rűya, bir alıntı ekledi.
Dün 07:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Göksel güçlerle yersel çıkarlar arasında sürekli bir çatışma vardır

Eugenie Grandet, Honore De BalzacEugenie Grandet, Honore De Balzac

Karamazov Kardeşler
Yeryüzünde hepimiz, gerçekten yolumuzu yitirmiş gibi yürürüz.... Gerçi birçok şey bu dünyada bizden saklıdır, ama buna karşılık, göksel dünyayla aramızda canlı bağlar bulunduğunu bildiren gizli duygular bağışlanmıştır. Zaten duygularımızın, düşüncelerimizin kökü de burada değil, başka alemdedir. Filozofların, hiçbir şeyin aslının bu dünyada anlaşılamacağını söylemelerinin nedeni de budur. Tanrı başka dünyalardan aldığı tohumları dünyamızda ekmiş, bahçesini yetiştirmiş, filiz verebilen tohumlar filizlenmiş. Ne var ki, bu bahçede yetişenler yalnızca, öteki esrarlı dünyalarla olan ilişkilerlnin duygusuyla yaşarlar; bu duygu yitiyor yahut zayıflıyorsa, ruh ölüme gidiyor demektir.

salih, bir alıntı ekledi.
15 Mar 09:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim için kitaplar, kendimi yitirdiğim ve yitirmeyi sürdürdüğüm orman yaşantısının ta kendisiydi. Göz kamaştırıcı güzellikteki çiçeklerdi; simsiyah yüksek dallardı, gizemli sessizliklerdi, göksel seslerdi; ama aynı zamanda dağların, eğrelti otlarının ve yağmurların ötesindeki insanların yaşamıydı.

Şiirler, Pablo NerudaŞiirler, Pablo Neruda
Berkay Üstündağ, bir alıntı ekledi.
11 Mar 14:10

En ünlü ve değerli atlar, bugün Doğu Tacikistan ile Kuzeydoğu Afganistan'ı çevreleyen muhteşem Pamir Dağlarının öteki tarafında bulunan Fergana Vadisinde yetiştiriliyordu. Çinli yazarlar, güçlerine hayranlık duyulan bu atların ejderha soyundan geldiklerini aktarıyor ve onları, 'hanxue ma' yani "kan terleyen" şeklinde anıyordu. Bunun sebebi, ya yerel bir parazit ya da atların çok ince derili olmaları dolayısıyla yoğun hareket halindeyken kan damarlarının kolay patlamasının yol açtığı kendilerine özgü kırmızı renkli terleriydi. Bilhassa bazı marifetli model atlar; halkı olarak ün salmış, şiirlere, heykellere ve resimlere konu olmuştu. Bunlara sıklıkla 'tianma', yani "göksel atlar" ya da "cennet atları" deniyordu.

İpek Yolu, Peter Frankopan (Sayfa 10)İpek Yolu, Peter Frankopan (Sayfa 10)
ozakiabi, bir alıntı ekledi.
08 Mar 01:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Annemin oluorta, yüksek sesle güldüğünü duymadım hiç. Mahcup mahcup güler, yüzündeki gülü sakınır gibi.

Göksel

OT Dergi Sayı: 61, KolektifOT Dergi Sayı: 61, Kolektif
Eseflal, bir alıntı ekledi.
07 Mar 13:50 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Astroloji ve Büyü
Astroloji en basit ifadeyle göksel hareketlerden geleceği okuma yöntemidir. Temelinde, dünya da dahil olmak üzere bütün göksel cisimlerin birbiriyle bağlantılı olduğu ve birbirini etkilediği görüşü vardır.

Okült, Cadılık ve Büyü, Christopher Dell (Sayfa 30)Okült, Cadılık ve Büyü, Christopher Dell (Sayfa 30)
Murat Ç, bir alıntı ekledi.
06 Mar 15:10 · Kitabı okuyor

"(...)Çiçek açmayacak gök gürültüsünün sarstığı ağaç,
Ne de vurulmuş kartal süzülecek göklerde.

Ve günlerimin tümü esrimeyle geçer,
Ve geceleyin rüyalarım
Senin gri gözlerinin ışıdığı,
Ölümsüz ırmakların kıyısında
Göksel danslar eden adımlarının
Parladığı yerlere ilişkindir."

Bütün Şiirleri, Edgar Allan Poe (İthaki, Poe, Cennetteki Kişiye)Bütün Şiirleri, Edgar Allan Poe (İthaki, Poe, Cennetteki Kişiye)
iris, bir alıntı ekledi.
04 Mar 15:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Eski olan, 'urania' dediğimiz göksel Aphrodite, göğün kızıdır ve ana karnından doğmamıştır. Daha sonra gelen ise, Zeus'la Dione'nin kızıdır; ona 'pandemo' Aphrodite diyoruz

Şölen, PlatonŞölen, Platon
Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
04 Mar 11:26

Yunanlılara göre, ölüm unutmakla özdeşleşmiştir; ölüler belleğini yitirmiş olanlardır. Yalnızca Tiresias veya Amphiaros gibi bazı ayrıcalıklılar öldükten sonra da bellleklerini korur. Hermes, oğlu Ethalides'i ölümsüz kılmak için ona "bozulmaz bir bellek" verir. Ama ruhgöçü öğretisi şekillenince, Bellek ve Unutma mitolojisi değişir. Lethe'nin işlevi altüst olur: Artık suları, yeryüzü varoluşunu unutturmak üzere, yeryüzünden ayrılan ruhu karşılamaz. Tam tersine Lethe, yeniden bedenlenmek üzere yeryüzüne dönen ruhtaki göksel anıları siler. "Unutma" artık ölümü değil, hayata dönüşü simgelemektedir. Lethe pınarından içmek tedbirsizliğini gösteren ruh (Platon'un sözleriyle "unutma ve kötülük yudumu," Phaedrus, 248c) yeniden bedenlenir ve yeniden oluş döngüsü içine fırlatılır. Ruhgöçü öğretisini paylaşan Pythagoras, Empedokles ve diğer yazarlar, önceki varoluşlarını anımsadıklarını iddia ediyorlardı; başka bir deyişle, öteki dünyadaki belleklerini korumayı başarmışlardı.

Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi (Cilt II), Mircea Eliade (Sayfa 225 - XXII. BÖLÜM: ORPHEUS, PYTHAGORAS VE YENİ ESKATOLOJİ)Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi (Cilt II), Mircea Eliade (Sayfa 225 - XXII. BÖLÜM: ORPHEUS, PYTHAGORAS VE YENİ ESKATOLOJİ)
Hakan Can, bir alıntı ekledi.
03 Mar 14:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hani sevdiğimin göksel nurlar çağlatan gözleri?
O gözler ki içlerinde görülmedik cümbüşler yapılan cennet saraylarının pencereleri gibi Tanrı ışıklarıyla yanardı.

Ciğerdelen, Safiye Erol (Sayfa 239)Ciğerdelen, Safiye Erol (Sayfa 239)