Sadık Kocak, Baba'yı inceledi.
09 Mar 12:36 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Don Carleone, The Godfather, Baba, Vito ya da Marlon Brando şeklinde duyulan ve takvimler 1972 olduğunda sinemaya da girerek kendini dünyanın en iyi yapımları arasında bulan ve yakın dönem şartlarını saymazsak geçmiş dönemde en iyi şekilde çekilen film olduğunu düşündüğüm bir yapım ve bu yapının kitabı.
Genelde kitaplar, filmler için esin kaynağı olur ama kitaptaki konuşmayı bile filme uyarlamak, o kitabı okurken sanki seyrettiğim filmi yeniden görmüş gibi olmak, işte bu mükemmel. Sahne aralarında Al Pacino yani kitaba göre Michael’in konuşmaları olsun, hatta daha detaylı örnekle Bonasera vardır ondan örnek vereyim. Çünkü kafanızda daha iyi canlandırırsınız. Filmde gelir biri kulağına eğilmiştir ve Baba’ya kızının kurtulmasını, tecavüzcülerin ölmesini söylediği sahnede kulağına eğildiği kısım oldukça meşhurdur.
https://i.hizliresim.com/Vr8GXr.png
Bu olayı bile okurken gözümde canlandırdığım için gerçekten iyi hissettim ve Bonasera ve kızının geçmişini kitapta daha iyi anladım diyebilirim. Sonuçta Baba’nın vaftiz kızına yapılmış bir durumdu bu.
Kitabın bilinmeze bir çözümü de benim için şudur. Öncelikle belirteyim filmde duymadım, o yüzden yeni geldi. Al Pacino rolünde gördüğümüz Michael Carleone karakterinin bir savaş kahramanı olduğunu biliyoruz ancak eve nasıl geldiğinin detayını kitapta öğrenmiş oldum.
Don’un vaftiz oğlu için yaptıklarını da biliriz kitapta. Yarım Milyon £ değerindeki attan bahsediyoruz tabi ki. Ya da Don’un vurulma sahnesi olsun. Okurken aynı anda gözüme gelen sahnelerdi. Hatta Michael’in yaşadığı silah sahnesi olsun ve sonra kaçışı –ki sanırım Sicilya- hep gözümün önünde canlanmışlardı. Burada da hikâye bitiyordu ama filmde böyle miydi onu da bilmiyorum tabi unuttum heyecandan düşününce.
Mesela devamında Vito’nun yani Baba’nın hayatından da yerer verilmesi şu filmdeki kısa sahneleri anımsattı bana. Çoğu şey o kadar iç içe ki Marlon Brando gençliği, Mafia 2 oyununda Vito derken kitapta anlaşılanın film olarak kafamda canlandırması. Gerçekten çok sağlam bir yapıt geliyor gözümün önüne. Sadece burada tek fark kitapla filmin finali. Eh hangisi daha iyiydi derseniz de kitap diyeceğim.
Çeviri hususunu da belirtmek istiyorum. Eyvallah ve Allasen gibi kelimeleri katarak biraz da bize göre çeviri yapan ekibe de oldukça teşekkürler.
Son olarak şunu da eklemek istiyorum mesela. Eskilerden bir kitap vardır. David Osborn – Av Mevsimi. Bu kitabı bulabilirseniz okumanızı tavsiye ederim. Gerilim türünde belki de tadı 1 yıl sonra bile hatıramda kalan bu eski kitabın zamanında bir filmi çekilseydi derim hep. Belki de vardır ben bilmiyorum. Söyleyeceklerim bu kadar. Herkese hayırlı cumalar, iyi günler dilerim..

Sadık Kocak, bir alıntı ekledi.
08 Mar 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

The GodFather
Büyük insanlar doğuştan büyük değillerdir; tecrübeler ve yıllar onları büyük yapar. Vito Corleone de öyle oldu. İçki yasağı konup da içki satışı durduğunda Vito Corleone sessiz, basit bir iş adamı olmaktan çıkıp önemli bir kişi, bir Don olma yolunda ilk adımını attı. Bu, bir günde, bir yılda olmadı. İçki yasağı dönemi sona erip de büyük mali kriz başladığında Vito Corleone, Don Corlione olmuştu.

Baba, Mario PuzoBaba, Mario Puzo

Öneri
MAFYA / GANGSTER Filmlerini Sevenler İçin Birkaç Harika Öneri


*** The Untouchables (1987)

*** Goodfellas (1990)

*** The Godfather Triology

A Bronx Tale (1993)

Miller's Crossing (1990)

Public Enemies (2009) Halk Düşmanları

Road to Perdition (Azap Yolu) 2002

Once Upon a Time in America (1984)

Scarface (1983)

Casino (1995)

Bonnie and Clyde (1967)

Reservoir Dogs (1992)

Pulp Fiction (1994)

Donnie Brasco (1997)

Snatch (2000)

Carlito's Way (1993)

Heat (1995)

Serkan Mutlu, The Godfather Mitosu'yu inceledi.
31 Oca 10:40 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

The Godfather üçlemesi üzerine yazılan detaylı bir kitap. Filmin hem sahne sahne çözümlemeleri yapılmış hem de film sosyolojik açıdan deyatlıca incelenmiş.

salih, bir alıntı ekledi.
07 Oca 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi

Marlon Brando olmasın O?
Bir süre, şu ilk Godfather'daki Al Pacino gibi konuşacaksın.

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 301 - Everest Yayınları 57. Baskı Mayıs 2017)Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini (Sayfa 301 - Everest Yayınları 57. Baskı Mayıs 2017)
Namütenâhi, bir alıntı ekledi.
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Don hemen Godfather filminden Marlon Brando taklidine geçti. "Ama günün birinde ben de senden bir iyilik isteyebilirim..."

Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 86)Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small (Sayfa 86)
Celal Salik, Aşktan da Üstün'ü inceledi.
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

Yazarın ilk kitabı The Godfather Mitosu gibi zengin film çözümlemeleri içeren bir sinema kitabı Aşktan da Üstün. Sinemayı tekraren sevdiren, okurun önünde yeni ufuklar açan, neredeyse başucu diyebileceğim bir kitap.