir anda kayboluşuna şaşırdı. Hani adamı, akşamları, balkonda ailesiyle birlikte mutlu ve neşeli bir şekilde görmese, kesinlikle onun canlı olduğuna inanmazdı. Sokak hayvanlarının, neşeli bir şekilde dağılmasıyla, kendisi de evine doğru yol aldı.

Eve gelince, güvercinler için camın kenarına ekmek kırıntısı koydu ve bastıran ağırlığa daha fazla dayanamayıp, derin bir uykuya daldı. Çok garip bir rüya görmüştü. Puslu ve ağır bir havaya sahipti rüya. Bu ağır havaya rağmen, kendisini tüy kadar hafif hissediyordu. Toz bulutlarını aştıkça, gördüğü şeylerin miktarı daha da artıyor ama bu şeylerin ne olduğunu bir türlü anlayamıyordu. En sonunda yoruldu ve dinlenmek için durdu. Durduğu anda karşısında bir ağaç belirdi; bu ağaç cennet hurması ağacıydı. Ağacın dibine uzandı ve gözünü ağaç dallarının arasından sızan toz bulutuna doğru dikti. Birden toz bulutunun arasından bir ses işitti. Bu sesi ilk anda duymadığını sandı. Sonrasında, aslında duyduğunu ama anlamadığını fark etti. İstemsizce tekrar ettiği bir kelimenin eşliğinde, terler içinde uyandı.Rüyasında duyup anlamadığı kelime şuydu; kab-ı kavseyn. Peki, ne demek bu kab-ı kavseyn, gördüğüm bu rüya ne anlama geliyor diye düşündü ama herhangi bir sonuca varamadı. Bu soruların cevabını tek bir kişi bilebilirdi; o kişi efendiydi.

Ahmet Samsa, bir alıntı ekledi.
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yolculuk
I
O zamanlar gökyüzü biçilmiş buğday kokardı
Çiğnenmiş üzüm, mısır püskülü, bostan yaprağı
Toprak kokardı insan emeğiyle yoğrulmuş.
Rüzgâr serin sesli konuğuydu evlerin
Bulutlardan ağaçlardan saçlardan süzülen
Bir dirim duygusuyla doldururdu odaları
Yağmur ikinci adıydı akşamların
Günün yorgunluğu üzerine dökülen
Bir düş inceliğinde akardı sular arklarda
Dilde uzaklık türküleri tutuşturarak.
İnsanlar bir soru imi gibi girip çıkarlardı
Geçimin dar kapılarından
Alın teri umut ve kaygıdan örülü
Mutluluk toprağın ve güneşin eline bakardı.

O zamanlar dünya küçüktü ve insanlar
Kardeşlik kokardı yardım duygularıyla
Paylaşmak, bir sevinci ya da güçlüğü
Bir karşı koyuş biçimiydi hayata.
Birbirine benzerdi evler, toprak dam
Beslenen hayvan, çocuk sayısı, daracık camlar…
Bir sır gibi gizlenirdi güzellik büyüdükçe kızlar
Erkekler şapkalarının siperinde geçerdi sokaklardan.
Aynı yalın dili konuşurdu yaşlılarla çocuklar
Dingin bir gölle bir akarsuyun dostluğunda.
Sevgi bir düş gülüydü bitişik avlularda
Sessizce serpilen, bunalmış ve utangaç
Evlilikle koklanırdı ancak ve solardı daha ilk yaz.

Birbirine benzerdi
Mevsimlerin bahçelere getirdiği renk
Evlere getirdiği telaş, sevinç, keder…
Yaşamak ağır bir suydu, zamanın
Ve toprağın derin ırmağında
Sürükleyerek bir nice hayatı ince kıvrımlarında
Akar, akardı
II
Bulutlara çobanlık ederdim ben o zamanlar
Önümde türkü meleyen bir kuzu sürüsü
Yüreğim duygu öğüten bir düş değirmeniydi
Dilimde sulardan ve serçelerden bir ince ıslık
Yükleyip götürürdüm gökyüzünü kirpiklerime
Ay’la sürerdi geceleri güneşle başlayan yolculuğum
Bir giz gibi alırdı aklımı ufukların ardı
Konup kalktıkça her mevsim hareketsiz ülkeme
İçimdeki boşluğu biçimlerdi kanatları göçmen kuşların.
Uzak kentler, büyük sular, adını bilmediğim
Irmakların ve yolların haritasını çizerdim toprağa.
Bir de masallar… bir de türküler
İnsan yüreğinin dünyaları yıkayan
O sevgi sağanakları, duygu güzellikleri
Eli hiç eksilmezdi alnımdan söz rüzgârlarının…

