Oktay Şen, bir alıntı ekledi.
17 May 23:47 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Bilim ise bir dizge ve uyum sorunudur; bu nedenle türkçede bilimsel olan da dahil yaratılara 'telif' diyoruz, bu gözlemleri bir dizgeye uydurmak anlamındadır ve çok yerindedir. Bu titizliği olmayana bilim adamı diyemeyiz; Copernicus'u devrimine götüren, bu uyum kaygısı idi; milyonlarca göksel gözlem Ptoleme sistemine uyarken birkaçı uyumsuzluk gösteriyordu, Copernikus, istemeyerek de olsa, bu uyumsuzları bir dizge içine alabilmek için mevcut astronomi sistemini yıkmak zorunda kalmıştı, dünyanın dönüşü kuramını işte buna borçluyuz.

Şebeke 1, Yalçın KüçükŞebeke 1, Yalçın Küçük
A. Levent IŞIK, Son Çağrı'ı inceledi.
17 May 11:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhafızlar, Gözcüler, Nefilim, Neteru olarak da bilinen ve Kadim Sümer Uygarlığı'nın Göksel Tanrıları olarak da adlandırılan Annunaki'leri anlatan mükemmel bir kitap.

Abdullah BADUR, bir alıntı ekledi.
17 May 10:48 · Kitabı okuyor · Beğendi

Acaba göz boyayıcı ruhlar bu çevrelerde mi uçuşuyor, yoksa kalbimdeki o sıcak ve göksel hayaller mi bütün çevremi bana böyle cennet gibi gösteriyor.

Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 11 - Nilüfer yayıncılık)Genç Werther'in Acıları, Johann Wolfgang Von Goethe (Sayfa 11 - Nilüfer yayıncılık)
Siyabend, bir alıntı ekledi.
 15 May 23:02 · Kitabı okudu

Ey Medya'nın bilge megleri
iyilik adına yakılan onca ateşin
Karartılan ayın
Söndürülen güneşin karşılığı hani
Hani söylenen iyi sözlerin yankısı
Düşünülen iyi düşüncelerin
Yapılan işlerin göksel çağrısı hani

Ateşin ve Güneşin Çocukları, Adnan Yücel (Sayfa 17 - Yurt Kitap Yayın)Ateşin ve Güneşin Çocukları, Adnan Yücel (Sayfa 17 - Yurt Kitap Yayın)
leylâ, bir alıntı ekledi.
 13 May 23:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yunanlı için dindarlık, göksel varlıklara kültsel anlamda saygı göstermek demektir, o kadar. Tanrılar dünyanın gidişatını belirlemedikleri için, onların illa ahlaki olduğunu düşünmek için neden yoktur. ‘Ahlaki olanı Tanrılar öğretmemiştir’ der Wilamowitz, diyebiliriz ki, Tanrılar bunu İnsandan öğrenmek zorunda kalmıştır.

Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 105)Mitostan Felsefeye, Atilla Erdemli (Sayfa 105)
E.Z, bir alıntı ekledi.
12 May 00:51 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Müzik, mistik ruhlarda göksel görüntüler uyanmasına sebep olur. Söz gelimi Quito'lu Marianna, arkadaşı Petronilla ondan gitar çalmasını istediğinde, bikaç nota çaldıktan sonra bir tür vecd haline kapılmış. Bir saat sonra kendisine geldiğinde, gözlerinden yaşlar akarken şöyle diyebilmiş: " Benim sevgili Petronilla'm... cenette ne kadar çok güzel şey var, bir bilsen..."

Gözyaşları ve Azizler, Emil Michel Cioran (Sayfa 97)Gözyaşları ve Azizler, Emil Michel Cioran (Sayfa 97)
Étranger, bir alıntı ekledi.
06 May 20:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(Matta, 18:21-35 baplar)
Eğer biriniz kardeşini gönülden bağışlamazsa, göksel Babam da size öyle davranacaktır.

İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 30)İnsan Neyle Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 30)
Behiye Nur Şemin, Karamazov Kardeşler'i inceledi.
04 May 18:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendinizi bu umutsuzluğa kaptırmayın.Burada tek kurtuluş yolu,kişioğlunun bütün günahlarının yükünü kendi üzerinize almaktır.Gerçekten de böyledir,dostlarım.Çünkü bütün günahları içtenlikle kendi üzerine aldın mı bunun gerçekte de öyle olduğunu,bütün günahların senin olduğunu o anda görürsün.Ama tembelliğinin,güçsüzlüğünün suçunu başkalarının üzerine atıp kendini suçsuz gören insan,sonunda şeytanca bir gurura kapılır,Tanrı’ya başkaldırır.Şeytanca gurur üzerine şöyle düşünüyorum:Biz insanların onu anlaması pek güçtür,bu yüzden iyi bir iş yaptığımızı sanarak bu gurura kapıldığımız çok olur.Zaten en güçlü duygularımızın ,davranışlarımızın çoğunun sırrını bu dünyadayken anlayamayız.Ama bu anlayışsızlığımızın bizi bağışlatacağını sanmayın.Çünkü Tanrı anlayamadıklarımızın değil,anlayabildiklerimizin hesabını soracaktır bize.İyice olgunlaşınca,doğruyu yanlışı görmeye başlayınca sen de anlayacaksın bunu,itiraz etmeyeceksin.Gerçekten yolumuzu şaşırmış gibi dolaşıyoruz yeryüzünde.Yeryüzünde çok şey gizlidir bizden,ama buna karşılık,başka bir dünyayla,göksel,yüce bir dünyayla aramızda canlı bağlar bulunduğunu bildiren gizli duygular bağışlanmıştır.Zaten duygularımızın,düşüncelerimizin kökü de başka dünyalardadır.Filozofların,hiçbir şeyin aslının bu dünyada anlaşılamayacağını söylemelerinin nedeni de budur.Tanrı başka dünyalardan aldığı tohumları dünyamızda ekmiş,bahçesini yetiştirmiştir.Filiz verebilen tohumlar filizlenmiştir.Ne var ki bu bahçede yetişenler yalnızca öteki esrarlı dünyalarla olan ilişkilerinin duygusuyla yaşarlar.Bu duygu yitiyor ya da zayıflıyorsa ruh ölüme gidiyor demektir.Kişi o zaman umursamamaya başlar yaşamı,hatta nefret eder ondan.Ben böyle düşünüyorum.