1000Kitap Logosu
Resim
208 syf.
·
3/10 puan
Ray Bradbury ile Kurgu Nasıl Yazılır ?
Evet arkadaşlar bu incelememde sizin ile Ray Bradbury'nin bana öğretmiş olduğu gizli bilgileri, onun ölümünün ardından, onun tarafından öldürülme tehlikesinin geçmesinin ardından paylaşacağım ve farklı türde örnekler vererek de bunu nasıl kullanabileceğinizi,aynı üstadımın bana öğretmiş olduğu gibi öğreteceğim. Arkadaşlar şimdi kuralımızı söylüyorum,aman ha aman zekice bir konu bulmaya çalışmıyorsunuz,kitabınızın içine hemen yüksek doz hükümet eleştirisi sokuyorsunuz ki konuşmaktan başka bir şey yapmayan koyun sürüsü sizin kitaplarınıza bayılsınlar. Meselaaa,meselaaaa İtfaiyeciler ne yapar arkadaşlar? Gerçi unutmuşum, siz buna bile cevap veremeyecek kadar dev beyinlere sahiptiniz. Ben söyleyeyim hemen sizin için,İtfaiyeciler yangın söndürme işiyle görevlidirler arkadaşlar. Şimdi siz buradan da ne söylemek istediğimi anlamadınız ama neyse devam edelim. İtfaiyeciler yangını söndürüyorsa arkadaşlar,biz öyle zekice bir fikirle karşılarına çıkalım ki millet şaşırıp kalsın bu konu nasıl aklınıza geldi diye. ARKADAŞLAR İTFAİYECİLER YANGIN ÇIKARSIN ! ! ! O M G , R A Y Y O U A R E A G E N İ U S. Ya arkadaş ben nasıl bu kadar zekiyim,her defasında kendimi şaşırtıyorum,bakın şimdi hemen size başka kitap konuları da bulacağım. Dünyada erkekler egemen ve kadınlar eziliyor,o halde ben öyle zekice bir dünya yaratayım ki kadınlar egemen ve erkekler eziliyor olsun adını da
Kadınlar Ülkesi
koyayım. Yetmedi mi bu kadar şov ? Şimdi daha zekice bir şey ortaya koyayım o halde; İnsanlar maymunlardan evrimleşmiştir, öyleyse maymunlar insanlardan evrimleşmiş olsun,adını da
Maymunlar Gezegeni
koyayım. O M G , P O L Y U A R E A F İ C T İ O N G O D. Şimdi size aynı yöntem ile birkaç tane de espri yapacağım; -Poly kitap okumayı sever misin? -Yok,SEVMEM ! AHJAKEJHAHAHAAHHAHHAAHHA. -Anlamadım Poly,nesi komik bunun? -Hani severim aslında PUHAHAHHAHAHAHA gülmeden duramıyorum kusura bakma,hani severim aslında ya işte PUHAAHHAHAAHAHAHA sevmem dedim ,yani anladın mı ? PUHAHAAAHAHAHHAAHAHA Ya da size bir espri daha yapayım : -Poly, Fahrenheit 451 kitabına inceleme mi yapıyorsun? -Hayır,YAPMIYORUM PUAJKEWGLKQEQWMÖNMHAHHAAAHAHAHGA. Arkadaşlar siz bu esprileri komik mi buluyorsunuz? Buluyor iseniz bu kitabı da güzel bulmanızı anlayışla karşılarım ancak bu esprileri komik bulmuyorsanız nasıl oluyor da bu kitabı güzel buluyorsunuz? Bu kitabı okurken yüzüme çay fırlatılıyormuş gibi hissettim,yazar zekam ile o kadar kolayca dalga geçiyor ve bunu yaparken dalga geçmediğinden o kadar emindi ki midem bulandı cidden. Bu kitaba bayılan herkesin,kitapta ''Kitapların Yakılması'' üzerinden müthiş bir hükümet eleştirisi yapıldığını düşündüklerinden eminim. Arkadaşlar yüzünüze çay fırlatılıyor diyorum,neyini anlamıyorsunuz acaba? Adım gibi eminim ki bu kitabı seven herkes Gaz Lambası partisinden fanatikçe nefret ediyor. Peki nasıl oluyor da,böylesi bir kafa yapısında olup,bu kitabı sevebiliyorsunuz ? Ciddi ciddi soruyorum,sizin ''Biz Burda Kürtaj Yapiyeah.'' diyen dayıdan farkınız ne? Hani diyorsunuz ya Türkiye'yi yaşlılar bitirdi. E sen de Ray Bradbury tarafından yüzüne çay atılmasına izin veriyorsun? Biliyorum bu incelememin ''Topluluk Kurallarına Aykırı'' olması gerekçesi ile kaldırılma olasılığı aşırı yüksek ancak insanların biraz olsun aynayı kendilerine çevirmesi ve sevdikleri şeyi neden sevdiklerini anlamaya çalışmasını istiyorum. Çünkü şu anda gençlik arasında görülmekte olan sahte aydınlanma,eski olanlara karşı düşmanlıktan ve melankolik olan her şeyi beğenmekten ibaret. Eminim ki o kürtaj yapan dayı,sizden daha az kitle kölesidir ve daha özgün düşüncelidir. Çünkü ben incelemelerinizi okuduğum zaman yalnızca daha doğamadan kürtaj ile öldürülmüş düşünceler görüyorum. :)
Fahrenheit 451
8.1/10 · 68,9bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
431
Beğeni
5
Paylaşım
Sırala
Incelemede, anlayamıyor olması nedeniyle okuyan kişiyi aşağılıyor gibi davranmam Ray Bradbury'nin okuruna bakışını gösteriyor. Ayrıca Maymunlar Gezegeni güzel bir kitaptı, yalnızca kurgulama yöntemini eleştirdim.
4 Beğeni
Yanıtla
YORUM GÖRÜNTÜLENEMİYOR
Kitap yazsan okurum. İncelemeyi okurken içimden sessiz kahkaha attım. Omg, Polycephaly, you are a sarcastic! Katılıyorum incelemeye. Bir kitle var ki, anlamlandıramadığı şeyleri aşırı yüceltme eğiliminde. Bu kadar yüceltilince çok süper bir kazanım elde edeceğini düşünüp kitabı büyük iştahla okumaya başlıyorsun ve zbammm. Manasız bir anlatım, dağınık bir konu, betimleyemeyen betimlemeler... Bu tuzağa bir kitapta daha düştüm; Fakat Müzeyyen diye başlayan o şeyde. Bakalım daha kaç kere düşeceğim bu hype tuzaklarına :)
2 Beğeni
Yanıtla
Bu kitabı okurken sobada yakmamak veya pencereden atmamak için kendimi zor tutmuştum. Öyle saçma bir olay kurgulanmış ki bu kitabi ne sebeple dünyanın iyi bilim kurgusu olarak görmüşler çözemedim.
2 Beğeni
Yanıtla