Sonra kerpiç duvarların ardı
Lambalardan büyük karanlık
Gün boyu kavrulan toprak güneşte
Uykuların bile alamadığı yorgunluk…
Sonra babamın sesi
Ki korkunun simgesi oldu ömrümce
Akşamlara kadar çırpınan annem
Odalara dolan gönül üzüncü…
Sonra ürperen ağaçlar dışarda
Gecenin ve yalnızlığın
Yataklara sızan hışırtısı
Sessizce gerçeğe dönüşü düşlerin…

Bunalır… bunalırdım.
III
Yozgat bir kar kentidir
Sürmeli bir türküdür
Serttir soğuktur küçüktür.
İki dağın dudağına kısılmış
İncecik bir sudur
İçinde zamandan başka her şeyin aktığı…
Güneşi bir nazlı konuktur yazlar içinde
Ömrü çiçeklerin rengi kadardır.
Ağaçları çatılardan yüksek
Avluları evlerinden geniş
Bir rüzgâr kentidir Yozgat
Çam kokuları ve bıçkın delikanlıları ile
Yıllardır kesilmeden esen
Yoksullukla düşlerin iç içe büyüdüğü
Dar sokaklar eğri evler boyunca…

Kadını bir eski zaman resmidir
İşin ve konuşmanın tutkun aynasında
Erkeği odalar dolusu ağırlık…
Duruldukça rengini bulan sular gibi
Çocukların büyüdükçe büyüklere benzediği
Bir taşra kentidir Yozgat
Zor inanıp güç değişen…
Durur zamanın alnında donuk
Bir basma entarinin eteğinde
Soluk, eski desenler gibi…

Günler içinde bir gün
Dokundu parmakları hayatın
Ufkumun bunalan perdesine…
Fırınları sinemaları minareleriyle
Hareket ülkesi bir kent simgesi olarak
Yozgat, girdi ömrüme…
IV
Bana sorular öğreten dost
Bir de sen bulmadıkça doğrular yarımdır diyen…
Kimi gün bir türkü, kimi gün şiirlerle
Kitaplarla daha çok, giderek kitaplarla
Sabırlı, içten, yalın
Örnekler çıkarıp adım adım
Küçücük bir kentin kapalı hayatından
Bana dünyaları gösteren dost…
Telaşını taşıyorum yıllardır
Konuşurken birbirine vurduğun parmaklarının
Ve içine yüreğini koyup koyup
Ak güvercinler gibi ağzından uçurduğun
O büyülü, sıcak, doğru sözlerinin…

Sesini çoğaltıyorum sesler içinde
Bir tutku gibi geciktikçe büyüyen
İnancının onurunu taşıyorum yıllardır.
V
Akşam sızıyor karanlık kapıdan
Aralık kapıdan ayrılık sızıyor
Bir hançer gibi gölgelerin ucunda
Bırakıp aynı saatlerde aynı kederleri
Üşüyen odalarına yalnızlığın
Her gün biraz daha ağır
Anılar sızıyor aralık kapıdan

Yıllar… ki içinde binlerce düş ölüsü
Koparıp götürdü kimlerden neleri…
Sesler, yüzler… yerleri
Bir yara sızlayan dokunuşlar
Her biri bir ömre değen
Yıllar sızıyor aralık kapıdan…

Dayamış duygularını aklının doğrularına
Bir çocuk Drama Köprüsünü söylüyor
Saat Kulesinden dünyaya açılan yolda.
Ne kadar uzak sesi şimdi, ne kadar yakın…
Işığı gölgeler içinde mahzun
Bir güneş sızıyor aralık kapıdan.
VI
O zamanlar büyük kentlerin varoşlarında
Hayatın dengesini tartan öğrenciler vardı
Taşralı yüreklerinin tedirgin terazileriyle.
Öfkeye benzerlerdi biraz, aceleci sert tatlı
Sevgi kadar yumuşak, yoksulluk kadar katı
Yürüyüşleri önemli, susuşları anlamlı
Birer düş damlasıydı duruşları rengini evlerden alan
Sözleri alışılmış görüntülerin örtülerini aralardı.
Bir köprü kurup sorulardan hemen kendilerince
Bilinen iki şey arasında
Sular gibi akıp altından, üstünden rüzgâr gibi geçerek
O masal ülkesinin kapılarını zorlarlardı
İnançları kadar yalın kılıcıyla yanıtlarının
Boyları ırmak kıyılarında serin söğüt dallarıydı.

