Cem, Vakıf ve Dünya'yı inceledi.
 12 Mar 23:30 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · Puan vermedi

Asimov'un milyarlarca gezegene yayılmış galaktik imparatorluğun Hari Seldon adında bir bilim adamı tarafından psikotarih adıyla hayata geçirdiği bilimsel metod ve bilgi aracılığıyla karşı karşıya olduğu yıkımı minimum zararla atlatma sürecini anlatan Vakıf serisinin 5. kitabı Asimov kitabı olmanın getirdiği tipik özellikleri barındıran, serinin önceki kitaplarına kıyasla heyecan düzeyi daha altta kalan bir eser.

Her şeyden önce Vakıf ve Dünya'yı kesinlikle İnkılâp Kitabevi'nin baskısından okumamak gerek; çünkü kitabın vereceği keyfin önemli bir kısmı berbat çevirisi nedeniyle gerçekten heba oluyor. İthaki'nin yeni baskısını beklemek çok zaman alabilir diye sahaflardan aldım kitabı, pişman da oldum demek istemiyorum, ama pişmana yakın bir duruma da geldim; zira çevirmenin işkence etmek niyetiyle cümleleri katlettiği bir çeviri bu.. Örneğin Üç Robot Yasası'nın yeni yasası olarak Sıfırıncı Yasa yerine Zeroth adını kullanabilmesi (zero=sıfır, th=-ıncı)... bilmem ki ne desem..Cümlelerin çok büyük bir çoğunluğunda "-dır, dir" eki kullanılır mı? Konuşurken böyle mi konuşuyoruz? "Gelmezsen üzüleceğimdir".. Çevirmen bir çok cümlede bu hataya düşüyor. Bu da doğal olarak kitaptan soğutuyor insanı.

Ayrıca Vakıf Ve Dünya serinin bir önceki kitabına da saygısızlık yapıyor diyebiliriz. 4. kitap olan Vakıfın Sınırı'nda dünyanın adı Arz ve bütün kitap boyunca böyle kullanılıyor. Bu kitapta ise Arz kelimesi hiç bir şekilde kullanılmıyor. Neden peki?

Kötü çeviriyi bir kenara koyarsak Vakıf ve Dünya, serinin en heyecansız kitabı; çünkü bu sefer politik oyunlar, dolaplar yok; iktidar oyunları bizi şaşkına çevirmiyor; karşımızda yeni bir Seldon krizi yok; 4. kitapta tanıştığımız Vakıf üyesi Golan Trevize ve arkadaşları dünyayı arıyorlar. Bütün kitap dünyayı aramaktan ibaret. İmparatorluk gezegenlerinde her şeyin kökeni olan bir gezegenden söz ediliyor; orası da dünya elbette. Yirmi bin yıllık galaksi imparatorluğu tarihinde köken sorunu bir şekilde görmezden gelinmiş... ama işin aslı elbette öyle değil. Asimov bu kitapta karakterlerimiz yasak gezegenlerde dünyanın izini ararken farklı insan kültürleri, farklı cinsiyet özellikleri taşıyan insan topluluklarını da anlatıyor; Ursula K. Le Guin'in yarattığı dünyaları düşünürsek çok ama çok yavan kalıyor yazarın dünyası, ama yine de ilgi çekmediğini, kitaba ve bütün serinin kendine özgü yavanlığına yakışmadığını da söyleyemeyiz.

Asimov 5. kitapta da olayları robotlara, yapay zekâlara, robot yasalarına, ait olma temasına bağlıyor; okudukça genişleyen ve bizi içine alan Asimov dünyasının kuru cümlelerden oluşan ve karakterleri gelişemeyen, arada bir derinlik hissi veren yapısı bir edebiyat tadı kesinlikle vermiyor,elbette dil ve anlatım çok önemliyse bizim için; çünkü betimlemeler yine basit, yazar süslemekle uğraşmıyor, her neyse onu vermeyi, onu göstermeyi istiyor. Bu durum yazarın tarzına alışınca rahatsızlık vermiyor elbette, bu süssüz, neredeyse renksiz bilimkurgu dünyasında herşey renklendirilmemiş uzay fotoğrafları gibi: gerçekler ve önce ilgi çekiciler, ama renksizler ve çok da uzun süre ilgimizi ayakta tutamazlar gibi. Bu yavanlığın arkasında yükselen fikirler, düşünceler, yepyeni bir evren yaratma ve bu evreni şiddete minimum düzeyde başvurarak, özellikle 4. kitapta tanıdığımız ve bu kitapta da süren bir Gaia gezegeni düşüncesi- yani ekosistemle bir olmuş canlılar, insanlar, varlıklardan oluşmuş bir galaksi cenneti düşüncesi Asimov'un politik görüşlerine de uygun bir vaha yaratmak derdinde olduğunu düşündürüyor.

