gökçe c., Mecburiyet'i inceledi.
22 Mar 17:26 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zweig etkinliğine katılışımın, heybemdeki ilk kitabı "Mecburiyet" ti. Çıktığı zamandan beri ha okudum, ha okuyacağım diyerek kendime hatırlattığım bu eseri okumak benim içinde bir nevi mecburiyet oldu...

Elli sayfalık gayet fit görünümlü bu kitabın konusu yine diğer kitaplarında görülen paralel konular. Savaş, savaşın psikolojik etkileri, bireyin kendisiyle ve dünya arasındaki uçurumlar, yalnızlık, çaresizlik, korkular, ruhsal bocalama, insani değerler...

Ne yazık ki dünya var oldukça hiç biteceğine inanmadığım korkunç bir gerçek olan savaş, burada da askere gitmemek için ülkesinden İsviçre'ye karısıyla birlikte kaçan ressam Ferdinand'ın hikâyesinin ana başlığı! Buraya mutlu olmak ve insan gibi yaşamanın hayaliyle gelir Ferdinand. Onu çok seven karısı Paula her zaman yanındadır. Hem gözleri hem elleri hep üstündedir. Peki bu yeterli midir? Yanyana yürüdüğü huzursuzluğu, birbirine karışan uykusuzlukları, alt üst olmuş ruhsal durumu onu istediği huzura kavuşturacak mıdır?

Birgün kahverengi bir zarfla kapısını çalan postacı, özgürlüğüne kara bir gölge gibi düşer. Vatanını seviyorsan, bunu göstermelisin diyor zarftan çıkan o soğuk kağıt. Ferdinand'ın bundan sonraki savaşı hem içinde hem dışında. Paula'nın dediği gibi vatan onun hayatı kadar önemli mi? Bir adalet olduğuna cidden inanıyor muydu? Ya özgürlük? Onu senin elinden sen izin vermediğin sürece kim alabilir?

Devletin devasa gücüyle, küçücük bir adam ne kadar mücadele edebilir?
Kitabı bir Zweig sever olarak beğendim. Yalnızca buradaki ruhsal sorgulamalar belki biraz daha yoğun olabilirdi dedim. Mesela Korku'da kendimi müthiş hissetmiştim. Amok Koşucusu'da harikaydı duyguyu geçirebilme ve hissettirme olarak.

Mecburiyet'te Zweig arşivine eklenmeli. Es geçmeyin derim. Herkese şimdiden iyi okumalar dilerim. Özgürlüğünüzle kalın.

Enes çağrı Akgünes, bir alıntı ekledi.
19 Mar 12:50 · Kitabı okuyor

Doğru yolu görüp de oradan gitmemek, yüreksizliktir.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 64 - Sel yayınevi 3. Basım)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 64 - Sel yayınevi 3. Basım)
Alp karaköz, Halo Dayı ve İki Öküz'ü inceledi.
18 Mar 10:29 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hayatımda okuyup da bir skeç izliyormuş gibi güldüğüm tek kitaptır sanırım.Radyo tiyatrosu tadında köy gülmecesi.Gülerken de inceden inceden muazzam mesajlar veren kitap.Bu kitabı okuduktan sonra nerede bir inşaat görseniz içerisinde bir Halo Dayı var mıdır acep diye dalıp gitmemek işten bile olmayacak.

Ömer Toy, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:06 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bütün tarihçiler sübjektiftir. Mühim olan kompozisyonu iyi yapmak, palavracılığın dengesini ayarlamak ve ahlaksızlık derecesinde tahrifata gitmemek...

Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)Türklerin Tarihi, İlber Ortaylı (Sayfa 223)
Asuman Toraman, bir alıntı ekledi.
14 Mar 18:58

Duygularda pek ileri gitmemek gerekir. Anlar olduğu gibi kalmalıdır, tekrarı gerekli değildir.

Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 206)Palyaço, Heinrich Böll (Sayfa 206)
Piktogram, bir alıntı ekledi.
10 Mar 02:37

Gitmemek:
sık sık çocuklar tarafından farkedilen bir güven ve sevgi eylemi.