O zamanlar uzak taşra kasabalarında
Akşamlar birer kara buluttu
Ölümü yedeğine almış ajans haberleriyle.
Korkunun ve bekleyişin bunalttığı evlerde
Yüreklerinde merakın ağır yüküyle insanlar
Günde bin kez gidip gelirlerdi
Yaşamla ölümün bıçak sırtı sıratında.
Ölenler, arananlar, yakalananlar…
Gerçek oğlu, Düş ten olma, 1950 Dünya doğumlu…
Bir metal ses, yitirmiş insan sıcaklığını
Okur, okurdu…
Rahatlatırken nice insanı acı bir sevinçle
Söylenen her isim
Bitişik evlere düşen yargısız bir kıyametti…
VII
Ey gece sokaklarına sabahın resmini çizen
Ey gülüşün ve ay ışığının gümüş çocuğu
Yaşlanan yolcusu artık uzun yürüyüşün
Ey sözleri halkının kalbini içeren…
Yağmur çürüttü o afişleri çoktandır
Bir suçlu gibi susturup renklerini
Sürükleyip götürdü o türküleri rüzgâr…
Hani o, güneşini eğninde taşıyan
Bir ulu geleceğin altın kalemini
Batırıp batırıp ömrüne ve geceye
Kenti süslediğin…
Birinde bir ölümsüz yüz ölüme inat
Birinde düğün eden sözcükler
Yaşamak ve direnmek kıvamında…
Yok artık, gömüldü anıların göğsüne

Közünü küllerinde saklayan bir ateş gibi
Şimdi her şey duruk örtüsünde zamanın…
Duvarlarında boydan boya
Büyük şirketlerin reklam afişleri
İnsanı silahsız vuran bir yasal suç
Şimdi kent, sana yasakladıklarıyla
Ölü, çirkin ve kirli…
VIII
Ve günü geldi hayatın yüreğinden
Dünyaları birleştiren bir ince sızıyla
Fışkırdı duyguların ivecen tomurcuğu…

Takıp ayaklarına ilk gençliğin güvercin kanatlarını
Akışını alarak çakıl taşlarında çırpınan suların
Rengine ve gülüşüne
O her şeye dokunmak isteği veren
İlkyazların coşkusuyla
Rüzgâr ürpertisinde gökyüzü genişliğinde
Sığarak, akıl almaz bir biçimde
Gözbebeklerine gamzelere kulak memelerine
Bir ten sıcaklığı olup soluk soluk
Sevgi, doldu ömrümüze…

Ey bu dünyanın görmüş geçirmiş insanları
Bilirseniz siz bilirsiniz, duyarak yaşadıysanız
Ne vardı dilinin ucunda o kızın
Nerelerden alırdı ki suyunu dudaklarındaki ırmak
Aynı ustalıkla akıtarak bir sözle bir öpüşü
Sarmal köprülerinden düşle gerçeğin
En büyük acılara bile katlanma gücü veren.
IX
Seni öpsem, gülse bir halk
Seni öpsem, yoksulluk
Utansa verdiği acılardan
Kırılsa her türlü korkunun kanadı.
Seni öpsem, silinse
Alın çizgilerinden gam
Yürek kuytularından akşam.
Bir sonsuz yağmur yağsa
Aşkın kardeş bulutlarından
Aynı mutlulukla ıslansa dünya.
Ayrılığa kapansa kapılar
Odalar üzgün durmasa.
Seni öpsem, buğulanmasa gözlerin
Gülse yaz günleri gibi
İnsanların gölgeli yüzleri.
Kar yağmasa dar yoluna
Kardeşimi koynunda saklamış dağların
Çıkıp gelse alanlardan
Anılardan, duvarlardan
O gencecik ermişler.

Işısa yeniden annelerin yüreği
Çocuklar çoğalsa sevinçten
Çözülse babaların kaşlarındaki bulut.
Seni öpsem boğulsa
Açtığı acının çukurunda
Yüzü kışlar kadar soğuk
O bilinçli kötülük
Arınsa ömrümüzün kiri, kederi…
Donup kalmasa dudaklarımda
Bir suç gibi, öpüşün
Bencilliği andıran o buruk tadı
Mutluluk dokunmasa çoğul yanıma.
Seni öpsem ve dünya
Kurulsa yeniden
Sevgi kadar yumuşak, zengin ve ak…
X
Ölümün ömrü yok, ölümün yüreği yok
Ölüm çocuk büyütmeyi bilmez
Ölümün evi yok, ekmeği yok, sevgisi yok…

Söndürüyor etinde hasretin acısını
Gömülmüş anıların iç denizlerine
Oğlunu seyrediyor bir ihtiyar
Kendi suretinde.

