• 728 syf.
  ·6 günde·Puan vermedi
  Moby Dick ile Merville'ye saygım ve hayranlığım zirvede oldu.Ama yazarı tanımak isterseniz şayet bu kitabıyla değil de Billy Budd veya Katip Bartlebey ile başlamanızı öneririm.
  Uçsuz bucaksız masmavi bir okyanusun ortasında aranan aslında kocaman fakat tabiri caizse samanlıkta iğne aramak gibi olan "Beyaz Balina"dan intikam uğruna çıkılan büyük yolculuk.
  Yolculuğumuzun anlatıcısı olan İsmael karakteri,Queequeg ile karşılaşmaları ve gemiye çıkana kadar ki o ilginç sohbetleri..Misal;
  " Bence manevi şeylere bakışımız denizin içinden güneşe bakan ve üzerlerindeki kalın su tabakasının yalnızca ince bir hava tabakası olduğunu düşünen istiridyeler gibi."
  Ardından Pequod Gemi'miz, Kaptan Ahab ve onlarca balina avcıları...
  Kaptan Ahab kimdir peki?Kendisiyle eş değer bir varlık bile olmayan İspermeçet(Beyaz Balina)'dan kin,nefret ve hırs uğruna intikam mücadelesi yapan baş rolümüz.İnsanoğlu böyle bir varlık işte dostlarım ister kendinden güçlü olsun,isterse zayıf eğer kinini doruklarda yaşıyorsa onu kimseler tutamıyor.Hatta "ölüm duygusu" bile.
  Kaptan Ahab kini için bu balinanın peşinde peki ya diğer avcılar niye böylesi efsanevi yolculuktalar?
  İspermeçet balinası dünyadaki en büyük balina türü ve bu balinanın yağı 19.yy'da çok "Para" demek.Çünkü aydınlatmada yağından faydalanılırken dişleri de kadınların moda sektörü için paha biçilemez.Yani bir bakıma Pequod ticari de bir gemi.Ayrıca gemide sadece Amerikalılar yok farklı ırklardan insanlar da var,ve yolculuk esnasında gene birçok milletin balina avcısı gemileriyle de karşılaşıyorlar.Bir yandan kapitalizme giriş,diğer yandan emperyalizm,başka taraftan da ırkçılık.
  Ayrıca Merville gene Kutsal Kitaplar'dan bir sürü alıntılar almış.Hatta Yunus Peygamber'in kıssasından detaylıca bahsediyor bu kısımları ilgiyle okudum.İtiraf edeyim, balinalar ile ilgili aşırı derecede ansiklopedik bilgiler mevcut bu kısımlardan biraz sıkıldım.Ama Merville'ye böylesi araştırmaları romana eklemesine de hayran oldum.Ha bir de Beyaz Balina demişken "Beyaz" rengi üzerinde bir yazısı da var gene kalemine sağlık dedirtiyor.
  "Beyaz mutluluğun simgesi iken,kötülükte başı çeken doğa olaylarında beyazlık en korkunç güç sayılıyor.Albinolu insanların insanı dehşete düşüren beyazlığı, beyaz adamın kara renkli tüm kabileler üzerinde ideal bir efendi olması ve kefen renginin beyaz olması gibi."
  Benim için çok farklı bir deneyimdin Moby Dick sanırım seni kolay kolay unutmam.
 • 224 syf.
  ·2 günde·Beğendi·9/10
  Selçuk Şirin bu kitabında bebeklikten ergenliğe uzanan yolda yapılması gerekenleri, dikkat edilmesi gereken noktaları ideal ebeveynlik başlığı altında açıklıyor. Bunu yaparken bilimsel verilerden yararlanıyor ve yaşadığı tecrübelerle ışık oluyor bizlere. Çocuk yetiştirme ile ilgili püf noktaları adım adım açıklıyor, aynı zamanda yapılan araştırmalarla da destekliyor. Bunu yaparken gelişim dönemlerine sınıflandırarak her dönemi kendi içerisinde ayrı ayrı inceliyor. Kitaba giriş cümlesi beni epey etkiledi: “Hayatta çocuk yetiştirmekten daha mühim başka bir uğraş varsa ben bilmiyorum.” Aslında bu söz her şeyi özetler nitelikte. Çocuklar bizim geleceğimizdir, yarının ebeveynleridir. Eğer onlara bilinçli bir ebeveyn olursak; kendilerini iyi tanıyacaklardır, hayal kuracaklardır ama bu hayaller Selçuk hocanın da dediği gibi ayakları yere basmayan cinsten olacaktır. Aynı zamanda mutlu birer birey olacaklardır ve dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır. En önemlisi de sizin bilinçli ebeveynlik stilinizi gören çocuklarınız zaman ilerledikçe onlar da bilinçli bir ebeveyn olacaktır. Bu bir döngü haline gelecektir ve kuşaktan kuşağa geçecektir kanımca. O yüzden bu kitap önemli. Özellikle Türkiye’de yerleşmiş olan ebeveynlik kültürünün değişmesi için çok çok önemli. Çocuk yetiştirmek bir sanattır, bu kitap da sanatınızı daha da sanatsal bir kıvama getirecek. Her ebeveynin (özellikle babaların) ve her öğretmenin kesinlikle okuması gereken kitaplardan yalnızca bir tanesi. Başucu kitabınız olmalı.
 • 560 syf.
  ·Beğendi·8/10
  Kitap, mitolojiye giriş kitabım oldu. Genel hatlarıyla bilgi vermesi açısından gayet yeterli buldum, içeriğine bakarsak bunun nedenini anlayabiliriz zaten:
  Kitap; mit, kahramanlık efsaneleri ve tarih gibi temel kavramları açıklayıp ilk-Yunanlıların dönemini ve mitlerinin hangi kültürlerin mitleriyle iç içe geçtiğini anlatıyor. Sonrasında Roma mitolojisinin Yunan mitolojisinden nasıl etkilendiğinden bahsediyor.