Asimov'un dünyasını bilimkurgu okuyan herkese muhakkak öneriyorum.

Mert Kurtaran, bir alıntı ekledi.
 28 Oca 13:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

1967 Arap-İsrail Savaşı
Suriyeliler de İsrail karşısında fazla dayanamadılar. İsrail kuvvetleri Golan Tepeleri'ni aldıktan sonra, Suriye topraklarında ilerlemeye başladılar. İsrail kuvvetlerinin ilerleme istikameti Şam'dı. İşte tam bu sırada, 10 Haziran günü Sovyetler Amerika'ya başvurarak, İsrail ilerlemesi durdurulmadığı takdirde, "askerî harekât" da dahil gerekli tedbirleri alacaklarını bildirdiler. Bu sırada İsrail kuvvetleri, Şam'a 40 mil mesafedeki Kuneitra'ya girmiş bulunuyordu. Dolayısıyla, İsrail Kuneitra'da durdu ve o gün saat 16:30'da da İsrail ile Suriye arasında ateşkes başladı. Altı Gün Savaşı böylece sona ermiş oluyordu.

Okurun Notu: Ruslar Suriye rejimini geçmişte de kurtarmış.

20. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 632 - Timaş Yayınları, 20. Baskı)20. Yüzyıl Siyasi Tarihi, Fahir Armaoğlu (Sayfa 632 - Timaş Yayınları, 20. Baskı)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
22 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

1967 de sadece altı gün süren Arap-İsrail Savaşı sonucu.
Bu kısa savaşın sona ermesiyle, İsrail Gazze şeridini Mısır'dan, Batı Şeria'yı Ürdün'den ve Golan Tepelerini Suriye'den ele geçirdi. 1948'den beri İsrail ile Ürdün arasında bölünmüş olan kutsal Kudüs şehri, şimdi İsrail tarafından ilhak edildi ve Yahudi devletinin ebedi başkenti ilan edildi.

Tanrı Adına Savaş, Karen Armstrong (Sayfa 410 - ALFA - Temmuz - 2017)Tanrı Adına Savaş, Karen Armstrong (Sayfa 410 - ALFA - Temmuz - 2017)

Hak gelecek batıl zâil olacak biiznillah. O, Golan tepelerine elbet bir gün karargah kuracağız, Tıpkı Selahaddin gibi, Yavuz Sultan Selim Han gibi.

Meryem Yılmaz, bir alıntı ekledi.
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İki büyük felakete şahit olduk. Birinci felaketi 1948'de Israil kurulduğunda; ikinci felaketi ise 1967'de Israil'in Filstin'in geri kalanını (Batı Şeria'yı, Kudüs'ü, Gazze'yi), Sina'yı, Golan'ı ve Lübnan'ın güneyini işgal ettiğinde yaşadık."

Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 138 - Nida Yayıncılık)Her Müslümanın Ortak Davası Kudüs, Yusuf El Karadavi (Sayfa 138 - Nida Yayıncılık)
Hatice, bir alıntı ekledi.
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doktor Golan bana gerçekten de yardımcı oldu. Ama bu, hayatımın her alanı üzerinde hakimiyet kurabileceği anlamına gelmiyor.

Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 205 - İthaki Yayınları)Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, Ransom Riggs (Sayfa 205 - İthaki Yayınları)
Peyroux, bir alıntı ekledi.
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tarih 6 Haziran 1967. İsrail güçleri önce Sina Yarımadası'na saldırdı. Golan Tepeleri diye bilinen bölgeyi işgal etti. 8 Haziran'da
İsrail tankları Süveyş Kanalı'na ulaştı.
10 Haziran'da Golan Tepeleri İsrail'in kontrolündeydi. Araplar gafil avlanmışlardı.
Tarihe Altı Gün Savaşları diye geçen bu savaşın sonunda Ortadoğu'da haritalar bir kez daha karıştı.