Buğulanıyor yudum yudum
Akmış ayrılığın yankısız yollarına
Ömrünü çiziyor bir ihtiyar
Alın kırışığında.

Zaman bir ince yalnızlık nicedir
Hayatın gözeneklerinden süzülen
Bilenip gümüş hançerinde gecelerin
Vuruyor hilal hilal bir mezar taşına.
XI
Biz o çocukları hiç anlamadık
Biz o çocukları tanımadık hiç…

Mavi bir damar gibi kentin gerilen bedeninden
Bir çığlık çağlayanı gibi, geniş uzun pembe
Savrulup gittiler de kaç kez rüzgâr rüzgâr
Duyurabilmek için bizim türkülerimizi bize
Bir gün olsun inip aralarına katılmadık
Sesimizi katmadık seslerine…
Korktuk, neden korktuğumuzu bilmeden
Büyük heyecanlardan korktuk, küçük rahatlardan
Uzun yolculuklardan, yakın acılardan
Kurumlaşmış ne varsa güzeli ve geleceği kuşatan
Korktuk hepsinden…
Çekilip böcekler gibi evlerin kabuğuna
Sıkı sıkı sürgüledik kapılarımızı,
Balkonlara çıktık en fazla, camlardan sarktık
Garip bir merakla bakıp arkalarından
Saygılı, şaşkın, küçümser
Karmakarışık duygular içinde bocalayıp kaldık.

Sözleri ulaştı uzaklığımıza perde perde
Tanyerinde yükselen buğusu gibi toprağın
Ama elleri, yürekleri, yüzleri
Sert miydi sıcak mı, dost muydu düşman mı?
Bir gün olsun dokunup kendi ellerimizle
Aklımızla yüreğimizle duygularımızla
Anlamadık…
Uyup yükseklerden gelen bir sesin buyurgan tonuna
Bizim olmayan bir ağızla konuştuk haklarında…

Şimdi düşünüyorum da
Korkmayan yanımızmış o çocuklar bizim
Ama biz korktuk.
Konuşan yanımızmış o çocuklar bizim
Ama biz sustuk.
Düşleyen yanımızmış o çocuklar bizim
Ama biz düşünmedik.
Direnen yanımızmış o çocuklar bizim
Ama biz teslim olduk.

Biliyor musun, güz
Daha bir dokunaklı geçiyor beş yıldır.
Yağmur yağdı bugün, savrulan yapraklar
Sürüklendi bir süre dilsiz sokaklarda.
Bilmem ki, bilmem ki nerelerden
Çıkıp geldiler birden o çocuklar ufkuma
Yedi renkli türküler, bayraklar, pankartlar…
Bir yalnızlık duydum ta içimin derininde
Bir ses sağanağı, bir özlem…
Düşünüyorum da, farkına varmadan
Sessizce, kendiliğinden
Sevmişim meğer onları ben, inanmışım
Katılmışım hatta türkülerine kendimce
Uzaktan uzağa…
Yoksa niye kanasın değil mi
Bunca yıldan sonra sesim
Böyle durup dururken…XII

Kardeşler diyordu, kardeşler
Silerek kirpiklerine süzülen heyecanını
Güneşten bile eşit alamıyoruz payımızı
Yağmurdan, rüzgârdan, kardan…
Bir şehrayin gibi başımızın üzerinden
Döne döne geçip gidiyor da mevsimler
Kederinden başka bir şey düşmüyor payımıza.
Öyle bir garip makine ki bu
Ne bizsiz işliyor, ne bizden yana
Bir karşı güce dönüşüyor ürettiğimiz ne varsa
Elimizden çıktıktan sonra
Bir sonsuz uzaklığa / akan bir yıldıza.
Mutluluk bir kız gibi sakınıyor kendini
Paranın güvenli korunaklarında
Mutsuzluk üstümüzde inatçı bir alıcı kuş
Hiçbir yere gitmiyor.

