1000Kitap Logosu

Gönderi

Bengi Günay
Beyin Nasıl Özgürleşir'i inceledi.
336 syf.
·
15 günde
Beyin Nasıl Özgürleşir (Sistem,Strateji,Amaç) - İnceleme
Bir kişisel gelişim kitabı olarak değerlendirdiğimde kötü, bir düşünce kitabı olarak değerlendirdiğimde oldukça iyi bir kitap. Yazarın bazı tespitleri oldukça iyi. Bazı tespitleriyse yazarın hayatın içinde karşılaştığı bir yada iki durumu toplayıp genelleştirmesi. Bu tespitleri inandırıcı bulmadım. Bazı tespitleri daha önceki tespitleriyle çelişiyor. Fakat beğenmediğim tespitler bile okumamı durdurmadı. İstekli bir şekilde okumaya devam ettim. Bunun 2 nedeni var. 1) Bir şeyleri sorgulayan bir insanı görmek beni mutlu etti. 2) Yazar kendi düşüncelerini yazarken oldukça tutkulu ve bunlara yürekten inandığını sizlere hissettiriyor. Gelelim bu kitabın beni irrite eden kısmına. Kişisel Gelişim tarafı. Açıkça söylemek gerekirse kişisel gelişim kitaplarında özellikle adını duymadığım bir insan yazmışsa (bakın ben şöyle yaptım, bakın ben böyle yaptım, A ödülünü kazandım, B teklifini aldım) yazılanların doğruluğunu sorguluyorum ve inandırıcı bulmuyorum. Herkese kendisinin başarılı olduğunu göstermeye çalışıyor ve sanki yazarımız beni örnek almanız için bu kitabı yazıyorum gibisinden bir ruh halindeymiş gibi algılıyorum. Her kendinden bahsedişinde bunu yapmıyor olsa bile yaptığı bir yer vardı ve bu beni rahatsız etti. Bu kitabı yazarın düşüncelerini direk olarak kabul etmeyecek, sorgulayabilecek, kendisi de aynı konuyla ilgili kendi fikirlerini üretebilecek insanlara tavsiye ediyorum. Yeni düşüncelerle karşılaşmak her zaman güzeldir. Başkalarının düşüncelerini kabul etmek değil.
Beyin Nasıl Özgürleşir
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
Yorum
2
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
Abdullah Reha Nazlı
Yorum ve eleştiriler için çok teşekkürler. Esasında hiç kişisel gelişim kitabı yazmadım, ben sektörde bunları yaşadım, okuduklarımdan işime yarayanları ve notlarımı bu kitapta derledim ve hayata devam ettim. İşime yaramayan bilgileri çok kıymetli görsem bile bu kitaba eklemedim, sitelerime yazdım. İnandırıcı gelmeyen kısımlarla ilgili dilediğinizi talep edebilir ya da sitemde bulabilirsiniz. Sevgiler.
1
Bengi Günay
Merhaba, tabi ki burada sizin ne yaşadığınız ya da sizin ne tecrübe ettiğinizi bilemem. Dolayısı ile bunlara "ya yalandır bu geç "diyen bir zihniyette değilim. Maalesef kişisel gelişim kitaplarına çok sıcak bakamıyorum ve dediğim gibi içerisinde yaptıkları şeylerden bahseden ve kendini bir şekilde öne çıkaran yazarlar beni bir ölçüde rahatsız ediyor. Sizde aslında kitabınızda kendi deneyimlerinizden oldukça fazla bahsettiniz ama beni rahatsız eden bir paragraf ya da bölüm hatırlıyorum. Beni rahatsız etmesinin sebebi de sizin gerçek, yalan ya da uçuk şeyler yazmanız kaynaklı değil. Bu kısım da bana daha önce okuduğum ve kişisel gelişim kitaplarında yazara güven sorunu yaşamama sebep olan yazarlardan birini hatırlattınız. Ama tabi ki tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Kitabınızın üzerimde genel olarak pozitif bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Yaptığım bazı düşünce hatalarını görme fırsatım oldu. Bazı kısımlarda gerçekten birebir aynı düşüncede olduğumuz ve bazen de tamamen katılmadığım, keşke yazar burada olsa da onunla da tartışabilsek dediğim kısımlar oldu. Açıkçası benim adıma bu kitabın eksik kalan yanı benim de sizinle aynı konular üzerine fikir beyan etmek istediğimde duyacak birinin olmaması oldu sanırım 😊 Başka kitaplarınızda görüşmek üzere :)
1