  Devamında mit dünyasına mitolojide yerlerden giriş yapıyoruz. Gökyüzü, Yeryüzü, Erobos, Tartaros... Ardından mitsel anlatının özellikleri, tanrı, insan, doğa cinleri, tanrı ve insan doğaları hakkında bilgi verip zaman kavramına geçiş yapıyoruz. Klasik mitolojide ne oldu? Her şey nasıl başladı? Yeryüzü, gökyüzü, tanrıların ve ilk insanların oluşumunu biyolojik ve fiziksel olmak üzere bilinen iki model üzerinden okuyoruz. İnsanlar ve tanrılar arasındaki anlaşmazlık, Prometheus'un ateşi çalması, tanrıların ilk insanlara bir nevi çile olarak ilk kadını göndermesi, büyük tufan gibi önemli mitler yer alıyor.

  Sonraki bölümde bizi tanrılar, temalar ve kavramları içeren A'dan Z'ye bir bilgi deposu karşılıyor. Tanrılar ve mitler anlatılırken oldukça nesnel davranılıyor aslında, yazar kendi düşünceleriyle ya da felsefeyle bağdaştırmıyor hiçbir şeyi bu yüzden başlangıç olarak ideal bir kitap olarak görüyorum devamında da felsefe, sosyoloji, diğer dinler gibi konularla bağdaştırılmış kitaplara yönlenilebilir.

  Olumsuz olarak gördüğüm şey ise diğer incelemelerde yazıldığı gibi tekrarlar.. Bir şey bir kere tekrar etse kabul edilebilir fakat bu tekrar genelde dörde varıyor. Nasıl olduğunu şöyle örnekleyebilirim:
  "Genç Teiresias çifteleşen iki yılan gördü, sopasıyla dişi yılanı öldürür öldürmez bir kadına dönüştü. Bir süre dişi olarak yaşadıktan sonra, aynı yılanların çiftleştiklerini görüp bu kez erkek yılanı öldürdü ve ilk biçimini yeniden kazandı. Sonuçta Zeus ile Hera cinsel ilişkiden erkeklerin mi yoksa kadınların mı daha çok zevk aldığı konusunda bir tartışmaya girdiler. Zeus kadınların aldığını Hera'nın ise aksini iddia etmekteydi ve hem bir kadın hem de bir erkek olarak deneyime sahip olduğu için Teiresias'tan sorunu bir karara bağlamasını istediler. Teiresias sevişmenin zevki on parçaya bölünse erkeklerin payına bir kadınların payına dokuz parça düşeceğini söyledi. Hera kızarak Teiresias'ı kör etti ama Zeus bunu telafi etmek istedi ve Teiresias'ı kâhin yapmak için ona ikinci bir görüş yeteneği verdi."
  Bu olay hatırladığım kadarıyla üç bölümde yer alıyor:
  i) Bir Tanrının yaptığını bir diğerinin yok edememesi.
  ii) Cinsel değişimler
  iii) Falcılar
  Kitapta bunun gibi olaylar bu şekilde birden fazla başlık altına örneklenmiş, bu güzel bir şey fakat iş üçe dörde çıkınca insanı sıkabiliyor.