Kardeşler -diyordu- kardeşler
Bir çocuk aklı bile yeter
Görmek için bunları
Bir çocuk cesareti, bir çocuk saflığı…
Kaldırın başınızı…
Kardeşler…
bir çocuk…
yarın…
Unutmayın…
susmayın…
korkmayın…
XIII
İnsan ki anılardan bir buluttur
Hayatın sonsuzluğa akıp giden göğünde
Savruldukça çoğalır çözüldükçe birikir…
Düşmeden son damlası toprağın rahmine
Kim bilir kaç mevsim görür
Kaç rüzgâr geçirir…
XIV
Ölümün de yetmedi kurtarmaya onları
Adınla tutuldukları korkularından
Yıllarca cesedinin üzerinde tepinip durdular.
Konuştular konuştular konuştular…
İnsan doğasının o en güzel
O en yüce yetisini çirkinleştirdiler.
Bir yanlışını alıp senin
Yetersiz akıllarının ucuz kurnazlığı ile
Binlerce doğrunun üzerini örttüler.
Meydan meydan küfrettiler ardından
İnandırmak için herkesi kendi yanlışlarına
Yanıtı yasaklanmış sorular sordular.
Ses geldikçe öfkelendiler
Gelmedikçe kuşkulandılar
Güçleriyle birlikte büyüdü korkuları
En küçük sessizlikten bile ürker oldular.
Kurtuluşu sana saldırmakta buldular
Sana saldırdıkça rahatladı ruhları.
Öyle ucuz ettiler ki her şeyi
-Sözü, saygıyı, erdemi-
Ölümü bile kirlettiler
Ölümü bile kirlettiler…
XV
Ne mi yapıyoruz
Bunca kuşatma ortasında
-İçki sığınakları kadın bacakları hayal oyunları-
İliştirip yavan bir günü iğdiş bir geceye
Çırpınan istekler çözülen dirençler içinde
Duygular düşünceler
Dünyalar köreltiyoruz.

Ne mi yapıyoruz
Yitirmiş mihrabını zamanın mabedinde
Bütün bir ülke
Yanlış secdelerde eğil eğil
Bunalıyoruz.
XVI
Resmini çizdiğin gibi duruyor kent
Olanca akışına karşı hayatın
Evler mevsimler ömürler boyunca
Kimseler düşlerinin dışına çıkamadı.

Güzelleştirmek için yürüyüşlerini insanların
Ayakkabı boyuyor, o çocuklar yine
Omuzlarında evlerin yollara sarkmış zayıflığı
İnce bir eziklik sızıyor durdukları yerlere
Elleriyle seslerinin tedirgin çatlaklarından
Matlaşıyor mavisi tam burada resmin

Dillerinde bir eski bildik rüzgârla
Konuşuyor kendi merkezinde iki genç
Saçları sözlerine karışmış
Gülüşleri gamzelerinde düğümlü
Balkıyıp duruyor yüzlerinde
Yürek çarpıntılarından bir titrek hale.
Hayatı kurtarıyor tam bu noktada
Resmin arılaşmış mavisi

Kadınlar porselen yün ve ruj satın alıyorlar
Kadınlar durmadan bir şeyler satın alıyorlar
Solgun dudaklarını bırakıp sırnaşık tezgâhlara
Kirpik saç boya yedi renkli kokular
Gün boyu mağazalarda devinen bir telaş
Yıpranan yerlerini yeniliyor kadınlar
Üstlerinde aldanışın uçuk sarısı
Bir eksiği taşıyorlar çarşılardan evlere
Senin renkler arasına sözcüklerle çektiğin
O görünmez ince derin çizgide.

Göğüsleri caddeye sarkmış bir sinema afişi
Tutup bir adamı en zayıf yerinden içeri alıyor
İçeri alıyor birahaneler sıkıntı yolcularını
Camiler dünya kaçkını cennet düşçülerini…
Yüzünde yalnızlık arması yayvan hüzünler
Terli düş kokuları dinen telaşlar kapanan kapılarıyla
Akşamı karşılıyor kent arabesk şarkılarda…
Polis raporlarında asayiş berkemal
Bir adam geçiyor günün ufkundan
Günün ve umudun o kırılgan çizgisinden
Bilge bir gülümsemeyle örterek bulanık görüntüleri
Bir güven duygusu gibi rahat ve güzel
Alnında mavi bir serinlik, beyaz bir ıslıkla dilinde…
XVII
Üstümde özlemin hareli giysileri
Dönüşüm yitik bir cennete oldu
Bunca olaydan, aradan sonra.

