224 syf.
·Puan vermedi
Basit Düşün #starkyorumluyor
Merhaba arkadaşlar! Bugün farklı bir kitabın yorumu ile geldim. Basit Düşün, bir kişisel gelişim kitabı. Büyük hedeflere ulaşmanın şaşırtıcı derecede basit yollarını anlatıyor. Ben kitapların önsözünü dahi okurum. Bu kitabında okudum ve dedim ki inşallah böyle devam etmez. Çünkü önsözde baya sıkıldım. Şimdi diyeceksiniz ki: “Önsözde tabii sıkılsın, önsözler sıkıcıdır.” Hayır. Ben nice önsözler okudum. Sıkıcı olmayıp, eğlenceli olanı da var. Neyse... Zaten giriş bölümüyle kitap ilginç bir hal aldı. Yaşanmış örnekler verilmişti. Ben gerçekleşen olayları okumayı çok seviyorum. Bu yüzden kitaba kaptırmışım. Sonra maddeler halinde basit düşünmeyi açıklayan yeni örnekler sıralandı. Planlama, ödüllendirme gibi.
Yazarların dili akıcıydı. Bu konuda sorun yaşamadım. Sadece bu kitabın tarzı bana uygun olmadığından (kişisel gelişim tarzından bahsediyorum) bir oturuşta değil de birkaç kez elime alarak uzun bir zamana yaydım. O şekilde okudum. Size yalan söyleyemem. Sürükleyici olmasını beklemeyin. Bu bir kişisel gelişim kitabı. Ama alanında baya uzman kişiler tarafından yazılmış ve çok fazla insan tarafından deneyimlenmiş. Dürtme Ekibi olarak bilinen bu grup İngiltere’de nasıl kurulmuş, kim tarafından kurulmuş, her şey bu kitapta yazıyor.
En sonda tüm kitabı özetleyen birkaç örnek verilmiş. Hedeflerden biri: Forma girin. Tüm maddeler ve yapılması gerekenler özetlenmiş. Bu örneği hayatımda da uygulamayı düşünüyorum. Belki basit düşünürsem hedefime ulaşabilirim. Siz de basit düşünerek hayatınızı kolaylaştırmak istiyorsanız bu kitap, başucu kitabı niteliğinde. Maya Kitap’ın bu tarz çok yararlı kitapları var. Sayfalarına bir göz atmanızı çok isterim. Yeni bir kitap yorumuyla görüşmek üzere. Hoşçakalın!