Kitap Hırsızı, Markus ZusakKitap Hırsızı, Markus Zusak

(Şair ve ben )&Kemal Sayar
https://youtu.be/YoQ6RECY0lI

İnsan olarak en çetin uğraşımız sahici ve halis olabilmek. Sözü ortamına göre eğip bükmemek, kendi olmak cesaretini gösterebilmek, kalabalığın isterisine kapılıp gitmemek. Selamet der kenarest. Özü sözü bir, hayallerine ve değerlerine sadık insan olarak, iç bütünlüğünü büyütebilmek. Çakallaşmamak. Kendi hakikatine sadık kalabilen insan ne yiğit bir insandır. İç sesini dinler o, duyduğu hoşuna gitmese bile. Bir yalanın onu avutması yerine, hakikatin incitmesine razıdır.


‘Bir odada iki kişi buluştuğunda’ diyor William James, ‘aslında altı kişi vardır. Kendimi gördüğüm halimle ben, onun beni gördüğü haliyle ben, benim onu gördüğüm haliyle o, onun kendisini gördüğü haliyle o, gerçekte olan ben ve gerçekte olan o’. Çok mu karmaşık? Dünyaya bıraktığımız izler, varlıktan yansıyan gölgeler bazen kendi gerçekliğimizin yerine geçer.

Mağaranın dışındaki gölgeleri hakikat zannettiğimiz çok olur. İnsanların gözünden nasıl göründüğümüzü önemseriz, kendi değer ve özsaygımızı biraz da buradan devşirir ve iyi bilinmeye gayret ederiz. Yazdıklarımızın, yaptıklarımızın takdir görmesi bizi kıvandırır ve aldığımız bu onay, adeta boşa yaşamadığımızı, varlığımızın bir amaca hizmet ettiğini teyit eder.


‘Ben Rüknettin’in şairine gelmiştim’ diyor, sesi bir hayal kırıklığının içine bükülerek. Bir ikindi yağmur alıyor sesinde, bir düş serazat kollarını açarak uçurum aşağı süzülüyor. Bir şifacı arıyor, bilge bir hekim, sözleriyle şifa veren bir şaman. Ben o değilim. Aradığınız kişi artık burada oturmuyor. Tıp eğitimi almış, psikiyatri tahsil etmiş, teşhis sanatında yıllar içinde ustalaşmış, ilaçları nasıl kullanacağını bilen bir doktor var karşınızda. Şiirden anlarım ama size şiir söylemeyeceğim. Bir kaza oku, önce onun sonra benim kalbimi deliyor.

 
Terapiye önceden tanıdığımızı sandığımız birisiyle karşılaşmaya gelmek:   ‘Ben Rüknettin’le konuşan doktoru arıyorum. Sizin isminiz çok büyümüş, Rüknettin’in doktorunu köşelere itmiş, onu ezip geçmiş’ diyor. Her terapi bir buluşmadır, bir karşılaşma, insanlığımızı birbirimizin aynalarında seyretme imkanı. Modern Batı’da geliştirildiği biçimiyle bir seküler itiraf ayini. Biz ona bu topraklarda manevi bir soluk üfleyebilirsek eğer, daha fazlası olacak.Yücelttiğimiz kişiyi, kendi alicenaplığımızdan göklere çıkarıyor olmayabiliriz. Derdimiz bize göre öylesine büyük, yaralarımız o kadar ulaşılmazdır ki onu sıradan bir doktorun anlayabileceğine ihtimal vermeyiz. Bazen kibir yaralarımıza saklanır. Onun anlaşılabilmesi bizim acı çeken melekler katından yeryüzüne düşmemiz demektir, kanatlarımız yanmış, bir boran bizi yeryüzünde sığınacak bir kovuk aramaya mecbur etmiştir artık. İnsanlar bize baktıklarında öfkeli birini görürler, hayır bazen sadece üzgünüzdür ve üzgünlüğümüzün fark edilmesini ister, bağırır çağırır, etrafı gürültüye veririz.