Sokaklarında kimliksiz insanların
Can incitip onur kırdığı
Adı kirletilmiş bir kent karşıladı beni.
Çarşısı yoksul, günleri tenha, insanı
Bir korku bulutu yolların ucunda.
Çamlığı gömmüş kirpiklerini göğsüne
Ağaçları rüzgârından utanan bir mahzun koru.
Suyu sisli, karı dalgın, duruşu
Zamanın seyrine ayak bağı
Bir kent karşıladı beni kuşkunun kuyularında
Evleri içine çekilmekten küçük
Evleri içine çekildikçe yenik…

Ey adım adım ömrümü dokuyan toprak
Ey onca uzaklardan incele incele
Kalbime akan yollar
Kim bu yabancılar sürmeli teninde senin
Yürüdükçe hoyrat ayaklarıyla şiddetin
Böyle külhan ve düşman
Koynunda yadigâr koyduğum gençliğimi kanatan…
Ben kimim
Cesareti öğrendiğim kapılarda bugün
Çocuğu önünde dövülmüş bir baba utancıyla
Korkuya rehin, ordusu bozgun
Yaralı, yalnız ve suskunum…

Ey rüzgârın kenti, kentlerin talihsizi
Silerse senin çocukların siler yine
Alın çizgilerinden bu siyah derin eğriyi.
XVIII
Çok uzun gözlerinde gölgelendi özgürlüğüm
Uzun bir suskunluğu konuştuk sessizce

Yitik sularında gezdik bendi yıkık bir geçmişin
Yandı dilimiz düne aklımız güne değdikçe

Dudak uçlarında boğuk gecelerin çığlık izi
Sarmaya çalıştık onur yaralarımızı kendimizce

Ağladı mı ne, gözlerinde bir ara
Gözleri kadar iri göller birikti gizlice

Süzülüp sonra dalgınlığından usulca
İndi bir kent meydanına o göller ince ince

Utandım varlığımdan, sanki gizlisine
İzinsiz girmişim gibi gizlice

Döndük duygu bulutlarını bırakıp bir masada
Düşsüz devinimsiz bir uyumsuz gerçeğe

Çok uzun bir suskunluğu, buruksu
Anlayıp konuştuk sessizce…
XIX
İnsan belleğinin ihanete varan unutuşu
Ey yanlışı emziren kör meme
Hayatın kaçınılmaz kusuru…
Kapındayız işte koskoca bir geçmişle
Ölüler diriler düşenler dövüşenler…
Nicedir boşluğunda kimsesiz rüzgârların
Acı çığlıklar attığı cansız alanlar
Doğrular, yanlışlar…
Bir gizli dil gibi öfkenin için için
Derininde büyüdüğü dilsiz suskunluklar…
Kalanlar, kaybedilenler
Ne varsa, kapındayız işte
Tutuşturmak üzere yeniden
Zamanın küllenen yüreğini…
Sun bize inancın duru pınarlarından
Süzülen o eski tadını düşlerin;
Ömrümüzün acemi dallarında
O bir heyecanla telaş telaş açılan
Don vurmuş tomurcuğunu geleceğin…

Yaşamak ölümden üstün, acıdan büyük
Ver bize çoşkusunu yeniden
Sesimizi geri ver
Sahipsiz kalmasın özgürlüğün türküleri
Kardeşliğin paylaşmanın sevginin
İnsanı çoğaltan o gönül zenginlikleri…
Zoru seçiyoruz yeniden, inançla, inatla
İyi, doğru ve güzel
Ne varsa “büyük insanlık” adına
Kapındayız işte bir daha
Tarihsin sen
İnsan emeği ve düşüyle yoğrulmuş
Göster bize geleceğin yollarını…

Bütün Şiirleri 1, Şükrü Erbaş (Sayfa 115 - 1985/86)Bütün Şiirleri 1, Şükrü Erbaş (Sayfa 115 - 1985/86)
Ferman Mamedov, Antimadde'yi inceledi.
 19 Şub 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Böyle objektif, saf ve bilim dolu kitaplarla tanışmanın beni ne kadar mutlu ettiğini anlatamam. Yazar neyi konu edinmişse, onu en iyi şekilde hatta benim gözümde mükemmel olarak anlatmış. Bilimin (daha doğrusu Fizik'in) zirvesinde yer alan konular ancak bu kadar sade ve anlaşılabilir şekilde okuyucuya takdim edilebilir. Bunun üstü olamaz.

Okuyup %30'nu iyi bir şekilde anladıysam kazancım büyük demektir. İncelemem de bu kadarını kapsaya bilir ancak.

