Göksel Baktagir ~ Gülru...

"Hayal gibi 3" albümünden.. / 2008 Fotoğraflar: 1895 yılında ABD merkezli bir kartpostal şirketi tarafından çekilen ve renklendirilen İstanbul fotoğrafları. Bu karelerin İstanbul'un bilinen ilk renkli fotoğrafları olduğu tahmin ediliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=c4aLC1wIfIc

Bir İstanbul Sevdalısı
Ne güzel yahu. Memlekete gitmek. Şimdi daha anlamlı. Araya kitap girdi ya ondan. Kitaplı dostluklar. Birazdan toplarım eşyalarımı. Bir de İstanbul bu be. Ötesi var mı allasen? Çocukluğuma gideceğim aga. İstanbul bu. Ey büt-i nev edâ olmuşum müptelâ.

Eyüp mezarlığına kesin giderim. Fatiha okurum göçenlere. Bizim sınıftaydı garibim. Okul bitti. O da bitti. Orada gömülü. Beyaz Kaşlı orada. Sinirli Arnavut, derdi babam. Çok kısa kesilmiş saçları tamamen beyazdı. Kaşları da, son zamanlarda düzeltmekten vazgeçtiği uzun sakalı da. Beyazlamıştı beyazlamasına da, beyazlamış tüm bu kılları, hatta yüzü bile sapsarıydı. Sigaradanmış. Gene de Beyaz Kaşlı derlerdi. Alışkanlık herhalde. Sarılmış tütün içerdi. Sigarayı tutan parmakları ve billahi çoğu tırnağı kahverengiydi.

Halime teyze orada. İri yeşil damarlarla kaplıydı elleri. Kâğıt gibi bembeyaz. Her alışverişten sonra, her para uzatışımda görürdüm. Nesibe yenge. Bembeyaz tesettürün içinde kelimeleri sündüre sündüre, “Yapma, isyan etme yavrum, Allah seni imtihan ediyor. Kurban olduğumun bir bildiği vardır elbet. Kader bu,” diye teskin ederdi. Azat buzatçılar kalmadı. Belki sucu Ali'ye rastlarım. Erkeksen ağlama.

Bir omuza yaslanmadan yürünmesi zor Arnavut kaldırımlı yollarında yürürüm. Yamaçtan ortaokuluma bakarım. Piyerloti sırtlarından. Ah be Aziyade, olmasaydı hatırın Pierre Loti'yi hiç çekmezdik billahi. Eskiden Siirtli Ahmet'in kahvesi vardı. Salaştı. Biz görmedik ama duyduğumuz, gündüz kahve gece bitirimhaneymiş. Kahve halini bilirdik biz. Bir de karga burunluyu. Her konuda fikir yürütürdü lavuk. Bilsin bilmesin fark etmez. Çiküfte yerim bol bol. Kezzap abla nerede yatar bilmem. Allah rahmet eylesin.

Sonra ver elini Eyüp Sultan cami. Albana'yı önünde bıçakladıydılar. Meydan duacılar, niyetçiler, parfümcüler, dilekçiler, kitapçılar, güvercinlerle doluymuş. Koca çınarın altında Eyüp Sultanın göçmez, göçemez leyleği duruyormuş. Tevfik, ta başının içinde hissettiği bir acıyla, Falkonetti’yi görmüş karşında. Elindeki pırıl pırıl bıçağı kaslı kollarını gere gere Tevfik’in bedenine doğru sallıyormuş. Albanam, canım, canımın içi kaç, demiş Tevfik. Ben yandım, sen kaç bari. Tevfiğini kanlar içinde görünce zavallı, olduğu yerde donakalmış. Kaçmazmış ki zaten. Aşk bu. Niyetci Cemal görmüş. Bir kız dondu sanmayın, ben dondum, kanım dondu, ruhum dondu, yemin ederim Eyüp Sultan, Halit Hazretleri dondu, demiş. Ah ulan kitapsız Falkonetti. Hain Kostok’tan acımasız çıktın ya, yuh olsun sana. Sakın gelme lan semte. Bir sürü şey zulaladık bilesin. Piizci Reco kesmezsem şerefsizim dedi. Mezarcı kardeşinle gömecekmiş seni.