  Keyifli okumalar.
 • 323 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi
  Merhaba:)Üstadın bu güzel kitabını incelemeden önce ruhuna rahmet diliyorum .Kitaplarıyla tanıştığım için çok mutluyum.Bu eserini geçen sene okumuştum Suan elimde bakiyorum da çoğu cümlenin altını çizmisim dili ağır değil. Herkese tavsiye ediyorum.Kesinlikle okunmasi gerektigini düşündüğüm bir kitap.Üstad Necip Fazıl, kuşkusuz tarihçi değildir, ama, yaklaştığı sorun ve olaylara ilişkin çok sayıda belge ve nakille konuşmaktadır.Bazi gereksiz yargı ve zaaflar tabiki var üslubun sert olması da. Türkiye’nin yeni devletin kurulduğu ilk yıllarını aydınlatma bakımından son derece gerekli olan İstiklal Mahkemeleri zabıtlarının henüz araştırmacılara açık olmadığı, tarihin yakın tarihe ‘muhalif’ bir yerden bakanların mahkemelerde yargılandığı ve hapsedildiği bir zamanda, şiirlerinde vr bu tür eserlerinde gerçekleri anlatmış ya da karşı çıkmıştır.
  Eser "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar"dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi şeklinde.
  Müslümanlara yapılan kan dondurucu zulümleri gerçek ve kanıt sunularak ispatı güçlendirilmiş güzide bir eserdir. Mazlum Padişah (Abdülhamit),Şeyh Said, İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Esad Efendi (Menemen),Doğu (Dersim) Faciası, Said Nursi, Süleyman Efendi ve Esseyyid Abdulhakim Arvasi gibi İslam için canlarını vermekten asla çekinmeyen din mazlumlarının hayatlarını kimilerinin masa başlarında yazdığı tarihi, olayın tam da ortasından kopup gelerek anlatıldığı eserdir.Gerçeğin belirginleşmesi omzunuza yüklenmiş bir görevdir. Size belletilenlerin tümünü unutun ve yeniden yola koyulun. Kitabın ‘Takdim’inde bunu söyler: ‘İman ve ideal uğrunda, umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi..Devreler ve Bir Tesbit’, genel bir giriş mahiyetindedir. Üstad Necip Fazıl, burada, din bağlarının ruhunu kaybettiğı devir olarak, Kanuni ile Tanzimat arasını gösterir.Tanzimat ile Meşrutiyet arasında ise, din bağları, kasıtlı bir biçimde çözülmeye başlamıştır. Tanzimat, bir tür ‘Batının maymunvari kopyası’dır Üstada göre böyle tanımlıyor . Ama ister Kanuni sonrası, ister Tanzimat devrinde, İslam, geci bir algısızlık sorunuyla yüzyüzedir ve bundan ötürü de mazlumdur. Meşrutiyet’e değin ‘din adamları’, arasında mazlum aranmaz.Bu dönemde de din mazlumları bakımından pek örnek gösteremeyiz. Fakat, ters tarafından ’31 Mart vak’ası gibi, din adamlarının zulmü şeklinde gösterilip hakikatte din ve din adamlarına ve Ulu Hakan Abdulhamid Han’a bir tuzak olarak tertip edilen hadiseyi başa almak zorundayız.Son Devrin Din Mazlumları, dokuz fasıldan oluşmaktadır: Birinci Fasıl: Mazlum Padişah, Abdulhamit’tir. İkinci fasıl, Şeyh Said-Genç İsyanı’dır. Üçüncü fasıl, şapka Kurbanları’nı konu edinmektedir. Dördüncü Fasıl’da bir mazlum ve şapka kurbanı, İskilipli Atıf Hoca’ya yer verilmiştir. Beşinci faslın konusu, menemen hareketi ve buna bağlı olarak Şeyh Esad Efendi’dir. Altıncı fasıl, ‘Doğu Faciası’ başlığı altında toplanmıştır. Yedinci Fasl’ın konuğu, Said/i Nursi hazretleridir. Sekizinci Fasıl, özellikle Kuran öğrenimi için verilmiş bir ömrün sahibi, Süleyman Efendi söz konusu edilmektedir ve nihayet Necip Fazıl, şeyhi ve mürşidi, Esseyyid Abdulhakim Arvasi hz.dokuzuncu ve son fasılda anlatıyor yaşadıklarını ve genel fikirlerini .Kitap, yakın tarihimizin en çok tartışılan ismini, Sultan II.Abdulhamid hanı konu edinen birinci fasılla açılır ve bu şekilde devam eder en cok etkilendiğim Iskipli Atıf hocayı anlattığı kısım oldu.Orda bir cümle dikkatimi çekti Üstad diyor ki (Hamdolsun,şapka giymeden ölüyoruz..)Ve Iskipli Atif hoca sehit edilmeden once sunu söylüyor :"Vatanımdan ayrılamam! İslami kalkınma davasının ilk merkezi Türkiye'dir. Başka bir yer olamaz!«Zalim katillerle elbette Mahser Gününde Hesaplaşacağız !» " Ayrıca şu da önemli bir alıntı kitaptan; "Müslüman olup da şeriatçı olmamak, Sokratesin benzetișiyle, flüt çalanlar olduğunu kabul edip de flütü kabul etmemekten farksızdır"diyor Üstad eserinde..
  Said Nursi hz.Olan kısmı herkesin okuması gerektiği görüşündeyim çok fazla reklamı yapılıyor şuan ve kitapları yanlış anlaşılıyor lanse ediliyor Üstadın ordaki diyalogları çok önemli Ve zaten Said Nursi hz verdiği cevaplar örnek olarak veriyorum birkaç tane Üstad soruyor ki büyük alime;