Atom var ya; o "madde" dediğimiz şeyin içine doğru inerek bulduğumuz en küçük yapı taşı. Hakikaten en küçük mü? Artık öyle değil! Ya atomun gerçeği nedir? Bunu onu irdeleyerek içine doğru daldığımızda öğreniyoruz. Bilim adamların rahat durdukları yok. O kadar derin katlara "inmişler" ki artık antimadde dedikleri antiparçacıklar bulmuşlar. Maddenin arka planında mı desem, iç planında mı desem kafatasımı çatlatan, beynimi frenleten olaylar olup bitmektedir. Kaynağı henüz bilinmeyen neredense olağanüstü bir enerji çıkıveriyor. İşte büyük sır bu enerjide. (Tasavvuf kitaplarında bu Nur diye geçer. İbni Arabi biraz daha "aşırı" giderek Allah "dışındaki" (?) varlığı, O'nun nurunun dalgalanarak tezahürü diye anlatır. Bilimde bu dalgalanmaya karşılık "spin" [elektron içinde özgür hareketlilik, dalgalanma] gösterilebilir mi acaba derken ne kadar doğru olup olamayacağı haddimizi aşan konu.) Enerji sözkonusu olduğunda Einstein ve Paul Dirac'a değinmemek imkansızdır. Kitabın yazarına göre: << Enerjinin aslında ne olduğunu ilk gösteren Einstein'dır, maddenin aslında yakalanmış enerji olduğu gibi olağanüstü bir sonucu ortaya koymuştur. Enerji donup madde parçacıklarına dönüşürken negatif bir iz bırakır, bu da antimaddedir. Bu derin hakikati ilk anlayansa Paul Dirac olmuştur. >> Madde, antimadde, parçacıklar, antiparçacıklar, bozonlar, fermionlar, kuarklar, antikuarklar, nötronlar, nötrinolar... Saniyenin milyarda birinde oluşan olaylar... Burası benden bu kadar.

Bilim tarihini, öyle zannediyorum ki Einstein/Dirac öncesi ve sonrası diye ikiye ayırabiliriz : Öncesinde kaplumbağa hızıyla ilerleyen bilim, sonrasında tavşan hızıyla ilerleyen bilim. Buna sebebse Einstein'in ve Dirac'ın bilim dünyasını "sarsan" ünlü denklemlerinin maddenin ve enerjinin hakikatine yeni bakış açısı ve sorgulama düzeyi kazandırmasıdır.


Dualizm terimi kullanılmaz, madde ve antimadde ekseninde ayna görüntüsü anlayışı kullanılmıştır. Doğru olan da budur. Bu açıdan Çin felsefesi Yin ve Yang'a dikkat çekilmiştir. Keşke diyorum String ve Süper Sicim teorilerine de değinmiş olsaydı. Çünkü Frank Close'nin bu konuda fikirlerini de çok merak ediyorum. En kısa zamanda diğer kitabı Nötrino'yu alıp okumayı planlıyorum.

Son olarak kitaptan bir alıntı ile (içeriğe yönelik spoiler oluyor ama neyse :) ) bitirmek istiyorum :
<<...Işık enerjinin saf halidir ve maddenin saf enerjiden ortaya çıkışının, neredeyse kutsal, muazzam bir etkisi var. Maddenin negatif görüntüsü olan antimadde üzerinden yaratılışın tanrılarıyla temas ediyoruz. Burada, evrenin Büyük Patlama'yla nasıl oluştuğunu görmeye başlıyoruz. Zıtlıklarıyla birbirini dengeleyen madde ve antimadde parçalarının içinde donan yoğun ısı ve ışık. Enerjinin doğasına dair çok önemli sonuçlarıyla Einstein'ın görelilik kuramı, zamanın başlangıcında maddenin nasıl ortaya çıktığını açıklıyor. Kuramın temel parçalarından biri, maddenin bir ayna görüntüsü olması, yani antimadde fikri...>>

Rogojin, Tuhaf Kütüphane'yi inceledi.
 25 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Aslında birkaç gündür Stephen King'in 30 sene önce kısa versiyonunu okuduğum ve bu hafta kesintisiz versiyonu çıkan Korku Ağı adlı kitabını okuyorum ve büyük keyif alıyorum; ama, artık, yaşım gereği mi bilmem, vampirler, korkutucu ölüm biçimlerinin olduğu kitapları okumak istemiyorum galiba. Benimkisi bir çeşit nostalji, gençliğimi yad etmek tabii ki, yani güzel fotoğraflar ve anılarla hatırlamak daha güzel ama, söz konusu olan edebiyat ve Stephen King benim için önemli, onu eski kitaplarıyla da olsa seviyorum, ve yeniden okumadan edemezdim Korku Ağı'nı...

Bugün, akşama doğru biraz bunaldım açıkçası. Kitabın negatif havasından, giderek korkutucu olan havasından uzaklaşmak istedim. Yeni kitaplarla dolu odamdaki küçük kitaplığım, yani bu siteden sevdiğim insanlardan gelen güzel yeni kitaplarla dolu raflarda arayıp buldum, aklımdaydı zaten, biraz da aradan çıkarsam mı diye düşünüyordum...