 
 Sesindeki üzgün tını ve beklediği doktor olmadığıma dair yorumu, beni içimdeki o ezeli soru ile yüzleştiriyor: Zaman içinde kendi özüme yabancılaşmış olabilir miyim? Bana o şiiri yazdıran saflık ve duruluktan uzaklaşmış, bir mesleğin adamı olmuş, dünyaya çokça sokulmuş olabilir miyim? Artık yirmili yaşlarımda değilim, bir duygunun sarhoş edebildiği adam değilim, sevdiklerimi toprağa verdim, o kadar içine gömüldüm ki acıya adeta uyuştum. Melankoli, her seferinde çok meşgul bir adam bulunca karşısında, mutat ziyaretlerinden vazgeçti. Hüzün size bir şeyler sunmak ister, o bağışa gönlünüzü açmazsanız, sizi terk eder. Kelebekler çiçek tozlarını getirmiyorsa odanıza, belki de pencereleri açmayı unutmuşsunuzdur.

 

İçine gömüldüğümüz evreni mutlak zannediyoruz. Rahatlık alanımızdan dışarı çıkmak gerek, üzerimizde unvanlarımızdan ve şanlı zaferlerimizden bir hale taşımaksızın insan yüzlerini dolaşmak, pişmekte olan bir yemeğin kokusunu içimize çekmek, kalabalığın içinde bir fani olduğumuzu idrak etmek gerek. ‘Size hemen anlatamayacağım şeyler var’ diyor, tamam buna alışığım. Ruh ayarı olmadan, ruhlar birbirine ayarlanmadan, insandan insana bir köprü kurulmuyor. Bir yaşantı içimizde olgunlaşmadan dışarı çıkmak, söze dökülmek istemiyor. Ama galiba o bir imkansızı arıyor. Kaybolmuş bir şair, az bilinen bir yolda, ansızın onun karşısına çıksın ve bütün derdini dinlesin. Onunla konuşsun, ona derdini hafifletecek tılsımlı sözler söylesin. Ah, o kadim hikayelerde olmuyor muydu? Mesela bir Sadi, bir Attar hikayesine karışsak da orada karşılaşsak? Yaşadığımız ve söylediğimiz her şey, bir hikmete bağlansa sonra. Sonra, sen, ben ve okuyucu o hikâyeden mutlu mesut ayrılsak.

 

İnsan olarak en çetin uğraşımız sahici ve halis olabilmek. Sözü ortamına göre eğip bükmemek, kendi olmak cesaretini gösterebilmek, kalabalığın isterisine kapılıp gitmemek. Selamet der kenarest. Özü sözü bir, hayallerine ve değerlerine sadık insan olarak, iç bütünlüğünü büyütebilmek. Çakallaşmamak. Kendi hakikatine sadık kalabilen insan ne yiğit bir insandır. İç sesini dinler o, duyduğu hoşuna gitmese bile. Bir yalanın onu avutması yerine, hakikatin incitmesine razıdır. Şairsen başkasının alkışına, methü senasına aldırmamak mesela, kendi zaaflarını bilerek yola devam etmek. İşte en zoru bu, yaşlandıkça övgülere daha çok bağımlı hale geliyoruz. Hz. Resul, ‘sizi övenlerin yüzüne toprak saçınız’ diyor. Bu dünyada yapıp ettiğimiz şey ne için? Kendi zavallı benliğimizi büyütmek mi derdimiz? Yoksa bir kutlu ülkünün toprağının tozu olmaya mı talibiz? Düşmanlığımız ve dostluğumuz sadece nefsimiz için mi? Dünyayı biteviye bir sahne olarak gördüğümüzde, oynamaktan kendimiz olmaya sıra gelmiyor. Mış gibi hayatların maskeli balosu. Bulunduğu her ortama göre renk ve fikir değiştiren bukalemun kişilikler. İnsan çağımızda hep yorgun: Oynamaktan, örtmekten, gizlemekten, kendisi olmaya giden yolu yürüyememekten yorgun. Oyuncu benliklerin sahici benlikleri gizlediği gösteri toplumunda, aldığımız alkış kadar var olduğumuzu sanıyoruz.

