1000Kitap Logosu
Resim
"SEN KIZSIN ŞORT GİYEMEZSİN, ERKEKLERİN YANINDA OYNAYAMAZSIN DİYEREK BENİ DIŞLADILAR" Spora ilk başladığında çevresindeki kişiler tarafından yadırgandığını dile getiren 13 yaşındaki sporcu sözlerini şöyle sürdürdü: "İlk başladığımda sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın diyerek beni dışladılar. Sonra ben de 'Hayır ben neden oynamayayım' dedim. O zaman kendime bir söz verdim. 'Köyümdeki kız çocuklarının kaderini değiştireceğim' diye. Hem kendim çalışacağım, hem kendi mesleğimi yapacağım hem de spora devam edeceğim ki onların o ön yargılarını yıkayım. Ondan hep spora devam ettim, hiç bırakmayı da düşünmüyorum." #Merve Akpınar #alıntı
1.085
Beğeni
42
Paylaşım
Sırala
Helal olsun Merve Akpınar, cesaretin ve azmin tüm kızlara örnek olsun. 🕊️⭐👍
46 Beğeni
Yanıtla
3 yanıtı gör
Sınırları zorlamak, hayalleri çok daha büyük kurmakla alakalı, benim hayalim ağaca çıkmaksa yıldızlara ulaşabilmeyi hayal ederek başlıyorum artık. Eğer ağca çıkmayı hayal edecek olursam ancak dallarına bakınmakla yetineceğimi geçde olsa anladım.
12 Beğeni
Şayet kişi müminse 'Birileri ne der' diye düşünmeden evvel 'ALLAH teala bu işten razı olur mu?' diye bakmalıdır. Ahkam-ı İslamiyyeye göre "Kadının elleri ve yüzü haricinde ki bütün vücudu avrettir. Yâni örtülmesi farzdır." ALLAH'ın emrini çiğneyerek cahiller tarafından tebrik ve taktir göreceğime ALLAH'a itaat edip gerici, yobaz olarak yaftalanmayı tercih ederim. Buna alkış tutan, bunun doğru olduğunu savunan, müninlere emsal teşkil etmesini arzulayanlara şu ayet-i kerîmeyi müjdeliyorum. ''Müminler arasından hayasızlığın yayılmasını arzu edenlere, işte onlara, dünya ve ahirette can yakıcı azap vardır." (Nahl sûresi, 19) İlaveten, hepimiz gençlik saikiyle yanlış yollara sapmışızdır. Bu sebeple ben asıl kabahati hanım kardeşimize değil onun yetişmesinden, sevk ve idaresinden mesul olan ebeveynlerine buluyorum. "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun." (Tahrim sûresi, 6) Ayet-i celilesine göre anne babalar evlatlarının bir kısım günahlarında pay sahibidir.
20 Beğeni
Yanıtla
Mümin hanımların ahkam-ı şeriyyenin tatbik edilmediği yerde yani kadın erkek münasebetlerinde mahremiyete ve tesettüre riayet edilmeyen meclislerde bulunması caiz değildir.
2 Beğeni
Yeri gelmişken şunu da hatırlayalım. ~~~ "İSLAMIN KIZI! Sen OYUN ALANLARININ değil, imanın, iffetin, ahlakın, hayanın, edebin SUTANISIN; SEN "burnunu göstermekten utanan" ANALARIN EVLADISIN. Ekranlara ve sakallı ağabeylerinin popüler kültürün kurbanlarına "sultan" demesine aldanmayasın! Umudumuz da, duamız da SENSİN!" ✍🏻
İhsan Şenocak
| 25.07.2021
14 Beğeni
Yanıtla
11 yanıtı gör
Peki minnoşum nasıl istersen öyle olsun
kusursuz ajitasyon. gencecik bir aklın heba olmasında toplum olarak üzerinize düşenleri hakkıyla yerine getirdiniz. tebrik ederim.