  - Bu Risale-i Nur nedir?
  - Kur'ân-ı Kerîm'in güzel bir tefsiridir

  Ben milletimizi yalnız İslamiyet biliyorum;onun için her şeyi de İslamiyet nokta-i nazarından muhakeme ediyorum.(Bediuzzaman said nursi hz Üstadla konuşurken )

  Mazlumiyet ile ölmek zalimiyetle yaşamaktan daha hayırlıdır.(Said Nursi hz.)

  Tarihimizin en kuytu, en loş, en bulanık ve sorunlu bölgelerine ve kişiliklerine yapmaktadır. Son derece cesur ve onurlu bir kitap Din Mazlumları. Ve Üstad Necip Fazıl’ın, Büyük Doğu adıyla taçlandırdığı çabalarının bir parçası olmak üzere kaleme alınmıştır eser.Velhasil efendim...Üstadın ruhuna bir fatiha okusak çok mutlu olurum içinizden geliyorsa tabiki teşekkür ederim.

  OKUYUN, OKUTUN, KÜTÜPHANENİZE ALIN BEYNINIZI KALBINIZI AYDINLATIR:)
  selametle iyi okumalar...
 • 375 syf.
  ·7 günde·Beğendi·10/10
  Sayın Öztuna harika bir kitap ortaya çıkarmış. Kitap Abdülhamid dönemini, istibdatı, Abdülhamidin kişiliğini artı ve eskileri ile ele alıyor. Abdülhamidin dış ilişkilerde ki dehasını met eden yazar iç ilişkilerde yaptığı hataların da altını çiziyor. Bu anlamda safi Abdülhamidi öven, yüzeysel bir kitap ile karşı karşıya değiliz. Nitekim kitabın başında yazar bir dönem Abdülhamidin iftiralara maruz kalması ne kadar yanlışsa yaptığı yanlışlarda bile keramet aramak da yanlıştır tarzında giriş yapıyor.

  Diğer ülkelerinin hükümdarlarının, Abdülhamid ile görüşen generallerinin de fikirlerine yer verilen kitapta özellikle Abdülhamidin 1. Dünya Savaşı esnasında Talat paşaya yaptığı konuşmayı çok beğendim. Geniş bakış açısı ile resmen bir tarih felsefecisi gibi konuşuyordu Abdülhamid. Kitabın sonlarına doğru ise bir o kadar üzüldüm doğrusu. Kendi ifadesiyle emeklerinin üstüne siyah örtü çekilmiş bir hükümdar, yanlızlaşmış. Bir poker oyuncusu gibi elinde tuttuğu balkanların elden çıkışına şahit olmuş yanlışlanmış.