 

Aradan birkaç gün geçmişti ki, posta kutuma, çok yakınlarda gördüğüm bir başka danışanımdan bir sitem mesajı düştü : ‘Tıkıştırılarak dolaba konmuş bir yığın kıyafetin, kapağı açar açmaz üzerinize dökülmesi gibi, bir anda çıktı tüm düşünceler. “Öykü deki gizli şiir” izi sürülemeyecek kadar dağınık ve karman çorman…  Hatta öyle bir şiir var mı? O bile meçhul. Bundan sebep sanırım, kendimi iyi ifade edemediğimi ve anlaşılmadığımı düşündüm. Belki de içinde bulunduğum durumdan dolayı böyle hissettim ya da dikkatinizi bana vermediğinizi düşündüğümden. Bilemiyorum. Yaratılmışların en şereflisi insana olan hürmetiniz, saygınız, merhametiniz beni size getirdi. Elim boş dönmek istemiyor, artık iyi olmak istiyorum. "Doktorum/Gayya kuyusuna inmek istemem/ Bana bir ip uzat, yağmurlar istemem"…’ Aman Allah’ım, bir kez daha Rüknettin ve doktoru. Bir kez daha o kişi olmaya davet ediliyorum. Şairi bulamadığı, şairle karşılaşamadığı için içlenmiş bir kazazede daha. Belki de sorun bende, her insanı standart bir görüşme içinde anlayabileceğimi zannetme ukalalığında. Bazen daha derinlere inmek gerek, hikayenin ardındaki asıl hikayeyi, hikayenin içindeki asıl şiiri bulmak gerek. Rüknettin’in doktoru bir ilhamın kanatlarında dolaşıyordu, benim böyle bir gücüm yok. Okuduğum kitaplardan, dinlediğim hocalardan, seyrettiğim filmlerden, dinlediğim müzik ve şiirlerden insana ulaşmanın bir yordamını bulmaya çalıştım. Rüknettin’in doktorunun avarelik etmeye, kelimelerin koynunda oynaşmaya zamanı vardı, oysa benim zamanım sayılı. Şairle doktor arasındaki mesafe giderek açıldı. Galiba sorun bende.

 

Yine de söylenen hiçbir söz boşuna sarf edilmiş değil. İki nazik uyarı. Öptüm o sözleri, kalbimin üzerine koydum. Daha derin yaralar için bazen doktor yetmez. Şairin orada olması gerekir.

 https://youtu.be/RRwmMV8h7E4

Hande, bir alıntı ekledi.
07 Mar 00:47 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ancak Bedenler Kapatılabilir Hücrelere
Okumak için okul arıyorum çocukluğumda... Karşıma halk çocuklarının gittiğim yatılı okullar çıkıyor, öğretmen okulları... Hastalanıyorum, ilkel halk hastanelerinde uzun süre,,, Bunların hiçbiri de yüzde yüz kendi isteğimle olmuyor. Önümde bir cezaevi dönemi var... Ben buraya isteye isteye mi giriyorum? Görüyorsun ne kadar direniyorum gitmemek için! Ama biraz daha gelişmem, işimde ustalaşmam için oraları da görmem gerekecek... Bu kalem elimde olduğu sürece biliyorum, buralardan belki de hiç çıkmayacağım. Halka dönük bir yazar oluşum çiziyor toplumsal kaderimi. İçeri düşünce de beyler koğuşuna yatırmayacaklar beni. İlk aylarım hücrelerde, kapalı odalarda geçecek, biliyorum.Sonra geçeceğim adembaba koğuşlarına! Ama bütün bunlar, beni yetiştirmekten, başarılı bir yazar olmaktan öteye geçmeyecek. Daha da bilenmiş, görevimin bilincine varmış olarak çıkacağım, eğer çıkabilirsem.

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 194)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 194)