Tinuviel, Otostopçunun Galaksi Rehberi'yi inceledi.
 21 Ağu 03:24 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Panik yapmayin!

Her sene düzenli olarak tekrar okuduğum muazzam kitaplardan biri. Douglas Adams'ın neredeyse Dünya'daki tüm dillere çevrildiği bu kitap aslında seri şeklindeki bilim-kurgu kitaplarından oluşuyor. Tek tek okusanız da olur ama tavsiyem Kabalcı yayınlarının beşi bir yerde olanını okumanız. İlk olarak BBC radyoda, kısa programlar şeklinde yaratılmış ve ilginin yoğunluğu üzerine kitap haline getirilmiş ve benim için eşsiz olan bu eser; bilim kurgu ile aşmış ince mizahı bir araya getiriyor. Okuduğunuz zaman etkisinden bir süre sıyrılamayacağınız, iş yerinde, okulda ya da herhangi bir yerde dahi yazım tarzınızın, kitabın üslubuna kaymasına sebep verecek kitap. Üzerinden uzun zaman geçtikten sonra bile hayatınızı etkilemeye devam eder, ya hiç okumayın ya da değişime hazır olun.

Kısa bir konusundan bahsetmek gerekirse filminde (Evet aynı isimde filmi de var) Hobbit'deki çok sevgili Bilbo Bagginsimiz, Sherlock dizisindeki Watson'umuz, Fargo'daki Lesterımız ve buraya sığmayan başka dizi-filmlerde rol almış Martin Freeman'ın hayat verdiği Arthur Dent, uzaylı bir arkadaşıyla Yerküre'yi terk edip, havlusunu da yanına alarak (havlu önemli) galaksiler arası yolculuğa çıkıyor. Dünya, Galaksiler arası yapılacak bir otoyolun tam üzerinde yer almaktadır ve bu otoyol yapılırken tanışıyor bu uzaylı arkadaşıyla Arthur. Kitap bu maceraları anlatıyor ama bunlara macera demek bile sanki basitleştiriyor bu şahane anlatımı. Sloganı 'Don't Panic' olan bu eser, bu tabirini galaksiler arası yolculukta mutlaka yanınızdan ayırmamanız gereken havludan alıyor. Havlunun önemi ise kitapta şu şekilde anlatılmıştır:

“Bir havlu, yıldızlararası seyahat eden bir otostopçunun sahip olabileceği neredeyse en işe yarar şeydir. Bir kere pratikte büyük değeri vardır — Jaglan Beta’nın soğuk aylarında yol alırken ısınmak için ona sarılabilirsiniz; Santraginus V‘nin ışıl ışıl mermer kumsallarında baş döndürücü deniz buharını içinize çekerken üzerine yatabilirsiniz; çöl dünyası Kakrafoon‘un kıpkırmızı ışıldayan yıldızlarının altında onu üzerinize örtüp uyuyabilirsiniz; ağır ağır akan Moth Irmağı üzerinde seyrederken mini salınıza yelken yapabilirsiniz; yumruk yumruğa dövüşlerde kullanmak üzere ıslatabilirsiniz; zehirli gazlardan korunmak ya da Traal’ın Kurt gibi aç Cırtlak Canavarı‘nın bakışlarından (aşırı aptal bir hayvandır, onu göremiyorsanız sizi görmediğini sanır ve sizi görmez — ot kadar aptal, ama çok çok açtır) kaçmak için başınıza sarabilirsiniz; acil durumlarda havlunuzu imdat işareti olarak sallayabilirsiniz ve tabii ki, hala yeterince temiz görünüyorsa onunla kurulanabilirsiniz.”

Ve bu yüzden Doglas Adams ve Otostopçunun Galaksi Rehberi anısına her sene 25.Mayıs'ta Dünya Havlu Günü kutlanır. 11 Mayıs 2001 tarihindeki ani ölümünden 2 hafta sonra düzenlenmiş; yazara ve eserlerine adeta bir saygı duruşu niteliği taşıyan özel bir gündür. Bu amaç uğruna hayranlar, her yıl tarihler 25 Mayıs’ı gösterdiğinde gün boyu, sanki hayatları buna bağlıymışcasına (ki zaten öyle) havlularını yanlarından ayırmaksızın etrafta gezinirler.(Atmıyorum, googleyabilirsiniz.)

Herneyse, bu kitabı okurken de havlunuzu yanınızda tutmanız size kalmış bir şey. Zaten havlu hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. O olmadan yapamayız.

Kitapta ozellikle "rehber" olayi tamamen Asimov'un imparatorluk serisindeki evren ansiklopedisine (ismi yanlış hatirliyor olabilirim) laf sokma diyebilirim.

Mükemmel ötesi bir mizah anlayışıyla ve parlak bir zekayla yazılmış olan bu kitabı okumanız için adeta yalvarıyorum. Fakat şu uyarımı da yapmadan edemeyeceğim: İngiliz Komedisini sevmiyorsanız, Doctor Who izlerken 'Bu ne böyle ne kadar saçma deyip bilim-kurguda mantık arıyorsanız, Monty Python izlerken kahkahaya boğulmuyorsanız bu kitap size hitap etmeyecektir.

Hayat evren ve her şeye dair nihai sorunun cevabını da bu kitapta bulacaksınız. Çok ciddiyim. Bu cevabı duyduğunuzda ise yeniden doğmuş gibi olacaksınız. Bilim-kurgu hayranlarının, zeka içeren mizahı sevenlerin, Whovianların kesinlikle ve kesinlikle okumaları gereken bir kitap.