  Kısacası geçmişi öğrenmek için ideal bir kitap okuyun efendim, beğeneceksiniz.
 • Türkiye'nin önemli düşünürlerinden olan Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, 100 kitaptan oluşan okuma listesi tavsiyesine dair yazılarının beşincisini yayınladı. ‘Önümüzü açacak öncü kuşak için 100 kitaplık okuma listesi’ başlığı ile ile kaleme aldığı yazılarda ödünç bir akıl ile ödünç bir dünya inşa edilemeyeceğinin altını çizen Kaplan, kendi dünyamızı, tarihimizi, toplumumuzu tanımamız gerektiğini savunarak eğitim sisteminin de kendi kültür dinamiklerimizle şekillenmesi gerektiğini ifade ediyor.

  100 kitaplık okuma listesinde İslam'ın Dirilişi, Beş Şehir, Uzun Hikâye gibi yapı taşı diyeceğimiz kitaplar yer alıyor. Bunların yanı sıra yerli ve yabancı yazarların gözünden İslam tarihi, dünya tarihi, mimari, edebiyat ve sosyoloji gibi farklı birçok konu ele alınıyor.
  Benimde hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.
  İşte Yusuf Kaplan’ın şimdiye kadar önerdiği okuma listesindeki kitaplar:

  BİRİNCİ AŞAMA OKUMA LİSTESİ

  1-İslam'ın Dirilişi-Sezai Karakoç.

  2-İnsanlığın Dirilişi-Sezai Karakoç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).

  3-Diriliş Neslinin Amentüsü-Sezai Karakoç.

  4-Sütun-(Hepsi değil, bazı bölümleri seçilerek okunacak)-Sezai Karakoç.

  5-Yitik Cennet-Sezai Karakoç.

  6-Geleceğimizde İslâm Var-Roger Garaudy.

  7-Bu Ülke-Cemil Meriç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).

  8-Beş Şehir-Ahmet Hamdi Tanpınar-(Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).

  9-Yaşamak-Cahit Zarifoğlu (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).

  10-İnsanlığın Medeniyet Destanı-Roger Garaudy.

  11-Gül Yetiştiren Adam-(Anlatı) Rasim Özdenören

  12-Yoksulluk İçimizde-(Hikâye) Mustafa Kutlu.

  13-Ya Tahammül Ya Sefer-(Hikâye) Mustafa Kutlu.

  14-Bu Böyledir-(Hikâye) Mustafa Kutlu.

  15-Sır-(Hikâye) Mustafa Kutlu.

  16-Uzun Hikâye-(Hikâye) Mustafa Kutlu.

  17-Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler-Rasim Özdenören.

  18-Üç Zor Mesele-İsmet Özel.

  19-İslâm'ın Vadettikleri-Roger Garaudy.

  20-Doğu ve Batı Arasında İslâm-Aliya İzzetbegoviç.

  İKİNCİ AŞAMA OKUMA LİSTESİ

  21-Okulsuz Toplum-Ivan Illich-Birey Toplum Yayınları.

  22-Türkiye'nin Maarif Davası-Nurettin Topçu-Dergâh Yayınları.

  23-İslâm Kültür Atlası-İsmail Faruki-İnkılab (“Rehber” kitap bu: Liste bitince 2. kez okunacak)

  24-İslâm Tarihi-3 cilt-Filibeli Ahmet Hilmi ve Ziya Nur Aksun-Ötüken Yayınları

  25-Kur'ân-ı Kerîm Işığında Hz. Muhammed Mustafa (sav)-2 cilt-Osman Nuri Topbaş-Erkam Y.

  26-Mızraklı İlmihal-Semerkand Yayınları

  27-Komünist Manifesto-Marx & Engels.

  28-İlm-i Hâl-S. Ahmet Arvâsî

  29-Tefsir Usûlü ve Tarihi-Ömer Çelik-Erkam Yayınları

  30-Sünneti Anlamada Yöntem-Yusuf el-Karadavî

  31-Çöle İnen Nur-Necip Fazıl Kısakürek

  32-Fıkıh Usûlü-Vehbi Zuhayli-Risale Yayınları

  33-Tasavvuf-William Chittick-İz Yayıncılık

  34-Kelâma Giriş-U. Murat Kılavuz-A. Saim Kılavuz-İSAM Yayınları

  35-İslâm'ın Vizyonu-William Chittick-İnsan Yayınları

  36-Yoldaki İşaretler-Seyyid Kutup

  37-İslâm Düşüncesi-Muhammed İkbal-Külliyat Yayınları

  38-40-Çağ ve İlham-I-II-III-Sezai Karakoç-Diriliş Yayınları

  ÜÇÜNCÜ AŞAMA OKUMA LİSTESİ

  41-Tarih Hırsızlığı-Jack Goody-İş Bankası Yayınları.

