1000Kitap Logosu

Gönderi

Oğuzhan Güneş
Kırmızı Pazartesi'ni inceledi.
112 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
Muazzam
"Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için sabah saat 05.30'da kalkmıştı." Yukarıda kitabın ilk cümlesini görüyorsunuz. Bu cümle kitapta ne anlatılacağını, kitabın ana karakterini, karakterin başına gelecek şeyi ve kitabın sonunu anlatıyor. Ve bu daha kitanın ilk cümlesinde yapılıyor. MUAZZAM!!! Normalde bir kitabın sonunda olacak şeyi kitabı okuyup sonuna geldiğinizde öğrenirsiniz ama bu kitap size hemen söylüyor. Şimdi size hemen kitabın sonu söylendiği için çok saçma gibi gelebilir ama bu kitap inanılmaz akıcı bir şekilde ilerliyor. MUAZZAM 2!!! Kitapta namus, cinayet, kadına şiddet, töre, aile ve daha birçok konu işleniyor. Bu kadar geniş bir konu yelpazesi olan bir kitabın 107 sayfa olması gerçekten çok hoş. Bir iki günde okunup okunduğu süre boyunca okuyucusuna çok güzel anlar yaşatan bir kitap. MUAZZAM 3!!! Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Aslında bu yazara karşı biraz önyargılıydım çünkü her yerde karşıma çıkıyordu ve ben hiçbir kitabını okumamıştım. Hemen nasıl olur dedim ve bir kitabını aldım. En azına okumadım demem diyerekten okumaya başladım. Ve... ve... ve bayıldım arkadaş. En yakın zamanda başka kitaplarını da alıp okumak istiyorum. Tabi bu en yakın zaman bir sene de olabilir bir hafta da. Elimde bayağı bir kitap var. Sonuç olarak bu kitap ve yazar MUAZZAM 4!!! Bence kesinlikle okunması gerekiyor. Keyifli okumalar...
Kırmızı Pazartesi
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Yorum
3
Paylaşım
101
Beğeni
Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
En Yeniler 
Oğuzhan Güneş
Bu kitabı okuduktan sonra şöyle bir kanıya da varmış oldum: bence kitap yazmak isteyen ya da yazan kişilerin okuması gereken bir kitap. Çünkü bu kitapta gayet olağan bir konu anlatılıyor. Bir cinayet olayı. Aslında bayağı basit herkes oturup kafasından bir cinayet olayı yazabilir uzun olması şart değil. Ya da ne bileyim bir aşk öyküsü ya da daha da basit bir konu düşünün. Bunu herkesin yapması olağan. Kimininki iyi olur kimininki kötü. Orası tartışılır. Ama anladım ki önemli olan kitaplarda asla konu değil. Önemli olan konunun işlenişi. Çok basit bir konu da olsa çok güç bir konu da olsa kitabı kaliteli hâle getiren yazarın bakış açısı ve yorumu. Bu yüzden kaleme gönül vermiş herkesin okumasını özellikle tavsiye ederim.
8
Oğuzhan Güneş
Bu arada incelemede söylemeyi unutmuşum ama kitapta anlatılan olaylar yazarın küçükken yaşadığı kasabada gerçekten yaşanmış bir olay. Yazar kendi eşsiz cümleleri ile yorumlayarak bu eseri ortaya çıkarmış. Gerçek hayatta yaşanan olaylardan etkilenerek yazılan kitaplar bence gerçekten olağanüstü keyifli.
5