192 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Pinokyo'yu komik anlatımıyla Masalcı Oyuncaklar kanalından izleyebilirsiniz ...
https://www.youtube.com/watch?v=TVZJPgzojFo

Kitabından ziyade tiyatro ve beyaz perdeye aktarılmasıyla veya çizgi filmlerde boy göstermesiyle daha çok tanıdığımız, yazar Carlo Collodi 'nin ölümsüz eseri Pinokyo.

Ben de çoğumuz gibi tahta kukla Pinokyo'yu yalan söylemesi sonrası burnunun uzaması yönüyle hatırlarım. Aslında Pinokyo'nun başka birçok özelliği var. En başta gerçekten yaramaz bir kukla Pinokyo. Çünkü o bir çocuk ve çocuk olmanın en önemli kuralı tabi ki yaramazlık. Ve karşımızda inanılmaz yaramaz bir çocuk var, onun yaramazlıklarını okumak oldukça eğlenceli...

Neyse ki zaman geçtikçe bu yaramazlıklarını azaltıyor bizim Pinokyo, fakat bu sefer de yaramaz arkadaşlarının kurbanı oluyor. Şahsen bana hemen kendi çocukluk yıllarımı hatırlattı. Yazarın amacı da bu sanırım, tahtadan bir kukla da olsa Pinokyo, hepimiz gibi çocukluğunu yaşamaya çalışıyor. Hemen bir nasihat geliyor bizim yaramaza: "Kötü arkadaşlarının öğütlerine kulak asma Pinokyo, yoksa pişman olursun" (Sayfa 45) Ama maalesef inanmıyor yaramaz Pinokyo. Kendisine nasihat verilmesi canını sıkıyor ve diyor ki : "Biz zavallı çocuklar ne kadar talihsiziz. Herkes bize bağırır, bizi azarlar, herkes bize öğüt verir. Bıraksan, herkes başımıza baba, öğretmen kesilecek." (Sayfa 53)

Öğütlere kulak asmayan Pinokyo'nun başına gelmeyen kalmıyor, ama yine de umursamıyor bizimki. Bir musibet, bin nasihatten yeğdir derler ama bir musibet de yetmiyor bizim yaramaza ...

''Seni göz açıp kapayana kadar zengin edeceklerine söz verenlere güvenme oğlum. Onlar ya delidir ya da dolandırıcı." (Sayfa 51) Zenginlik tüm insanların zayıf noktası, tabi Pinokyo'nun da burnu sürçüldükçe yalan söylüyor ve burnu uzuyor yaramazın.

Küçüklere yazılıp büyüklere mühim mesajlar gönderen bir eser. Kesinlikle büyüyünce bir daha okumamız gereken çocuk kitaplarından. Üstelik yalan söyleme sahneleri de ön plana çıktığı gibi fazla değil aslında. Pinokyo'nun en büyük zaafı, kötülüklere kolayca aldanması. Yazarın başarısı da buradan kaynaklanıyor, çocuklara yazarak tüm insanlara önemli mesajlar gönderiyor Carlo Collodi. Okunmalı, okutulmalı, bir kez daha okunmalı.