1000Kitap Logosu
Halil Yavuz KAYA
Yer Demir Gök Bakır'ı inceledi.
383 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Eski defterlerimin arasından geçmişe dair neler var ki diye notlarımı karıştırırken, aralarında 'Yer Demir, Gök Bakır' ve 'Ortadirek' le ilgili dip notlar, alıntılar bana "merhaba" dedi. Kütüphanemin rafından indirdim ikisini de. Sayfalar arasında maziyi seyreyledim bir vakit. ilk sayfada her zaman ( hala daha yaparım.) olduğu gibi. adım ile kitabın alınış tarihi ve imzam var. İmzam ne komikmiş o zaman. Tarih 24 Aralık 1968 i gösteriyor. Henüz on dört de imişim. Arka kapağına göz attım, toplam 30 TL. Ne para ama. Haftalığın 2.50 Kr. olduğunu düşünürsek 12 hafta hiç harcamadan biriktirmem gerek. Demek maça, sinemaya gitmekten vazgeçmişim, "Sunalko" gazozundan da. Çünkü o vakitler, coca kola- pepsi kolalar yaygın değil henüz. İzmir de biz çocuklar Sunalko yu içerdik. 21 Haziran 1968 tarihli Ortadirek'in Ön Sözünde Yaşar Kemal aynen şunları söylüyor. "Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır,Ölmez Otu üçlüsünü tam On Beş yılda bitirebildim. bu dizinin ilk kitabı Ortadirek ilk olaraktan 1960 yılında kitap halinde yayınlandı.İkincisi olan Yer Demir Gök Bakır 1963 yılında çıktı. Ölmez Otu da bu yıl içinde yayınlanacak." Demem o ki, Bu üçlüden ilk ikisini raflarda yeni yeni yerini alırken almış okumuşum. Üçüncüsünün alınış tarihi 1977. Bu kitaplardır o gün bu gün kitap okuma alışkanlığına alıştıran, Bende kitap aşkı yaratan. Şimdi anılarım,ı bu kitaplar üzerinden tazeleyip sizlerle paylaşma mutluluğudur beni sevindiren. Her ne kadar Nobel Edebiyat ödülü bu büyük yazara gelmemiş olsa da o bizim efsanelerimizin, Anadolu'muzun Efsanesidir. Bu günlerin gençleri, çocukları bu kitapları okurken o yazıldığı günleri, şartları, aklınızdan geçirerek okumanızı tavsiye edeceğim.
Yer Demir Gök Bakır
8.9/10
· 2.112 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Yorum
6
Paylaşım
91
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler
Mr.Kuralay
Merhaba efendim. İnce memed kitabından önce yazarın okumamız gereken kitapları varmış. Onu öğrenmek maksadıyla siteyi kurcalarken yazınıza denk geldim. Sorularıma kısmen cevap buldum ancak sizce ince memed den önce sırasıyla hangi kitaptan başlamam gerekir? Orta Direk ten mi başlamalıyım?
1
Serpil Ağ
İzniniz olursa, incelemeniz altına bir kaç cümle de ben yazmak isterim. Çünkü, incelemenizde anılarınıza yer vermeniz beni çok duygulandırdı. Bir anda mazi de yolculuğa çıktım. Her şeyden önce samimi paylaşımlarınız karşısında, yalnız olmadığımın ayrımına vardım. Sene 1985. O yıllarda kitap ayracı var mı, hatırlamıyorum. Ki varsa da, kitap almak için bile, zar zor para toplayabildiğimden ayraç alabilecek durumda değildim zaten. Ben de çikolata kağıtlarını yıkar, kuruladıktan sonra ayraç niyetine kullanırdım. Daha geçen gün eski kitaplarımın birinde, ne zaman koyduğumu hatırlayamadığım bir ıhlamur dalı çıktı. Dal kurumuş ama kokusu hala aynı. Ne güzel söylemiş şair; " Bir gün yorulup bıkacaksın yaşamaktan, yalnız hatıralar kalacaktır seni yaşatan. "
1
9
Halil Yavuz KAYA
Bu, çok güzel, duygu yüklü katkı ve yoruma sonsuz teşekkürler. Anılar, kendi gidip ıtırı kalan güzel kokular değil midir aslında. Saygıyla Selamlarımla...
2
Aslıhan Alpaslan
Bende de aynı alışkanlık var. Bu alışkanlığı babam kazandırdı bana, onu erken kaybettiğim için şimdi onun kütüphanesinden ne zaman bir kitap çeksem içinde çeşitli sürprizler beni bekler. Geri dönüp bu kitaplara baktığımda mutlu olmadığım bir an yoktur. Hatıralarımız hep olsun.
2
Hakan S.
Her inceleme kitap hakkında olacak değil ya;) Ne güzel yazmışsınız, okurken çok keyif aldım, elinize sağlık.
3
3
3 YANITIN TAMAMINI GÖSTER
Kübra
Ben de şeker çikolata kağıtlarımdan koyacağım artık :) Yıllar sonra "bir zamanlar böyle paketli bir çikolata da varmış" demek çok keyifli. İncelemeniz çok içten Halil Bey :) Okurken tebessüm etmemek mümkün değil :)
2