Murakami galiba en çok okuduğum yazarlardan birisi olmak üzere. Okuduğum bütün eserlerini çok sevdim. Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları ile tanışmıştım onunla ve ne harika bir tanışma olmuştu! Benim için en önemli kıstas olan karakter geliştirme, karakter yaratma özelliği Murakami'de son derece yalın, rahatça akan bir kıvrak dille ortaya konuyor. Tsukuru Tazaki kesinlikle en sevdiğim edebiyat karakterlerinden birisidir, yazarın diğer eserlerini okudukça yarattığı karakterlerin birbirine benzediğini görüyorum ancak bu negatif bir etki yaratmıyor kesinlikle, çünkü Murakami gerçekten anlatmayı çok iyi bilen ve ilgi çekici kılmakta hiç sıkıntı çekmeyen bir usta. Okumayan varsa, mutlaka denemeli.

Murakami'nin dünyasında paralel dünyaların misafiriyiz. Belki bütün karakterler tek bir karakterin farklı eserlerde anlatılan çoklu hikâyelerinin yansımalarıdır. Ne olursa olsun, Murakami deyince son derece doğal bir şekilde var olan garip, şaşılası dünyaların yan yanalığına şahit olmak normal. Bu dünyalarda kedilerin konuştuğunu ya da cinayet işlediğini, bir resimdeki ayrıntıdan yola çıkarak bir yaban koyununun peşine düşen insanları görmek, bilinmez ve harikalar ötesi bir ormanda yaşamaya başlamak mümkün. Ancak bunlar eserlerin gerçeklik duygusunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama sadece mekân olarak bozuyor, ama duygu olarak ister bu gerçek dünyada ister Murakami paralel evrenlerinden birinde olalım, hiç bir şey değişmiyor: herkes Murakami dünyasında, dünyalarında duygu ve his olarak komple bir bütünün içerisinde ve parçası olarak nefes almaya devam ediyor. Bana göre, bu, büyük bir meziyet bir yazar için.

Tuhaf Kütüphane, Murakami'nin paralel evrenlerinden birinde geçiyor. Bu sefer bir kütüphanedeyiz ve yaşımız küçük, ve sırf öylesine Osmanlı Devleti'nde vergi tahsilatı üzerine kitap var mı merak ediyoruz ve okumak istiyoruz. Bizimle ilgilenen yaşlı kütüphaneci oldukça asabi, itici birisi ama yardım ediyor ve bizi kütüphanenin aşağılarında bir yerlerde bir hücreye götürüyor. Orada bir Koyun Adam var ve yaşlı adamın emri üzerine en kısa sürede bize verilen 3 kitabı bitirmek zorundayız, çünkü sınav olacağız. Ancak Koyun Adamın bize söylediğine göre, sınavı geçsek bile kurtulmamız imkânsız, beynimizin yenmesinden kaçmamız mümkün değil.. evimize dönmek istiyoruz, acaba dönebilecek miyiz?

Kitap, yazarın hayâl gücünün zirvelerde dolaştığı bir eser, bu sefer yazarın paralel evreninde daha fazla zaman geçiriyoruz ve gerçek dünya bütün ağırlığıyla ve hüznüyle son sayfalara ve son paragrafa saklıyor kendini. Bu, aslında bir çeşit korku hikâyesi. Başımıza gelen olaylar değil, başımıza ne gelirse gelsin, ruh halimize ve duygularımıza verdiği hasarı anlatması anlamında bir korku kitabı. Bir kâbus mu? Bu dünyada ya da diğerinde, fark etmez, bir çocuk olan karakterimiz kıstırıldığı kapandan kurtulsa da kurtulmasa da boynuna geçirilmiş bir iple dolaşır gibi, herşey bir hayâlmiş, bir rüyaymış hissi vermeden, bize rahatlama konforunu sunmadan bitiyor kitap. Bu anlamda, ben Stephen King'in kitabındaki bu histen kurtulmaya çalışırken Murakami de aslında aynı şey yapmış oldu bana.

Bugün vampirlerle, kötü yaşlı adamlarla, saf temiz Koyun Adamlarla geçti. Her iki kitaptan yayılan karamsarlık ve kötülük hissi, çocuk dahi olsak bizi koruyacak kimsenin olmadığı hissi kitap yapraklarından yükseldi, odama yayıldı. Pencereleri açıp yazdım, ama hava fazla soğuk, geriye küçük odamda böyle oturup oflayıp puflamak ve bunalmak kaldı.