7 Beğeni
Yanıtla
Gericilik, modernlik... Siz cahiliye devrindeki hâl ve hareketler ile asr-ı saadette ki hâl ve hareketleri karşılaştırmayı denediniz mi!!? Diri diri gömülen, kadınlara hayvan muamelesi yapılan,... Bunları yapan MÜSLÜMAN 'olmayan' insanlar, değil miydi? Siz kimin için bedeninizi sergilediğinizin farkında mısınız peki, yok şu yok bu derken söylenen özgürlük kisvesi altındaki hür kölelik.. komik değil mi? Bence gülünç! Yahu hangi kadın kendini göz hapsine mâruz bırakmak ister ki, sonra da yok efenim özgürlük, şu bu.. Oraya buraya özgürlük/ inandıkları özgürlük yalanını anlatmaya çalışacaklarına şu özgürlükçü kadınlar bir de İslâm'ın temellerini öğrenmeye çalışsaydılar ya, o zaman anlarlardı Avrupa eğitimi ve kültürünün temelinde sadece İslâm prensiplerinin yattığını, bizde de tam tersinin. Özgürlükmüş? Neyin özgürlüğü bu? Yolda yürürken bütün gözlerin üzerine çullanması senin özgürlüğün mü oluyor yoksa oradan buradan edinilmiş sahte bilgilerle yükseltilmiş egonun tatmin edilmesi mi!!? Kim demiş müslüman bir kadının eve hapsedildiği, onlar Kur'an'ı Kerim ile dünyayı değil semayı dolaşıyorlar, duâlarla manevî makamlara iltica ediyorlar.. Siz şimdi söylersiniz kadın cinayetleri medeniyetsizlik göstergesi, doğrudur medeniyetsizlik var ama olmayan bir şeyden ziyade olan medeniyeti medeniyetsizlere tercih var; müslüman sistemi dururken Avrupa feylesoflarının getirmiş olduğu sisteme tâbi olarak. Hiç düşünmediniz mi neden önceden, asr-ı saadette kadın cinayeti bı yana dursun cinayetin kendisi bile yokken bu dediğiniz medeniyetsiz, gerici gibi saçma sapan laflar ne kadar mantıktan uzak?
10 Beğeni
Yanıtla
9 yanıtı gör
YANIT GÖRÜNTÜLENEMİYOR
Bir gözyaşını önlemek için bazen insanın içinde ne fırtınalar kopar ya; Bir çocuğun saçmalıktan ibaret çağ dışı bir önyargıya maruz kalması; insana sizin şortunuza da .... cinsi ayrımcılığınıza da ... namussuz namus anlayışınıza da ... aklınıza da fikrinize de... çürümüşlüğünüze de ... insanlığınıza da... da da da .... dedirtmiyor değil!!!
4 Beğeni
Yanıtla
20 yanıtı gör
YANIT GÖRÜNTÜLENEMİYOR
Köydeki kız çocuklarının kaderini şort giydirerek mi değiştirdin.
4 Beğeni
Yanıtla
YANIT GÖRÜNTÜLENEMİYOR
Biz bu coğrafya da kadının giyimini şort, eşarp, mini bunları ne zaman aşıcaz Allahım ne zaman. Burda bile bazı cahillerin yorumunu görünce delirmemek içten değil. ARKADAŞLAR ANLAYIN ARTIK BU COĞRAFYADA KADINA BAKIŞ ACISINI bir kadın bireydir her şeyden önce insandır. #şortmeselesinin asıl özü bu işte ortadoğu da kadına kız çocuğuna bakış acısı hep aynı YETERRRR! BİZ KADINLARI SİNDİRMEYE ÇALIŞAN HER DÜŞÜNCEYE, İDEOLOJIYE, BASKIYA KARŞI BOYUN EĞMİYECEĞİZ. BİZ KADINLAR VARIZ siz acizler kafanızı tahrik olma korkusuyla ister b..ka ister kuma sokun!! (Kimseye karşı yazmadım ülkemde olanlara ortadoğuda kadına bakışa koyu müslüman, katolik, vs kisvesi altında kadına olan bakışa yazıyorum.)
9 Beğeni
Yanıtla
3 yanıtı gör
YANIT GÖRÜNTÜLENEMİYOR
29 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.