Taşları sökmüş, mermer döşemişler. Mezarlık mermeri. Marmara adasından. Ulan adam meydanın eski taşlarını söker mi? Leylek çoktan göçmüş. Kanadı kırıktı. Göçmez leylekti. Göçtü öbür dünyaya o da. Öldürdü biri. Belki de Edirnekapı'ya yürürüm. Yürür müyüm? Yürürüm ya, ne olacak ki, kıyamet mi kopar aga?

Sonra İstanbullunun küskün olduğu yerlere giderim. İnsan tarihine küser mi yahu? Deli bunlar. Fatih ya ondan. Draman'a hala 90 numara mı gider acep. Balat'tan vururum yamaçlara. Kırmızı Rum lisesine giderim. Ha, ondan evvel Dimitri Kantemiroğlu evine uğrarım. Kafe varmış içinde. Bir kahve içer, çalarlarsa şayet, Buselik Peşrevini dinlerim. Balat Mevlevihanesine uğrarım. Orhan Kemal’in evine uğrarım. Bulabilirsem tabii. Cumbalardan bakan kalmışsa selamlaşırım. Langalı sütçülere rastlarsan bir bardak süt içersin. Olmaz ya, hayal işte.

Müziksiz gezilmez. Cebime yüklerim. Sadi Işılay’ın Muhayyer Kürdi saz semaisini dinlerim. Sahi siz bilir misiniz Sadi Işılay’ı? Ali Sirmen var ya, Cumhuriyet’te yazar. Aha onun dedesi. Muhayyer Kürdi olmalı illaki. Göksel Baktagir çalmalı. Ben en çok onu severim. Olmaz. Kesin müziksiz olmaz. O yokuşlar müziksiz çekilmez aga. Neme lazım, sefil süfela olur adam.

https://www.youtube.com/watch?v=EKWF7PbIzOc

ilker Görkem, Kara Kitap'ı inceledi.
28 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Göksel Baktagir dinleyerek okudum tüm romanı... Çok sevdim... İstanbul'u, Orhan Pamuk'un anlattığı İstanbul'u çok seviyorum! Bir süre sonra sanırım tekrar okuyacağım.

Yalnızlığa Dair
https://www.youtube.com/watch?v=LieCp3_SOYk
Göksel Baktagir - Yalnız Sen - Only You

Can yoldaşın olmazsa olmasın,
Yalnızım diye hayıflanmayasın.
Eğilmiş üstüne gökyüzü masmavi;
Bir anne şefkatine müsavi;
Üç adım ötede deniz;
Dosttur, ne öfkesi ne durgunluğu sebepsiz.
Bir derdin varsa açabilirsin ağaçlara;
Ağaç yaprak verir, sır vermez rüzgâra
Ve kış yaz,
Dalda kuş eksik olmaz.
Dağ başında duman.

Yalnızlık nedir göreceksin öldüğün zaman.

[ Cahit Sıtkı Tarancı ]

Göksel Baktagir
aşkımın ilk baharı, taptaze çiçeğimsin
sen ömrüme ömür katan, can suyum, kar tanemsin
çünkü bu aşk tertemiz, saf, gönülden
ömür boyu sürecek bilirim, yaşarım yürekten.

kar tanem, nur tanem, aşkım
seni candan seviyorum
sen cennetten bir armağan
seni sevmeye doyamıyorum...

gül yüzün gözümden gitmiyor bir tanem
hasretin şu gönlümde bitmiyor bir tanem
çünkü bu aşk tertemiz, saf, gönülden
ömür boyu sürecek bilirim, yaşarım yürekten.

kar tanem, nur tanem, aşkım
seni candan seviyorum
sen cennetten bir armağan
seni sevmeye doyamıyorum...

Bekir Ünlüataer - Kar tanem
https://www.youtube.com/watch?v=Ehdddak5WuI