  42-Şarkiyatçılık-Edward Said-Metis Yayınları.

  43-Küresel Çağda Tarih Yazmak-Lynn Hunt-Küre Yayınları.

  44-Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek-Marshall Hodgson-Vadi Yayınları.

  45-Dünya Tarihi-William McNeill-İmge Yayınları.

  46-Uygarlıkların Grameri-Fernand Braudel-İmge Yayınları.

  47-Bir Bunalım Çağında Toplum Felsefeleri-Pitirim Sorokin.

  48-49-Tarih Bilinci-Arnold Toynbee-2 cilt.

  50-İslâm Medeniyeti Tarihi-Wilhelm Barthold, Mehmet Fuad Köprülü-Alfa Yayınları.

  51-53-İslâm’ın Serüveni-Marshall Hodgson-3 cilt-Pegasus Yayınları.

  54-Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi-Osman Turan-Ötüken Yayınları.

  55-Zihniyet ve Din-Sabri Ülgener.

  DÖRDÜNCÜ AŞAMA OKUMA LİSTESİ

  56-Modern Dünyanın Bunalımı-Rene Guenon-İnsan Yay.

  57-Hikmetin Yapıtaşları: Felsefeye Giriş-Douglas J. Soccio-Kaknüs Yay.

  58-Avrupa Düşüncesinin Serüveni-Jaqueline Russ-DoğuBatı Yay.

  59-Batı Düşüncesi Tarihi-Richard Tarnas-2 cilt-Külliyat Yay.

  60-Sosyolojik Düşünce Geleneği-Robert Nisbet-Paradigma-Vadi Yay.

  61-Siyasî Felsefenin Büyük Düşünürleri-William Ebenstein-(Çev.: İsmet Özel)-Şule Yay.

  62-İnsanın Durumu-Lewis Mumford-Açılımkitap Yay.

  63-İslâm Düşüncesinde İlimlerin Tasnifi-Osman Bakar-İnsan Yay.

  64-Hilal Doğarken-Ziyaüddin Serdar-İnsan Yay.

  65-Fıkıh Usûlünün Mahiyeti ve Gayesi-A. Cüneyd Köksal-İSAM Yay.

  66-Varolmanın Boyutları-William Chittick-İnsan Yay.

  67-İslâm Felsefesi: Tarih ve Problemler-M. Cüneyt Kaya-edisyon-İSAM Yay.

  68-İslâm Düşüncesi Tarihi-M. Şerif-2 cilt-İnsan Yay.

  69-Türkiye’nin Çağdaş Düşünce Tarihi-Hilmi Ziya Ülken-İş Bankası Yay.

  70-Edebiyat Yazıları-1-2-Sezai Karakoç-Diriliş Yay.

  71-Kırk Ambar-Cemil Meriç

  72-Yaşadığım Gibi-Ahmet Hamdi Tanpınar

  73-Sanatın Öyküsü-Ernst Gombrich

  74-Sanatın İcadı: Bir Kültür Tarihi-Larry Shiner-Ayrıntı Yay.

  75-Sanat Tarihinin Tarihi-Vernon Hyde Minor-Koç Üniversitesi Yay.

  76-Aşk Estetiği-Beşir Ayvazoğlu

  77-İslâm Sanatı: Dil ve Anlam-Titus Burkhardt

  78-İslâm Mimarisi Üzerine Düşünceler-Turgut Cansever

  79-Gözün Vicdanı: Kentin Tasarımı ve Toplumsal Yaşam-Richard Sennett-Ayrıntı Yay.

  80-Sinemanın Hakikati-1. Cilt ve Hakikatin Sineması-2. Cilt-Enver Gülşen-Külliyat Yay.

  Kaplan, dördüncü aşamada bazı kitapların bütün ciltlerine ayrı rakamlar verdiği için son listeyi 75’ten başlattı.

  BEŞİNCİ AŞAMA OKUMA LİSTESİ

  75-Konfüçyüs-Konuşmalar / Analektler (Çev. Murat Karlıdağ) Say Yay.

  76-Eflatun-Devlet.

