• Sadece Tanrı bilir
  Georgi Markov’un pantolonundaki küçük bir madeni para büyüklüğündeki kan lekesi ile baldırındaki topluiğne başı kadar deliği ilk gören, kendi gibi radyo spikeri, Teo Lirkoff oldu. Önemsemeyerek, işlerinin başına döndüler. 5-6 saat sonra Markov biraz halsizleşti. “Eve gitsem iyi olacak, erken yatarsam sabaha bir şeyim kalmaz” diye düşündü. Ama hiç de öyle olmadı. Gece boyunca ateşi yükselmeye, karnı ağrımaya, göğsü sıkışmaya, midesi fena halde bulanmaya başladı.
  Sahneye koyduğu, Todor Jivkov’un Bulgaristan’da uyguladığı komünist rejimi eleştiren tiyatro oyunu yüzünden, 1969’da Bulgaristan’ı terk etmek zorunda kalıp, bir süre Avrupa’nın değişik ülkelerinde dolaştıktan sonra Londra’ya yerleştiğinde tanışıp evlendiği Annabel, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bir ambulans çağırdı ve onu St. James Hastanesi’ne götürdü.
  Acildeki nöbetini henüz devretmemiş olan Dr. Bernard Riley, kalp atışlarını normalin üzerinde, tansiyonunu normal, lenf bezlerini şiş buldu. Hastanın baldırındaki el ayası büyüklüğündeki kızarıklığa, onun ortasındaki 2 milimetre çapındaki deliğe baktı. Deliğin olduğu yer biraz sertti. Kızarık bölgenin röntgenini çektirdi. Bir şey göremedi. Raporuna (G.O.K.) diye not düştü, yani God Only Knows (sadece Tanrı bilir).
  Sevil Atasoy
  Sayfa 137 - Doğan Kitap (E-kitap)
 • 'Hanged himself! Why, in God's name?' I cried. He kept on looking out watchfully. 'Who knows? The sun too much for him, or the country perhaps.'
  Joseph Conrad
  Sayfa 21 - MK WORLD CLASSICS
 • 14 Mayıs gelmeden paylaşmak istedim. Sadece o güne ait duyar kasmak etiketinden sıyrılmak için. Olay oldukça uzun merak edenler internet mecrasından tatmin edici cevap ve kaynaklar bulabilir. Bunun gibi binlerce olay her gün çeşitli gerekçelerle -aşk, onur, namus, töre vb- işlenirken, failleri antik çağ demokrasilerini imrendirecek şekilde cezalar almaktadır. Yorum ve taktir kamuoyunundur.

  Fotoğraftaki kadının ismi Somayeh Mehri ve kızı Rana. İran'da yaşanan bu olay 2011 de gerçekleşiyor. Sürekli olarak şiddet gören, evlere kilitlenen, açlıkla terbiye edilmeye çalışan Somayeh eşinden boşanmak istiyor. Birçok kez araya birilerini koyup bu kararından vazgeçiriliyor. Son boşanma talebini erkekliğine yediremeyen 'koca' bir sabah; babasının evinde bulunan 'ailesine' elindeki şişede bulunan asitleri -Somayeh ve kızı Rana'nın üzerine- boşaltıyor. Kadının ciğeri iflas ediyor ve olaydan iki yıl sonra can veriyor, küçük kızda ise göz kaybı yaşanıyor. İkisinin de vücutlarında kalıcı yaralar/izler meydana geliyor.


  DİKKAT FOTOĞRAF RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜ BARINDIRMAKTADIR..!
  http://i.imgur.com/u5GNQ5j.png

  ...The acid had destroyed her lungs,” her father says, before shouting: “Bastard!” and breaking down in tears. When he speaks again, his voice is broken. “I spent as much money as I could to treat Somayeh, but…”, he says.“God knows that nobody, not the government or anybody else, helped us. I sold my land and spent it on treating Somayeh and Rana’s eyes. Early on, when she had to go to Tehran for treatment for them both, she would take the night bus and arrive in Tehran in the morning. When she was done, she would take the night bus back, because she did not have money for a motel. (*)

  (*) : Asit onun akciğerlerini tarumar etmişti," gözlerinden yaşlar boşanırken bağırarak: "Piç!" diye ekliyor babası. Tekrar konuşmaya başladığında, sesi çatallaşarak " Paramın yettiğince kızımı tedavi ettirmeye çalıştım, fakat...", diye ekliyor. "Allah biliyor, hiç kimse, devlet ve ya hiç kimse bize yardımcı olmadı. Somayeh ve Rana'nın gözlerinin tedavi masrafları için topraklarımı sattım...


  Kaynak: https://iranwire.com/en/features/1030
  Kaynak 2: https://kindnessblog.com/...their-husbandfather/  Asit saldırıları ile mücadele eden kuruluş ve daha fazla asit mağdurunun hikayelerini öğrenmek için: http://www.acidviolence.org/index.php