160 syf.
·10/10 puan
Daha önce hiç Sabahattin Ali okudunuz mu? Hangi kitabı favoriniz?

Yine şahane bir derleme eser buldum! Karşınızda Sabahattin Ali’yi ve eserlerini tanıyabileceğiniz rehber/yol gösterici bir eser bulunuyor. Bu eserden sonra kitaplarını hangi sırayla okuyacağınıza da karar verebilirsiniz.

Kitabımız Sabahattin Ali’yi anlatan bölüm ve hikayelerini anlatan diğer dokuz bölümden oluşuyor. Her bölüm de önce kitaplarından alıntı yapılıyor ardından da şiirine yer veriliyor. Hikaye ve şiirlerin bitimlerinde inceleme içinde alan bulunuyor.
Hikayelerin sonlarında da resim ile desteklenen hikayenin anlatmak istediğinin özetini okuyoruz. Kitabın en sonunda da bu kitaptan alıntılamak istediğiniz cümleler için bir bölüm bulunuyor. Gerçekten şahane bir eser olmuş.

“İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.”

“Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin.”

Sabahattin Ali’nin henüz yalnızca iki eserini okudum bu nedenle bu derleme benim için bir yol gösterici/rehber gibi oldu. Özellikle kitaplarının alıntıları ve içeriklerini okuduktan sonra iyice merak ettim ve mutlaka diğer kitaplarını da okuyacağım. Birkaç saat içerisinde bitirilebilecek, gayet akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Her evde olması gereken yol gösterici niteliğinde bir eser kesinlikle tavsiye ederim!

Not: Eser 12 yaş üstüne uygun olarak yazılmış. Yani küçüklerimiz için de Sabahattin Ali tanıma kitabı olabilir.