  77-Aristo-Nikomakhos’a Etik; Politika, Poetika; Metafizik; Ruh Üzerine (Çev. Ömer Aygün, Grekçe Metinle Birlikte, Pinhan Yay.)

  78-Aziz Augustine-İtiraflar.

  79-Descartes-Meditasyonlar; Metot Üzerine Düşünme.

  80-Spinoza-Teolojik-Politik inceleme; Etika.

  81-John Locke-Yönetim Üzerine İki İnceleme.

  82-David Hume-İnsanın Anlama Yetisi Üzerime Bir Soruşturma.

  83-Kant-Saf Aklın Kritiği; Pratik Aklın Kritiği; Yargı Gücünün Krtiği.

  84-Hegel-Tarih Felsefesi; Estetik.

  85-Nietzsche-Deccal (Çev. Yusuf Kaplan-Külliyat Yay); Putların Alacakaranlığında (Çev. Yusuf Kaplan-Külliyat Yay); İyinin ve Kötünün Ötesinde (Çev. Mustafa Tüzel, İş Bankası Yayınları).

  86-Heidegger-Varlık ve Zaman (Çev. Kaan Ökten), Alfa Yay.

  87-Şehristânî-Milel ve Nihal-Yazma Eserler Başkanlığı (Arapça Metinle Birlikte).

  88-Mâtüridiye Akaidi-Nûreddin es-Sâbûnî-Ankara: DİB.

  89-İmamı Azam-Fıkh-ı Ekber; Âlim ve Müteallim-Şamil Yay.

  90-Fârâbî-Harfler Kitabı (Çev. Ömer Türker), İstanbul-Yazma Eserler Başkanlığı (Arapça Metinle Birlikte); İlimlerin Sayımı; Medinetü’l-Fazıla (Çev. İdeal Devlet).

  91-İbn Sina-İşaretler ve Tenbihatlar

  92-Gazâlî-Bilgi, Varlık, Yol (Çev. Asım Cüneyd Köksal)-Timaş-(3 kurucu risale bşr arada).

  Mustesfa-Küre Yay (Fıkıh Usûlü’nün kurucu metinlerinden; Çev. Yunus Apaydın).

  Tehafütü’l-Felâsife (Çev. Mahmud Kaya) Klasik Yay.

  93-İbn Rüşd-Tehafütü’t-Tehafüt, Faslu’l-Makal

  94-İmam Kuşeyrî-Kuşeyrî Risalesi.

  95-İbn Arabî-Füsûsu’l-Hikem, (Ekrem Demirli tercümesi ve şerhi), Kabalcı Yay.

  96-İbn Haldun-Mukaddime (Çev. Süleyman Uludağ), İstanbul: Dergâh.

  97-Cürcânî-Şerhu’l-Mevâkıf-İstanbul-Yazma Eserler Başkanlığı (Arapça Metinle Birlikte).

  98-Yusuf Has Hâcib-Kutadgu Bilig

  99-Ahmed Yesevî-Divân-ı Hikmet ve Yunus Emre-Yunus Emre Divanı

  100-Mevlânâ Celaleddin Rûmî-Mesnevî

  KİTAPLAR 4 FARKLI KALEMLE OKUNACAK

  ‘Önümüzü açacak öncü kuşak için 100 kitaplık okuma listesi’ni tamamlayan Kaplan, tavsiye ettiği kitaplar için bir de okuma yöntemi sundu. Kitapları 4 kurşun kalem ile okunmasını öneren Kaplan, "Bu okuma yöntemi, liste kadar önemli" diye belirtti. İşte o yöntem:
  1-Yeşil kalemle-Kilit kavramların altı çizilecek.
  2-Kırmızı kalemle-Önemli satırların altı çizilecek.
  3-Mavi kalemle-Atlanmayacak yerler işaretlenecek veya gerekirse çizilecek hafifçe.
  4-Siyah kurşun kalemle-Kitabın sayfalarının sağ ve sol kenarlarına notlar alınacak, üst boşluklara en önemli cümle yazılacak.
  Okuduğunuzun kitabın birinci bölümü bitince, sırasıyla:
  1-Önce yeşil kalemle çizilen yerler / kavramlar hızla okunacak
  2-Kırmızı kalemle çizilen satırlar okunacak
  3-Sayfaların üst taraflarına yazılan cümleler okunacak...
  Bu üç işlemden sonra kitabın ikinci bölümüne geçilecek. Her bölüm, bu şekilde okunacak..."