Sınırlar Arasında, Banu AvarSınırlar Arasında, Banu Avar

KÜLTÜR ÇAĞLAYANI DERGİSİ'NİN 33. SAYISI YAYINLANDI...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

Ankara'da Hayrettin İvgin tarafından 6 yıldır çıkarılan Kültür Çağlayanı Dergisi'nin Temmuz-Ağustos 2015 tarihli 33.sayısı yayınlandı, iç sahifeleri 3.hamur kağıda basılı 48 sahifelik Kültür Çağlayanı Dergisi'nin bu sayısında aşağıda isimleri belirtilen yazar ve şairler karşılarındaki başlıkları kullanarak bu sayıda yer almışlar.

Prof.Dr.Tuncer Gülensoy;Türk Dil Kurumu'nun Türkçe Sözlük.''te ki Moğolca sözcükler,
Ayhan Nasuhbeyoğlu;Ömür geçiyor (Şiir),
Prof.Dr.Taciser Onuk;Kadın ve politika,
Mehmet Nuri Parmaksız;Huzur (Şiir),
Nail Tan;Konya-Akşehir Uluslararası Nasrettin Hoca İzlenimleri,
Cemal Kavsavran;İpeksi dudaklarda çağrışımlar (Şiir),
Nursen Özdoğan Kurban;Tesbit (Şiir),
Dr.Yaşar Kalafat;Ali Şamil ve ''Colan/Golan Türkmenleri.'' isimli eseri üzerine,
Hayrettin İvgin;Başarılı bir kültür adamı Abdurrahman Şen,
Nevin Kılıç (Sivas) ;Sen söyle bahar (Şiir),
Edit Tasnadi;Bela Bartok, Kendi sesiyle,
Murat Güvendik (Aşık Dudahi);Ne (Şiir),
Yrd.Doç.Dr.Mehmet Yardımcı (İzmir);Turhal'da Aşık Sema'inin evinde Davut Sulari ile son sohbet,
Mehmet Aydın;Öykücülüğümüze kısa bir bakış,
Ertuğrul Yılmaz (Kul Haktan);Meşk almadan ölüyorsan (Şiir),
Osman Baş;Sevgi üstüne,
İlhan Yardımcı (Aşık Kemali);Seher vakti-rubai-hicivler,
Şakir Susuz;Yeni adres (Şiir),
Ahmet Özdemir;Ağıtlarda Ermeni katliamı,
Dr.Reşide Gürses;Bizi bize anlatan bir ayna-dil,
Aşık Dertli Kazım (Osmaniye);Tanrı misafiri (Şiir),
Sadık Kılıç;Sultanım (Şiir),
Onur Sancak;Sefa Zengin (Söyleşi),
Abdülkadir Güler (Söke-Aydın);Nail Tan ve ''Öz Köz Söz.'' kitabı üzerine bazı düşünceler,
Neslihan Cebesoy;Ananın duası (Deneme),
Ali Naili Erdem;Çaresi yok (Şiir),
Emine Pişiren;Bir dahaki sefere kazanmayı seçeceğim anneciğim,
Mahir Ünat;Güneş (Şiir),
Dr.Abdullah Demirci;Bosna izlenimleri,
Mustafa Bulut;Örnek köyüm (Şiir),
Ali Akdoğan;Siyasi algı ve biz,
Mustafa Kerimoğlu;Cinas (Dörtlük),
Mehmet Binboğa;Gül mevsimi (Şiir),
Ahmet Z. Özdemir;Yayla güzeli,
Nilüfer Dursun;Rodopların altın kızı Emel Balıkçı Şakir'e (Şiir),
İbrahim Agah Çubukçu;Herkes bir yolcu değil mi ? (Şiir),
Rifat Kaya;Kültür (Yazı) dili,
Gülcan Korkmaz;Kırmızı başlıklı elma (Hikaye),
İsmail Bayar;Özgecan (Şiir),
Yusuf Ziya Oğuzhan (Yusuf Söğütdelen);Özledim (Şiir).

Sizde Kültür Çağlayanı Dergisi'ni okumak veya yazı-şiir-anı-öykü-kitap tanıtımı yazısı-edebi makaleler vb. gibi ürünlerinizi Kültür Çağlayanı Dergisi adresine ulaştırmak istiyorsanız aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

HAYRETTİN İVGİN
KÜLTÜR ÇAĞLAYANI DERGİSİ SAHİBİ
KONUR SOKAK, NO.66/7
KIZILAY-ANKARA
TEL.0-312-4259353 VEYA 0-533-5516532
E POSTA.hayrettinivgin@gmail.com
YAYIN YÖNETMENİ VE SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ;
ERHAN İVGİN
TEL.0-533-7136318
E POSTA.erhanivgin@gmail.com