96 syf.
·1 günde·7/10
Çok değil ama az da olsa hayal kırıklığına uğradığım ''Willard Ve Onun Bowling Kupaları'' hikayesinden sonra biraz da çekinerek elime aldığım bu Richard Brautigan'ın Talihsiz Kadın isimli hikayesini okudukça önceki fikrimde ne kadar haksız olduğumu gördüm. Kitap çok güzel, anlatım müthiş, zaman zaman esprili anlatımları yüzünüzü güldürüyor. Kitap sonlara doğru biraz tempo kaybediyor çünkü bu bölümlerde yazarın yalnızlığı çok daha gün yüzüne çıkıyor. Yazarın sürekli yolculuk yapmak durumunda olduğu bir dönemdeki hatıralarını anlattığı bu kitap için benim buraya yazdığım incelemeyi pekiştirmek amacıyla, kitabın sonunda yer alan, çevirmen Taylan Taftaf'ın Talihsiz Bir Kadın Hakkında isimli metninden alıntılar yazıyorum buraya:
-İntiharının yirmi beş yıl sonrasında tek bildiğimiz ''Talihsiz Bir Kadın''ın Richard Brautigan'ın yaklaşan ölümünü sessiz sedasız haber veren bir roman olduğu.
-Romanın ithaf edildiği Nikki Arai'nin defterin kapanışından birkaç gün sonra kanserden gelen ölümü ve roman boyunca bahsedilen , kendini asmış olan bir kadının hayaleti , Brautigan'ın zihnini mütemadiyen kurcalayıp durmuş. Ta ki kendisi de kafasına sıktığı 44 Magnum kurşunuyla ölüme katılana dek.
-Söz konusu olan Brautigan olduğunda , temkinli davranmak gerek gene de.
-Hiç değilse denedik.